Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
Mustafa Çetinkaya

9 yıl önce - Cum 19 Mar 2010, 00:07
Pendik - Teknopark İstanbul
(+)
Teknopark


(+)


Alıntı:
Teknopark İstanbul:

Tarihinin en büyük yatırımlarına sahne olan Pendik,Avrupa’nın en seçkin AR-GE ve teknolojimerkezlerinden birine; Teknopark İstanbul’a ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor.

Tamamlandığında Avrupa’nın enseçkin AR-GE (Araştırma ve geliştirme) ve teknolojimerkezlerinden biri olacak olan ‘Teknopark İstanbul’ için ilk somut adım atıldı. Savunma Sanayi Müsteşarlığı (SSM) ve İstanbul Ticaret Odası’nın (İTO) ortaklaşa kuracağı dev bilişim üssü için Devlet Bakanı Vecdi Gönül’ün de katıldığı protokol töreni düzenlendi. Sabiha Gökçen Uluslararası Havaalanı içindeki 250 hektar alana kurulacak Teknopark’ın onlar teknoloji şirketine ev sahipliği yaparak 10 milyar dolarlık katma değer ve 30 bin nitelikli elemana istihdam.

Bakan Vecdi Gönül: “Türkiye bir adım daha ileri gitmiş olacak”

İmza töreni öncesi konuşan Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül İstanbul Teknopark’ın Türkiye’deki diğer teknokent ve benzeri merkezlerden çok daha şanslı olduğunu söyledi. Sabiha Gökçen Havaalanın hemen yanında kurulmasının başlı başına bir avantaj olduğunu belirten Bakan Gönül, Pendik’in diğer ulaşım olanakları açısından da müsait olmasının bu duruma büyük bir artı kattığını belirtti. Toplantıda gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Bakan Gönül, Türkiye’nin aslında teknoparkları 1980’lerde kurmayı planladığını, asıl amacın buralarda üretilen teknolojik ürünlerin uluslararası alana ticari olarak sunulması olduğunu belirterek; “Kurulan her teknopark Türkiye’nin bir adım daha ileri gitmesini sağlayacaktır.”dedi.

15 katrilyonluk katma değer

İstanbul Ticaret Odası Başkanı Murat Yalçıntaş da Teknopark İstanbul’a 50 milyon liralık bir yatırım harcaması yapacaklarını söyledi. Teknopark projesinin Türkiye için çok önemli olduğunu belirten Yalçıntaş, yapılacak olan AR-GE çalışmaları ile özellikle savunma sanayide kullanılan teknolojilerin bir adım önde olmasının sağlanacağını söyledi. Projenin ekonomik getirisiyle ilgili çarpıcı rakamlar da veren Yalçıntaş; “Teknopark İstanbul’da binin üzerinde firma faaliyet gösterecek, 30 binin üzerinde nitelikli personel istihdam edilecek ve oluşturulacak yerli katma değer yaklaşık 10 milyar dolar olacak” dedi.

“Uluslararası arenada tercih edileceğiz”

Törene katılan Savunma Sanayi Müsteşarı Murad Bayar ise Teknopark İstanbul’un aslında 1987 yılında kurulan İleri Teknoloji Endüstri Parkı (İTEP) projesin bir parçası olduğunu söyledi. Teknopark’ın İTEP’in üçüncü bölümünü oluşturduğunu belirten Bayar, kurulacak olan tesiste tam bir entegre teknoloji merkezi hedeflediklerini ifade ederek; “Burada faaliyet gösteren şirketler kendi finansal güçleri ile üretim yapıp ürünlerini pazara sunacaklar. Teknopark İstanbul ile uluslararası arenada tercih edileceğiz” dedi.

Başkan Şahin CNBC-e’nin sorularını yanıtladı

Protokol töreninde ekonomi kanalı CNBCE’nin sorularını yanıtlayan Belediye başkanı Salih Kenan Şahin, Pendik’in İstanbul’un tescilli bir markası konumun geldiğini belirterek; “Pendik tarihinin en büyük yatırımlarına sahne oluyor. İnşa edilen konutlar, açılan yeni tesislerle ve artan istihdamlarla tüm Pendikliler kazanıyor.”dedi.

“Üniversite kurulması için çalışıyoruz”

Öte yandan Teknopark protokol töreni sonrası açıklamada bulunan Başkan Şahin Pendik’e Büyükşehir Belediyesi, merkezi hükümet ve özel sektör yatırımlarının süreceğini belirterek ilçeye bir de devlet üniversitesinin inşa edilmesi için girişimlerde bulunduklarını söyledi. Henüz bir netlik kazanmamasına rağmen temasların sürdüğünü ifade eden Şahin, üniversitenin de kurulmasıyla birlikte Pendik’in imajının çok daha yükseleceğini vurguladı.

Kısa kısa Teknopark İstanbul;

-İnşasına kısa bir süre sonra başlanacak ve ilk şirket kabulleri 2011 yılında gerçekleşecek.

-900’ün üzerinde firma ve 18.000’den fazla uzman, Ar-Ge personeli ve nitelikli eleman “Teknopark İstanbul” da çalışacak

-Yaklaşık 720.000 m² kapalı alana sahip olacak

-Savunma endüstrileri ağırlık olarak AR-GE çalışmaları yapılacak

-Bilimsel araştırmaların yüksek teknoloji ürünlerine dönüştürülmesi ve beyin göçünün önlenmesiyle ekonomik, teknolojik ve bilimsel ilerlemeye önemli ölçüdekatkıda bulunacak.

-Uzun vadede,bilim ve teknoloji dünyasının saygı duyulan bir marka olacak.

-Teknopark’ta İTO’nun yüzde 40, SSM’nin (Sivil Savunma Müsteşarlığı) yüzde 45, diğer SSM şirketlerinin de toplam yüzde 5 hissesi olacak.

-Teknopark İstanbul’da, başta savunma, uzay ve havacılık olmak üzere ileri malzemeler, nano-teknoloji, denizcilik teknolojileri üzerine faaliyet gösterilecek ve bilimsel çalışmaların ticari değeri olan teknolojik ürünlere dönüşmesi ile yeni şirketlerin kurulması ve mevcut şirketlerin büyümesi teşvik edilecek.

-Türkiye’de çoğu üniversitelere bağlı 37 teknopark ve teknokent bulunuyor. Teknopark İstanbul, Pendik’in ulaşım açısından zengin olması sebebiyle diğerlerinden bir adım öne çıkıyor.
Kaynak: Pendik Belediyesi
Fotoğraflar Pendik Belediyesi web sitesinden alıntıdır.


Projenin Protokol imzası yakın bir geçmişte atıldı. Sabiha Gökçen Havalimanı bölgesine yapılacak Teknopark Pendik'in ne kadar geliştiğini kanıtlayan bir göstergedir bence!


Erk.T
9 yıl önce - Cum 19 Mar 2010, 05:19

TÜRK SiLKON VADISI HAYATA GEÇRLYOR
http://wwweski.tubitak.gov.tr/basinci/haber_detay ...r_id=41817


C. H. Engin Er

9 yıl önce - Cum 19 Mar 2010, 11:29

Projede yer almak isteyenler adeta savaşıyorlar, çok büyük bir katma değer ortaya çıkacak 10 milyar dolar tek kelime ile muhteşem bir rakam..Mustafa Çetinkaya

9 yıl önce - Cum 19 Mar 2010, 19:53

Projenin web sitesinde daha detaylı açıklamalar mevcut;
www.teknoparkistanbul.com


adnanavci

9 yıl önce - Cum 19 Mar 2010, 20:20

Ürettiğimiz fikirleri katma değere dönüştürecek bu yatırımın gerçekleşeceğini duymak beni çok gururlandırdı,artık batı bizi hafife almamalı,yaşlı avrupa genç Türkiyenin yükselişini durduramayacaksayfa 1
123 ... 121314   sonraki »
ANA SAYFA -> İSTANBUL