Ana Sayfa  

Tolga Dt

Sal 16 Mar 2010, 02:19   Elazığ - Ferrokrom Fabrikası

Alıntı:
Türkiye`nin En Zenginleri” listesinde 101`inci sırada yer alan Elazığlı işadamı Mehmet Yıldırım, günışığı’na önemli açıklamalarda bulundu.

Forbes Türkiye Dergisi`nin geçen yıl hazırladığı “Türkiye`nin En Zenginleri” listesinde 220 milyon dolarlık servetiyle 101`inci sırada yer alan Yıldırım Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Mehmet Yıldırım, başarısının sırrını günışığı’na anlattı.

Yıldırım Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Mehmet Yıldırım, “Biz, yapmış olduğumuz sektörlerde liderlik yapmayı seviyoruz. Güçlü bir ekibimiz kadromuz var. Bizim başarıdaki en büyük etkenimiz maddi sakıntımızın olmaması ve Yatırım yaparken Ar-Ge büyük önem veriyoruz.” dedi.

Yıldırım, günışığı’na yaptığı açıklamada, Eti Krom A.Ş’yi devraldıktan sonra fabrika bünyesinde bulunan üretim tesislerinde revizyon yaptıklarını söyledi. 2004 Eylül ayından bugüne kadar 115 milyon Dolar yatırım gerçekleştirdiklerini söyledi. Yıldırım, “Fabrikadaki revizyon çalışmalarımız devam ediyor. Burayı satın aldığımız tutarın 1,5 katını da fabrikaya yatırdık” dedi.

BACA GAZINDAN ENERJİ ELDE EDECEĞİZ
Yıldırım, fabrika bünyesinde B üretim tesisini yakın bir zamanda üretime açacaklarını belirtti. Üretim B tesisinin baca gazından enerji elde edeceklerini belirten Yıldırım, “Baca gazından 5 MW enerji elde edimiyle ilgili Alman bir firma ile teknik protokol imzaladık. Projelerin detayları hazırlanıyor. Aynı zamanda A ve B tesisinde entegre olarak birbirine bağlı emisyon için filtre sistemlerinin projeleri hazırlanıyor. O da B tesisi devreye alındıktan sonra baca gazı ölçümü yapılacak bununla ilgili yatırımlarımız 2011 yılında başlayıp 2013 yılında bitecek.” dedi.

ELAZIĞ EKONOMİSİNE 130 MİLYON TL KATKIMIZ VAR
Elazığ ekonomisine yıllık 120 ila 130 milyon TL arasında katkı sağladıklarını belirten Mehmet Yıldırım, üretim B tesisini devreye aldıktan sonra bu rakamın yaklaşık 200 Milyon TL’ye çıkacağını kaydetti.
Yıldırım şöyle konuştu: “En büyük girdiyi maden ocaklarımızın işletmesini yapan müteahhitlerimiz oluşturuyor, Müteahitlerimizin Elazığlı olmasına dikkat ediyoruz. Ayrıca Maden ocaklarımızda çalışan işçilerin tamamı Elazığlı, akaryakıtımızın tamamını Elazığ bölgesinden sağlıyoruz. Fabrika içi yedek parçalı bazı hammaddeler Elazığ bölgesinden sağlanmaktadır. Bizim personel giderimizle birlikte toplam yıllık 120 ila 130 milyon Dolar Elazığ’a para dönmekte. Bunun yanında bir de Elazığ’a en büyük girdi olarak enerji ile alakalı elektrik tüketimimiz çok fazla ve bu bedeli Elazığ’a bırakıyoruz. İkinci fabrikayı devreye aldığımızda nasip olursa 2010 yılının Temmuz ayında devreye alınacak, elektrik tüketimimiz 2,5 katı artacak. Yani bu rakam yaklaşık 2011 yılında Elazığ ekonomisine katkımız 200 milyon TL’ye çıkacak.”

1784 KİŞİ İSTİHDAM EDİYORUZ
Yıldırım, Eti krom özelleşirken fabrikada 756 kişinin çalıştığını, burayı satın aldıktan sonra çalışan işçi sayısını 1784’e çıkardıklarını belirtti. 1784 kişinin içerisinde maksimim 50 kişinin Elazığ dışından olduğunu belirten Yıldırım, “Bunu yüzdelik orana vurduğunuzda yüzde 3 yapar. Devlet zamanında burada çalışan Elazığlıların oranı ise yüzde 25’ti. Yüzde 75’i yabancıydı. Güvenlik şirketinin yüzde 90’nı ağırlıklı Konyalıydı. Biz burada gerçekten çalışacak, düzgün, başarılı ve verim alabileceğimiz herkese kapımız açık. Ama burada yine önceliğimiz Elazığlı. Eğer istediğimiz vasıfta personel bulamazsak ondan sonra dışarıya açılıyoruz. Elazığ’ın her bölgesinden yani bugün Alacakaya’dan, Palu’dan, Baltaşı’dan, Yazıkonak’tan, Keban’dan, Sivrice’den, Elazığ merkezden, Karakoçan’a varana kadar her bölgeden insan alarak denge kurmuş bulunmaktayız.” diye konuştu.

BARAJ VEYA TERMİK SANTRAL ALACAĞIZ
Ferrokrom tesislerinin aylık elektrik tüketiminin yaklaşık 3 milyon TL olduğuna değinen Yıldırım, bu enerjiyi şimdilik enerji dağıtım şirketlerinden temin ettiklerini, ancak önümüzdeki süreçte bu ihtiyacı karşılamak için baraj veya termik santral satın alıp kendi üretimlerini yapacaklarını bildirdi.

ŞEKER FABRİKALARINA TALİBİZ
Yıldırım, Aile şirketi olarak yeni yatırım kararı aldıklarını, bu doğrultuda şeker sektörüne girmeyi hedeflediklerini belirtti.
Şeker fabrikalarının özelleştirilmesi sürecinde Elazığ Şeker fabrikasının da içinde bulunduğu B portföyünün ihalesine katılma kararı aldıklarını ifade eden Yıldırım, şöyle konuştu: “Şeker sektörüne de girmek istiyoruz. B Portföyünün ihale şartnamesini aldık. İhaleye girecektik. Ancak, Şeker iş Sendikasının Danıştay’a açmış olduğu dava neticesinde Yürütmeyi durdurma kararı alınca B portföyünün ihalesi iptal oldu. Ama niyetliydik. Niyetli olmasaydık şartnameyi almazdık. Malatya ve Elazığ Şeker Fabrikalarını gezdik inceledik. Bütçemize göre belli değerlendirmeler yapmıştık. İhaleleri bekliyoruz. Çıkacak ihalelere de katılacağız. Biz, yapmış olduğumuz sektörlerde liderlik yapmayı seviyoruz. Liderlik yapabilmek için de başarı yakalamanız gerekiyor. Güçlü bir ekibimiz ve kadromuz var. Şeker Fabrikalarını aldığımızda orada da başarıyı yakalayacağımıza inanıyoruz. Bizim başarıdaki en büyük etkenimiz maddi sakıntımızın olmaması. Bu nedenle yatırımları çok rahat yapabiliyoruz.“

ELAZIĞ ÇİFTÇİSİ ŞEKER FABRİKASINA SAHİP ÇIKSIN
Yıldırım, Elazığ çiftçisinin Elazığ şeker fabrikasına sahip çıkmasını istedi. Türkiye’de toplam 32 şeker fabrikası olduğunu belirten Yıldırım, “Şeker fabrikalarının en iyi şartlarda 100 gün çalışma süresi var. Yani 100 gün içerisinde kapasitesine göre pancar işleyip üretim yapman gerekiyor. Fakat burada bizim yapmış olduğumuz incelemelerde en önemli noktalardan biri Elazığlılar kendi fabrikasına sahip çıkmamış. Yani bu şeker fabrikasının kapanması teknolojik olarak değil, Elazığ çiftçisinin yeterli pancar ekmeyişinden dolayı fabrika zarar ediyor bundan dolayıda kapanabilir. Elazığ çiftçisinin sahip çıkması lazım. Çiftçilerle görüştüğümüzde, ortak sıkıntı çiftçi pancar ekemiyor. Niye, çünkü sulama yapamıyor. Niye su yok. Sulama birliği kooperatifinin borcu olduğundan dolayı elektriği kesilmiş. Sulama Birliği elektriksizlikten dolayı su veremiyor. Yani Elazığ’da biraz karmaşıklık var. Ama B portföyünde mesela Elbistan ve Erzincan şeker fabrikaları para kazanmış ve kendi kotalarını doldurmuş. Elazığ şeker fabrikasının pancar kotası 160 bin ton civarında ama 2009 yılında işlediği pancar miktarı 75 bin ton. Yani yüzde 50. Ve toplam çalıştığı süre 45 gün. Yani bunun pancar kotasına göre 90 gün çalışma süresi verilmiş ama o pancarı bulup alamamış. Çiftçiye ektirememiş.”

BENZİN İSTASYONU KURUYORUZ
Yıldırım, Ferrokrom fabrikasına entegre olarak madene dayalı yeni yatırım planlarının yanında akaryakıt istasyonu projesini de hayata geçirdiklerini söyledi

Fabrikaya yakın bir bölgede benzin istasyonu kurduklarını belirten Yıldırım, “Bu yatırımımızın bütçesi yaklaşık 2,5 milyon dolar. Burada daha çok kendi ihtiyacımız ve müteahhit firmaların ihtiyaçları için küçük bir istasyon olarak düşünüyorduk. Ama burada halka da hizmet etmek için, şoförleri de rahatlatmak için yaklaşık 15 yataklı motel, lokanta, kafeteryası olan çok güzel, lüks bir benzin istasyonu yapıyoruz. Biraz abartarak yatırım yaptık oraya. Şanımıza yakışsın diye.” dedi.

Elazığ’ın güzel bir memleket olduğunu, iklimsel olarak da batıdan daha iyi bir iklim yaşayan bir şehir olduğunu anlatan Yıldırım, “Elazığ’ın en kötü yanı doğuda olması ve kalifiye işçi sıkıntısının bulunması. Bundan dolayı da yatırım buraya gelmekte biraz zorlandı gibi, yeni çıkan teşvik yasasından yararlanmanın söz konusu olmadığı, bundan dolayı da doğuya pek yatırım geleceğine inanmıyorum. Yeni teşvik yasasının yeni yatırımlar için pek cazibesi yok.” şeklinde konuştu.

KRİZ BİZİ TEĞET GEÇTİ
Yıldırım, bütün dünyayı etkileyen ekonomik krizden fazla etkilenmediklerini söyledi. Kriz nedeniyle Avrupa’daki fabrikalarını kapatmak zorunda kaldıklarını belirten Yıldırım, Elazığ’daki fabrikada sadece kapasiteyi düşürdüklerini belirtti. Yıldırım, şöyle konuştu: “ Başbakanın dediği gibi kriz bizide Türkiye’yi de teğet geçti. Bildiğiniz gibi biz sadece maden ve ferrokorom sektöründe değiliz. Grubumuzda tersanecilik var, gemi imalatı yapıyoruz. Yaklaşık 15 gün önce 10. gemimizi suya indirdik. 11. Gemimiz kızakta ve 14 tane gemimizin projeleri hazır. Bütün tersaneler sıkıntı yaşarken biz fazla sıkıntı yaşamadık. Finans gücümüz bizi ayakta tuttu. Limanlarda işletmelerimizde çalışmalarımız devam ediyor. Bu yatırımımızın yıllık cirolarında yüzde 20 civarında düşüş oldu ama şuan tekrar yükselişe geçti. Bunun yanında gemi nakliye işimiz var. Kendimizde çalışan kuru yüklü tanker gemilerimiz var. Kuru yük gemilerimizde pek sıkıntı yaşamadık. Çünkü ağırlık yine kendi yüklerimize hitaben çalışıyordu. Gübre sektöründe yine liderlik yaptığımız Gemlik Gübre, Türkiye pazarında aktif rol oynuyor. Şuan Avrupa’nın en kaliteli gübresini üretiyoruz. Orada da devam eden yatırımlarımız var. Çevreye çok duyarlı bir grubuz. Bunun yanında kömür üretimimiz var. Halka satışlarımız var. Kömürde de aktif olarak devam ettik. Kömürde biraz tonaj düştü. Bu da krizden dolayı değil, devletimizin almış olduğu karar neticesinde Sosyal yardımlaşma vı dayanışmadan dağıtılan yardım kömürü miktarları çok büyük miktarda arttı. Tabi bizim pazarımızı bu kömürler almaya başladı. Birazcık onun etkisi oldu kömürde.
2008 ve 2009 yılı kriz döneminin gidişatına baktığımızda 2009’un Temmuz ayından sonra biz krizin fazla uzun sürmeyeceğini hissetmemiz üzerine tekrar yeni bir düzenleme yaparak maden ocakları üretimini tam kapasiteye çıkardık. Ferrokorm üretimini de A fabrikasını yüzde 100 tam kapasiteye çıkartarak üretimlerimizi artırdık. İsveç’te bulunan fabrikamızda bir tane fırını tekrar devreye aldık ve üretime başlattık. 2011 yılında belki kriz diye bir şey kalmayacak. Daha güzel olacak. Bizim en kötü yılımız 2008 yılıydı. 2009 yılında yine 91 milyon dolarlık bir ihracatımız var. 2010 yılında aynı bu ihracatımızı yapacağımıza inanıyor ve bunun üzerine çıkacağımıza inanıyorum.

TEK RAKİBİMİZ KAZAKLAR
Ferrokrom sektöründe dünyada sadece Kazakistan firmasıyla rekabet halinde olduklarını belirten Yıldırım, şöyle konuştu: “Eti Kromu devraldıktan sonra yapmış olduğumuz piyasa araştırmasında üretici ve satıcılar olarak rakiplerimizi tanımak istediğimizde kaliteli ferrokrom üreten tesislerde Etikrom üçüncü sıradaydı. Yani devraldıktan sonra fırın astarlarında yapmış olduğumuz iyileştirmeler neticesinde kalitede üçüncü sıradaydık. Rakibimiz birinci Kazaklar ikinci İsveç firmasıydı. Biz, tonaj olarak da bayağı gerilerdeydik. Belki 30–40. sıralarda olabiliriz üretim tesis olarak. 50 bin ton üretim yapıyorduk. B tesislerini devreye almadan önce B tesisi üretime başlayınca yaklaşık 15. sıralara çıktı Etikrom. Holding olarak. İsveç Vargönu fabrikasını alınca hem kalitede yüksek karbonlu ferrokrom üretiminde ve kalitede ikinci sıraya yükseldi. Vargönlu Etikromun toplam kapasitesi yaklaşık 460 bin ton metal oluştu. Yaklaşık 600 bin ton da Kazakların üretimi var. Tonaj ve kalite olarak Kazaklar birinci, Yıldırım Grup ikinci sırada oluştu. Tabi bizim ürettiğimiz kalitede üreten tek bir fabrika var oda Kazaklar, Bu kaliteden dolayı kaliteli metalde ferrokrom pazarında fiyat tespit eden firma pozisyonuna geldik.”

70 YILLIK KROM REZERVİ VAR
Elazığ ve çevresinde ferrokrom rezerv tespiti yaptıklarını, yapılan araştırmalara göre bölgede 70 yıllık rezerv bulunduğunu belirten Yıldırım, “Fabrika bize devredildiğinde özelleştirme tanıtım kitapçığında görünen rezerv toplam 8 milyon ton krom cevheri ve 2 milyon ton da kuarst rezervi vardı. Bizim 5. yılımız bitti. Bu dönem içerisinde yapmış olduğumuz çalışmalarda Elazığ bölgesindeki devletten aldığımız ruhsat haricine ek yeni maden saha ruhsatları aldık. Bu yeni aldığımız maden sahası ruhsatlarındaki yapmış olduğumuz rezerv tespitleriyle birlikte şuan 30 milyon ton civarında görünür cevherimiz var. Elazığ bölgesi dışında aldığımız sahalar var. Hatay, Adana, Kayseri, Muğla Fethiye’de maden sahalarımız var. Sırf Adana’da almış olduğumuz sahada düşük tenor olarak 200 milyon ton rezerve sahip bir sahamız var. Yani gelecek neslimiz de aynı şekilde çalışmayı götürürse 70 yıl garantisi verebilirim.” dedi.

İHRACAT RAKAMLARI
2008 ve 2009 yıllarında yaptıkları ihracat rakamlarını da açıklayan Yıldırım, şunları kaydetti“
2008 yılında yaklaşık 87 milyon dolarlık ihracatımız var. Aslında 2008 yılında bağlantılarımız daha yüksekti. Daha fazla olması gerekiyordu. Tabi bu krizden dolayı 2008 yılında bu krizi gerekçe gösterip çoğu ihracat siparişi iptal edildi. İptal edilince rakam 87 milyon dolarda kaldı. 2009 yılında da 91 milyon dolar civarında ihracat gerçekleştirdik.”

ELAZIĞ’DA KONTEYNIR TERMİNALİ KURDUK
Yıldırım, dünyada bir ilki gerçekleştirerek Elazığ’da konteynır terminali oluşturduklarını ifade etti. Denizden yaklaşık 600 ila 800 km uzaklıkta, demiryolu avantajını kullanarak demiryoluyla konteynırı Elazığ’a getirip içine malzemeyi koyduklarını anlatan Yıldırım, “Buradan gümrükleme yapamadığımız için Mersin ve İskenderun’a gönderiyoruz, orada gümrüklenip direkt limandan gemiye yüklemesi yapılıyor. Gümrük müdürlüğü burada olmuş olsa, ben burada beyannameyi tescil edip, vergisini de burada ödeyip, hem ithalat hem de ihracatımı burada yapar konteynırlar mühürlenir, transit aktarma beyannamesi de direk Mersin’de gemiye yüklenip ihracat yapılmış oluruz. Elazığ’ın ihracatını olumlu etkileyecek bir faktör olacaktır.”

SANAYİ TÜRÜ YATIRIMLAR YAPMAK İSTİYORUZ
Mermer sektörüne girmeyi düşündüklerini ancak daha sonra bu karardan vazgeçtiklerini ifade eden Yıldırım, “ Bir ara niyetlendik mermer sektörüne girmeye ancak nasip olmadı. Mermerden daha çok sanayi türü yatırımlar düşünüyoruz.” dedi.

TÜRKİYE AB’YE GİRERSE KOŞULLAR AĞIRLAŞIR
İstanbul Maden İhracatçıları Birliği Başkanı Ali Kahyaoğlu’nun “Türkiye AB’ye girerse Türkiye’de madencilik biter” sözünü değerlendiren Yıldırım, şunları söyledi: “Türkiye’de madencilik bitmez. Devam eder ama şöyle devam eder. Koşullar ağırlaştırılacak. Avrupa’da da bu işi yapanlar var. Fakat bizim Türkiye’deki madencilik birazcık finansı zayıf olan kişilerin düzenli çalışmamasından dolayı, yani iş sağlığı, iş güvenliği tedbirleri yok. Çevre tedbirleri yok. Balıkesir’de grizu patlamasından dolayı ölen işçiler oldu. Avrupa’da tabi daha sıkı bu tür çalışmalar. Bu da yatırım gerektiriyor. Türkiye’de üretimde örneğin bir madeni 100 dolara mal ediyorsanız Avrapa’da bunu 130-140 dolara mal ediyorsunuz. Maliyetler artacak. Bu yatırımı yapanlar üretim yapabilecek. Ama yapamayanlar zorlanacak. Maden işi yapan kişi sayısı azalacak.”

YABANCI ORTAKLI ŞİRKETLER
Türkiye’de mermer ve maden sektörü içerisinde oluşan yabancı ortaklı oluşumlara da değinen Yıldırım, “Çok az miktarda yabancılara satış yapan madenler var. Şimdi maden sektöründe maddi gücü zayıf olanlar cevherin yüzeysel kısmını ucuz maliyette alıp para kazandılar ama ocaklara yatırım yapmadılar, bu parayı bir şekilde harcadılar. Ölü yatırımlara harcama yaparak parayı kaybettiler. Şimdi tabi yeraltına girdikçe, maden derine indikçe maliyet artmaya başlıyor ve makine, ekipman gerekiyor. Bu sefer makine ve ekipmanı karşılayamıyor, üretim yapamıyor. Yapamayınca ‘ruhsatım elimden düşeceğine hiç olmazsa bu ruhsatı yapabilecek birine satayım, kendimi kurtarayım’ hevesi ile hem ruhsatı satıyor, kendi durumunu düzeltiyor, alan kişi de yatırım yaparak üretim yapıyor. Yani Türkiye’nin sonuçta bir kaybı yok. Yine üretime dönüşüyor.” ifadelerine yer verdi.http://www.gunisigigazetesi.net/elazig_haberleri.php?haber=543534535-777777

Devlet çatısı altında iken 756 kiş istihdam eden özelleştikten sora 1784 kişiye istihdam sağlayan Ferrokrom 2. fabrikasını kuruyor, birçok alanda istihdam yaratmaya devam ediyor.Dolaylı olarak 3000 kişiye istihdam sağlayan Ferrokrom daha da büyüyor.

mesajı beğendiniz mi?: +2
suphibayram

Sal 16 Mar 2010, 13:03  

Bu tesisleri kuranlardan ve karlı olarak işletenlerden Allah cc razı olsun. Çok seviniyorum.
Çok teşekkür ederim hikayenin kahramanlarına.

mesajı beğendiniz mi?: +1
Tolga Dt

Cmt 19 Hzr 2010, 23:39  

Alıntı:
ETIKROM`A 490 PERSONEL ALINACAK
Elazığ`da kurulu Yıldırımlar Etikrom Tesisleri`ne 490 personel alınacağı açıklandı. 2004 yılında yapılan özelleştirme çalışmaları sonucunda Yıldırımlar A.Ş. tarafından satın alınan Ferrokrom Tesisleri`nde büyüme yeni yatırımlarla devam ederken, tesislerde çalışan personel sayısı da artıyor. Yıldırımlar Etikrom Genel Müdürü Mehmet Yıldırım, maden ocakları ve fabrika alanında yapılan yeni yatırımlar sonucunda 300`ü maden ocaklarında, 190`ı fabrikada olmak üzere toplam 490 yeni istihdam alanı oluşturulduğunu belirtti.
Hizmete alınacak yeni yatırımlar hakkında bilgi veren Yıldırım,"Fabrikamız bünyesinde yer alan B fırınında yapılan çalışmalar tamamlanma aşamasına geldi. Bu fırında yapılan revizyon çalışmalarında montaj tamamlanmak üzere. Yine tesislerimiz bünyesinde briket tesislerinin montajı tamamlanıyor. Bunun yanında beton santrali ve parke tesislerinin yapımı sürüyor. Enerjide geri dönüşüm projemizin uygulaması kapsamında Almanya`dan SMS Siemag firması ile anlaşma sağladık. Bu projemizi hayata geçiriyoruz. Bu çalışma 2012 yılında tamamlanarak hizmete alınacak" dedi.
Yıldırımlar Etikrom A.Ş. bünyesinde halen bin 500`ü maden ocaklarında, 720`si fabrika tesislerinde olmak üzere toplam 2 bin 220 kişiye iş imkanı sağladıklarını belirten Yıldırım, "Bunun yanında yeni iki maden ocağımızın ihalesi yapıldı. Bu ocaklarda 300 kişiye istihdam imkanı sağlanacak. Fabrika bünyesinde yatırımları devam eden tesislerde istihdam etmek üzere maden, makina, metalürji, inşaat, kimya, çevre mühendisleri ile kalifiye elemanlar olmak üzere 190 kişiye istihdam yaratacağız. Böylece
Yıldırımlar Etikrom A.Ş. olarak 490 kişiye istihdam alanı yaratacağız. Elazığ`a yatırımlarımız artarak ve büyüyerek devam ediyor. Tabii ki yatırım yaptıkça bünyemizde istihdam edilen çalışan sayısı da artıyor" diye konuştu.

Elazığ da büyük çaplı sanayinin hemde özel teşebbüsün olmadığını sanan arkadaşlara gelsin

mesajı beğendiniz mi?
Tolga Dt

Çrş 09 Şub 2011, 23:49  

Maden İşletmeleriyle beraber 5000 kişiye istihdam sağlayan Elazığ Ferrokrom Fabrikasını mercek altına alalım.

Kapasite Artırımları

2004 yılında, tüm hisseleri Yıldırım Holding tarafından satın alındığında Eti Krom’un yıllık üretim kapasitesi 35.000 – 40.000 MT civarındaydı. A Ünitesi, 17 MVA gücünde iki adet açık tip elektrik ark-direnç fırını ile üretim yapan aktif tek üniteydi. B ünitesi ise, 2000 yılından itibaren kullanım dışıydı.
Şubat 2006’da, A ünitesi yenilenerek yıllık 50.000 MT üretim kapasitesiyle tekrar faaliyete geçti.

Kasım 2008’de, B Ünitesi için yenileme çalışmalarına başlandı. Outokumpu teknolojisine sahip iki adet kapalı tip elektrik ark-direnç fırını onarılarak SMS Siemag teknolojisine sahip yarı-kapalı elektrik ark-direnç fırınına dönüştürüldü.
2011’de B ünitesinin yılda 100.000 MT üretim kapasitesiyle faaliyete geçerek, toplam üretim kapasitesini 150.000 MT’a çıkarması beklenmektedir.

Tesislerdeki Değişiklikler ve Yeni Tesisler

Kurumsal sürdürülebilirlik yaklaşımına uygun olarak; Eti Krom Şubat 2010`da, Elazığ’da kurulacak Atık Gaz Temizleme Sistemi ve Atık Gazdan Isı Geri Kazanımı Sistemi projelerini başlatmak üzere SMS Siemag ile kontrat imzalamıştır.
Bahsi geçen bu projeler, Eti Krom’un çevreye duyarlı bir şekilde büyümesi konusunda, karbon ve enerji yönetimi kararlılığı açısından çok önemli adımlar olarak görülmektedir.

Bu projelerin hayata geçmesi ile birlikte, ferrokrom üretiminin çevresel etkileri, çevre standartlarına tam anlamıyla uygun hale gelmiş olacak ve atık gazlardan dönüştürülen enerji de meydana gelen karbon emisyonlarının gözle görülür bir biçimde azalmasını sağlayacaktır.
Yatırım projelerinin sonuçlarının 2012 yılında görülmeye başlaması beklenmektedir.

Elazığ’da, düşük dereceli kromu zenginleştirerek krom cevheri konsantresi elde eden ve 2000 yılından beri kullanım dışı olan krom cevheri zenginleştirme ünitesi, yenilenme süreci sonucu Temmuz 2008’de tekrar aktif hale gelmiştir.
2004’ten beri inşa edilen tesisler arasında jig kırma, jig eleme ve torbalama gibi diğer ana tesisler bulunmaktadır.
Yeni krom cevheri briketleme ünitesinin Şubat 2011’den itibaren aktif hale gelmesi beklenmektedir.

Diğer Konular

2004’ten sonra, Elazığ Genel Merkez’de üretim tesislerindeki ana değişikliklere ek olarak, şirketin farklı sektörlerinde de yeni madenlerin satın alınması, kalite yönetim sistemlerinin geliştirilmesi, su arıtma sistemlerinin ve idari binaların yenilenmesi, genel merkez içerisindeki beton işleri yönetimi gibi alanlarda yatırımlar yapılmıştır.

Sektördeki en etkili ve gelişmiş aktörler arasına girmek üzere; Eti Krom modernleşme ve iyileştirme süreçlerine altı yıllık sürede 200 milyon $’dan fazla yatırım yapmıştır.

En son Tolga Dt tarafından Prş 10 Şub 2011, 03:27 tarihinde değiştirildi, toplamda 2 kere değiştirildi

mesajı beğendiniz mi?
levent çlk

Prş 10 Şub 2011, 02:12  

Alıntı:
2008 ve 2009 yıllarında yaptıkları ihracat rakamlarını da açıklayan Yıldırım, şunları kaydetti“
2008 yılında yaklaşık 87 milyon dolarlık ihracatımız var. Aslında 2008 yılında bağlantılarımız daha yüksekti. Daha fazla olması gerekiyordu. Tabi bu krizden dolayı 2008 yılında bu krizi gerekçe gösterip çoğu ihracat siparişi iptal edildi. İptal edilince rakam 87 milyon dolarda kaldı. 2009 yılında da 91 milyon dolar civarında ihracat gerçekleştirdik.”

Büyükşehir tartışmalarında ihracat rakamları da tartışmalara konu edilmiş,Elazığ'ın 2010 yılında 34 milyon dolarla 61.sırada olmasına vurgu yapılmıştı.Elazığ da Gümrük Müdürlüğü nün bulunmamasının sıkıntısı nı yaşıyor.Elazığ İhracat rakamlarının ağırlıklı bir kısmı, liman kentleri ve sınır kapıları bulunan iller ile İstanbul'un üzerinde görünüyor.Sadece Etikromun ihracatı bile Elazığın 2009 yılında görünen ihracatının 4 katına yakın,B ünitesinin devreye alınması ile birlikte ihracatında 200 milyon doları aşması öngörülmektedir.ilimizin diğer önemli sanayi kuruluşlarından Mey İçki ve Elazığ Çimento AŞ ndede aynı durum söz konusudur.Etikrom A.Ş Dünyanın sayılı krom üreticileri arasındadır.

mesajı beğendiniz mi?
Tolga Dt

Prş 10 Şub 2011, 02:37  

Dünyanın en büyük 2. Krom Fabrikası bu konuda tek rakibimiz Kazaklar.
Rekabette Elazığ daha avantajlı çünkü onlar limanlara çok uzaklar.

mesajı beğendiniz mi?
levent çlk

Çrş 07 Eyl 2011, 00:34  

Türkiyenin en büyük 500 sanayi kuruluşu arasında yeralan Etikrom AŞ, 45 milyon Tl Modernizasyon yatırımı için teşvik belgesi aldı.
Kaynak:Temmuz-2011 dönemi Yatırım Teşvik Belgelerinin Sektörel Dağılımı

mesajı beğendiniz mi?
Alparslan Yalçın

Cum 30 Mar 2012, 17:47  

(+) Elazığ - Eti Krom A.Ş.

(+) Elazığ - Eti Krom A.Ş.

mesajı beğendiniz mi?
Tolga Dt

Sal 01 May 2012, 12:23  

Alıntı:
FERROKROM ENERJİ SANTRALİ PROJESİNİN TEMELİNİ ATTI

Elazığ-Yarımca`da yapılan Enerji Santrali Projesi gerçekleştirilecek. Ferrokrom Tesisleri`nde temeli atılan baca gazından elektrik üretimi projesinin yatırım bedelinin 30 milyon Euro olacağı belirtildi.Ferrokrom Tesisleri`nde temeli atılan baca gazından elektrik üretimi projesinin yatırım bedelinin 30 milyon Euro olacağı belirtildi.
Yıldırımlar Ferrokrom AŞ Yönetim Kurulu Başkanı R. Yüksel Yıldırım Eti Krom AŞ Ferrokrom Fabrikası`nda kurulu iki adet ark ocağının baca gazlarının ısısından faydalanarak elektrik üretecek olan, 5,5 MW kapasiteli elektrik üretim tesisinin temeli 21 Nisan 2012 tarihinde atıldığını söyledi. Yıldırım," Teknik olarak karşılığı `Proses Isısı Kojenerasyon Tesisi` olan proje ile 600°C sıcaklığındaki ark ocağı baca gazları, proses ısısı kojenerasyon tesisi üzerinden sağlanacak, elektrik üretiminden sonra
200°C`nin altına düşürülecek ve elektrostatik filtrelerden geçirildikten sonra, hava kalitesi kontrol yönetmeliği kriterlerine uygun emisyonlardaki gazlar, atmosfere tahliye edilecektir. Ark ocaklarında, ferrokrom temini maksadıyla yapılan ergitme işlemi sırasında toz halinde kaçan ham madde parçacıklarının üretime kazandırılması amacıyla da yürütülen bu projede; soğutma işleminin atık ısı kazanı (buhar üreticisi) üzerinden buhar elde edilmesiyle yapılması ve buharla tahrik edilen buhar türbini üzerindende 5,5 MW elektrik enerjisi üretilmesi planlanmakta, böylelikle de enerji geri dönüşümü ve tasarrufu da hedeflenmektedir" dedi.
R.Yüksel Yıldırım, "Projenin kendini amorti etme süresinin kayda değer bir uzunlukta olması ve yüksek yatırım maliyeti gibi durumlar söz konusu olsa da Yıldırım Holding AŞ olarak yapılan bu yatırımın memleketimize olan manevi borcumuzun bir karşılığı olduğunu düşünmekteyiz. Aynı zamanda bu proje; tesisteki tüm çalışanlarımıza, yörede yaşayan vatandaşlara, tüm canlılara ve doğaya, kısaca ifade etmek gerekirse tüm çevreye olan sorumluluğumuzun gereğidir. Çevresel etkilerin en düşük seviyeye indirilmesi; büyüme ve kalkınma ekseninde hızla ilerleme hedefindeki ülkemiz sanayicilerinin `önce çevre, önce insan` felsefesi doğrultusunda her zaman, ilk sırada gözetmeleri gereken temel gayelerden biri olmalıdır" dedi.

http://haberayrinti.com/haberdevami.asp?haberno=9942

mesajı beğendiniz mi?
FIRAT23

Çrş 02 May 2012, 13:25  

bu fabrika yüzde kaç kapasiteyle çalışıyor bilgisi olan varmı arkadaşlar????

mesajı beğendiniz mi?
Mesajları seç: