Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Bir Yaya Geçidi Ne İşe Yarar ?
12345   sonraki »

ANA SAYFA -> ULAŞIM
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
sayfa 1
Ahmet Kemal Senpolat
8 yıl önce - Pts 15 Mar 2010, 17:55
Bir Yaya Geçidi Ne İşe Yarar ?


Yol ortasına süs olarak zaman zaman koyulur.

Genelde araçlar yaya geçidi yanında yaya gördüğü zaman hızlarını hafif nisbette bir miktar daha artırır. Yayanın zaten az olan karşıya geçme cesaretini kırar.

söz konusu olan minibüs ise , bu işaret gazın köklendiği son aşamadır.

Yol üstünden bu çizgiler çoğu zaman silinir. ama ilk boya atıldığı zaman yol ortasında çok şık durur. Mecidiyeköy gibi taksim gibi sirkeci gibi en yoğun yaya yerlerinde yaya geçidi olmaz...

Yaya geçidi aslında yaya üzerine bindiği zaman tüm trafiğin durması gereken , kırmızı ışık kadar etkili bir uyarı işaretidir. Lakin süslü zebradır

özelllikle yurtdışında ( garp cinahına doğru ) memleketlere gittiğinizde daha bu zebra üstüne çıkmadan tüm araçların saygılı biçimde en az 5 metre geriden durur ve sabırla tüm yayaların geçmesini beklerler. en öndeki bekleyen aracın arkasındaki diğer araçlar da zaaaaaaaart diye , ebübeeeeeee diye havalı kornalarına " haydin çabuk olun yayalar , hatta ona izin veren araçlar " diye asılmazlar.

bizdeki yaya geçitleri aslında diğer tüm trafik işaretleri gibi [url=]tavsiye niteliğindedir.[/url]

yaya geçidinden hemen önceki yola dik beyaz uzun çizgide durması gereken bir çok araç tam üstüne gelip durur.

yani ehliyeti direksiyon sallayan alır. halk otobüsleri ve minibüsler hele istanbuldaki sarı taksiler için yaya geçidi nedir diye bir anket yapılmasını çok istenir ama bunu yapabilecek ne deneyim ne bilgi birikimi ne de kalifiye eleman vardır. Çünkü bu işin rantı yoktur. Hele İBB nin bu işaretleri neden sarılı beyazlı kaldırımlara gösterdiği özen kadar , ısrarlı bir şekilde yenilemediğini de sormak istenir.

Yaya kaldırımı ile yaya geçidi arasındaki cmlerce mesafe ise sakatlar , yaşlılar , bebekler , bavul taşıyanlar , ayağı o hafta burkulanlar , hatta normal insanlar için bir uçurumdur.

Lafın kısası istanbulda yaya olmak demek , zeki , çevik , kurnaz ve atletik olmayı gerektirir. Bu kent dinamik olmayan insanı istemez.

hele lastikli ulaşımdaysanız , işte bu kent için en makbul yaratık sizsinizdir.

Bence bu da Bizans'ın , bizlerden yüzyıllar sonra şehir yapmasını bilmeyen insanlardan aldığı işkenceli intikamdır !


Oktay+

8 yıl önce - Pts 15 Mar 2010, 18:13

Bazen de yaya geçidinin önemi konusunda sürüncemede kalmış şoföre denk gelirseniz: Bir yavaşlayıp, bir hızlanan araba karşısında; bir gider, bir döner durursunuz ki, spor için bire birdir.

Yaya geçitleri, esasında yayaların önceliği için değil, arabalar ve yayaların eşit olduğu tek kara yolu alanı olarak bilinmelidir. Kim önce davranırsa...
En azından bu ülkede!


hamdiozgun

8 yıl önce - Pts 15 Mar 2010, 18:16

Daha iyi tarif edecek varsa çıksın
bende lastiklilerdenim ve üstekilerin hepsine harfiyen uyuyorumDoğan Elli
8 yıl önce - Pts 15 Mar 2010, 18:35

Ahmet Bey dilinize emeğinize sağlık... Bu kadar güzel anlatıma gerçekten sadece şapka çıkartılır...

Keşke sizin yazdıklarınız birilerinin kulağına gitse.. Ama biz bunları traji komik bir şekilde alayla karşılarken yurdumun herhangi bir yerinde şu anda yine aynı manzaralar yaşanıyor hatta önceliği trafikte sabit olan yaya geçidindeki yaya yürümeye çalışırken bunu dikkate bile almayan biri ona çarpma durumuna geliyordur...

Yazık ki ne yazık...


serdar celebi

8 yıl önce - Pts 15 Mar 2010, 19:24

şapka çıkartılacak bir yazı, 2 senedir yurt dısındayım yaya geçidinin ne demek oldugunu burda ogrendim. bizim kisi beyaz bir yol süsü.

gectiğimiz yaz istanbul sarıyerde deniz ustundeki viyadukte bir yayaya yayagecidinde yol vereyim diye durdum.

arkadan motosikletten iki kişi indi ve nerdeyse dayak yiyordum!

İstanbul'un bu yaya gecidi olayına acilen el atılmalı.

anlamayan insana da hayvan muamelesi yaparak 300- 500 lira bir ceza ile halledebiliriz.

bizim insanımız bir şeyin yanlış oldugunu ceza yemeden anlamıyor malesef!


ismail özçelik
8 yıl önce - Sal 16 Mar 2010, 21:25

Yaya geçitleri İstanbul başlığında yazılmış, İstanbul'da da bu sorun var ancak bazı ışıklı trafik işareti olan veya altgeçit/üstgeçit olan yerlerde bu problem kısmen çözülmeye çalışılmış. Ancak birde Anadolu'ya (özellikle Sivas'ı iyi bildiğim için Sivas'a) bakarsanız, yaya geçidi var, trafik lambası var ama hem araç hem yaya için yeşil yanıyor. Tabi ki araç geçiyor. Geçen gün yine böyle bir olayda bir vatandaşımız öldü. Ben belediye başkan yardımcıları ile görüştüğümde ne gerek var dediler düzenlemeye umarım ne gerek olduğunu görmüşlerdir.Ahmet Kemal Senpolat
8 yıl önce - Prş 18 Mar 2010, 18:29

Önemli bir hususu daha eklemeyi unutmuşum !

Türkiye'de uzunca süre yaşayıp da özellikle avrupaya amerikaya arada sırada çıkan turistlerdenseniz bu beynin ket vurması olayı ile çok karşılaşırsınız. Bu garip durumdan kurtulmanız ortalama 3 gün civarınızı alır.

Diyelim ki iniverdiniz İsviçre'ye .

ve diyelimki kaldırımdan inip karşıya geçeceksiniz. daha siz niyet eder etmez bir anda arabaların durduğunu görürsünüz. ancak bunu beyin o sırada algılayamaz. siz türkiyedeki alışkanlığınız gereği önce şu lastikliler geçsin ben daha sonra geçerim karşıya dersiniz.

ama onlar inat ederler.

korna da çalmazlar ve sabırla sizin geçmenizi beklerler.

aptal aptal durumu anlamazsınız. çünkü yabancısınız ya kıroluk yapıp yola atlamak istemezsiniz. arabadır onların önce geçmeleri gerekir diye beklersiniz. aklınızca kibarlık yaparsınız.

şöförlerden birisi bazen sabırla sizi bekledikten sonra eliyle yürü geç artık karışıya der..

işte o zaman anlarsınız...salaklığınızı ve içine düşmüş olduğunuz ikilemi..

sonra düşünür düşünürsünüz..nerde hata yaptım diye !


zali44

8 yıl önce - Prş 18 Mar 2010, 18:38

Alıntı:
Bir Yaya Geçidi Ne İşe Yarar ?

Dünyada ne işe yarar bilmem ama Ülkemde;
Rize'de araba fazla yol gitmeden kestirme olarak yaya geçitini kullanır....
Diyarbakır'da Abuzer amcam hayvanları trafikte telef olmasın diye, kendi otoyoldan geçer hayvanları üst geçitten geçirir....
Malatya'da belediye başkanım ışıklarla süsler, o kadar ışıl ışıl yaparki diğer insanlar çok değerli bir yer zannedip asla ayak basmazlar...
Liseli mehmet okuldan çıktı çok acalesi varya! asla kullanmaz....
Vallahi birara bir vatandaş kullandı.... ona da kamyon damperi çarptı!!! (dünyanın neresine giderseniz gidin, üst geçitte size sadece Türkiyede kamyon çarpar!!!)
Sonuçta yaya dışında çoğunlukla her cisim kullanır yaya geçitlerini....(Türkiye'de bunların adını değiştirmek lazım, belki o zaman yerine göre kullanırız )


Akın Kurtoğlu

8 yıl önce - Cum 19 Mar 2010, 00:53

Alıntı:
Bir Yaya Geçidi Ne İşe Yarar ?

İstanbul'da, tam da üzerine denk gelecek şekilde otomobil parketmeye yarar...

Akın KURTOĞLU


bulent.u
8 yıl önce - Cum 19 Mar 2010, 01:23

Alıntı:
bu zebra üstüne


Zebra kelimesini bilerek mi kullandın bilmiyorum. İngilterede halk arasında bazı yaya geçitlerine " zebra crossing " denir. Siyah beyaz çizgili renklerinden dolayı. Bu geçitlerde sarı, kırmızı, yeşil ışıklar yoktur. Sadece sarı ışıklar yanıp söner. Bunun anlamı yayalara önceliktir. Yaya varsa araba durmak zorundadır... Ama bu kanunlarla belirlenmiştir. Yoğun trafik olmayan yerlerde uygulanır.

Birçok Avrupa ülkesinde olmadığı gibi bizdede " zebra crosingler " yok. Yani Avrupa nın her tarafı böyle değildir. Milleti dolduruşa getirmeyelim.sayfa 1
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> ULAŞIM