Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Baba...
1234567   sonraki »

ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
sayfa 1
Hakan ERTÜRK

8 yıl önce - Pzr 14 Mar 2010, 13:36
Baba...

http://fizy.com/s/1269sv

Celal Ertürk

..traş olurken yanaklarını şişirişini taklit ettikten sonra gözlerim birden yerde duran Maltepe, kav marka kibrit ve beyaz jilet kutusuna takıldı.
Beyaz jilet kutusu ve Maltepeyi, halı şeridinde uygun bir yere parkettikten sonra çaktırmadan önce Kav marka kibriti, sonra da mutfaktaki Malazlar marka kibriti cebime saklayıp dama çıktım.

Tüm bu olanlardan babamın haberi olmamıştı.
Kibrit kutusunun kenarındaki barutumsu dokuyu ayakkabımın kenarına sigara izmariti yardımıyla yapıştırıp, kibrit çöpünü ayakkabımda yakacaktım.

Yapamadım, spor ayakkabıma yapışmıyordu izmarit ve kibrit kenarı.
Vazgeçip, yerde duran gazete kağıtları ve kartonları yakmaya karar verdim.
Kenarda duran boş Vita yağ kutusunun üzerine oturup keyifle, yaktığım gazete ve kartonların ateşin yakıcı öfkesinden kurtulmaya çalışışlarını izledim.

Yanaklarım ilk kez yanıyordu, babamın yakıcı ateşinden onları kaçıramadım.
Koşarak annemin yanına varacakken, korku ile acı arasında gidip gelen bünyem birden yere çakıldı.
Yere düşünce değil de o esnada annem ile gözgöze gelince ağlamaya başlamam bir çeşit duygu sömürüsünün ilk denemelerini yapışımı ispatlıyordu.

Babamdan ilk kez tokat yemiştim.
Üzüldüğünü belli etmemeye çalışıyor bir yandan da 'ya yansaydın' şeklinde aslında benim için endişelendiğini ifade edici cümleler kuruyordu.

Sıcak memleketlerde gece geç saatlere kadar gençler sokakta oturur.
Mahallenin gençleriyle oturup sohbet ederken 1 yaş küçük kardeşimle beni eve gelmemiz konusunda uyardı babam.

Kardeşimi eve yollayıp yarım saat sonra da ben çıkarım diye olayı geçiştirmeye çalıştım.
15 dakika sonra ikinci katımızdaki balkondan atletiyle aşağıya seslenen babam arkadaşlarıma 'çekil çekil çekil çekil ' diye bağırdıktan sonra Vita yağı tenekesine ekilmiş çiçeği kalabalığın ortasına attı.

Hepimiz bir tarafa kaçtık.
2 saat dolaştıktan sonra üzüm aslamalarına tutunarak balkona çıktım camı açtım ve pencereden içeri adımımı atar atmaz göğsüme bir tekme geldi.
Pencerenin altındaki sedirde meğer babam yatıyormuş

Hey gidi günler, evden ilk ayrılışım Üniversiteye başladığım ilk gündü.
Annem elinde mendili sürekli ağlıyor babam ise sigara üzerine sigara içip anneme söyleniyordu.
Bilemezdim o otobüsün beni uzun yıllar evimden uzaklaştıracağını.
Otobüse binince herkes el salladı ama babam arkasını dönüp yürüdü karanlığa, belli ki gözyaşları görülsün istemiyordu.

Baba, eve dönüşlerin eli poşet poşet sevgi, kese kese şevkat dolu kahramanı.
Bilip, bilmemezliklerin, görüp görmemezliklerin ustası.
Sessiz anlaşmaların adamı, ders kitaplarımı sessiz sessiz karıştırmaların başrol oyuncusu.

Rüyamda gördüm..
Sarılınca, cebinden bozuk para aldığım, limon kolonyası sigara karışımı kokusu geldi ceketinden...
Baba, otobüs önü uğurlamalarının, cebinize gizli para koymalarının cömert eli.
Baba, söylemeyi en çok özlediğim tüylerimi diken diken eden sözcük.

Sevgiler

En son Hakan ERTÜRK tarafından Pzr 14 Mar 2010, 17:53 tarihinde değiştirildi, toplamda 2 kere değiştirildi

Kerim AK
8 yıl önce - Pzr 14 Mar 2010, 14:35

(+)

Konuşulmasını sevmediğim konu açılmıştı yine… yine hasretim, özlemim başlamıştı, kelimeler boğazımda takılmaya başlamıştı.Ölene kadar O'na olan özlem ve sevgimin devam edeceğini ve bu acı ile yaşamam gerektiğini hatırlatmıştınız yine bana.
O'nun adı anıldığında yüreğimin nasıl sızlandığını, gözyaşlarımı tutmak için Allah’a ne kadar yalvardığımı ve gözyaşlarını tutmayı başarabilsem bile yüreğimin kan ağladığını bilseydiniz sanırım açılmazdı bu konu,küllenmeye bırakılabilirdi....
Babası olanlara “babanızın kıymetini bilin” demek gelirdi içimden devamlı. Babasızlığın ne kadar acı bir şey olduğunu, bu acıyı yaşamayan kimse anlayamazdı…Bu konu açıldığında çok rahatsız olurdum. Bunun nedeni babamın ölümünü hatırlamak değildi.Bu konu konuşulurken acımı saklamaya çalışmaktı. Çok zor olsa da yüreğim parça parça olsa da bunu başarabiliyordum. Evet gözümden yaş akmıyordu ama yüreğim kanıyordu…
İşte şimdi yine konu babadan açılmıştı. Babamın ölümünün üzerinden 37 gün geçmişti ama yüreğimdeki acı hiç azalmamıştı hatta gittikçe artmıştı. Gün geçtikce daha zor geliyordu babasızlık.
Allah’ın herkesi bir şekilde sınav ettiğini biliyordum.Bu da beni sınavımdır diyordum. Allah’ tan hep sabır istiyordum ki bu sınavdan başarıyla geçiyim…Aslında çaresizlik ve hiçlikte yine Yaptığım tek şey Allah’a sığınmaktı.Her ne kadar sabırlı davransam , Allah’a sığınsam da babasızlık çok üzüyordu … İsyan etmiyordum evet ama üzüntümü hafifletmeğe çalışıyordum.Bazen sadece gözyaşları kafi gelmiyordu.
Yapabileceğim bir şey vardı aslında. Babam için hayırlı evlat olabilmek…. Öyle bir evlat olmalıydım ki beni tanıyanlar babama rahmet okumalıydı…Babam her aklına geldiğinde ona fatiha okurdum. Elimden gelen tek şey buydu sanırım,hayırlı evlat olmaya çalışmak,belki de bunu başarmaya çalışmak bile acısımı biraz olsun dindirmeğe yarardı…Sürekli babamın bağışlanması istiyorum çünkü öbür dünyada babamla bir arada olmak istiyorum.
37 gün geçti,belki gelecek diye hala bekliyorum Canım Babamı.....

Hüseyin Keskin

8 yıl önce - Pzr 14 Mar 2010, 16:33

Babamla çoğunlukla atışırız ama yukarıdaki mesajı gördüm ya içim bir cız etti.Ondan babamı artık hiç kırmamaya çalışacağım.

A.A.ZORLU
8 yıl önce - Pzr 14 Mar 2010, 17:52

Gün gelecek bizde EMANETİ sahibine teslim edeceğiz elbet ama geride n BİR SAMİMİYETLE YAPILAN BİR HAYIR DUA BIRAKABİLİRSEK NE MUTLU
Bu arada Ebedi hayata göç eden Anne ve babalarımıza Allahtan RAHMET dilerken Hayattakı Anne ve Babalara hayırlı ve uzun ömür diliyorum ........

Ömer3510

8 yıl önce - Pzr 14 Mar 2010, 18:00

Baba (baba evin direği)
BABA EVİN DİREĞİ
ALTIN GİBİ YUREĞİ
EŞŞEK GİBİ ÇALIŞIR
SANKİ SAĞIM İNEĞİ
--------------------------------------------
AMA BİZ BABA DERİZ O GETİRİR BİZ YERİZ
BULAMAYIZ DUNYADA ONUN GİBİ BİR KERİZ
WARLIK YOKLUK BİLMEYİZ SIRAMIZI VERMEYİZ
SİPARİŞLER GELMEZ İSE BABAMIZI SEVMEYİZ
HASTA OLDUM DİYEMEZ
BİZ OLMADAN YİYEMEZ
NE MANKAFA VARLIKTIR YENİ BİRŞEY GİYEMEZ
---------------------------------------------
ETRAFINI SARAR KÖPEK GİBİ DALARIZ
DEDİKLERİMİZ OLMAZ İSE ANAMIZI SALARIZ
----------------------------------------------
BU DEVRİ ALEM DÖNÜYOR
MERAK ETME OGLUM
SIRA SANA GELİYOR

ardensaatci

8 yıl önce - Pzr 14 Mar 2010, 23:15

Babam,
Ben geldim...

kocaman kızın !
-İyi yaptın be kızım-
Diyemedin bana
Kahvenin önünden geçtim
Her zaman oturduğun sandalyen boştu
Karşılamaya da çıkamamıştın
Eve gittim,
Kapıyı açmadın
Babam ben geldim
Kocaman kızın !
N'olur,
Bırak sarılayım boynuna
Kokunu özledim
Peynirle karışık lehim kokunu
Gözlerini özledim
Yeşil yeşil
Ellerini özledim,

Babam ,
Ben geldim
Kocaman kızın
Sana selam getiremedim kimseden
Gizlice kaçtım geldim
Anam iyi
Merak etme
Kardeşimle kalıyor
Özlem işe başladı
Onur okulda
Ben bildiğin gibi
Kafam bu aralar biraz karışık

Babam ,
Ben geldim
Başıma yıkıldı sanki mersin
Yoksun...
Dün,
Yine bir adamın peşinden koştum
İki elinde iki poşet
Başında kasket
Sana çok benziyordu babam
Yolunu kestim
Sen değildin babam
Acayip acayip yüzüme baktı
Anlamadı babam
Anlayamadı
Anlatamadım...

Boşuna çaldı telefonlar
Kapı zilleri boşuna
Biliyor musun
Kuru ekmekleri ıslattım dün
Hastanede olduğu gibi
Sonra balkona koydum
Kuşlar seni sordular babam
Çoktandır görünmüyor dediler
Nasıl söylerim babam
Nasıl...

Bakkaldan bir torba yem aldım
Çınar altında kumrulara döktüm
Güvercinlere
Önce çekindiler
İnemediler
Sonra,
Tek tek süzüldüler
Hiçbir şey sormadılar
Galiba anladılar

Çocuklar geçti kapının önünden
Hafif aralayıp bahçe kapısını
Bir şeyler fısıldaşıp
Birbirlerine baktılar
Sonra, biri
Ürkek adımlarla girdi içeri
Şeker kutusunu açtı
Önce kendi aldı
Sonra arkadaşları
Gülümsediler yüzüme bakıp
Seni sordular...

Babam ,
Ben geldim...
Asmada üzüm yok bu sene
Çiçekler kurumuş
Boncuk ta yok ortalarda
Çağırdım gelmedi
Belki senin oralardadır
Kimbilir !

Babam,
Ben geldim...
Erik ağacının altındayım
Burası çok kalabalık be babam
Bir o kadar da sessiz
Yaban otlarını ayıkladım
Güller çiçek açmamış
Belki zamanı değil
Biraz su döktüm
Mezar taşını okşadım Babam
Adını bile yanlış yazmışlar
Biliyor musun
24/11/1992 tarih doğru

Biliyor musun ?
Ben seni çok özledim be babam !
Babam benim !
Canım babam.....

Ben babamı 1992'nin 24 Kasımında kaybettim ve 5 yaşındaydım daha ve bu şiiri ne zaman görsem gözlerimi doldurur.

Deha S.
8 yıl önce - Pzr 14 Mar 2010, 23:29

Alıntı:
37 gün geçti,belki gelecek diye hala bekliyorum Canım Babamı.....

Babam benim için apayrıydı. Akıl hocam, idolüm, herşeyim.. Her evden ayrılışımda boynuna sarıldığım babamı, son ayrılışımda karşıdan el sallamakla yetinmiştim. Bir daha göremeyeceğimi bilemeden kalktım, gittim.

Tam 7,5 ay geçti, dile kolay tam 226 gün geçti, hala eve gidince babam içeride oturuyor diye giriyorum eve. Hala anneme babam ne zaman geldi diye sorasım geliyor. Yokluğuna alışamamak zor, alışmaya çalışmak daha da zor..

Hakan ERTÜRK

7 yıl önce - Prş 22 Tem 2010, 23:31

http://fizy.com/s/1269sv#s/1dv4eq

Durup dururken aklınıza gelip yüreğinizi sızlatan,sizi yerden yere vuran sessiz ve gizli gizli ağlatan anne baba sevgisi midir yoksa geçmişe yani çocukluğa özlem midir?
Bilemiyorum?

Günün kıymetini bilelim!
İlerde 'ah' çekmek ve 'keşke' dememek için 'anne baba- dede ve ninelerimizin' kıymetini bilmeliyiz

Hadi, onlar bir telefon kadar uzaklar.

murat-tekin

7 yıl önce - Cum 23 Tem 2010, 09:55
Babam ve Ben (Yıl 1966)..

Babam ve Ben (Yıl 1966)..

(+)

Allah'ıma çok şükür, Babacığım bugün 70 yaşında ve Maaşallah halen çakı gibi, her gün ya yürüyüş yapar yada kısa bir bisiklet turu..

Allah'ım ona ve diğer büyüklerimize uzun ömürler versin..

Erol Gündüz
6 yıl önce - Pzr 27 Ksm 2011, 21:04
ACI BİR HABER

Bundan 20 ay önce baba sevgisi ve özlemleri dile getirilebilsin diye bu başlığı açan kardeşim Hakan Ertürk maalesef sevgili babasını kaybetti.

Celal Ertürk, 18 Kasım 2011 Cuma günü (Cuma saatlerinde) Adana'da geçirdiği bir kalp krizi sonucu 51 yaşında hayata gözlerini yumdu.

WowTURKEY ailesi olarak merhuma rahmet, Hakan kardeşime, Ertürk ailesine, akrabalarına, dostlarına, sevenlerine başsağlığı dileriz.

Allah rahmet eylesin. Mekanı cennet olsun.

sayfa 1
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET