Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
Tuna Yersu
17 yıl önce - Sal 28 Eyl 2004, 21:24
[İST-E1.06] - Boğaz Köprüsü'ne 7 Ayrı RenkBoğaz Köprüsü'ne 7 ayrı renk  

İngiliz ressam Ned Pamphilon, Boğaziçi Köprüsü’nün altını "rengarenk" boyamak için Bayındırlık ve İskan Bakanlığı ve Karayolları Genel Müdürlüğü’nden izin çıkmasını bekliyor.


Tüm hazırlıkları tamamlanan "boyama projesi", Bayındırlık ve İskan Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Karayolları Genel Müdürlüğü’nden izin çıkmasını bekliyor. Pamphilon, izin çıkarsa "dünyanın en uzun boyaması"nı gerçekleştirerek, Guinness Rekorlar Kitabı’na girecek.


Yedi yıl önce bir Türk ile evlenerek İstanbul’a yerleşen ressam, kendi adına açtığı internet sitesi üzerinden de projeye destek topluyor. Ressam Pamphilon, www.nedpamphilon.com adlı sitede projeyle ilgili bilgi verirken, son aşamaya gelen izinler çıkar çıkmaz boyama işleme başlayacağını bildirdi. Ressam, köprünün altındaki 7 bölümden oluşan plaka sayesinde bu işin çok kolay olacağı görüşünde.


Hayalini gerçekleştirmek için birçok yerli ve yabancı firmadan sponsorluk desteği alan ressam, sitesinde büyük bir olasılıklı bu ayın sonunda boyama çalışmalarına başlayacağını bildirdi.

GUINNESS REKORLAR KİTABI’NA GİRECEK

30 bin metrekarelik Boğaziçi Köprüsü’nü 45 günde boyayacağını ifade eden ressam, 7 ayrı renge boyanması durumunda dünyanın her yerinden turistlerin İstanbul Boğazı’nı görmeye geleceğini savunuyor. Proje, gerçekleşirse dünyanın en uzun boyaması unvanıyla Guinness Rekorlar Kitabı’na da girecek.

NE KAZANDIRACAK?

Her köprü için 10 yılda bir korozyon (boya çalışması) yapılması gerektiğini ve bu işlemin eylül ayında yapılacağını belirten ressam, projesi için en uygun ayın da ekim olduğunu kaydetti.


Ressam, projenin İstanbul’a coğrafi konum bilinirliği, tanıtım, imaj, iş çevrelerinin ilgisi, barışçı vizyon gibi birçok konuda katkı sağlayacağını ifade ediyor.


Selcuk
17 yıl önce - Sal 28 Eyl 2004, 21:54

Bence güzel bir proje ve köprü de daha aydinlatilsa daha cok güzel olur ve bogasz köprüsü Istanbul´un sembolu olur!

Furkan

17 yıl önce - Çrş 29 Eyl 2004, 09:50

Nasıl yani?!

Arkadaşlar faşist değilim ama bu renklerin İstanbul'un simgesi olmasını içime sindiremem..
Kırmızı Beyaz karışımı birşeyler yapsınlar; destekleyeyim


Erdem
17 yıl önce - Çrş 29 Eyl 2004, 10:50

Ben projeyi çok beğenmedim, kırmızı beyaz da olsaydı farklı bir şey getirmediği sürece yine kararım değişmezdi herhalde.

Bence köprülere yapılması gereken ilk şey A Y D I N L A T M A

http://wowturkey.com/forum/viewtopic.php?t=8729


Alp
17 yıl önce - Çrş 29 Eyl 2004, 12:28

benim bildigim dunyada homoseksuellerin kullandigi bir isarettir 7 renk gokkusagi...bugun avustralya da ya da amerikada gokkusagi renkleri iceren bir symbol ile gezerseniz mutlaka sizin cinsel tercihinize yakin birisi tarafindan selamlanir hatta arkadaslik etmeniz icin teklif bile alabilirsiniz artik koprunun alti deyimi sanriim dogru olacak tekne gezisi duzenlerler
insallah yanlis bilmiyorumdur...!!!!Zafer Mos
17 yıl önce - Çrş 29 Eyl 2004, 13:09

Yanlisiniz var, 7 renk gökkusagidir..

Homoseksüellerin bayraklarinda ise sadece 6 renk var..Bence güzel bir fikir, ayrica homoseksüel&hetoroseksüel&aseksüel bir cok turist cekecegimiz
kesin.


Attilla
17 yıl önce - Çrş 29 Eyl 2004, 18:00

Ben begendim. Renkler Köprüye ayri bir hava katmis.

KILINC

17 yıl önce - Çrş 29 Eyl 2004, 23:17

7 renk güzel gözüküyor. İstanbul'un her kültürden payını almış olmasını çağrıştırıyor ama daha yaratıcı olunup, sanatsal da bir değer taşıyabilecek bir çalışma yapılması taraftarıyım. Düşünebilinecek en basit şey gökkuşağı yapmak.

RamazanC
17 yıl önce - Prş 30 Eyl 2004, 14:23

Bence güzel bir proje.

Köprü çok daha güzel görünecektir..


Deniz1993
16 yıl önce - Pzr 16 Nis 2006, 00:31

bu yazılar 2004 yılında yazılmış.Boğaz köprüsü 7 ayrı renge boyancak diye.Aradan 1,5 yıl geçti  boğaz köprüsünde ben böyle bir şey göremedim.Yine atıl bir proje...sayfa 1
ANA SAYFA -> ULAŞIM