Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
irfan x
17 yıl önce - Sal 28 Eyl 2004, 15:45
[İST-A1.27] - İETT - Saatli Otobüs Duraklarıİstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin İştiraklerinden İSTON A.Ş., (İstanbul Beton Elemanları ve Hazır Beton Fabrikaları Sanayi ve Ticaret A.Ş.) yeni otobüs durakları üretti.

Ön ve arka yüzeyleri dış bükey, yan yüzeyleri düz bir formdan oluşan durakların çatısında ışıklandırılmış boşluklar ve bir saat bulunuyor. Reklam alınabilecek şekilde yapılan duraklar, kentsel mobilya niteliklerini artırma düşüncesiyle tasarlandı.

Durağın standart versiyonunda içten ışıklandırmalı reklam panosu içeren bir reklam elemanı bulunuyor. Saat işlevi de olan totem elemanı ise içten ışıklandırmalı harita ve aydınlatma elemanı içeriyor.

Yeni durağın tasarım oluşma süreci ise otobüs duraklarının fonksiyonlarını arttırma ve kentsel mobilya niteliklerini arttırma düşüncesinden ortaya çıkmış. Saat kulesi şeklindeki totem elemanı durağı diğer duraklardan ayıran en temel özellik.

Durağın çatısında bulunan cam yüzeyden farklı renkteki durak adı güneşin etkisiyle çevresinde ışık oyunları yaparak mekanı tamamlayacak. İSTON Genel Müdürü Serdar Taflan, bu özellik sayesinde durakta bulunan insanların, zeminde bulundukları yerin adını görme imkanı bulacağını söyledi


Aydinsert
17 yıl önce - Sal 28 Eyl 2004, 16:36

bu saatli otobüs durakları önceden de vardı milletimiz hırsız ruhlu saatleri bile sökmüşlerdi

Kerem K
17 yıl önce - Sal 28 Eyl 2004, 22:32

kemal 'in dediği gibi eskiden üstü kapalı olmayan ara duraklarda böyle saatli küçük sütunlar dikilmişti ama bozguncu milletimiz sağolsun hepsi berbat oldu. otobüsün duraktan geçiş saatlerinin yazılı olduğu ve minik bir istanbul haritasının olduğu birşeydi.

messiah_haktan

17 yıl önce - Sal 28 Eyl 2004, 22:39

Saati biraksinlar da otobüs'ün gectigi saatleri yazsinlar duraklara.Kerem'in dedigine göre önceden varmis böyle bir uygulama.

Başdoğan

17 yıl önce - Pzr 15 May 2005, 04:27

Otobüsün geçtiği saati yazsınlarda, otobüs o saatlerde geçecekmi hakikaten?ümit
17 yıl önce - Pzr 15 May 2005, 12:18

Bu işlevli saatler İstanbul'da otobüsler için değil de tramvay duraklarında uygulanabilir kanımca. Çünkü onların işleyişleri daha dakik. Budapeşte'de bile var bunlardan. Tabi bizde vandalizm'den kurtulup çalınıp tahrip edilmezlerse.

Akın Kurtoğlu

16 yıl önce - Prş 23 Mar 2006, 02:45

İstanbul'da uygulanması plânlanan göstergeli otobüs durakları projesinin son durumu hakkında bir bilgisi olan var mı? Gûya, duraklardaki tabelâlarda, yaklaşmakta olan otobüsün saati belirecekti ve bekleyen yolcular da kendilerini buna göre ayarlayacaklardı. Proje galiba iptal edildi...

Akın KURTOĞLU


ümit 806

16 yıl önce - Prş 23 Mar 2006, 12:37

Eski "açık üçgen durak" lar üzerinde var idi saatler ama bunlar pilli idi ve pilleri bitince tek tek dolaşıp değiştirmek gerekiyordu. Yine ileri-geri saat uygulaması sonunda hepsinin tek tek dolaşılıp ayarlanması gerekiyordu. Bence Dijitürk saati gibi tek merkezden alınan bir saat görüntülenmediği sürece çok masraflı bir uygulama bu. Bu iş için sürekli eleman bulundurulmalı.

BAYRAM_24
Akın Kurtoğlu

16 yıl önce - Sal 28 Mar 2006, 21:08

Birkaç seneden beri bu proje üzerinde kafa yoruluyordu. Sonunda somut bir adım atıldı anlaşılan... Şimdilik 10 otobüsle başlayacak olan uygulama Nisan içinde 100 otobüse çıkarılacak. Bir yıl sonra da bütün otobüsleri ve 2000 durağı kapsayacak...

En çok merak ettiğim de, izleme programının İETT'nin WEB sitesinden de takip edilip edilemeyeceği ...  

Akın KURTOĞLUsayfa 1
ANA SAYFA -> ULAŞIM