Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
sedat karahallı
9 yıl önce - Cmt 06 Mar 2010, 02:05
Konya Üniversitesi

Konya için müjdeli haberler ardı ardına geliyor. Öğretim elemanı yetiştirmeyi öncelik edinen Konya Üniversitesi için ilk adım atıldı.
Alıntı:
YÖK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan başkanlığında yapılan YÖK Genel Kurul toplantısında, Konya'da kurulması kararı alınan yeni devlet üniversitesinde, 6 fakülte, 1 meslek yüksek okulu ve 4 enstitüsü bulunacağı öğrenildi.
Dün yapılan YÖK Genel Kurul toplantısında, İstanbul'da İstanbul Medeniyet Üniversitesi, İzmir'de İzmir Turgut Reis Üniversitesi, Konya'da Konya Üniversitesi, Kayseri'de Kayseri Üniversitesi ve Erzurum'da Erzurum Üniversitesi isimleriyle 5 devlet üniversitesinin kurulmasına ilişkin görüşün Milli Eğitim Bakanlığına bildirilmesine karar verilmişti.
Konya'da kurulacak olan Konya Üniversitesi'nde mühendislik-mimarlık fakültesi, Sosyal ve Beşeri Bilimler Fakültesi, Fen Fakültesi, Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi, Turizm Fakültesi ve Eğitim Bilimleri Fakültesinin bulunacağı belirtildi.
Bünyesinde yabancı diller meslek yüksek okulunun da kurulacağı Konya Üniversitesi'nde sosyal bilimler enstitüsü, fen bilimleri enstitüsü ve eğitim bilimleri enstitüsü bulunması öngörülüyor.
AK Parti Konya Milletvekili Sami Güçlü, 80 bine yakın öğrencisiyle Türkiye'nin en büyük üniversiteleri arasında yer alan Selçuk Üniversitesi'nin ardından kurulacak Konya Üniversitesi'nin kente sosyal, kültürel ve ekonomik anlamda büyük katkılar sağlayacağını belirtti.
Konya Üniversitesi'nin daha çok lisansüstü eğitime yönelik çalışma yapacağını ve gelecekte üniversitelerin öğretim elemanı ihtiyacını karşılayacağını anlatan Güçlü, ''Konya, Selçuk Üniversitesi'nin bölünmesi ile kurulacak ikinci üniversiteden daha önemli bir üniversiteye sahip olacak. Bu çalışma Hükümetimizin Konya'ya bir üniversite şehri olarak verdiği önemin de göstergesidir'' dedi.
Öte yandan Karatay Üniversitesi ve Mevlana Üniversitelerinin de kurulmasıyla Konya'nın adeta ''Üniversiteler Şehri'' olacağını dile getiren Güçlü, yeni devlet üniversitesi ile özel üniversitelerin bir an önce kurularak eğitime başlamasını beklediklerini bildirdi.
www.konhaber.com

İşte mevcut ve müstakbel üniversitelerimiz:
1.Selçuk Üniversitesi--- Eğitime devam ediyor.
2.Karatay Üniversitesi--- İnşaatı devam ediyor.2010-2011 öğretim yılında açılacak.
3.Mevlana Üniversitesi---Rixos Masera'da açılıyor. 2010-2011 de öğretime açılacak.
4.Akşehir Nasrettin Hoca Üniversitesi--Kurulma aşamasında
5.Meram Üniversitesi---Selçuk Üniversitesinin bölünmesiyle kurulacak. Büyük ölçüde hazır.
6.Ilgın Üniversitesi---Planlama aşamasında
7.Çumra Tarım Üniversitesi(Recep Konuk'un projesi)
8-Konya Üniversitesi

mehmet20
9 yıl önce - Cmt 06 Mar 2010, 02:11

Çok harika bir haber. Ancak bazı sorularım var. Meram Üniversitesi zannedersem Merap Tıp Fakültesi ve Eğitim Fakültelerinin Meram Üniversitesi'ne bağlanmasıyla olacak.

Alıntı:
3.Mevlana Üniversitesi---Rixos Masera'da açılıyor.

demişsiniz.

Bu bölge Selçuk Üniversitesi'ne çok yakın bir yer değil mi? Hatta yan yana diye hatırlıyorum. Bu bölge yerine bir başka bölge düşünülemez mi? Ayrıca bu üniversitelerin hangileri vakıf üniversitesi olacak bilginiz var mı?

Ayrıca İstanbul Medeniyet Üniversitesi de açılacak. Konya'ya da bu tarz örneğin Mevlana İslam Üniversitesi gibi bir üniversite açılamaz mı? Sadece ilahiyat konusunda uzman bir üniversite olur ve Diyanet İşleri Başkanlığına yardımcı olabilir.

sedat karahallı
9 yıl önce - Cmt 06 Mar 2010, 02:21

Alıntı:
Bu bölge Selçuk Üniversitesi'ne çok yakın bir yer değil mi? Hatta yan yana diye hatırlıyorum. Bu bölge yerine bir başka bölge düşünülemez mi? Ayrıca bu üniversitelerin hangileri vakıf üniversitesi olacak bilginiz var mı?

Evet, Masera Selçuk Üniversitesinin hemen yanı. Alışveriş merkezi olarak düşünülmüş bir bina. Mevlana Üniversitesi burada geçici olarak eğitime başlayacak.
İşte yeni kampüsün yeri:
Alıntı:
KAMPÜS, BEYHEKİM’İN YANINA KURULACAK
Tadilat çalışması yapılan eski Truva AVM’yi kampüs kuruluncaya kadar geçici eğitim binası olarak değerlendireceklerini kaydeden Prof. Dr. Bahattin Adam, “Beyhekim Sağlık Kompleksi’nin yanına kurulacak kampüsümüzün şu anda avam projesi çiziliyor. Kampüsümüz, 450 bin metrekare arsa üzerine kurulacak. Tıp Fakültesi ve Uygulama Hastanesi hariç, bütün eğitim ve idari birimlerimiz orada olacak” dedi.

Daha fazla bilgi için:
http://wowturkey.com/forum/viewtopic.php?t=84749& ...mp;start=0
http://www.mevlana.edu.tr/

C. H. Engin Er

9 yıl önce - Cmt 06 Mar 2010, 02:24

Başlık çok aldatıcı, bilmediğim için açtım ve aklımda şu vardı;

"Konya'da 7 üniversite var ve 8.si açılıyor vayyy bee"

Sonra açtım ve benim bildiğim gibi sadece 1 üniversite olduğunu pekiştirmiş oldum, dıdısının dıdısından haber yapmışsınız be hocam...

sedat karahallı
9 yıl önce - Cmt 06 Mar 2010, 02:28

Alıntı:
dıdısının dıdısından haber yapmışsınız be hocam...

Yapmayın hocam, YÖK Genel Kurulu karar almış. Ne dıdının dıdıları haber yapılıyor burda.

M.ALİ AKKAN

9 yıl önce - Cmt 06 Mar 2010, 02:31

Konuşulması, böyle fikrin olmasıda güzel ...

C. H. Engin Er

9 yıl önce - Cmt 06 Mar 2010, 02:33

Yanlış anlamayın, Konya'da 7 değil 70 üniversite olsa daha çok hoşuma gider, keşke biz de de ABD'de ki gibi 1000'li sayılarla ifade edilebilen ve hakikaten bilim üreten üniversiteler olsa. Ben sadece başlığın çok yanıltıcı olduğunu söylemeye çalıştım, orta vadede ki bir bilgi yani bu...

sedat karahallı
9 yıl önce - Cmt 06 Mar 2010, 02:42

Engin Bey, 8. üniveriste demedik ki zaten. Düşünce dedik. Bu başlık başka nasıl açılabilirdi ki.
Duyduğuma göre Konya Üniversitesi diğer üniversite formatlarından biraz farklı olacakmış ve lisans üstü eğitime ağırlık verecekmiş. Çok sayıda üniversite açılması sonucu oluşan öğretim elemanı boşluğunu kapatmak için YÖK'ün yeni projesiymiş bu. Bu nedenle projenin yakın gelecekte hayata geçmesi pek muhtemelmiş.

kunter

9 yıl önce - Cmt 06 Mar 2010, 03:06

Aynen katılıyorum - Eğer Konya'daki yüksek eğitim kurumlarının sayısı tartışılacak olsaydı, ben o tartışmaya sırf "hangi zavallılar karşı çıkıyor" bunu görmek için katılırdım. Ne var ki ben de başlığa aldandım, hangi arada o kadar üniversite açıldı diye bir süratle listeye baktım.. açılan edilen yok - ama açılacaktır, benim bu konuda hükümete güvenim tam..

Bence insanlar 17 yaşında sokağa salınmamalı.. lise 4 yıl mı oldu? 1 yıl oradan kurtardınız, 4 te üniversite adında serbest saatli öğretim için topluyorsunuz, eder 5 sene.. Sonrası askerlik (bu çerçevede kısa dönem askerlik te mutlak suretle kalkmalıdır)..

Ama ya sonrası - "eve geri dönüş.." bu da olmamalı - inanın toplama kampları olsa ve nüfusun yatmakta olan 50 milyonunu çalıştıracağız, ellerinde tek tek bakır madeni taşıtacağız deseniz, insanlar iş yapmaktan ötürü mutluluk duyarlar.. faydalı olduklarını her gördüklerinde özgüven ve sevinç te gelir.

Bu aynen ülkenin dışarıdan görünüşüne yansır.. gözler gibi, ışıl ışıl olur..

(istanbul ve izmir'in paralarıyla) Gıcır gıcır yeni yaptığınız üniversitelerden mezun ettiklerinizi, afedersiniz, hangi iş yeri buyur edecek? Yok ki öyle bir yer, burası Türkiye ABD nin en fakir büyük kentinde bakıyorsunuz bir gökdelen çıkıveriyor - içerisinde 10,000 insan çalışıyor..

10 bin...

Bunların tamamının tıkır tıkır sigortaları yatıyor, maaşları ödeniyor.. ve yine afedersiniz, öyle hıyarlar gibi de her gün tek tek gidip gelmiyorlar - Allah'a havale edilmiş bir iş hanı değil orası..

aynı isim altında, tek bir çatı altında bir arada çalışan, sıfatı sanı belli 10,000 kişi, ve yalnız o kentte..

İş çıkışı kız arkadaşları ile buluşup evlenme kararı alabiliyorlar.. anne babası hastalandı ise önden para ve doktor yollayıp ardından kendileri gidebiliyorlar.. aile kuruyorlar büyüyorlar.

Ama orası ABD.

Ha madem buralarda öyle birşey yok, niyet te yok, maksat "siz yiyin hesabı torununuz ödesin" olacaksa eğer, mezun ettiklerimizin hesabına "İLERDE BAKARIZ" mı diyeceğiz.. devlet tüm yeni mezunlar arasından özelikle bunları "kamulaştırıp" harbiden manyak bir faturayı torunlara mı ödetecek? Gelin artık memur oldunuz - "geçmiş olsun, kazanız mübarek olsun" yaslayın sırtınızı mı denecek? Orda ben yokum işte.

Ben derim ki - yeni kurulmakta olan HERŞEY gerçekten hayırlı olsun... ülkeye çivi çakmak sevaptır..

yeter ki kimin parasıyla ve rızasıyla çakılıyor olduğundan emin olun. Haksızlık olmasın.

Bu konuda planları yapmakla görevli olanlar, mükellef olanlar şu anki yöneticilerimizdir, ha ben onları seçmedim, ama görev onlarıdır, Allah yardımcıları olsun da güzel doğru adil kararlar versinler.. bizler de madem arada farklı şeyler düşünebiliyoruz, değişik kaygılarımız ve fikirlerimiz olabiliyor, buralardan bu yolla destek vermiş olalım..

ÖĞRETİM ELEMANI AÇIĞI
Konya'yı bilemiyorum - kalıp gezmeyi de çok isterim - ama ODTÜ'nün şöyle bir durumu var.. EĞİTİM VEREBİLECEK yeterlilikte, gelişime devam edecek kapasitede ve akşam okulda kalıp kitap okuyacak gözlem raporunun sonucu için tartışacak adam bulamıyoruz..

Burası ODTU.. üniversite giriş sınavında soruların tamamından bir fikri olanları alıyorlar - diğerleri girmiyor. Mühendislik okuludur, mühendis yetiştirir.. ama adam kolay yetişmiyor.. yok, ülkede sahiden bir süredir adam yetişmiyor.. bu durum ODTÜ için de geçerli. Akşam 5.. insanlar servis kuyruğunda.. arabalar cıs tıkk... cıs tıkk... başka türkiye.. belki bir hacettepe değil, ama neredeyse eski bilkent.

ve, yine bana göre bu global bir durum.. tıpkı düşen enflasyondan veya HiPER çıkabilecek olandan iktidardaki siyasi partinin payı olmadıği veya olmayacağı gibi, bu durum da onların suçu değil gözüküyor.

adam yetişmeyen ülkede adam yetiştirmek çok mühim bir hal alıyor..

Bu sebepten dolayı Konya Üniversite'sine verilmesi düşünülen görev hususunda planlama teşkilatını kutluyorum.. Tebrik ediyorum.. İzmir için de gıpta ediyorum.. ama beyfendilerinin ajandası farklıysa, ODTU adam bulamazken sen nerden buluyorsun, veya, "falan yerde 2 neden Konya'da 8" gibi bunaltıcı sorulara muhatap oluyorsanız adaletsizlik neredeyi tartışmalısınız.

Yoksa Allah artırsın, 70 olsun ama bu okmuşları da değerlendirelim.. Ben doktorların doktorluğundan şüpheliyim çünkü bu ülkede herkese TIP okutuyorlar, ve kim ne öğretiyor, kim ne öğreniyor, ben hayretle şaşarım..

Benim IQ'umdan ileri olanlarınız daha hızlı kavrayabilir.. 15 yaşında 160 civarıydı, ekmek yiye yiye şimdi ne oldu bilemiyorum ama benden daha süğer düşündüğünü düşünenler hızlı cümleleriyle yine bana haksızlık etmesinler isterim. Ben sahiden yukarıdaki cümlelerimde süper bir adaletsizlikten söz ediyorum.. Allah'ın bir adı HAKK mıdır, o halde burada bu bağlamda Allah yok..

Bunu düzeltmek lazım diyorum.. o gavur bu makbul ile değil, bu iş hepimiz biriz ile olur.

YABANCI DİL ÖĞRENİMİ
Bakınız, yine bir tespitimdir, bu ülkede herkes hesapta İngilizce okuyor, ancak bunlar ingilizce falan bilmiyor.. - sen ne okudun ki ne konuşacaksın.. veya ne çalışıp öğrendin ki - çalışmadan neyi kim öğrenmiş değil mi?

ama özgeçmiş diyemedikleri o SiVi'leri - ki çoğu bunun da neyin kısaltması olduğunu bilmez, "ingilizce biliyorum, hem ana dilim gibi" derler.. sadece dil için girdikleri firmalarından özel telefon açarlar da bizim firmada KELİME SORARLAR.. (Limak'ta bu oldu, başkalarında da bu oldu.. rutin şekilde hem de.. direk yalan söylemiş hanım hanımcık işe girmiş - diğerleri nasıl kim bilir)

Oysa dil bilen adamın kelimeyle işi mi olur - hepimiz Türkçe konuşuyoruz, ne zaman duyduğunuz birşeyi anlamadınız diye sözlüğe ansiklopediye döndünüz (yalnızca çalışkan olanlarınız!)..

Bu konuda son birşey, orta okulda dilbigisini lisede de edebiyatı okumamış biri nasıl olur da lütfen Türkçe'yi ve güzel göze kulağa hoş gelen inceliklerini iyi bilebilir?

HA BUNU BİLMEYEN ADAM ONUN İNGİLİZCESİNİ NEREDEN İDRAK EDECEK TE ÖĞRENECEK?

Şu yaşımda kolejde okumuş iyi aile çocuklarını FALAN BİLMEM KİM FİLANCA Üniversitesi mezunu gençlere direk tercih ediyorum.. hem de hemen.. öyle ben Kültür Üniversitesi Bigi Üniversitesi -- onlar yine sanırım en iyileri.. ama bırakın açık öğretim de kasmış okumuş biri olsun, kolej mezunu ve iyi huylu bir delikanlı olsun.. Başımın üstünde yeri var..

bilmediklerini ben gösteririm..

MÜHENDİSLİK EĞİTİMİ
bana göre bu ülkede gerçekten yetişmiş mühendis çok az.. çok çok az.. gittiğim gördüğüm yerlerde hep bir tane... belki iki.. ben en kötü okumuşları olarak arkalarından geliyorum. Bu bana göre böyle olmamalı. Şimdi tekrar soruyorum - sahi, bunları, lise'de birinci dünya savaşı okumayanları sizler nasıl eğiteceksiniz??

Ne alakası mı var? her şeyin birbiri ile büyük bir alakası var, ben alaka görerek kurarak ve üzülerek anlatmaya çalışıyorum, insanları inandırmaya çalışıyorum, çalışmaya devam etmelerini ve adil davranmalarını öğütlüyorum..

Bana göre Konya'da 8 Ünivesite başlığı siyasi bir kampanya, kulağa ve gönle hoşluk versin diye, kısacası nabza göre şerbet hesabıyla üretilmiştir. Yazan arkadaşı tanımıyorumi isterse AKePe'nin önde gelen temsilcisi olsun - bana görev verirlerse bir tuğla da ben koyarım.

Ama yine de bu cümlelerimi görüşüm olarak, bir hatırlatma olarak, nacizane veya değil dikkate alınmasını dilediğim uyarılar olarak görüşlerinize / kendilerinin görüşlerine sunarım.

bunlar benim görüşümdür - eğer farklı geliyorsa ne mutlu size, güç farklı yönlere bakabilenlerin sayısından doğar.
saygılarımla.

sedat karahallı
9 yıl önce - Cmt 06 Mar 2010, 13:18

Alıntı:
Bana göre Konya'da 8 Ünivesite başlığı siyasi bir kampanya, kulağa ve gönle hoşluk versin diye, kısacası nabza göre şerbet hesabıyla üretilmiştir. Yazan arkadaşı tanımıyorumi isterse AKePe'nin önde gelen temsilcisi olsun - bana görev verirlerse bir tuğla da ben koyarım.

Sayın Kunter, beni tanımıyor olabilirsiniz, ama bu sitede insanları tanımanın yöntemleri var. İlki, açıp eski yazdıklarına bakmak. İddia ettiğinizin aksine ben akepe'den pek hazzetmem. Benim demokrasi ve kalkınma ölçütlerimi karşılayacak bir parti yok bu ülkede.. Yıllardır Konya'ya hak ettiği yatırımı yapmadığı için akepe'yi eleştiriyorum. Başlıkta tabiki sansasyon amacı var, bunu inkar etmem. Ama bir partiyi öne çıkarmak gibi bir amacım olamaz.
Neden bazı yerler 2 bile değilken Konya 8 demişsiniz. Bu soruyu o şehirlerin ileri gelenlerine sorun. Zira Konya Üniversitesi dışındaki tüm üniversiteler Konya'nın yerel imkanları ve vakıflarının gayretleri ile üretilecek. Bugüne kadar 'neden eskişehir daha küçük bir il olmasına rağmen iki?' diye sormayı aklına getirmeyenler, bugünlerde kıskançlık krizlerine giriyor.

sayfa 1
123 ... 121314   sonraki »
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET