Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
sbs 83
9 yıl önce - Cum 05 Mar 2010, 21:32
Erzurum Teknik Üniversitesi

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanlığı, son yargı kararı üzerine ÖSYS sistemine ilişkin bir çalışma yapılması ve bu çalışmanın müteakip genel kurul toplantısında değerlendirilmesine karar verildiğini bildirdi.

İstanbul'da İstanbul Medeniyet Üniversitesi, İzmir'de İzmir Turgut Reis Üniversitesi, Konya'da Konya Üniversitesi, Kayseri'de Kayseri Üniversitesi ve Erzurum'da Erzurum Üniversitesi isimleriyle beş devlet üniversitesinin kurulmasına ilişkin görüşün de Milli Eğitim Bakanlığı'na bildirilmesine karar verildiği belirtilen açıklamada, "Son yargı kararı üzerine ÖSYS sistemine ilişkin olarak bir çalışma yapılması ve bu çalışmanın müteakip genel kurul toplantısında değerlendirilmesine karar verilmiştir.
KAYNAK:http://www.erzurumgazetesi.com.tr/default.asp?page=haber&id=37507
çok geç alınmış bir karar 1957 yılında kurulan ERZURUM ATATÜR ÜNİVERSİTEsinde 40000 öğrenci 1092 öğretim elemanı mevcut

murcel25
9 yıl önce - Cmt 06 Mar 2010, 18:25
2.üniverste sevinci

/AK Parti Milletvekili ve AK Parti Yerel Yönetimler Başkan Yardımcısı, KİT Komisyonu Üyesi Aksak, AK Partinin her ile bir üniversite kurulmasına yönelik politikası doğrultusunda 81 ilin üniversiteye kavuşturulduğunu belirterek, bu üniversitelerin eğitim ve öğretime başladığını anımsattı.

06 Mart 2010 Cumartesi

AK Parti Erzurum Milletvekili ve AK Parti Yerel Yönetimler Başkan Yardımcısı, KİT Komisyonu Üyesi Muhyettin Aksak, Erzurum’a yeni devlet üniversitesi kurulacağının müjdesini verdi.Aksak, AK Parti’nin her ile bir üniversite kurulmasına yönelik politikası doğrultusunda 81 ilin üniversiteye kavuşturulduğunu belirterek, bu üniversitelerin eğitim ve öğretime başladığını anımsattı.

//EĞİTİM ŞEHRİ

Erzurum’un tarihten gelen ‘’eğitim şehri’’ unvanını sürdürdüğünü kaydeden Aksak, şimdiye kadar Erzurum’daki eğitim kurumlarında yetiştirilen çok sayıda ilim ve bilim adamı olduğuna dikkati çekti.Doğu Anadolu Bölgesinin sağlık, turizm ve eğitim gibi birçok alanda başkenti konumundaki Erzurum’un, eğitimdeki liderliğini sürdürmesi kapsamında yeni bir devlet üniversitesi kurulması çalışmalarının sonuçlandığını bildirdi.

//AKSAK 2’İNCİ ÜNİVERSİTEYİ SAHİPLENDİ

Girişimleri sonucu Erzurum’a yeni bir üniversite kurulması gayretleri doğrultusunda, konunun YÖK Genel Kuruluna taşındığını, yapılan değerlendirmeler sonucu da Erzurum’da ‘Erzurum Üniversitesi’ adında bir devlet üniversitesi kurulmasının kararlaştırıldığını söyledi.

Başta Başbakanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere, Erzurum’a yeni bir üniversite kurulmasında emeği geçen YÖK Başkanı Sayın Yusuf Ziya Özcan ve YÖK Yönetim Kurulu üyelerine teşekkür eden Aksak, “Başbakanımız Erdoğan’ın himayelerinde AK Parti tarafından yapılan hizmetler, şimdiye kadar Erzurum’un kadir şinas halkı tarafından karşılığını bulmuştur. Yeni üniversite kurulması gibi büyük bir hizmeti ilimize layık gören Başbakanımız ve partimize, halkımızın teveccühü tamdır” diye konuştu.

//ERZURUM ÜNİVERSİTESİ

Erzurum Üniversitesinin kısa gelecekte, ülkenin köklü üniversiteleri arasında yer alacağını ümit ettiğini ifade eden Muhyettin Aksak, şöyle devam etti: “Ağır kış şartları, coğrafi konumu ve hammadde gibi birçok nedenden dolayı Erzurum ve bölge illerinde sanayileşme sağlanamamıştır. Bu illerimizin kalkınması, söz konusu şehirlere eğitim, sağlık, turizm şehri olmakla kalkınabilecektir. Atatürk Üniversitesinin 50 bine yakın öğrencisinin ilin kalkınmasına etkisi azımsanmayacak kadardır. İlin ekonomik, sosyal ve kültürel kalkınmasına verilebilecek desteklerin başında yeni bir üniversite kurulması gelmektedir. Büyük gayretler sonucu ikinci bir üniversitenin kurulmasının sağlanması, ilimizin geleceği için önemi herkes tarafından idrak edilmelidir. Toplumun dönüşümünü sağlamak ve çağdaş uygarlığı yakalamak yolunda toplumun, başta yükseköğretim olmak üzere genel anlamda eğitim ihtiyacının karşılanması büyük önem arz etmektedir.”

//ÜNİVERSİTENİN BÖLÜMLERİ

Erzurum Üniversitesinin, Mimarlık ve Mühendislik Fakültesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Edebiyat Fakültesi, Fen Fakültesi, Sağlık Bilimleri Fakültesi ile Spor Bilimleri Fakültesinden oluşacağını bildiren Aksak, üniversite bünyesinde ayrıca Yabancı Diller Yüksekokulu, Sosyal Bilimler Enstitüsü, Fen Bilimleri Enstitüsü ile Sağlık Bilimleri Enstitüsünün kurulacağını kaydetti.

SERHAT ÜNİVERSİTESİ

Aksak ayrıca, Erzurum’da Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği tarafından kurulması planlanan özel üniversite ile diğer bir özel üniversite olarak kurulması düşünülen Serhat Üniversitesinin de kurulması için çabaların sürdüğünü belirterek, “Söz konusu vakıf ve özel üniversitelerin de kurulmasıyla birlikte ilimizde yüksek öğrenim gören öğrenci sayısının 200 bine ulaşacaktır. Gelecek nesile 200 bin öğrencinin eğitim yapacağı Erzurum’un, eğitim şehri olmasını hedefliyoruz” dedi.

Ahmet Bey
9 yıl önce - Cmt 06 Mar 2010, 18:27

Erzurum'a hayirli olsun , universiteler dogu bolgemize katki saglayacaktir..

hakanmoglu

9 yıl önce - Cmt 06 Mar 2010, 18:29

Hayırlı uğurlu olsun memleketime,geç oldu ama iyi oldu allah hayırlı etsin inşallah.

tamer13
9 yıl önce - Cmt 06 Mar 2010, 18:30

doğunun kalkınması için çok iyi darısı başımıza

hakanmoglu

9 yıl önce - Cum 12 Mar 2010, 21:06

ETSO ÜNİVERSİTESİ GELİYOR

ETSO Üniversitesi için ilk somut adım atıldı

Üniversite kurma çalışmalarını, ETSO Araştırma, Geliştirme ve Yardımlaşma Vakfı aracılığıyla sürdüren ETSO Meclisi ve Yönetim Kurulu, vakıf senedinde yapılan değişikliğin ardından, Milli Emlak Müdürlüğü tarafından ihaleye çıkarılan Erzurum-Aziziye karayolu üzerindeki eski DSİ Bölge Müdürlüğü’nün bulunduğu alanı taşınmazlarıyla birlikte 5 yıllığına kiraladı.

ETSO Yönetim Kurulu Başkanı Lütfü Yücelik, “Daha önce TOBB’un Erzurum’da üniversite kurmasını istemiştik, ancak bu gecikti. Şimdi biz Vakıf senedimizde değişiklik yaparak Üniversite kurma yetkimizi de aldık. TOBB Erzurum’da üniversite kurmak isterse kiraladığımız bu yeri onlara tahsis ederek, Üniversite kurmalarına yardımcı oluruz. Aksi durumda biz ETSO olarak vakıf Üniversitemizi kuracağız.”.

Erzurum Ticaret ve Sanayi Odası Araştırma, Geliştirme ve Yardımlaşma Vakfı tarafından kurulacak olan vakıf üniversitesi için ilk somut adım atıldı.
Bir süre önce Yükseköğretim Kurulu’nun (YÖK) Erzurum’a ikinci devlet üniversitesi kurulması yönünde Milli Eğitim Bakanlığı’na teklifte bulunacağı haberleriyle sevinen Erzurumlular’a ikinci sevindirici haber ETSO’dan geldi. Üniversite kurma çalışmalarını, ETSO Araştırma, Geliştirme ve Yardımlaşma Vakfı aracılığıyla sürdüren ETSO Meclisi ve Yönetim Kurulu, vakıf senedinde yapılan değişikliğin ardından bu çalışmalarına hız verdi. Üniversitenin konuşlandırılacağı alanla ilgili girişimlerde bulunan vakıf, Milli Emlak Müdürlüğü tarafından ihaleye çıkarılan Erzurum-Aziziye karayolu üzerindeki eski DSİ Bölge Müdürlüğü’nün bulunduğu alanı taşınmazlarıyla birlikte 5 yıllığına kiraladı. İl Milli Emlak Müdürü Adnan Yılmaz’ın makamında gerçekleştirilen ihalede 240 Bin TL muhammen bedelle ihaleye çıkarılan alanı kiralayan vakıf adına ihale evraklarına ETSO Meclis Başkanı Saim Özakalın ve ETSO Yönetim Kurulu Başkanı Lütfü Yücelik imza attı.
Üniversite kampusu için kiralanan 120 dönümlük alanda yaklaşık 25 dönüm de kapalı alan bulunduğunu dile getiren ETSO Meclis Başkanı Saim Özakalın, üniversite kurma yönünde ilk somut adımı atmaktan büyük mutluluk duyduklarını söyledi. ETSO’nun kuracağı üniversitenin şehrin prestijini artıracağını vurgulayan Saim Özakalın, ETSO’nun üniversite kurma çabalarının ciddiyetle devam ettiğini belirterek, “Bu çabalarımızın karşılık bulacağını biliyoruz. Biz bu konuda üzerimize düşen görevi yapmaya çalışıyoruz. İlgili diğer kurumların da aynı çabayı göstereceğine eminiz” dedi.
ETSO Yönetim Kurulu Başkanı Lütfü Yücelik de, Erzurum’u çağdaş, modern, ufku geniş ve altyapısı güçlü bir vakıf üniversitesine kavuşturma çabasında olduklarını kaydederek, bununla ilgili ilk girişimlerin olumlu sonuçlanmasından memnuniyet duyduğunu ifade etti. Erzurum’un bir eğitim merkezi olma yolunda hızla ilerlediğinin altını çizen Başkan Yücelik, “Önceki yıllarda Erzurum’a, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi’ne (ETÜ) bağlı bir fakülte açılması yönünde girişimlerimiz oldu. Ancak daha sonra hedefimizi büyüterek, şehrimize bir vakıf üniversitesi kurma çabasına girdik. Şimdi de hedefimize ulaşmak için artık somut adımlar atıyoruz. Umut ediyoruz ki, bizim attığımız bu adımlar Erzurum’un ekonomik, sosyal ve kültürel açıdan gelişmesine zemin hazırlayacak adımlar olur.”diye konuştu.
Milli Emlak Müdürlüğü’ndeki ihaleye, ETSO Yönetim Kurulu Başkanı Lütfü Yücelik ve Meclis Başkanı Saim Özakalın’ın yanı sıra, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Hasan Akal, ETSO Disiplin Kurulu Başkanı Zeki Adil, ETSO Meclisi ve Üniversite Sanayi İş Geliştirme Merkezi (ÜSİGEM) Danışma Kurulu Üyesi Şevket Demir ile ETSO Genel Sekreteri Avukat Abdulkadir Ungan katıldı. ETSO heyeti ihalenin ardından Defterdar Osman Şimşek’e bir nezaket ziyaretinde bulundu. Buradan Vali Sebahattin Öztürk’e konuyla ilgili bilgi vermek üzere Valilik binasına geçen ETSO heyeti Vali Öztürk’ün toplantıda olması sebebiyle kendisiyle görüşemedi. ETSO Yönetim Kurulu Başkanı Yücelik, Vali Öztürk’ü daha sonra ziyaret ederek üniversite çalışmalarıyla ilgili bilgi vereceklerini söyledi.
YÜCELİK; “TOBB’UN ÖNERİSİNE AÇIĞIZ”
ETSO Yönetim Kurulu Başkanı Lütfü Yücelik, “Daha önce TOBB’un Erzurum’da üniversite kurmasını istemiştik, ancak bu gecikti. Şimdi biz Vakıf senedimizde değişiklik yaparak Üniversite kurma yetkimizi de aldık. TOBB Erzurum’da üniversite kurmak isterse kiraladığımız bu yeri onlara tahsis ederek, Üniversite kurmalarına yardımcı oluruz. Aksi durumda biz ETSO olarak vakıf Üniversitemizi kuracağız.” dedi.

http://www.albayrakgazetesi.com/egitim/etso-unive ...si-geliyor

hakanmoglu

9 yıl önce - Pts 29 Mar 2010, 15:43

--Üniversite bulduk, Yer bulamadık ..

Sağlık Bakanı Akdağ, Erzurum'a kurulacak olan ikinci devlet üniversitesinin yer belirlemesi için 4 ayrı yerde planlama yaptıklarını söyledi. Bakan Akdağ, ayrıca 2. Organize Sanayi'nin kurulacağı Nenehatun köyü civarında incelemelerde bulundu.

Sağlık Bakanı Prof. Dr. Recep Akdağ, Erzurum'a kurulacak olan ikinci devlet üniversitesinin yer belirlemesi için 4 ayrı yerde planlama yaptıklarını söyledi. Bakan Akdağ, ayrıca 2. Organize Sanayi'nin kurulacağı Nenehatun köyü civarında incelemelerde bulundu.

Gezi ve incelemelerde bulunmak üzere Erzurum'a gelen Sağlık Bakanı Recep Akdağ, dün de kentteki incelemelerini sürdürdü. İlk olarak 2. Organize Sanayi'nin kurulacağı Nenehatun köyüne giden Bakan Akdağ, yetkililerden bölge hakkında bilgi aldı. Daha sonra Asri Mezarlığı'na giden Bakan Akdağ, burada aile mezarlığını ziyaret etti.

Ardından Ticaret Borsası'nda düzenlenen "Tarım ve Hayvancılık" konulu toplantıya katılan Bakan Akdağ, burada yaptığı konuşmada hükümet olarak Erzurum'a yapılan hizmetlere değinerek, kurulması planlanan ikinci devlet üniversitesinin yeri hususundaki görüşlerini belirtti.
İKİNCİ ÜNİVERSİTE

Bakan Akdağ, şöyle konuştu: "Erzurum'da kurulması planlanan ikinci devlet üniversitesi için Erzurumlular adına Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a şükranlarımızı sunuyoruz. İkinci üniversitenin Erzurum'a kurulacak olması hükümetin ve Başbakan Erdoğan'ın Erzurum'a ne kadar önem verdiğinin bir işaretidir. Erzurum bölgenin cazibe merkezi. İkinci üniversiteyle birlikte Erzurum'un eğitim merkezi olma yönünde önemli bir atılım olacak. Doğu ve Batı bizim için iki gözün ayrı bebekleri gibidir. Sonuçta hangi araziye kurulursa kurulsun ilimize böyle bir imkanın sağlanması sevindiricidir. Bugün Erzurumlu iş adamlarımıza bu konuda önemli sorumluluklar düşmektedir. Mutlaka ikinci üniversite konusunda destek sağlamalıdırlar. İşin hızlandırılması adına iş adamlarımızın finansman desteğine ihtiyaç duyulmaktadır. İkinci üniversitenin yeri konusunda 4 ayrı noktaya baktık. Bunlardan birincisi Tabyaların bu tarafına kalan Mahallebaşı semtinde ağır bakımın bulunduğu alan. İkinci yer ise Atatürk Üniversitesi'ne tahsis edilmiş çiftlik arazisi. 5 bin 500 dönüm bir alan. Üçüncü yer, Soğukçemlik köyü dışındaki hazine arazisi. Düz bir arazi 3 bin 800 dönüm. Güzel bir arazi burası. Dördüncü yer ise Müdürge köyünün orda. 5 bin dönüm bir arazi. Ama bu arazinin önemli bir bölümü dağlık alan. Bu dört yere bakıyoruz, değerlendireceğiz. Tabi kurulacak olan ikinci devlet üniversitesini böyle Erzurum'a yapılan bir güzellik olarak sırf üniversite kuruluyor diye algılamayalım. Kurulacak üniversiteye 2 binin üzerinde ve bunların bin 500 civarı öğretim görevlisi şeklinde kadro tahsis edilecek. Yani çok kapsamlı bir üniversite olacak."

2011 YATIRIMLARI

AK Parti hükümeti olarak hemen hemen her alanda büyük hizmetler yapıldığını ve Erzurum'a 2011 UNIVERSIAD oyunları kapsamında son iki yıl içerisinde 500 trilyon (milyon TL) civarında yatırım yapıldığını vurgulayan Bakan Akdağ, "Bugün sağlık alanında eskiye nazaren çok büyük gelişmeler var. Artık hastalarımızı helikopter ambulans ile taşıyoruz. Bugün Tekman ilçemizde ameliyat yapabiliyoruz. Bu sadece Tekman'da değil hemen hemen bütün ilçelerimizde böyle. Bölge Eğitim Hastanemizin yanında şimdi 900 yatak kapasiteli kampus yapacağız " diye konuştu.

Çağrı merkezlerine de değinen Bakan Akdağ, 2011 yılında Erzurum'da en az bin 500 gencin çağrı merkezlerinde istihdam edileceğini belirtti.

http://www.erzurumgazetesi.com.tr

hakanmoglu

9 yıl önce - Çrş 31 Mar 2010, 00:55

Koçak da şehrin doğusunu istedi

Cihan Haber Ajansı Genel Müdürü Bilici’nin ziyaretinde açıklama yapan Atatürk Üniversitesi Rektörü Koçak da, sivil toplum örgütlerinin ortak akıl toplantısında gündeme getirilen fikirlerden birisi olan, ikinci devlet üniversitenin şehrin doğusuna kurulması görüşüne destek verdi.

Erzurumlu olan Cihan Haber Ajansı (CHA) Genel Müdürü Abdulhamit Bilici, Atatürk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hikmet Koçak’ı ziyaret etti.

Rektör Koçak, makamında kabul ettiği Bilici’ye Atatürk Üniversitesi hakkında ve 2011’de Erzurum’da yapılacak olan Üniversitelerarası Kış Oyunları’yla ilgili bilgi verdi.
Rektör Koçak, CHA Genel Müdürü Abdulhamit Bilici’ye, Atatürk Üniversitesi’ni simgeleyen bir de hatıra şildi takdim etti.

Rektör Koçak ziyarette yaptığı açıklamada, kurulacak ikinci üniversitenin şehrin doğusuna konuşlandırılması fikrine sıcak baktığını bildirdi. Prof.Dr.Koçak, bu sayede şehrin doğusunun kentsel dönüşümünün hızlanacağını dile getirdi.

Erzurum’daki sivil toplum örgütleri, Doğu Anadolu Gazeteciler Cemiyeti’nde düzenlenen ortak akıl toplantısında önceki gün bir araya gelmiş, ikinci devlet üniversitesinin şehrin doğusunda konuşlandırılması fikri üzerinde yoğunlaşılmış ve sağlayacağı faydalar dile getirilmişti.

http://www.albayrakgazetesi.com/

hakanmoglu

9 yıl önce - Cmt 03 Nis 2010, 12:53

ETSO resmiyete döktü

Ticaret ve Sanayi Odası (ETSO) Araştırma, Geliştirme ve Yardımlaşma Vakfı’nın kuracağı ‘Erzurum Ticaret ve Teknoloji Üniversitesi’için ilk resmi imza atıldı.

İlk etapta mühendislik, hukuk, mimarlık ve tasarım ve sağlık bilimleri fakülteleri ile bir meslek yüksek okulunu bünyesinde barındırması planlanan Ticaret ve Teknoloji Üniversitesi’nin kampusu için Aziziye ilçesi Merkez Mahallesi Maşatlar mevkiinde kiralanan alanın kiralama protokolü, Defterdar Osman Şimşek ve ETSO Yönetim Kurulu Başkanı Lütfü Yücelik tarafından imzalandı.
Defterdar Osman Şimşek’in makamında gerçekleştirilen imza törene ETSO Yönetim Kurulu Başkanı Lütfü Yücelik’in yanı sıra ETSO Meclis Başkanı Saim Özakalın, Milli Emlak Müdürü Adnan Yılmaz ve basın mensupları katıldı.
Protokole imza atan Defterdar Osman Şimşek, Erzurum Ticaret ve Sanayi Odası Vakfı’nın çok Erzurum’a çok önemli bir yatırım yapmak için çaba gösterdiğini belirterek, bu çabanın her türlü takdirin üzerinde olduğunu söyledi.
ETSO Yönetim Kurulu Başkanı Lütfü Yücelik de, vakıf üniversitesi kurma fikrinin yıllardan bu yana üzerinde durdukları bir konu olduğunu ifade ederek, bununla ilgili hedefe adım adım ilerlediklerini, kampus alanının kiralanmasının ardından, YÖK’ün ve Bakanlar Kurulu’nun kararını beklediklerini dile getirdi. Konuşmasında, “Memleketimiz için iyi bir şeyler yapmanın gayreti içerisindeyiz” diyen ETSO Yönetim Kurulu Başkanı Yücelik, üniversitenin kurulmasında asla kar amacı gütmediklerini kaydederek, “Asıl amacımız; memleketimize hizmet edecek kalifiye elemanlar yetiştirmek ve iyi yetişmiş gençlerimizin bölgenin kalkınmasında bir güç olmasına zemin hazırlamaktır. İnşallah başarılı oluruz, ülkemiz de bu işten faydalanır” dedi.
İmza töreninin ardından Defterdar Osman Şimşek Başkan Yücelik’e günün anısına porselen bir tabak hediye etti.
Üniversite için eski veterinerlik binasının bulunduğu, 25 bini kapalı, toplam 120 bin metrekarelik alanı kiralayan Erzurum Ticaret ve Sanayi Odası (ETSO) Araştırma, Geliştirme ve Yardımlaşma Vakfı ve ETSO yöneticileri önceki gün gerçekleştirdikleri toplantıda kampus alanındaki binaların onarımına başlanması yönünde karar almıştı.
http://www.palandokengazetesi.net/

hakanmoglu

9 yıl önce - Prş 22 Nis 2010, 22:25

ETSO BİR ADIM DAHA ATTI

Erzurum Ticaret ve Sanayi Odası (ETSO) Araştırma, Geliştirme ve Yardımlaşma Vakfı’nın kuracağı Erzurum Ticaret ve Teknoloji Üniversitesi’yle ilgili çalışmalar hızla sürüyor.
ETSO Meclis Başkanı Saim Özakalın ile ETSO Vakfı Yönetim Kurulu üyeleri, Erzurum-Aziziye karayolu üzerinde kampus alanı olarak kiralanan, Devlet Su İşleri (DSİ) 8. Bölge Müdürlüğü’ne ait 120 dönüm alandaki müştemilatı yerinde tespit ederek tutanak karşılığı teslim aldı. Milli Emlak Müdürlüğü ve DSİ 8. Bölge Müdürlüğü yetkililerinin hazır bulunduğu teslimatta, ETSO yöneticileri, idari binaların yanı sıra ısı merkezi ve trafo binası gibi diğer tesislerde de detaylı inceleme yaptı.
Binalardaki tespit sırasında, elektrik ve inşaat mühendisi üyelerinden teknik konularda destek alan ETSO yöneticileri bu şekilde bakım ve onarım çalışmaları öncesinde bir fizibilite çalışması yapmış oldu.

http://www.albayrakgazetesi.com/

sayfa 1
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET