Ana Sayfa 900 bin Türkiye Fotoğrafı
Sizce Türkiye'nin en iyi tarihçisi kim?
123 ... 161718   sonraki »
Ana Sayfa -> HABERLER ve SOHBET
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)

Prof.Dr İlber Ortaylı
41.0%
 41.0%  [172]
Prof.Dr Halil İnalcık
23.6%
 23.6%  [99]
Prof.Dr Yusuf Halaçoğlu
9.0%
 9.0%  [38]
Mustafa Armağan
7.1%
 7.1%  [30]
Murat Bardakçı
7.4%
 7.4%  [31]
Ali Çimen
0.5%
 0.5%  [2]
Namık Kemal Zeybek
1.4%
 1.4%  [6]
Doç.Dr Erhan Afyoncu
0.0%
 0.0%  [0]
Kadir Mısıroğlu
8.8%
 8.8%  [37]
Halil Berktay
0.2%
 0.2%  [1]
Prof. Dr. Mehmet Çelik
1.0%
 1.0%  [4]
Toplam Oy : 420

ibrahim alıcı
4 yıl önce - Sal 02 Mar 2010, 02:44

Türkiyenin en iyi tarihçisi kim?

Türkiye'de özellikle son yıllarda tarih bilimi önemli atılımlar gerçekleştirdi. Artık her kanalda tarihsel belgesellere/programlara rastlamamız mümkün. Hal böyle olunca, tarihçi diye adlandırdığımız tarih bilimciler de aynı ölçüde çoğaldı.
Halil İnalcık,İlber Ortaylı,Yusuf Halaçoğlu gibi isimlerin kariyerleri belli ancak Mustafa Armağan ve Murat Bardakçı gibi son zamanların popüler tarih uzmanları'da kendilerini belli ediyor.
Ali Çimen ise Özellikle son yıllarda çıkardığı "Tarihi Değiştirenler" serisi ile dikkati çekti,genç bir yazar.
Kültür Eski Bakanı Namık Kemal Zeybek ise özellikle Türk-İslam tarihi'nin şüphesiz uzmanı sayılır.
Oylama başlasın

En son ibrahim alıcı tarafından Sal 02 Mar 2010, 02:50 tarihinde değiştirildi, toplamda 2 kere değiştirildi

Güzel fatih

4 yıl önce - Sal 02 Mar 2010, 02:48

Tarihçi Kadir Mısıroğlu

Ayrıca eklenebilirse oylamaya......

mustafa alperenler
4 yıl önce - Sal 02 Mar 2010, 02:48

Hiç tartışmasız Halil İnalcık... Çünkü İlber Ortaylı da dahil olmak üzere tüm tarih uzmanları ona "Üstad" diyor...

turgutakbaş
4 yıl önce - Sal 02 Mar 2010, 03:25

yav bardakçının orada ne işi var lütfen ama yav

istanbul üniversitesinden idris bostan ile feridun emeceni bir koyun hele o listeye onu geçtim daha bir sürü baba tarihçi varken komik bir liste oluşmuş

halil inalcık dünyadaki ilk 5 tarihçiden birisi kabul ediliyor fazla tartışmaya gerek yok zaten ...

yusuf yılmaz
4 yıl önce - Sal 02 Mar 2010, 03:29

Ben tarihten nefret ederim; ama İlber Ortaylı yı dinlerim.

Saydığınız isimlerden bir onu duydum.

Birde Halil İnalcık'ı.

Geçenlerde Osmanlı Yalova'da kuruldu diyen hoca.

Ama Habertürk'deki tarihçi Erhan'da iyi anlatıyor. O programda zevkli.

Snırım bize tarihi sevdiren proglamlar yayınlanıyor artık.

Ümmühan Zeynep
4 yıl önce - Sal 02 Mar 2010, 11:36

Türk tarihçiliğinin zirveleri Halil İnalcık ve İsmail Hakkı Uzunçarşılı'dır. Ondan sonra da Mustafa Armağan ve Murat Bardakçı gibi kişilerden önce sayılabilecek bir çok önemli tarihçi sayılabilir:
Ahmet Yaşar Ocak, İlber Ortaylı, Mustafa Akdağ, Halil Sahillioğlu,Yusuf Halaçoğlu,Ömer Lütfü Barkan,Mehmet Genç, Cemal Kafadar,Kemal Karpat vs.vs.

Ali Çimen'in olupta Ahmet Yaşar Ocak'ın olmadığı bir ankete oy vermek ise bana göre gereksiz...

OZAN44
4 yıl önce - Sal 02 Mar 2010, 11:45

mustafa armağanı bir okuyun bence çok güzel yazıyor araştırmaları sağlam kanıtlara dayanıyor son zamanlarda iyice yükselişe geçti ilber hocaya yaklaştı bence

Ahmet Bey
4 yıl önce - Sal 02 Mar 2010, 12:20

Halil İnalcık , Bilge tarihci Ziya Nur Aksun , Orhan Kologlu ,Kemal karpat, Ilber Ortayli,Mustafa Armagan

vefat edenler : Ahmet Refik Altinay,Ismail hakki Uzuncarsili , Ibrahim Hakki Konyali

Murat Bardakci tarihci degildir.. Erhan Afyoncu ve Pelin batu tarihci unvanini hak etmemistir daha ,tarihci olarak gormuyorum ayni magazin programcilari sunuculari gibiler ..Zaten bazi tarihciler bir cok hatalarini yazmislardir...

Ümmühan Zeynep
4 yıl önce - Sal 02 Mar 2010, 12:31

Alıntı:
Erhan Afyoncu ve Pelin batu tarihci unvanini hak etmemistir

Erhan Afyoncu tarih doçentidir, Fatih dönemi uzmanıdır, haksızlık etmeyelim.

zubeyrbicer
4 yıl önce - Sal 02 Mar 2010, 12:40

İlber ORTAYLI; bana göre bir nesle tarihi sevdiren bir kişiliktir. Belki saatlerce hiç sıkılmadan dinlemişimdir.
Mustafa ARMAĞAN'da özellikle II. Abdülhamit han hakkında kitapları sayesinde bir döneme ışık tutan bir tarihçidir.

cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
Ana Sayfa -> HABERLER ve SOHBET