Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Elazığ - Kültür Park (Kültürpark)
123 ... 899091   sonraki »

ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
sayfa 1
Tolga Dt
8 yıl önce - Cum 26 Şub 2010, 16:51
Elazığ - Kültür Park (Kültürpark)
(+)


Geçtiğimiz aylarda, Şehit İlhanlar Caddesi üzerinde bölgenin ilk çok katlı yeraltı oto parkının temelini atan Elazığ Belediyesi, bu kez Türkiye’nin en büyük kültür parklarından birisi olacak “Elazığ Kültür Parkında” çalışmalara start verdi.

Başkan Selmanoğlu, bugün Kültür Park alanına giderek sondaj çalışmalarını yerinde inceledi ve Park Bahçeler Müdür Yardımcısı Murat Torgut’tan bilgi aldı.

Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin en büyük parklarından birini inşa edeceklerini belirten Elazığ Belediye Başkanı Süleyman Selmanoğlu, şehrin kaderini etkileyecek bu önemli projeyi ilimize kazandırılmasında katkıları olan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu’na desteklerinden dolayı teşekkür etti.

Park Bahçeler Müdür Yardımcısı Murat Torgut, bugün itibariyle Kültür Park’ta çalışmaların başladığını belirterek açıklamasında şunları söyledi:

160.000 m² olan Kültür Park alanı içerisinde zemin etütleri yapıyoruz. Buradaki mevcut alanlar, kapalı mekânlar, çok amaçlı salon, lokanta, mescit, engelliler salonu, belediye konut evi, revir alanlarının statik hesaplarının yapılması için şu anda çalışmalar gerçekleştiriyoruz. Toplam yapacağımız zemin etüdü sayısı 25 tanedir. Bunların iki tanesi 25 metre derinliğe kadar 23 tanesi de 9 metre derinliğe kadar sondajlar yapılacaktır. Bunların zemin değerleri Ankara'ya gönderilip zemin değerleri çıkarıldıktan sonra projenin son aşaması olan statü hesaplara geçilecektir.

Bölgenin en büyük ve en güzel Kültür Parkını inşa edeceklerini belirten Elazığ Belediye Başkanı Süleyman Selmanoğlu ise açıklamasında şunları belirtti:
“İnşallah önümüzdeki yıllarda bu gördüğümüz devasa alan görülmeye değer bir yer olacak. Şu anda 160 dönüm bir arazi Çevre ve Orman Bakanlığı ile yaptığımız protokol gereği belediyemize devredilmiştir. Hemen bu alanın yan tarafında bizler 41 dönümlük bir park daha yaptık. Yani 201 dönümlük alanda bölgenin en büyük parkı oluşacak ve hemşerilerimizin takdirini kazanacaktır. 18.000 m² göleti kapsayan ve içerisinde çok amaçlı salonlar, konuk evleri, cami, özürlüler merkezi, lokantalar, kafeteryalarıyla adından söz ettirebilecek Türkiye’mizin değil Avrupa’da bile adından söz ettirebilecek çok büyük bir projeye inşallah imza atacağız.
Böylesine devasa bir projeyi değerli hemşerilerimize kazandırmak için gün saydığımızı belirtmek isterim. 7 – 8 aydır yarışmalı bir projemiz şu anda Ankara’da mimarlar tarafından çizilmektedir.
Geçtiğimiz aylarda Çevre ve Orman Bakanlığı yetkilileri tarafından projemiz incelenmiş bir takım tadilatlar yapılması gerektiği ifade edilmişti. Plan müellifi arkadaşlarımız bu teklifler doğrultusunda tekrar çalışmaya başlamışlardı. Yaklaşık 10 gün önce Çevre ve Orman Bakanı yetkilileri beni aramışlardı görüşme yaptık, kendilerine projenin son safhasını sunacağımızı orda kendilerinin fikirlerini alacağımızı ve o fikirler doğrultusunda artık ihaleye çıkacağımızı ifade etmiştim. İnşallah yarın bu görüşmemiz neticesinde son toparlamalar yapılıp binalar üzerindeki statik hesaplamalar yapıldıktan sonra ayrı ayrı; yap- işlet- devret modeliyle ihaleye çıkmayı düşünüyoruz. Çok güzel bir proje olacak, Elazığ’ın ufkunu açacak insanların dinlenebileceği ve hatta özellikle yakın şehirlerden cumartesi pazar günleri insanların geleceği, gezebileceği ve istirahat edebileceği güzel bir mekân oluşturacağız. Böylesi güzel bir hizmeti yapmak üzere bu alanı bize tahsis eden başta Sayın Başbakanımız olmak üzere değerli Bakanımıza değerli Milletvekillerimize şükranlarımı sunuyorum.”
Elazığ Belediyesi..


En son Tolga Dt tarafından Cum 26 Şub 2010, 19:16 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi


Emre demir23
8 yıl önce - Cum 26 Şub 2010, 19:03

Gerçekten Elazığ'ımıza yakışacak çok güzel ve büyük bir proje en kısa zamanda bitirilmesini diliyoruz...

Barış23

8 yıl önce - Pts 29 Mar 2010, 14:39

Elazığ Kültür parkı Ankaradaki Gençlik Parkı konseptinde olmalı...Bir Parkta olması gereken bütün öğeler var....Öyle bir park olmalıki insan gezdiği zaman unutamayacağı anılar yaşayarak ayrılmalı...Tolga Dt
8 yıl önce - Pzr 04 Nis 2010, 01:41

Kültür Park için 1,5 Milyon TL’lik Bitki

Kültür Park projesi için Çevre ve Orman Bakanlığı’ndan hibe edilen ağaç ve bitkiler, Park ve Bahçeler Müdürlüğü yetkililerince teslim alındı.

Alıntı:
Geçtiğimiz ay içerisinde bakanlık yetkililerine sunulan ve kabul edilen Kültür Park projesi için 5 bin ağaç ile 5 bin bitki türü, Çevre ve Orman Bakanlığı tarafından Elazığ Belediyesi’ne gönderildi.
Batı ladini, Göknar, sedir, mavi servi, erguvan, çınar, akasya, iğde, leylandi, dışbudak, katalpa, dut, süs kirazı, süs elması, limoni servi, Akçaağaç, ıhlamur, huş, atkestanesi benzeri bitkilerle, üç metre boyunda 2 – 5 yaş arası Saksılı veya Rootball’lı olarak teslim alınan bitkiler, Kültür Park Projesi’ne başlanıncaya kadar serada repikaja alındı. Gelen bitkilerin fiyatının yaklaşık 1,5 Milyon TL olduğu ifade edildi.

Elazığ Belediye Başkanı Süleyman SELMANOĞLU, büyük yekûn tutan ağaç ve bitkilerin Çevre ve Orman Bakanı Veysel EROĞLU’nun talimatları doğrultusunda Elazığ’a gönderildiğini belirtirken, Kültür Park Projesi’nin hayata geçirilmesiyle birlikte gelen bitkilerin projeye uygun olarak kısım kısım serada repikajdan sökülüp yerlerine dikileceğini kaydetti. Kültür Park’ın toplamda 200 dönüm üzerine inşa edilerek, içerisinde her türlü sosyal donatıyı barındıracağını da belirten SELMANOĞLU, kısa bir süre sonra buradaki çalışmaların start alacağını dile getirdi.

Yerel Basın


cengiz sarıçiçek

8 yıl önce - Prş 01 Tem 2010, 14:13
kültür park


arkadaşlar kültür parkın yapımına başlandımı başlanmadımı ben internetten hiçbir gelişme bulamıyorum başlanmamışta olabilir eğer öyle ise ne zaman başlanacak ne durumda kültür park çalışmaları

Emre demir23
8 yıl önce - Prş 19 Ağu 2010, 14:48

Evet arkadaşlar Kanal 9 da Elazığ'ın hergün ayrı bir mekanından canlı yayınlanan İftar Sevinci adlı programa (Saat 18:00-19:30 arası) konuk olan Başkan Selmanoğlu Kültür Parkın projesinin en geç 15 gün içinde ellerinde olacağını ve Ağustos ayının sonu veya Eylül'ün başında hayırlısıyla Kültür Park'daki çalışmalara başlanacağını ifade etti...

Öte yandan ilk altgeçidin Çayda Çıra kavşağında yapımına bu sene içinde başlanacağını belirtti. Selamanoğlu Apdullahpaşa daki yarım kalan Kültür Merkezi ve yarım kalan 1000 Kişilik Olimpik Kapalı Yüzme Havuzununda bitirileceğini söyledi. En kısa zamanda bitirilmesini bekliyoruz Elazığ'ımıza Hayırlı Uğurlu Olsun...cengiz sarıçiçek

8 yıl önce - Prş 23 Eyl 2010, 15:09

başlıyorlar başlıyorlar henüz daha başlayacaklar ama ortada hiç birşey yok inşallah onada başlanır başa geldiklerinden beri bu üstünde durduğumuz projelere başlanacak ama 2010 ; 2011 e gireceğiz dahada başlanacak ben sıkıldım onları beklemekten onlar sıkılmadı allahtan bu projeleri yapacaklar demekki nükleer santral uzay üssü felan yapılacak denilseydi 3000 e kadar bişey yapılmayacaktı

levent çlk

8 yıl önce - Prş 23 Eyl 2010, 15:17

Kültürpark projesi önemli ölçüde tamamlandı.Son olarak Elektrik ile ilgili proje üzerinde çalışıldığı bununda tamamlanmak üzere olduğu biliniyor.Sanırım önümüzdeki aylarda ihale sonrası temeli atılacak, PTT meydanında ise çağdışı yeraltı çarşısı uygulaması düşüncesinden vazgeçilerek önemli bir yanlış adımdan dönülmüştür.Yer üstü yapısını teşkil edecek modern park oluşumunu içeren yeni projenin hazırlanarak ihale aşamasına gelmiştir.

arapgirli44
7 yıl önce - Pzr 20 Mar 2011, 20:34

valla bence harputtan daha iyi kültür park olacağını sanmıyorum hem tarihi dokusu ile tamamen açık hava müzesi havuzlarla ağaçlarla parklarla süsledinmi alsana kültür park hemde düz araziyi ve tarımsal alanları kaybetmemek lazım bide hayvanat bahçesi yapacan süper olur ama nerde onu uygulayacak veya yapacak kişiler .....

cengiz sarıçiçek

7 yıl önce - Çrş 23 Mar 2011, 02:45

kesinlikle haklısın ama harput mezarlık oldu harputu ne yapsalarda kurtaramazlar gerçi kurtarılma ihtimalide var ama zor uğraşlı emek sabır irade isteyen bir iş.mesela mezarlıkların kaldırılması hepsini toplattırıcaksın o mezarların, başka yere gömdüreceksin. yani her harputa gittiğimde içim sıkılıyor her yer mezarlık yoksa harput başka türlü kurtulmaz. zamanında orayı mezarlık yapanlar utansınlar ama nerde o utanma duygusu onlarda tarihi mirasımıza sahip çıkacağımız yerde turistik alanımızı değerlendirip elmasımızı işleyeceğimiz yerde kendi ellerimizle gömüyoruz toprağa ! e tabi ki sonradan kurtarılma çabaları azda olsa yapılıyor ama tabiki yoğun bakım hastası bir kişiye(harput) bu kadar bakım yetermi onu kurtarırmı onu tartışmak lazımsayfa 1
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
123 ... 899091   sonraki »
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET