Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
Tolga Dt
10 yıl önce - Cum 26 Şub 2010, 16:51
Elazığ - Kültür Park (Kültürpark)
(+)


Geçtiğimiz aylarda, Şehit İlhanlar Caddesi üzerinde bölgenin ilk çok katlı yeraltı oto parkının temelini atan Elazığ Belediyesi, bu kez Türkiye’nin en büyük kültür parklarından birisi olacak “Elazığ Kültür Parkında” çalışmalara start verdi.

Başkan Selmanoğlu, bugün Kültür Park alanına giderek sondaj çalışmalarını yerinde inceledi ve Park Bahçeler Müdür Yardımcısı Murat Torgut’tan bilgi aldı.

Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin en büyük parklarından birini inşa edeceklerini belirten Elazığ Belediye Başkanı Süleyman Selmanoğlu, şehrin kaderini etkileyecek bu önemli projeyi ilimize kazandırılmasında katkıları olan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu’na desteklerinden dolayı teşekkür etti.

Park Bahçeler Müdür Yardımcısı Murat Torgut, bugün itibariyle Kültür Park’ta çalışmaların başladığını belirterek açıklamasında şunları söyledi:

160.000 m² olan Kültür Park alanı içerisinde zemin etütleri yapıyoruz. Buradaki mevcut alanlar, kapalı mekânlar, çok amaçlı salon, lokanta, mescit, engelliler salonu, belediye konut evi, revir alanlarının statik hesaplarının yapılması için şu anda çalışmalar gerçekleştiriyoruz. Toplam yapacağımız zemin etüdü sayısı 25 tanedir. Bunların iki tanesi 25 metre derinliğe kadar 23 tanesi de 9 metre derinliğe kadar sondajlar yapılacaktır. Bunların zemin değerleri Ankara'ya gönderilip zemin değerleri çıkarıldıktan sonra projenin son aşaması olan statü hesaplara geçilecektir.

Bölgenin en büyük ve en güzel Kültür Parkını inşa edeceklerini belirten Elazığ Belediye Başkanı Süleyman Selmanoğlu ise açıklamasında şunları belirtti:
“İnşallah önümüzdeki yıllarda bu gördüğümüz devasa alan görülmeye değer bir yer olacak. Şu anda 160 dönüm bir arazi Çevre ve Orman Bakanlığı ile yaptığımız protokol gereği belediyemize devredilmiştir. Hemen bu alanın yan tarafında bizler 41 dönümlük bir park daha yaptık. Yani 201 dönümlük alanda bölgenin en büyük parkı oluşacak ve hemşerilerimizin takdirini kazanacaktır. 18.000 m² göleti kapsayan ve içerisinde çok amaçlı salonlar, konuk evleri, cami, özürlüler merkezi, lokantalar, kafeteryalarıyla adından söz ettirebilecek Türkiye’mizin değil Avrupa’da bile adından söz ettirebilecek çok büyük bir projeye inşallah imza atacağız.
Böylesine devasa bir projeyi değerli hemşerilerimize kazandırmak için gün saydığımızı belirtmek isterim. 7 – 8 aydır yarışmalı bir projemiz şu anda Ankara’da mimarlar tarafından çizilmektedir.
Geçtiğimiz aylarda Çevre ve Orman Bakanlığı yetkilileri tarafından projemiz incelenmiş bir takım tadilatlar yapılması gerektiği ifade edilmişti. Plan müellifi arkadaşlarımız bu teklifler doğrultusunda tekrar çalışmaya başlamışlardı. Yaklaşık 10 gün önce Çevre ve Orman Bakanı yetkilileri beni aramışlardı görüşme yaptık, kendilerine projenin son safhasını sunacağımızı orda kendilerinin fikirlerini alacağımızı ve o fikirler doğrultusunda artık ihaleye çıkacağımızı ifade etmiştim. İnşallah yarın bu görüşmemiz neticesinde son toparlamalar yapılıp binalar üzerindeki statik hesaplamalar yapıldıktan sonra ayrı ayrı; yap- işlet- devret modeliyle ihaleye çıkmayı düşünüyoruz. Çok güzel bir proje olacak, Elazığ’ın ufkunu açacak insanların dinlenebileceği ve hatta özellikle yakın şehirlerden cumartesi pazar günleri insanların geleceği, gezebileceği ve istirahat edebileceği güzel bir mekân oluşturacağız. Böylesi güzel bir hizmeti yapmak üzere bu alanı bize tahsis eden başta Sayın Başbakanımız olmak üzere değerli Bakanımıza değerli Milletvekillerimize şükranlarımı sunuyorum.”
Elazığ Belediyesi..En son Tolga Dt tarafından Cum 26 Şub 2010, 19:16 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi


Emre demir23
10 yıl önce - Cum 26 Şub 2010, 19:03

Gerçekten Elazığ'ımıza yakışacak çok güzel ve büyük bir proje en kısa zamanda bitirilmesini diliyoruz...

Barış23

10 yıl önce - Pts 29 Mar 2010, 14:39

Elazığ Kültür parkı Ankaradaki Gençlik Parkı konseptinde olmalı...Bir Parkta olması gereken bütün öğeler var....Öyle bir park olmalıki insan gezdiği zaman unutamayacağı anılar yaşayarak ayrılmalı...

Tolga Dt
10 yıl önce - Pzr 04 Nis 2010, 01:41

Kültür Park için 1,5 Milyon TL’lik Bitki

Kültür Park projesi için Çevre ve Orman Bakanlığı’ndan hibe edilen ağaç ve bitkiler, Park ve Bahçeler Müdürlüğü yetkililerince teslim alındı.

Alıntı:
Geçtiğimiz ay içerisinde bakanlık yetkililerine sunulan ve kabul edilen Kültür Park projesi için 5 bin ağaç ile 5 bin bitki türü, Çevre ve Orman Bakanlığı tarafından Elazığ Belediyesi’ne gönderildi.
Batı ladini, Göknar, sedir, mavi servi, erguvan, çınar, akasya, iğde, leylandi, dışbudak, katalpa, dut, süs kirazı, süs elması, limoni servi, Akçaağaç, ıhlamur, huş, atkestanesi benzeri bitkilerle, üç metre boyunda 2 – 5 yaş arası Saksılı veya Rootball’lı olarak teslim alınan bitkiler, Kültür Park Projesi’ne başlanıncaya kadar serada repikaja alındı. Gelen bitkilerin fiyatının yaklaşık 1,5 Milyon TL olduğu ifade edildi.

Elazığ Belediye Başkanı Süleyman SELMANOĞLU, büyük yekûn tutan ağaç ve bitkilerin Çevre ve Orman Bakanı Veysel EROĞLU’nun talimatları doğrultusunda Elazığ’a gönderildiğini belirtirken, Kültür Park Projesi’nin hayata geçirilmesiyle birlikte gelen bitkilerin projeye uygun olarak kısım kısım serada repikajdan sökülüp yerlerine dikileceğini kaydetti. Kültür Park’ın toplamda 200 dönüm üzerine inşa edilerek, içerisinde her türlü sosyal donatıyı barındıracağını da belirten SELMANOĞLU, kısa bir süre sonra buradaki çalışmaların start alacağını dile getirdi.

Yerel Basın


cengiz sarıçiçek

10 yıl önce - Prş 01 Tem 2010, 14:13
kültür park


arkadaşlar kültür parkın yapımına başlandımı başlanmadımı ben internetten hiçbir gelişme bulamıyorum başlanmamışta olabilir eğer öyle ise ne zaman başlanacak ne durumda kültür park çalışmalarısayfa 1
ANA SAYFA -> Diğer Şehirler