Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Kahramanmaraş Hamamları
123456   sonraki »

ANA SAYFA -> Diğer Şehirler
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
sayfa 1
levend46
8 yıl önce - Prş 25 Şub 2010, 00:19
Kahramanmaraş Hamamları


Kahramanmaraş Tarihi Hamamları

Kahramanmaraş su yönünden oldukça zengin oluşundan ötürü çok sayıda hamam yapılmıştır. Şehirde sıcak su kaynaklarının çokluğu da “Girçık Hamamı” denilen küçük ölçüde yıkanma yerlerinin ön planda olmasına neden olmuştur.

Tüfekçi Hamamı (Merkez)
Çukur Hamam (Merkez)
Acar Hamamı (Merkez)
Paşa Hamamı (Merkez)
Çiçekli Hamamı (Merkez)
Divanlı Hamamı (Merkez)
Kuyucak Hamamı (Merkez)

http://www.bilgipasaji.com/forum/kahramanmaras-64 ...mlari.html

Tüfekçi Hamamı (Merkez)

Kahramanmaraş’ta il merkezinde, Çarşıbaşı semtinde Demirciler Çarşısı’nda bulunan Tüfekçi Hamamı’nın kitabesi bulunmadığından yaptıran ile yapım tarihi kesinlik kazanamamıştır. XVI-XVII.yüzyıllarda yapıldığı sanılan hamam moloz taştan yapılmıştır. İki soyunmalık, ılıklık ve,kahramanmaraş sıcaklık bölümlerinden oluşmaktadır. Osmanlı mimarisi içerisinde iki soyunmalığı olan hamamlara ender rastlanmaktadır. Bu hamamında üzeri kubbelerle kaplanmıştır.(+)

(+)

(+)

(+)

(+)
levend46
8 yıl önce - Prş 25 Şub 2010, 00:40

Çukur Hamam (Merkez)

Kahramanmaraş il merkezinde Kahramanmaraş Kalesinin eteğinde bulunan Çukur Hamam’ın kitabesi günümüze gelememiştir. Bu bakımdan yapım tarihi ve kimin tarafından yaptırıldığı belli değildir. Yakınındaki kale ile arlarında bir geçit olduğu söylenirse de bununla ilgili bir bulguya rastlanmamıştır.Evliya Çelebi’nin de Seyahatnamesi’nde isminden söz ettiği bu hamamın mimari yapısı da bu bilgilere eklenince hamamın XVI.yüzyılda yapıldığı ortaya çıkmaktadır.

Klasik Osmanlı Hamam Mimari planında yapılan hamam soyunmalık, ılıklık ve sıcaklık bölümlerinden oluşmuştur. Yapımında moloz taş kullanılmış, hamamı oluşturan bölümlerin üzerleri, kasnaklı kubbelerle örtülmüştür.(+)(+)(+)(+)(+)(+)(+)


levend46
8 yıl önce - Prş 25 Şub 2010, 15:35

Acar Hamamı (Merkez)

Kahramanmaraş’ta kaleye çıkan yolun başında bulunan bu hamamı, Kanuni Sultan Süleyman kaleyi tamir ettirdiği yıllarda yaptırmıştır. Hamam kale onarımında çalışan işçilerin yıkanması için yaptırılmıştır. Hamamın üzerinde kitabesi bulunmamaktadır. XVI.yüzyıl yapısıdır.

Hamam moloz taştan yapılmış olup soyunmalık, iliklik ve sıcaklık bölümlerinden oluşmuştur. Bu bölümlerin üzeri pandantifli kubbelerin yardımıyla ayrı ayrı kubbelerle örülmüştür(+)

(+)

(+)
levend46
8 yıl önce - Cum 26 Şub 2010, 16:13

Divanlı Hamamı (Merkez)(+)(+)(+)(+)


levend46
8 yıl önce - Cum 26 Şub 2010, 22:27

Kuyucak Hamamı (Merkez)
(+)
sayfa 1
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> Diğer Şehirler