Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 2

Yeni nesil genç kuşağı kültürel yönden nasıl buluyorsunuz ?
Üst düzeyde 15.2%  15.2%  [10]
Vasat - Daha iyi olabilir 37.9%  37.9%  [25]
Çok zayıf umutsuz vaka. 47.0%  47.0%  [31]
Toplam Oy : 66

mehmet mendoza
10 yıl önce - Sal 23 Şub 2010, 15:34

Alıntı:
Ayrıca Allah aşkına kim biliyor ki HSYK'nın açılımını ?

İşte bahsettiğiniz gençler de sizin gibi düşünüyor. Kim biliyor ki ? Bilsek ne olur bilmesek ne olur ?

Ben biliyorum, birçok kişi biliyor bilinmeli de. Gündemden haberdar olunmalı. Şu son dönemde bir kez haberleri izlemek yeterli bilmek için. Okuyup üflemeye gerek yok.

Ayrıca beyaz showa gidenler kültürsüz gibi bir yargı yor burada. Gençliğin genel durumundan bahsediliyor. Gitmeyenlerin de çok farklı olduğunu düşünmüyorum şahsen.

ruben
10 yıl önce - Sal 23 Şub 2010, 15:57

Her ne kadar bizler kaygı duysak ta birileri için boş kafalı bir gençlik özlenen bir nesil ne yazık ki. Kafası fazla çalışmayan, muhakeme yeteneği olmayan, yaşadığı şartları ve toplumu sorgulamayan, kolay manipüle edilen insanlar bir bakarsınız koyun gibi gütmek için çok işe yarayacaktır.

Ne kadar beğenmesek te gençliğin günden güne düşen entellektüel seiyesinin ve kültürel eksikliğinin sorumlusu, onları bilinçlenmekten, hakkettikleri imkanları vermekten kaçınan, onlara ilgi göstermeyen bizleriz...

Sercan K
10 yıl önce - Sal 23 Şub 2010, 16:06

Ne yazık ki burada bazı arkadaşlar işlerine geldiği gibi yorum yapmış. Beyaz, bakalım biliyor mu gerçekten diye sormamış o soruyu, gündemi takip ediyor mu diye, Türkiye'de gençlerin magazin, müzik, moda gibi son derece gereksiz (müzik derken, ne demek istediğimi anlamışsınızdır sanırım) konuların dışında, biraz da olsa kendi memleketiyle, dünyayla bağının olup olmadığını sorgulamak istemiş. Burada konu HSYK değil, onun açılımı değil...
İşte bu yüzden çok şey beceremiyoruz, bu yüzden gelişmiyoruz, gelişemiyoruz. Marka ürünler giyerek, lüks restoranlarda yemek yiyerek, ayakkabılarla evimizde dolaşarak gelişebileceğimizi sanıyoruz. Yanılıyoruz. Bu örnekte olduğu gibi, hiç bir zaman yüzeysel olmaktan kurtulamadık. Hiçbir zaman bir konuda derin bilgiler olabileceği, bir soruda derin anlamlar olabileceği aklımıza gelmedi. Görünen o ki daha çok uzun bir süre de gelmeyecek.
Ben de 21 yaşında bir üniversite öğrencisiyim. Elimden geldiğince, gündemi, memleket meselelerini, dünyayı takip etmeye çalışıyorum. Magazin'e hiç bkamadım mı peki? Baktım ama internette direkt magazin sitelerinde gezinmekle işe başlamıyorum. TV'de kumanda elimde, yalnızca müzik kanalları arasında zap yapmıyorum. Umarım ne demek istediğimi, anlamışsınızdır. Ve umarım ki, yaşıtlarım, genç nesil artık hayata biraz daha sorgulayıcı bakmaları gerektiğini kavrayabilirler. Geleceğin modada, magazinde olmadığını anlayabilirler.

Saygılarımla.

Tevfik Akdora
10 yıl önce - Sal 23 Şub 2010, 16:29

Bence burada asıl soru şudur. Bir insan kendini yüzlerce hatta binlerce kitap okuyarak geliştirmeye çalışsa da, veyahut herhangi bir bilim dalında veya genelinde bilgi birikimine sahip olsa da ya da farklı konularda kendini çok geliştirmiş,bildikleri geniş konuları kapsasa da o insan memleket meselesiyle ilgilenmediği zaman cahil,kültürsüz,bilgisiz mi olur? Bu mudur genel kültür mevhumu yani? "siyaset"...

recep demirbas
10 yıl önce - Sal 23 Şub 2010, 16:34

epdk ne demek kaçınız biliyor ?

üniversite öğrencisi her bi cacığı bilmek zorunda değil ki ?

mehmet mendoza
10 yıl önce - Sal 23 Şub 2010, 16:35

Alıntı:
HSYK'nın açılımını şu son olaylar olmasaydı kaç kişi biliyordu?

Vallahi sizlere ne diyeyim bilemiyorum. Konu bu zaten. Tarih, coğrafya bilgi seviyesini test etmiyoruz burada. Kaldı ki bana göre o konularda da dolu olmalıdır her genç birey.

Burada gençlerin ülkesinde yaşananlardan haberdar olup olmadığı, sorgulayıp sorgulamadığı tartışma konusu. Koyun bir nesil yetiştirmekle kimsenin eline birşey geçmez.

Hatta üniversite mezunu olduğu için pek bir mutlu olan bir arkadaş da yazmış. Üniversitede okuyamayanların çekememezliği söz konusu diye Güleyim mi ne yapayım. Kim üniversite mezunu değil acaba ? Beyazıt mı, yazıyı yazan mı yoksa başlığı açan ben mi ? Bu üç şahıs da üniversite mezunu fakat üniversite bitirmekle "üniversiteli" olunmayacağının bilincinde olan insanlar.

Alıntı:
epdk ne demek kaçınız biliyor ?

üniversite öğrencisi her bi cacığı bilmek zorunda değil ki ?

Meselenin özünü anlamak bu kadar mı zor ? Bence anlamamak için gayret sarfediyorsunuz. Üniversite mezunu, lise mezunu her neyse ülkemde her birey haberleri izlemek zorunda ! Haberleri izleyen, gündemi takip eden birisi de EPDK nın ne olduğunu bilir. Bunlar her bir cacık değil, teorik bilgi değil.

Erdi ARDA
10 yıl önce - Sal 23 Şub 2010, 17:30

Haberleri neden izlemek zorunda olsun neden?Sana göre izlemek zorunda olabilir ama herkes sen değil.

Kendi düşüncenle yola çıkma hiçbirzaman.Her sorun bu yüzden,kendi düşündüğünü herkes düşünsün istiyorsunuz bu çok yanlış.

mehmet mendoza
10 yıl önce - Sal 23 Şub 2010, 17:39

Alıntı:
Haberleri neden izlemek zorunda olsun neden?Sana göre izlemek zorunda olabilir ama herkes sen değil.

Cümleyi o şekilde kursam da burada sözü edilenin zorunluluktan çok ihtiyaç olduğunu anlatmaya çalışıyorum.

Bahsettiğin gibi genç insanlar haberleri izlemek yerine ziynet salinin ödül alan şarkısını ya da magazinel bir konuyu bilmeyi tercih ediyorsa elbette onların bileceği iş fakat benim ve benim gibi düşünenlerinde eleştirme hakkı doğar.

GEnç beyinler ülkemizin geleceği ve bu nesil ileride çocuk sahibi olup onlara ebeveyn eğitimi de verecek. Beynini magazinden, facebook fırtlamasından başka birşeylerle doldurmayan anne babaların yetiştirdiği çocukları birlikte göreceğiz. Belki o zaman hak verirsin.

serkan90
10 yıl önce - Sal 23 Şub 2010, 17:42

ÖSS'de koysunlar 30-40 soruluk genel kültür testi bakın bakalım gençler nasıl gazete kitap okumaya başlıyor Şaka bi yana siz cehaleti televizyonlardan,gazetelerden vs. görüyorsunuz. Ben bizzat üniversitedeki çevremden biliyorum ve bu durumdan oldukça utanıyorum

mehmet mendoza
10 yıl önce - Sal 23 Şub 2010, 17:46

Alıntı:
Ben bizzat üniversitedeki çevremden biliyorum ve bu durumdan oldukça utanıyorum

Sen en azından durumun farkında olan bir bireysin. Daha burada bile inatla durumu inkar etmeye çalışanlar var ya onlara ne diyeceğiz ?

sayfa 2
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET