Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1

Yeni nesil genç kuşağı kültürel yönden nasıl buluyorsunuz ?
Üst düzeyde 15.2%  15.2%  [10]
Vasat - Daha iyi olabilir 37.9%  37.9%  [25]
Çok zayıf umutsuz vaka. 47.0%  47.0%  [31]
Toplam Oy : 66

mehmet mendoza
9 yıl önce - Sal 23 Şub 2010, 13:02
Kültürlü(!) Üniversite Gençliği Beyaz Show'da...

Gündelik hayatta sayısız defa karşılaştığımız genel kültürden yoksun, dünyadan bi haber "eğitimli" gençliğimize bir örnek daha yaşandı medyada. Hayatta herşeyi ezberleyip üniversite diploması almaktan ibaret sanan, facebook ta birbirini dürten gençliğimiz nerelere gidiyor.

Abdnin içi boş gençliğine karşı övündüğümüz bilgili, kültürlü, duyarlı gençliğimiz internet deryasında yitip gidiyor mu acaba..?

Artık yazarken bile internet Türkçe'si kullanan bir gençliğimiz var. Kelimeleri doğru yazmaktan aciz.

Ben şahsen böyle düşünüyorum. Siz ne dersiniz ?

Alıntı:
Ekran başında oturup da izleyenler kahroldu...
Türkiye'de bir haftadır yer yerinden oynuyor...
HSKY sözünü 5 yaşındaki çocuk bile bilir oldu...
Bizim üniversite gençliği ise zır cahil...

"Eğitim cehaleti alır eşeklik bakidir" derler ya...
Bizim ülkede eğitim "cehaleti" de almıyor anlaşılan...
Beyaz Şov'da mini bir yarışma vardı cuma gecesi...
Üç üniversiteden birer öğrenci seçildi...
Birinci olacak olana ABD'de üç aylık dil eğitimi verilecek...

Önce öğrencilerimizi tanıtalım sizlere;

Ayça Yaman; Bolu Abant İzzet Baysal üniversitesi İktisat ikinci sınıf öğrencisi
Canberk Gürdal : Beykent üniversitesi- Yönetim Bilişim Sistemleri
Cansu : Osman Gazi Üniversitesi - Biyoloji

Ve onlara sorulan sorular;

İLK SORU: Aşağıdakilerden hangisi Cihan Okan'ın işi değildir...
Cevap: Oyuncu koçu...
Bilen Osman Gazi Üniversitesi öğrencisi Cansu oldu...

İKİNCİ SORU: Ziynet Sali'nin hangi şarkısı yılın şarkısı seçilmiştir...
Cevap : Beş çayı...
Bilen ; İktisat öğrencisi Ayça oldu...

Maşallah üniversite gençliğimiz müzik konusunda pek bir bilgili...
Ama Türkiye gündemi...
Ortalığı sallayan olaylar...
Gazete takibi...
İşte bunlarla hiç işleri yok...
Beyaz'ın sorduğu soru onlara öyle zor geldi ki üçünden de dakikalarca ses çıkmadı...
Bu kadar zor olan zor soru ne miydi?

ÜÇÜNCÜ SORU: HSYK'nın açılımı nedir?
Cevap : ıııh... Eeee... Ben ikinci öğretimim..., Ben çalışıyorum...
Canberk Gürdal: Hakimler ve savcılarla ilgili bir şey...
Eeee... Hakimler ve Savcılar güvenlik kurulu mu?

Böylesine bir zır cahillik karşısında Beyaz da şaşırdı...
Sonunda sözünü yapıştırdı
-Arkadaş HSYK diyorum İsmail YK demiyorum...
İşte üniversite gençliğimiz...
İşte bu ülkenin geleceği olan gençler...
Yazık...

http://www.gazeteciler.com/beyaz-sovda-utandiran- ...er313.html

nurullah coşkun
9 yıl önce - Sal 23 Şub 2010, 13:31

Yani fazla irdelemek istemem ama o tip programlara katılanlardanda fazla birşey beklememek gerekir diye zannediyorum. Kim kimle çıkıyor kim nerede sahne alıyor diye sorsalar tabiki magazin ve moda gençliği böyle soruları es geçmez ama banene abi ya zaten üniversitede dersler bunaltıyor birde türkiye gündemini mi takip edecem deyip 4 yıllık bölümleri altı yedi yılda bitirmeyi marifet bilen gelecekle ilgili hiç bir planı ve kaygısı olmayan insanlardan ne beklenirki. Tüm üni. gençliği böyle demiyorum ama o programların hitap ettiği kitlede ortada.

davit behar
9 yıl önce - Sal 23 Şub 2010, 13:47

Zeki Ve Çalışkan Üniversite Öğrencilerini Mezun Olunca Gelişmiş Ülkeler Güçlerine Güç Katmak İçin Onlara Yüksek Ücretle İş Veriyor Onların Zekasından Ve Yeteneklerinden Faydalanıyor, Geri Kalan Kültürsüz Ve Dnyadan Bir Haber Üniversite Öğrencilerini Siyasi Maşa Olarak Kullanıyor, Geri Kalanlar İse Anne Ve Babasının Çocuklarının Okuması İçin Dişinden Tırnağından Arttırdığı Paraları Show Programlarına Yatırıyor Ve Kendine Sorulan En Basit Sorulara Cevap Veremeyip Kendini Rezil Edip Güldürterek O Programlara Rayting, Yapımcısına Para Kazandırıyor.

Ayhan
9 yıl önce - Sal 23 Şub 2010, 13:56

Beyaz Sohow'a katılanları cahil, bilgisiz diye azletmek, sırf 3 kişi soru bilemedi, tüm gençliğe kültürsüz demek ne kadar doğru bir davranış? Beyaz'a ben de katılmıştım, hiç de öyle boş gençler yoktu... Ayrıca Allah aşkına kim biliyor ki HSYK'nın açılımını ?

yavuzcanpolat
9 yıl önce - Sal 23 Şub 2010, 14:07

üniversitede okurken yeni bir derse başladığımızda o dersin hocası çocuklar derste şu kitabı takip edeceğiz ama ek kaynak olarak şunları şunları da alırsanız yararınıza olur der demez kızılca kıyamet kopardı hocam o kadar kitaba nerden para bulalım,hocam biz öğrenciyiz vs...Ama bu tip şikayetlerle kitap almaktan ve fotokipicileri zengin eden öğrencilerin giyim kuşamına içtiği sigaraya bir küçük bardak çaya verdiği onlarca paraya bakınca bu nasıl bir çelişkidir diye sormadan edemezdim ve şu husus hiç gözümden kaçmadı maddi durumu gerçekten kötü olan öğrenci arkadaşlar bütün kitapları temin edebiliyorlardı bir şekilde.Konu sadece okuyup araştırma meselesi değil ama işin temelinde bu yatıyor bence.Merak etmeyen, ülke gündemiyle ilgilenmeyen, hazırcılığa alışmış üniversite öğrencileri çok sayıda maalesef.Ama hepsi bu durumda dersek te büyük haksızlık etmiş oluruz.

nurullah coşkun
9 yıl önce - Sal 23 Şub 2010, 14:09

Ayhan bey ne yazıkki durum sadece bir kısaltmanın açılımını bilememekden ibaret değil. Daha yeni mezun sayılabilecek bir kişi olarak ne yazıkki belirtmeliyim durum daha vahim noktalara varıyor. Bu programda yaşananlar bir istisna gibi algılanabilir ama zannetmeyin ki bu tip kişiler sadece bir kaç kişi.

Tevfik Akdora
9 yıl önce - Sal 23 Şub 2010, 14:14

Saçmalık. Sanki herkes HSYK'nın açılımını bilmek zorundaymış gibi lanse etmiş.Herkesin "politik" olmak gibi bir zorunluluğu yoktur. Hatta ülke gündemi bile bilgili olma kıstası değildir.

En son Tevfik Akdora tarafından Sal 23 Şub 2010, 16:30 tarihinde değiştirildi, toplamda 3 kere değiştirildi

Tolga Dt
9 yıl önce - Sal 23 Şub 2010, 14:23

İnternette dolaşan bir video vardı..Mısır piramitleri Türkiye üzerinden Avrupaya kaçırılmış diye soru soruluyordu insanlara.Adamın bir çıktı yok efendim gümrükten adam ayarlamışlardır falan..Bayağı bir sallamadan sonra soruyu soran bayan dayanamadı.Mesleğiniz nedir diye sordu..
Cevap: Tarih Öğretmeniyim..

Olayın birde şu tarafı var öğrencilerimize kaç para kredi-burs veriyoruz??180 TL Bunu da düşünmek gerekir..Bu parayla ne yapılır ne yapılmaz diye..
Ve bir çok öğrencimize haksızlık yapılmasın arada mutlaka genel kültür seviyesi olmayanlar vardır.Ama herkesi aynı kefeye koymak çok yanlıştır.Burada sanki üniversiteye gidemeyenlerin bir çekememezliği söz konusu ..

En son Tolga Dt tarafından Sal 23 Şub 2010, 18:21 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi

Erdi ARDA
9 yıl önce - Sal 23 Şub 2010, 14:34

HSYK'nın açılımını şu son olaylar olmasaydı kaç kişi biliyordu? Bende bilmiyordum bilinmesi zorunlu olan birşey değil.

Çalışma saatlerimden dolayı haberleri izleyemiyorum neler oluyor bitiyor internetten takip ettiğim kadarıyla biliyorum.Bu güncel olaylardan şimdi tutup biri bana birşey sorsa bilemesem bu benim cahil olduğum anlamına gelmez.

Asıl cahillik,kendinin bildiğin birşeyi karşındaki bilmediğinde ona cahil gözünle bakmandır.Asıl cahillik budur!

Bu başlığı şiddetle buraya açan arkadaş öncelikle kendinden şüphe etsin.Hayat HSYK'nın açılımından ibaret değil.

Hasan Durmuş
9 yıl önce - Sal 23 Şub 2010, 14:47

HSYK nın açılımı elbette bilinmeyebilir. Ancak burdaki sorunun amacı Üniversite gençlğinin son aylarda TÜRKİYE de olan bitenden haberi varmı , gazete okuyorlarmı , ne kadar ilgililer ülke meselelerine gibi soruların cevabını almaktadı.
Son 1 ayda haber dinleyen gazete okuyan her kez HSYK nın açılımını bilir. O kadar çok haberde geçtiki istemesekte bir öğrendik.

Buna çokta takılmmak lazım. Ancak ülkemizde üniversitede okuyan TÜRKİYE nin cumburbaşkanının adını başbakanın adını hatta BAŞKENT imiz bilmeyen öğrenciler var.

Mesela Üniversiteyi okuduğum AFYONKARAHİSAR da bir arkadaşım burayı tercihetme sebebini "AFYON DA deniz var zannetim o yüzden burayı tercih ettim" demişti. Aklıma geldikçe hala gülüyorum.

sayfa 1
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET