Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
Ayhan ALP

10 yıl önce - Cum 19 Şub 2010, 05:22
Iğdır - Haberler ve Sohbet


Iğdır'a 50 milyon Dolar'lık fabrika açılıyor Iğdır'a 50 milyon Dolar'lık fabrika açılıyor
Iğdır'a 50 milyon Dolar'lık yatırım ile meyve suyu fabrikası açılıyor.
İşadamı Salih Aras, Iğdır'da 50 milyon dolarlık yatırımla meyve suyu fabrikası kuruyor. Fabrika için çalışmalar hızlandırılırken, makinelerin montajı yapılmaya başlandı.
Fabrikalaşma ve yatırım alanlarında sıkıntılar çeken Iğdır'da yetişen meyve ve sebzeler çiftçinin elinde kalırken, İşadamı Salih Aras 50 milyon dolarlık yatırım yaparak binlerce Iğdırlıya iş imkanı sağlamış olacak. İşadamı Aras tarafından 50 dönümlük arazi üzerinde, 12 dönümü kapalı alan olarak yapılan meyve suyu fabrikasında ilk etapta 300 kişiye iş imkanı sağlanacak.

Çiftçilerin yetiştirdikleri meyve ve sebze gibi mahsullerin kurulan fabrikada işleneceğini söyleyen işadamı Salih Aras, "Meyve suyu fabrikasına ait makineleri getirdik ve mühendisler eşliğinde monte ettiriyoruz. Fabrikayı önümüzdeki aylarda hizmete açmayı planlıyoruz. 50 dönümlük alan üzerinde, 12 dönüm kapalı sahası bulunan fabrika, tam kapasite ile üretime geçtiğinde günlük 300 bin ton meyve işleyecek. Bu proje tamamlandığında bin kişinin istihdamı sağlanacak. Bu da Iğdır'da işsizlik oranını düşürecek. Fabrikamızda elma, şeftali, kayısı, vişne, kiraz, havuç gibi ürünleri işleyeceğiz. Bunların yeterli düzeye çıkarılması için çiftçilerimizle diyalog kurarak, üretim artışı sağlayacağız. Bölgenin en büyük üretim fabrikası olarak yaptığımız bu tesis 50 milyon dolara mal olacak. Kapasitesini artırarak aşama aşama iş yapacağız." dedi.

Fabrika için hiçbir kredi desteği almadıklarının altını çizen Aras, "Kendi imkanlarımızı kullanarak, Iğdırlıların yararına olan bir yatırımı yapmanın mutluluğu ve gururunu birlikte yaşayacağız." diye konuştu. (CİHAN)

http://www.beyazgazete.com/haber/2009/11/09/igdir ...liyor.html

Haber biraz eski ama bu yatirim Igdira cok buyuk ekonomik getiri saglayacak , zaten Igdirda hemen hemen her turlu meyve ve sebze yetistiriliyor ama malesef bunlar isletilmedigi icin ureticilerin elinde kaliyordu !!!


mehmet39
10 yıl önce - Cmt 20 Şub 2010, 11:30

Iğdır mikroklima iklimsel özelliği olan çok nadide bir ilimiz. Bu fabrika inşaallah Iğdır ekonomisine önemli bir katmadeğer sağlar.

Ayhan ALP

10 yıl önce - Sal 06 Nis 2010, 00:16

Alıntı:
İstanbul- İslamabad demiryolu, Iğdır üzerinden İran'a bağlanacak

İstanbul-İslamabad Demiryolu Projesi'' kapsamında, ''Kars-Iğdır-Aralık-Dilucu'' güzergahında demiryolu inşa edilecek.
Pakistan ve İran'daki mevcut demiryolları da rehabilite edilecek ve gerekli güzergahlarda yeni demiryollarının yapılacağı proje tamamlandığında, 11 gün süren İstanbul-İslamabad tren yolculuğu, Tahran üzerinden dört güne düşecek.
Ulaştırma Bakanlığı, Pakistan'dan Türkiye'ye ve Avrupa'ya demiryolu ile yapılan yük taşımacılığını daha aktif hale getirmek amacıyla Pakistanlı yetkililer ile görüştü. Görüşmelerde, ''İstanbul-İslamabad Demiryolu Projesi'' kapsamında ''Kars-Iğdır-Aralık-Dilucu'' güzergahına demiryolu yapılması kararlaştırıldı. Böylece, Türkiye demiryolu ağı, Kars üzerinden İran demiryolu ağına bağlanacak.
Proje kapsamında, Pakistan ve İran'daki mevcut demiryolları rehabilite edilecek ve gerekli güzergahlarda yeni demiryolları yapılacak. Proje tamamlandığında, bin 990 kilometresi Pakistan sınırlarında, 2 bin 570 kilometresi İran sınırlarında ve 2 bin 6 kilometresi ise Türkiye sınırlarında olmak üzere İstanbul-İslamabad Demiryolu'nun toplam uzunluğu 6 bin 566 kilometre olacak. İstanbul-İslamabad Demiryolu'nun beş yıl içinde tamamlanması öngörülüyor. 11 gün süren İstanbul-İslamabad tren yolculuğu, proje bittiğinde Tahran üzerinden dört güne düşecek.
Demiryollar, Limanlar ve Hava Meydanları (DLH) İşletmesi Genel Müdürlüğünün, ''İstanbul-İslamabad Demiryolu Projesi'' kapsamında ''Kars-Iğdır-Aralık-Dilucu'' güzergahına yapılacak demiryolu için çıktığı proje ihalesini Yüksel Proje'nin kazandığı öğrenildi. Proje çalışmalarının tamamlanmasının ardından ''Kars-Iğdır-Aralık-Dilucu'' güzergahına demiryolu yapımı için ihaleye çıkılacak.
http://www.yesiligdir.com/content/view/5205/1/


M. Ali veli
10 yıl önce - Sal 06 Nis 2010, 09:07

Ağrı Dağı Iğdırdan harika gözüküyor, bu başlık altında Ağrı Dağının birbirinden güzel fotoğraflarını görürüz inşallah..

Ayhan ALP

10 yıl önce - Çrş 06 Ekm 2010, 19:35

Alıntı:
Iğdır’dan geçecek tren yolu tanıtıldı
Kars-Iğdır-Aralık-Dilucu-Nahçıvan Demiryolu hattı güzergâhını belirleme, Çevresel Etkin Değerlendirme (ÇED) çalışmaları yapılan toplantı ile duyuruldu.


Ulaştırma Bakanlığı, Demiryolları, Limanlar ve Hava Meydanları İnşaatı Genel Müdürlüğü tarafından yapılacak Kars-Iğdır-Aralık-Dilucu-Nahçıvan Demiryolu güzergâhı 2014 yılında tamamlanması planlanıyor. Iğdır'da yapılan toplantıda güzergah belirleme ve ÇED çalışması konusunda bilgi verildi. Biyolog Mehmet Gül, tren yolunun çalışma aşamasındaki çevreye olabilecek olumsuz etkilerin azalması için bu toplantıyı düzenlediklerini söyledi. Iğdır'ın yapısına göre demiryolunun değişik kesimlerinde taşıt, yaya ve tarımsal amaçlı geçişlerin yanı sıra hattın kesiştiği su kaynakları, karayolu enerji iletim hatları göz önünde bulundurularak alt geçit ve üst geçitler yapılacak. Gül, "Yaklaşık 222 bin 800 kilometrelik demiryolunun 136 bin 30 kilometrelik kısmı Iğdır hattından geçecek. Iğdır merkez ve Tuzluca, Karakoyunlu, Aralık ilçeleri ile 4 istasyon bulunacak." dedi.

Iğdır Vali Yardımcısı Türker Çağatay Halim ise çalışmaların mümkün olduğu kadar vatandaşa ve doğaya zarar vermeyecek şekilde düzenlendiğini vurguladı.

Iğdır Belediye Başkan Vekili Hüseyin Malk ise tren yolu projesiyle Iğdır'ın kaderinin değişeceğini ifade ederek, "Bu geç kalınmış bir projedir, inşallah daha çabuk biter. Belediye olarak üzerimize düşen görev varsa yapmaya hazırız." şeklinde konuştu.

Yaklaşık 600 milyon dolara mal olması beklenen demiryolu ile Nahçıvan, İran'a, Türkmenistan ve Pakistan Türkiye'ye bağlanacak. Türkiye'yi de Avrupa'ya Londra'ya taşıyacak. Haydarpaşa-Kars arasında bulunan demiryolu hattı, Ermenistan sınırındaki Ani Harabeleri'nin yakınından geçerek Tuzluca'ya varacak. Iğdır Kent Ormanı'nın ortasından Ahıska konutları kesiminden, Ermenistan sınırındaki kapalı bulunan Alican Sınır Kapısı yakınından, Karakoyunlu ile Aralık ilçesini dolaşarak Nahçıvan'a ulaşacak. Söz konusu çalışmalara önümüzdeki yıl başlanacak. Kars-Iğdır hattında 7 istasyon bulunacak.

Valilik toplantı salonundaki programa Iğdır Vali Yardımcısı Türker Çağatay Halim, Çevre ve Orman İl Müdürü Taner Tazegün, Iğdır Belediye Başkan Vekili Hüseyin Malk, kurum müdürleri, sivil toplum örgütleri ve vatandaşlar katıldı.

CİHAN


http://www.samanyoluhaber.com

Sonunda bekledigim habere ulastim zaten Havaalani 2011 de bitiyor bu demiryolu baglantisiyla Igdir hakettigi yere kavusacak


Mehmet Can
9 yıl önce - Pzr 13 Mar 2011, 23:58

Ermenistan'daki Metsamor Nükleer Santralinin Iğdır'dan fotografını çekebilir misiniz? Sınıra 16 km ilerde nükleer santral varsa o ülkenin nükleer santrali var demektir. ( Olası bir felaket durumunda sadece 1 kmlik bir alanı etkilemeyecek sonuçta. ) İnternette hep yakın çekim fotografları var. 1 tane bulabildim aradığım gibi olanını.

mertoviçizmir

9 yıl önce - Pts 14 Mar 2011, 02:35

ülkemizin sirin ve minik kenti ıgdır sanayi ve turizm de aslında parlayacak bir sehir özellikle sanayisini geliştirebilirse gelecekte önemli bir sanayi sehride olabilir cünkü azerbaycan sınrına ( nahcivan ) cok yakın bu da nahcivanı ıgdırın besleyebilecegi anlamına gelir isadamlarımız bu sehre önem verirlerse pişman olmayacaklardır .. yine aynı sekilde özellikle agrı dagı tabii de kartpostal gibi görünüyor bu sehirde doga turizmi ve dagcılık gibi turizm kollarına önem verilip sehirdeki tarihi yerleri restore ederek sehri bir anda cazibe merkezi yapmak hiçte zor değil bence ...

alican3565
9 yıl önce - Pts 14 Mar 2011, 03:00

İşin içinde araslar varsa şüpheli yaklaşma lazım

Ayhan ALP

9 yıl önce - Pts 14 Mar 2011, 03:11

Alıntı:
ülkemizin sirin ve minik kenti ıgdır sanayi ve turizm de aslında parlayacak bir sehir özellikle sanayisini geliştirebilirse gelecekte önemli bir sanayi sehride olabilir cünkü azerbaycan sınrına ( nahcivan ) cok yakın bu da nahcivanı ıgdırın besleyebilecegi anlamına gelir isadamlarımız bu sehre önem verirlerse pişman olmayacaklardır .. yine aynı sekilde özellikle agrı dagı tabii de kartpostal gibi görünüyor bu sehirde doga turizmi ve dagcılık gibi turizm kollarına önem verilip sehirdeki tarihi yerleri restore ederek sehri bir anda cazibe merkezi yapmak hiçte zor değil bence ...


Zaten Agridagini turizme acma calismalari son surat devam ediyor,Igdir havaalani nisan 20 de aciliyor , Türkiye ,Iran, Azerbaycan ortak sanayibolgesi igdira kuruluyor !!!

Suanda Igdirda 10 yakin fabrikanin yapimi devam ediyor , dogunun en buyuk fabrikasi igdirda gecen sene acildi , yani bir 5 sene sonra Igdir ikinci bir kayseri olabilir


Hakkı Cem ÇARPAN

8 yıl önce - Sal 27 Mar 2012, 10:18

1992 yılında, Iğdır'ın Aralık ilçesinin Ramazankent köyünün yanında bulunan sınır karakolunda (piyade) astteğmen rütbesiyle komutanlık yapmıştım. Karakol bahçesine diktiğimiz ağaçlar ne durumda acaba? Özellikle de meyve ağaçları?...sayfa 1
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET