Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Kahramanmaraş Ekonomisi
123 ... 121314   sonraki »

ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
sayfa 1
levend46
8 yıl önce - Sal 16 Şub 2010, 17:39
Kahramanmaraş Ekonomisi


GENEL EKONOMİK YAPI

Eski Dünyanın üç büyük kıtasına bağlı olan Anadolu, tarihte birçok uygarlıkların merkezi olmuş ve yine birçok uygarlıkların dünyaya yayılması bakımından bir köprü vazifesi görmüştür. Maraş ise bu köprünün en önemli güney kapısı olmuştur. Birkaç kere doğal afetler sonucu tahrip olmasına karşın yeniden kurulmuş ve tarihin her devrinde terk edilemeyen, vazgeçilemeyen bir uygarlık ve sanat şehri olarak yaşamıştır.

Tarihte ekonomik olarak önemli bir konumu bulunan Kahramanmaraş 1980'li yılların başından itibaren sanayileşme atağı gerçekleştirmiştir. Sanayileşme, şehrin görüntüsünü ve yapısını büyük ölçüde değiştirmiştir. Kahramanmaraş'ın bugün oluşan ekonomik yapısının analiz edildiği bu bölümde, genel perspektif başlığı altında kentte yaşanan ekonomik olayların genel değerlendirmelerine yer verilmiş, devamında kalkınma ve sanayileşme süreci, özel sektör yatırımları, yatırım teşvikleri, milli gelir, istihdam, dış ticaret, enerji tüketimi, vergi mükellefleri, vergi tahakkuk ve tahsilatları ile ilgili genel ekonomik parametreler ayrıntılı olarak incelenmiştir.

GENEL PERSPEKTİF

Kahramanmaraş'ın ekonomik yapısı, Cumhuriyet'ten 1980'li yıllara kadar genellikle tarım, hayvancılık ve küçük el sanatlarına dayalı olarak gelişmiştir. Bu süreçte şehrin ekonomisi gerek içe dönük üretim ve ticaret stratejisi gerekse şehrin devletin ekonomi ve altyapı konularındaki hizmetlerinden yeteri kadar pay alamamasından dolayı önemli ölçüde büyüme gösterememiştir.

Türkiye'de piyasa ekonomisi kural ve ilkelerinin benimsenmeye başlanmasıyla, 1980'li yılların başından itibaren Kahramanmaraş, bu çerçevede izlenen ekonomik politikalara hızlı uyum göstermiştir. Ekonomik olarak yeni bir döneme, sanayileşme ve çağdaş ticaret sürecine girilmiştir. Böylece yıllarca gerçekleştirilemeyen ekonomik büyüme için gerek sermaye gerekse girişimcilik konusunda altyapı oluşturulmaya başlanmıştır. Devletin, üretime ve ihracata yönelik geliştirdiği teşviksel politikalara hızlı cevap veren ve bu çerçevede teşviklerini doğru kullanarak bu fırsatı iyi değerlendiren Kahramanmaraşlı girişimciler şehrin bugün sahip olduğu dinamik ekonomik yapıyı kurmuşlardır. Kahramanmaraş'ın genel ekonomik performansına bakıldığında yükselen bir trendi yakalamak mümkün olmaktadır.

KALKINMA VE SANAYİLEŞME SÜRECİ

Türkiye'de 1960 sonrası sekiz kalkınma planı hazırlanmıştır. İlgili dönemde ekonomik ve toplumsal yapının yeni yasal düzenlemelerle kararlı bir gelişme sürecine gireceği, sorunların bu yöntemle çözümleneceği düşüncesi yaygınlaşmıştır. Siyasal ve ekonomik bunalım yıllarından sonra, hak ve özgürlükleri genişletme ve kararlı bir ekonomik gelişme, demokratik bir anayasal düzenleme ile ekonominin planlanmasını gerektirmiştir (DPT, 2001).

Çalışmanın bu bölümünde, Kahramanmaraş'ta özel ve kamu kesimi tarafından kalkınma planları çerçevesinde gerçekleştirilen kalkınma çabaları konusunda bilgiler verilmiştir. Özellikle, 1990'lı yıllarda gerçekleştirilen özel kesim yatırımları kentin ekonomi büyüklüğünden önemli bir pay almaktadır. Bu bakımdan öncelik sırası özel sektöre verilmiştir.

ÖZEL SEKTÖR YATIRIMLARI

Kahramanmaraş'ta gerçek anlamda özel sektör yatırımları 1984 yılında başlamıştır. Sanayileşme, genel itibariyle Tekstil sektörü alanında gerçekleşmiştir. Bununla birlikte, geçmişten gelen küçük el sanatlarından bakırcılık ve alüminyumculuğun uzantısı olarak çelik mutfak eşyaları sektörü de aynı sanayileşme eğiliminden payını oldukça önemli ölçüde almıştır.

Sektör büyüklüğü açısından, Tekstil sanayiinden sonra ikinci sırada Çelik Eşya Sanayii yer almaktadır. Kentin en eski sektörlerinden birisi olan Toz ve Pul Bibercilik de sanayileşmeye paralel olarak gelişme eğilimindedir. Kahramanmaraş'ın ülkemizde ün kazanmasına yol açan dondurma sektörü en hızlı gelişen sektörler arasındadır. Kahramanmaraş dondurması sanayileşmeden büyük ölçüde etkilenmiş, ülkemiz sınırlarını aşmış ve öncelikle yakın ülkeler, daha sonra da tüm dünya ülkelerine yayılma sürecine girmiştir.

Sanayileşme sürecinde oldukça yüksek bir trend yakalanmıştır. Bu dönemde birçok yatırım hayata geçirilmiştir. Tekstil sektörü lider konumunda olmak üzere Konfeksiyon, Çelik Mutfak Eşyası, Pamuk İşleme (çırçır), İnşaat, Bankacılık, Gıda, Yem, Ambalaj, Kağıt ve Makine İmalatı ve Isıtma ve Soğutma Sistemleri sektörleri iktisadi profilin ana hatlarını oluşturmuştur. Nakliye, Kuyumculuk, Bakır ve Alüminyum Doğramacılık, Plastik Doğramacılık, Kereste ve Yapı Malzemeleri Sanayii gibi diğer sektörler de kent ekonomisinin diğer dinamiklerini oluşturmaktadır.

Kahramanmaraş ekonomisinin en gelişmiş sektörü olan Tekstilde, özellikle teknoloji ve kalitede ulaşılan nokta Türkiye standartlarının üstüne çıkmıştır. Dünya tekstil pazarlarında teknolojik olarak ve kalite bakımından rahatça rekabet edebilecek yetenek kazanmıştır. Böylece uluslararası bir hammadde merkezi haline gelmiştir. Kentin olduğu gibi ülkenin de iktisadi büyümesinde tartışılmaz bir statüye sahip olan Tekstil Sanayii yüksek döviz girdisi sağlamaktadır.

http://www.kmtso.org.tr/statik.php?file=km_ekya

Kahramanmaraş enerjide de öne çıkıyor

Tekstil sektöründe gösterdiği performansla dikkatleri üzerinde toplayan Kahramanmaraş, son yıllarda enerji sektörü ile de ön plana çıkmaya başladı. .

Afşin-Elbistan Termik santrallerinin devreye girmesi ile birlikte ülke enerjisinin yüzde 14ünü karşılar hale gelen Kahramanmaraşta, son yıllarda su kaynaklarının özelleştirilerek santral yapılmasına karar verilmesiyle birlikte Ceyhan Nehri üzerinde ardı ardına santraller yapılmaya başlandı.
Ceyhan Nehri bu anlamda enerji deposu olmaya da aday bir nehir özelliği taşıyor. Kahramanmaraşın Elbistan ilçesinden doğan ve 509 kilometre kat ederek Akdenize dökülen Ceyhan Nehri üzerinde şu anda 11 hidroelektrik santrali enerji üretimine devam ediyor.
2002 yılında tamamlanan Berke Barajı ise bunların en büyüğü. Yılda 1670 GWH elektrik üreten Berke Barajını Sır Barajı ve Menzelet Barajı takip ediyor. Ceyhan Nehri üzerinde enerji üreten diğer barajlar ise Aslantaş, Ceyhan HES, Kısık, Suçatı Bendi, Süleymanlı, Karasu HES, Tahta ve Andırın HES. Bu barajların toplam enerji üretimi ise 3 bin 752 GWH.
Öte yandan, projesi tamamlanan ve inşaatına başlanan 9 santralde ise çalışmalar hızla devam ediyor. Bunların en büyüğü, temeli geçtiğimiz günlerde atılan ve Enerjisa tarafından yapılacak olan Kandil Enerji Grubu HES. Yılda bin 227 GWH enerji üretecek olan bu projenin yaklaşık 500 milyon dolara mal olması bekleniyor. Devam eden projelerin yatırım tutarı ise 1 milyar doları buluyor. Kahramanmaraş, bu projelerin hayata geçirilmesiyle birlikte yılda 3.5 milyar KWH enerji üretmiş olacak.
Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası (KATSO) Başkanı Mehmet Balduk, yaptığı açıklamada, kentte alternatif sektörleri canlandırmayı hedeflediklerini belirterek, Bu konuda öne çıkan sektör ise enerji oldu dedi.
Varolan kaynakların değerlendirilmesi gerektiğine dikkati çeken Balduk, şöyle dedi:
Ceyhan Nehri bizim için bir şans. Geçmişte yapılan hidroelektrik santralleri var. Ama, bunlar yeterli değil. Şu anda 18 proje hayata geçmeyi bekliyor. Bunların devreye girmesiyle birlikte kentimiz enerji alanında çok önemli yerlere gelecektir diye düşünüyorum.
Afşin ve Elbistanda bulunan termik santrallerinin de önemine değinen Balduk, bu bölgede çok büyük kömür havzaları bulunduğunu hatırlattı. Şu anda 2 adet termik santralin üretimde olduğunu ifade eden Balduk, hükümetin başka santraller yapmak için çalışma yaptığını, eğer burada yeni üniteler devreye girerse Kahramanmaraşın enerjinin merkezi olmaya aday olduğunu belirtti.

http://www.elbistaninsesi.com/news_detail.php?id=6577

KAHRAMANMARAŞ İL SANAYİ ENVANTERİ 2007 Yılı


(+)(+)(+)(+)


levend46
8 yıl önce - Sal 16 Şub 2010, 17:41

TOBB Başkanı Sn.Rifat Hisarcıklıoğlu Kahramanmaraş'a geliyorTOBB Başkanı Sn. Rifat Hisarcıklıoğlu, TOBB Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Aynur Bektaş ve TOBB Genç Girişimciler Kurulu Başkanı Ali Sabancı, Odamız Kadın Girişimciler Kurulu ve Genç Girişmciler Kurulu birimlerinin açılışını yaptıktan sonra Meclis Toplantımıza katılacaklardır.

Sn. Rifat Hisarcıklıoğlu ve ekibinin Kahramanmaraş ziyaret programı aşağıda sunulmuştur.

16 ŞUBAT 2010 / SALI

10.30 - 11.30 : Ankara - Kahramanmaraş ( Özel Uçak )

11.40 - 12.00 : Kahramanmaraş Valisi Sn. Mehmet Niyazi TANILIR'ı Ziyaret

12.15 - 12.30 : Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Rektörü
Sn. Prof. Dr. Nafi BAYTORUN'u Ziyaret

12.30 - 13.45 : Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi'nde Konferans

14.00 - 15.00 : Ara

15.00 - 16.00 : TEPAV / CISCO Girişimcilik Enstitüsü İlk Ders Programı
Kadın Girişimciler Kurulu ve Genç Girişimciler Kurulu Toplantısı

16.00 - 16.30 : Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası'nda Birim Açılışları

17.00 - 19.00 : Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Toplantısı

19.30 - 20.30 : Kahramanmaraş - Ankara (Özel Uçak )

http://www.kmtso.org.tr/haber.php?id=750


mustafa vural
8 yıl önce - Cum 26 Şub 2010, 23:43

kahramanmaraş tekstilde öncü şehirlerden bi tanesi neden tekstil fuarı falan yapılmıyorlevend46
8 yıl önce - Çrş 03 Mar 2010, 02:10

Ülker Yatırım İçim Düğmeye Bastı

Kahramanmaraş il genel meclisi mart ayı olağan toplantısının 2 birleşimi Ramazan Okumuş başkanlığında gerçekleştirildi.Gündemdeki maddelerin görüşüldüğü toplantıda madonun arsa talebi görüşüldü.Daha önce yeni terminal arkasında verilen arsayı beğenmeyen mado okulu yaptırmaktan vazgeçtiğini açıklamıştı. Aynı arsaya şimdide Ülker talip oldu. Ülker grubu madonun beğenmediği arsaya üretim tesisi yapmak amacıyla meclis’ten istedi. Meclis başkanı Ramazan Okumuşta araştırılması amacıyla komisyona havale etti…

http://www.aksutv.com.tr/2467-ulker-yatirim-icim- ...meye-basti


nedimtopaoglu

8 yıl önce - Çrş 03 Mar 2010, 17:31

desene Maraşta bisküvi fiyatları ucuzlayacak yaşadık

levend46
8 yıl önce - Çrş 03 Mar 2010, 17:35

Ben duymuştum bunu daha önce Ülker süt ve süt ürünleri üretecek Kahramanmaraş'ta.Ayrıca MADO
'da bu işe gireceğini duydum.MADO Tekir'de su paketleme fabrikası kuruyor.nedimtopaoglu

8 yıl önce - Çrş 03 Mar 2010, 17:39

evet tekirde inşaat aşamasında tekir halkına çok yararı olacak. geçmiş dönemin belediye başkanı Yüksel Horasan ın sayesinde oldu bu iş

levend46
8 yıl önce - Cum 26 Mar 2010, 23:12

Kahramanmaraş’ın ihracatı hızla yükseliyor!

Kahramanmaraş Ticaret ve sanayi Odası (KMTSO) verilerine göre, 2010 yılı Ocak ve Şubat ayı ihracatında yükseliş trendi hız kesmeden devam ediyor.
Türkiye’nin 2009 Ocak ayı ihracatı önceki yılın aynı dönemine oranla yüzde 25,7 oranında düşerken, ihracat Kahramanmaraş’ta aynı dönemde 3,9 oranında arttı. Yine 2009 Şubat ayında ihracat önceki yılın aynı dönemine oranla Türkiye genelinde yüzde 35 düşerken, Kahramanmaraş’ta yaşanan düşüş yüzde 6,9 oldu. Bu artış 2010 yılı Ocak ve Şubat Ayınada yansıdı ve 74.212.476 Dolar oldu. Güçlü öz sermayesi ve geçmiş dönemlerde yaşadığı krizlerden edindiği tecrübe ile modern dünyanın gereklerine uyum sağlayan Kahramanmaraşlı sanayici, kullandığı doğru teknolojiyi ve uyguladığı verimlilik stratejisi ile rekabet şansını korumayı başardı ve 2010 yılı ihracatını’ da arttırmayı başardı.

Toplam 77 Ülke’ye ihracat var!

Kahramanmaraş’ın, ihracat oranındaki bu artış, ihracat’taki Ülke yelpazesinide genişletti. Toplam 77 Ülkeye ihracat yapan Kahramanmaraş Ülke sayısını daha çok artırmayı planlıyor. İhracat yapılan Ülkelerin başında, İtalya, Almanya, Mısır, İsrail, Brezilya yer alırken, pazarlamaya da önem veren kent sanayicisi, mevcut pazarlarını korumak şartıyla Ortadoğu ülkeleri ve Bağımsız Devletler Topluluğu ülkelerine ağırlık vererek yeni bir çıkış yolu buldu.

http://www.marasmanset.com/index.php?option=com_c ...Itemid=272


levend46
8 yıl önce - Prş 01 Nis 2010, 21:10

BAKAN ÇAĞLAYAN MART AYI İHRACAT RAKAMLARINI KAHRAMANMARAŞ’TA AÇIKLADIDevlet Bakanı Zafer Çağlayan, mart ayı ihracat rakamlarının açıklandığı toplantıya katılmak üzere Kahramanmaraş'a geldi. Kahramanmaraş Valisi Mehmet Niyazi Tanılır, Belediye Başkanı Mustafa Poyraz, Garnizon Komutanı Albay Sezai Akgün, Kahramanmaraş Milletvekili Cafer Tatlıbal , Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası (KMTSO) Başkanı Mehmet Balduk, Adana, Osmaniye, Adıyaman, Hatay Sanayi Odaları Başkanları ve iş adamları tarafından karşılanan Çağlayan, Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odasına geçti. Burada misafirlerle bir süre sohbet eden Bakan Çağlayan KMTSO ziyaret defterini imzaladıktan sonra toplantının yapılacağı salona geçti.
Toplantının açılışında bir konuşma yapan KMTSO Başkanı Mehmet Balduk ve Kahramanmaraş Belediye Başkanı Mustafa Poyraz Kahramanmaraş’ın krizden en az etkilenen şehir olduğunu söylediler. Kahramanmaraşlı iş adamlarının Brezilya, Suriye, İran ve Afrika ülkelerine yaptıkları ihracatın kentin ekonomisine büyük katkı sağladığını dile getirdiler.

Daha sonra bir konuşma yapan Kahramanmaraş Valisi Mehmet Niyazi Tanılır Türkiye’nin küresel krizi en az hasarla atlatan bir ülke olduğunu söyledi. İş dünyasının dinamizmi sayesinde krizin çabuk atlatıldığını söyleyen Tanılır, Türkiye’nin ihracatını artıran illerin başında Kahramanmaraş’ın olduğunu, mart ayı ihracat rakamlarının Kahramanmaraş’ta açıklanmasının manidar olduğunu söyledi. Kahramanmaraşlı iş adamlarının ihracat alanında büyük bir başarı elde ettiklerini, ihracatın etkilerini 29–30 Martta Suriye’ye yaptıkları ziyaretlerinde gördüklerini söyledi. Kahramanmaraş’ın Doğu Akdeniz’in yükselen bir ili olduğunu belirten Vali Tanılır, Kahramanmaraş’ın Türkiye ekonomisinde iller bazında ilk 20 ye girdiğini söyledi. Toplantının Kahramanmaraş’ta olmasından dolayı Bakan Çağlayan ve diğer katılımcılara teşekkür etti.Türkiye İhracatçılar Meclisi'nin (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi mart ayı ihracat rakamlarını açıkladı. Açıklamalarına göre ihracatta şubat ayına göre yüzde 16,3 artış kaydedilirken, 2010 yılının ilk üç ayındaki ihracat ise yüzde 22,36 artışla 25 milyar 686 milyon Dolar'a yükseldiğini, son 12 aylık ihracat da 101 milyar 777 milyon Dolar seviyesinde gerçekleştiğini söyleyen TİM Başkanı Büyükekşi, rakamları, "Böylelikle ihracatımızdaki artış ivmesinin kalıcı hale geldiğini gösterdi" şeklinde değerlendirdi.

Bakan Zafer Çağlayan yaptığı konuşmasında ihracat rakamlarını değerlendirdi. İhracata büyük önem verdiklerini ve sürekli seyahatler gerçekleştirdiklerini kaydeden Çağlayan, "Sayın Cumhurbaşkanımız, Sayın Başbakanımız, ben ve İhracatçılar Meclisi Başkanımız sürekli geziyoruz. Arkadaşlar ben 11 aylık bakanlığım döneminde tam 34 ülkeye 44 seyahat gerçekleştirdim. Bunların büyük bir çoğunluğunu da ihracatçılarımızla beraber yaptık. Yola devam, durmak yok, bizim felsefemiz. Durmaksızın devam edeceğiz. Bu ay yani nisan ayında 7 ülkeye ziyaretimiz var ve bir kısmı da yine heyetlerle. Türkmenistan'a, Kırgızistan'a, Almanya'ya, İtalya'ya, Bosna Hersek'e ve Fransa'ya varıncaya kadar her yere gideceğiz. Bu rakamları artırmamız lazım" diye konuştu.

İhracatı artırmak için yürütülen çalışmaların devam ettiğini dile getiren Çağlayan, Eximbank desteklerinin ise büyük önem taşıdığını vurguladı. ABD'nin istihdam için ihracata yeni yeni önem vermeye başladığını belirten Çağlayan sözlerini şöyle sürdürdü: "Büyüme rakamları ve ihracat rakamlarıyla beraber dedim ki 'mola bitti, yatırıma, üretime ihracata ve istihdama devam.' ABD başkanı Sayın Obama bir ay önce kongredeki konuşmasında aynen şunu ifade etmiştir, 'Önümüzdeki beş yılda 2 milyon ABD'liye iş bulmak için ABD, ihracatını ikiye katlamak zorundadır' demiştir. Dünyayı yeniden keşfetmiyoruz biz. Biz bunu zaten keşfettik. ABD'nin yeni keşfettiği sistemi biz 2002'de keşfettik ve ihracatımıza ciddi şekilde ağırlık verdik. Tabii bunun için strateji tek başına yetmez, Eximbank desteklerini sözde değil özde yeniden artırmamız lazım."

Sözlerinin sonunda ihracat rakamlarını değerlendiren Çağlayan, ihracat çeşitliliğinin yakalandığını belirtti. Çağlayan sözlerini şöyle tamamladı: "Bu çerçevede şunu çok net ifade edeyim ki ihracatımız şükürler olsun destan yazmaya devam ediyor. Sayın başkan, 2009–2010 ihracatını değerlendirdi. 1–31 Mart tarihleri arasındaki ihracatımız yaklaşık 9,6 milyar dolar. Bu ihracatın içerisinde tarım ürünleri yüzde 26,6, buna karşılık sanayi ürünleri yüzde 34,8 ve madencilik yüzde 66,7 arttı. Ancak bunlarıniçerisinde analiz yapacak olursak fındık ve fındık ürünlerinde de yüzde 65,5 lik bir artış yılbaşından bu yana süratli bir şekilde devam ediyor. Özellikle size vermek istediğim, hacim olarak çok fazla olmasa bile kesme çiçek ihracatımızda yüzde 110,6'lık bir artış var. Bu da Azerbaycan'a, Türkmenistan'a ve Irak'a yaptığımız satışların içerisinden çıkan bir ihracat kalemi. Bakın Türkiye kesme çiçek ihracatı yapıyor şükürler olsun. Bu, ihracatımızın çeşitliliğinin bir göstergesi" dedi.Toplantının öğleden sonraki oturumunda, Güneydoğu Anadolu İhracatçılar Birlikleri Başkanlar Kurulu Başkanı Abdülkadir Çıkmaz, Kahramanmaraş Ticaret Odası Başkanı Mahmut Arıkan ve Kahramanmaraş Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Ahmet Kuybu

Toplantının kapanışında bir konuşma yapan Bakan Çağlayan, küresel bir oyuncu olan Türkiye'nin ekonomisinin nereden nereye geldiğine işaret etti. Çağlayan, kendisinin çok başkanlar ve ihracat ordusuyla yurt dışında bulunduğunu ifade ederken, ''50 bin kişilik bir ordumuz var'' dedi. Kahramanmaraş'ın, ülkenin sanayi üretiminde, yatırımında, istihdamında ve teşvik verildiği zaman teşvikleri boşa gitmediğinin gösterilmesinde çok önemli bir başarı gösterdiğini söyleyen Bakan Çağlayan, bundan dolayı Kahramanmaraş'ta olduklarını ifade etti.2009 yılında tüm dünyada ciddi tahribat yaşandığı, dünya ticaretinin allak bullak olduğu, birçok ülkenin iflas etmek durumunda olduğu bir dönemde Kahramanmaraş'ın ihracatını yüzde 13,6 artırdığının altını çizen Çağlayan, ''Size verilen teşviklerin, bu ülkenin hükümetteki bir bakanı olarak helal hoş olsun diyorum. Sağ olun'' dedi. Kahramanmaraş’ın ekonomiye sağladığı katkılara, yaklaşık 90 bin istihdamına ve Türkiye ihracatındaki yüzde yarıma yakın payına dikkati çekti.

Daha sonra 2009 yılında ihracatta başarı gösteren Kahramanmaraşlı sanayiciler, başarılı çalışmalarından dolayı Vali Mehmet Niyazi Tanılır, Belediye Başkanı Mustafa Poyraz, KMTSO Başkanı Mehmet Balduk Bakan Çağlayan tarafından ödüllendirildi. Ziyaretin anısına KMTSO Başkanı Balduk Bakan Çağlayan'a Kanuni Sultan Süleyman'ın ve TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi'ye ise Fatih Sultan Mehmet'in tuğralarının işli olduğu sim sırma tablo hediye etti. Ziyaretin sonunda toplu olarak hatıra fotoğrafı çektirildi.

http://www.kahramanmaras.gov.tr/anasayfa.asp?menu ...berid=1463


levend46
8 yıl önce - Prş 01 Nis 2010, 23:27

Kahramanmaraş’ta en çok ihracat yapanlara ödülKAHRAMANMARAŞ- Kahramanmaraş’tan 650 Milyon Dolarlık ihracat yapan Kahramanmaraşlı sanayicilerden ilk 10’a giren ‘e TİM tarafından plaket verildi.

Devlet bakanı Zafer Çağlayan’ın da katılması ile düzenlenen ödül töreninde Bakan Çağlar 2023 yılı için Kahramanmaraş’ın ortaya koyduğu 3 Milyar dolar lik hedefin az olduğunu 4 Milyar doların yakışacağını söyledi.

Mehmet Baldık da ,” Sanayicinin önündeki engelleri kaldırın daha fazlasını yapalım biz üretip satmaya talibiz dedi.

Yapılan konuşmalardan sonra Kahramanmaraş da en çok ihracat yapan ve ilk ona giren firmalara plaketlerini bakan çağlayan verdi.

1-Kipaş Holding adına Halil İbrahim Gümüşer

2- Matesa Tekstil adına Talat Ereyman

3- İskur dan adına Kadir kurtul

4- Marteks adına Elif Nihal Tekinşen

5- Cem iplik adına İbrahim Tümer

6- Erdem Tekstil adına Sadi Büyükerzurumlu

7- Arsan adına Alişan Arıkan

8- Gemciler güven metal adına Osman Gemci

9- Karacasu tekstil adına Mehmet Arifoğlu

10- Aral Tekstilden Abdullah Çinkay aldı.


Kipaş Holding yönetim kurulu başkanı Hanefi Öksüz ise hayır yatırımları sebebi ile KMTSO Başkanı Mehmet Balduk tarafından oda özel ödülü ile ödüllendirildi.

http://www.kahramanmarasgazetesi.com.tr/index.php ...Itemid=419


KAHRAMANMARAŞ'A 4 MİLYAR DOLAR YAKIŞIRKAHRAMANMARAŞ- Hükümetin 2023 de 500 Milyar Dolar ihracat beklediğini belirten Devlet Bakanı

Zafer Çağlayan, Türkiye Cumhuriyetinin kuruluşun 100 yılında 2023 yılında 3 Milyar Dolar İhracatını Kahramanmaraş’a yakıştıramadım 4 Milyar dolar olmalı,” dedi.


Kahramanmaraş'ın ihracatını dört yılda ikiye katladığını vurgulayan Bakan Çağlayan, Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mehmet Balduk'a seslenerek, ''Kahramanmaraş'ın 2023 yılında 3 milyar dolar ihracat hedefini yakıştıramadım. Daha üstüne çıkmalı. İnşallah Cumhuriyet'in 100. kuruluş yıl dönümünde hükümetimizin koyduğu 500 milyar dolar ihracat payından Kahramanmaraş'ın alacağı pay en az 4 milyar dolardır. Kahramanmaraş'a 4 milyar dolar yakışır'' dedi.

Mehmet Balduk, bunun üzerine, ''Biz de aynı lisanı hatta aynı lehçeyi konuşan bir insanız. Damdan düşenin halinden damdan düşen bilir ya... Siz, dış ticaret anayasanın yeniden yapın, Türkiye'nin üretime, ihracata dayalı büyüme modeli oluşsun, bizden baş üstüne'' diye konuştu.

http://www.kahramanmarasgazetesi.com.tr/index.php ...Itemid=419sayfa 1
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
123 ... 121314   sonraki »
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET