Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 2
messiah_haktan

14 yıl önce - Sal 09 Ksm 2004, 12:08

Mehmet duvardaki o pislik bu güzelim binaya daha da cok güzellik katmis de mi ? Ciddi misin gercekten,bu bina ve hele o duvardaki camur pisligi nasil hosuna gider anliyamiyorum.Tabi ki bu bir zevk isi ama genede anlamakta güc cekiyorum.Seni kritize etmiyorum,yanlis anlama gercekten sasirdim.

Mehmet YASA

14 yıl önce - Sal 09 Ksm 2004, 18:29

Haktan ben de seni anlamakta güçlük çekiyorum aslında...sen de yıka yıka bina bırakmıyacaksın Konak Meydanı'nda
Ben bayılırım çamura, pisliğe Şaka bir yana benim hoşuma giden bir bina..Kötü değil bence dediğin kadar.. Güzellik katmış demedim, değişik bir hava vermiş dedim..Yılların ve doğanın betona bir imzası sanki o duvardaki, onu düşünerek yazmıştım onu...Tabiki tertemiz boyansa çok güzel olur ama yıkılmasa da güzel olur..yıkılıp yerlerine sempatik, sıcak bina yapılmayı bekleyen o kadar çok yer varki İzmir'de....

Ve ayrıca bildiğim kadarıyla bu bina Mimarlar Odası'nın başvurusu üzerine kültür ve mimarlık mirası olarak tescillendi...(aynı kapsamda İzmir Alsancak Elektrik Fabrikası, Havagazı Fabrikası, Sümer Holding Binaları, Gazi İlkokulu ve Eski İtfaiye Binası da tescillendi)

Selen
14 yıl önce - Çrş 17 Ağu 2005, 03:54
TC Merkez Bankası izmir Şubesi

Bina 1974'de sınırlı yarışma sonucu YEG Mimarlık Bürosu tarafından projelendirilmiş, Ekim 1977'de inşaatına başlanıp, Mayıs 1983'de bitirilmiş, 22 Ağustos 1983 tarihinde de hizmete açılmıştır. Bina özel kazık temel sistemi üzerine oturtulmuştur.

Haldun34

14 yıl önce - Prş 18 Ağu 2005, 00:30

Klasik müzik nasıl kalıcıysa, evrenselse vede zamansız ise, bir ülkenin kendi mimariside öyle olmalıdır.

Fransa'da, Avusturya da, İngiltere'de ve diğer AB ülkelerinin her birinin geçmişiyle bağlantılı kendine has mimari olgunlukları vardır. Bir Trieste (İtalya) Avusturya-Macaristan imparatorluğunun ihtişamini 2005de önünüze koyar. Bir Paris, Bir Roma, Bir Viyana hepsi imparatorluk geçmişlerini belli ederler.

Oralarda bir önemli borsa binası, bir bakanlık, bir adliye sarayı (Brüksel), hatta meclis (Berlin örneği) yeniden yapılsa bile 1900'lerdeki örneklerinin klonlanmış halleridir.

Bu nedenle bu binalar eskiselerde eskimezler aslında. 2070 yılında dahi kalıcı olacaklardır. Çünkü belli bir karakterin devamıdırlar. Ve bu toplumlar mimari karakterlerini muhafaza da dikkatlidirler.

Gelelim bize.

Yıkmışız ,yıkmışız tarihimizi yok etmişiz.

Yenisini yaparkende adeta dans müziği gibi anlık etki yaratacak mimari dizayları uygulamışız.

İşte sonuç.

Ben İzmir B.Şehir belediyesi, Merkez bankası, İstanbul'da İ.B.Belediyesi, TBMM, vb tüm bu binaları bu gözle değerlendiriyorum.

Doğru olan bu binaları (İstanbul Karaköy Bankalar Caddesi)'ndeki bina şeklinde yapmak olurdu. Bir İstanbul masalı dizisindeki Holding binası, hatırlayın)

Saygılarımla,

erhanthunder
14 yıl önce - Cum 19 Ağu 2005, 01:08

Bu binayı içeriden gören oldumu ????
Ben bir kere girdim ve benim çok hoşuma gitti.
aslında bunuda yıkalım demek kolay konak meydanını bu hale getirenlerde hadi yıkalım demişlerdi belki bir 50 yıl sonra çocuklarımızda " ya burada bir merkez bankası binası vardı yıktılar yazık oldu" diyebilirler mi. geçmişi geri getiremeyiz ama bari elimizdekileri koruyalım.
Tabi onlara daha iyi bakarak ve güzelleştirerek

sayfa 2
ANA SAYFA -> İZMİR