Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
alp bey
8 yıl önce - Prş 04 Şub 2010, 04:14
Ankara-Beypazarına' a 1milyar dolarlık mega kent kuruluyor!...


Beypazarı’na mega kent kuruluyor

Beypazarı Belediye Başkanı Cengiz Özalp, içinde Avrupa’nın en büyüğü, dünyanın sayılı termal şehir kurma çalışmalarını anlattı.


Özalp, yaptığı basın toplantısında ilçenin Boztepe ile Karapınar Mevkii’nde 1350 dönüm arazi üzerine Avrupa’nın en büyük, dünyanın ise sayılı Termal Şehri içinde Türkiye’nin en büyük kongre merkezlerinden biri ile 5 yıldızlı otelin yer alacağını belirtti. Bu amaçla Karapınar mevkiinde çıkan termal suyun değerlendirilmesi amacıyla belediyece ‘Nom Limited Şirketi’ne 30 yıllığına kiralandığı belirtildi.

Termal şehri tanıttı

Termal su kaynağı bölgesinde günlük 40 bin kişinin ihtiyaçlarına cevap verecek alışveriş merkezleri, devre mülkler, oteller, yüzme havuzları ve sosyal tesislerle birlikte 1200 konutun yer aldığı inşaatların yapımına başlanacağı açıklandı. Termal Şehir içinde Türkiye’nin önde gelen kongre merkezi ve 5 yıldızlı otelin de yer alacağı belirtildi. Proje bedeli 1 milyar dolar olduğu belirtilen termal şehir için inşaat çalışmalarına kış ayının bitimiyle birlikte başlanacağı, devre mülklerin 2010 yılında bitirilmesi hedeflendi. Özalp, “İkinci bir Beypazarı kuruluyor” dedi.
kaynak : http://www.hurriyet.com.tr/ankara/13680745.asp?gid=140


En son alp bey tarafından Prş 04 Şub 2010, 14:35 tarihinde değiştirildi, toplamda 2 kere değiştirildi


alp bey
8 yıl önce - Prş 04 Şub 2010, 04:27

Alıntı:
JEOTERMAL ENERJİ İLE MEGA KENT BEYPAZARI
Beypazarı Jeotermal Enerjiyle Kaplıca Turizmi ve Kongre Turizmine AçılıyorSon yıllarda gerçekleştirilen projelerle dikkatleri üzerine çeken Beypazarı ilçesi; şimdilerde Jeotermal Enerjiyle kültür turizminin yanı sıra Termal Turizm ve Kongre Turizminin de merkezi olmaya hazırlanıyor.Beypazarı Boztepe mevkiinde gerçekleşecek olan projenin detayları Belediye Meclisi toplantısında NOM Limited Şirket yetkilileri tarafından açıklandı.
2001 yılında hazırlıklarına başlanılan Jeotermal Enerji projesi önümüzdeki günlerde hayata geçiriliyor. Boztepe mevkiinde 1300 dönümlük arazi üzerine kurulacak olan ve içerisinde oteller, devremülkler, hastane, sosyal tesis, alışveriş merkezlerinden oluşan kompleksin Mayıs ayında temeli atılacak.Belediye bütçesinden kaynak ayrılmadan, özel bir şirket tarafından yürütülecek projenin ilk etabında 180.000 m2 lik alanda 1000 yataklı, beş yıldızlı bir otel, 2000 kişilik devremülkler, Kongre Salonları ve Termal Havuzlar 2012 yılı sonuna kadar tamamlanacak.


NOM Limited Şirket Yetkilisi İsa Kuru; Beypazarı tarihi dokusuna uygun olarak yapılacak olan tesisler için yaklaşık 1 milyar dolarlık bir bütçe ayırdıklarını, birinci etap sonunda günlük 4000 kişilik, proje tamamlandığında ise 40.000 kişilik Termal Şehri, Beypazarı’nda inşa edeceklerini belirtti. Avrupa’nın en büyüğü ve dünya sıralamasında yer alacak olan bir tesis kurulacağını da belirten Kuru, önümüzdeki haftadan itibaren MEGA KENT AKRAPOL TERMAL BEYPAZARI ismi ile devremülk satışlarına başlayacaklarını söyledi.
Kaplıca Turizmi İle Yabancı Turistlere Kapı Açılacak
Jeotermal Enerji projesiyle Beypazarı’nda ekonomik ve sosyal açıdan büyük gelişmeler olacağını belirten Beypazarı Belediye Başkanı M.Cengiz Özalp; kurulacak tesislerle dünyanın sayılı termal merkezleri arasına gireceklerinin altını çizdi. Beypazarı’na gelecek turistlerin yurt dışındaki tesislere göre çok daha cazip fiyatlara Beypazarı’nda kaplıca tedavisi imkanı bulacaklarına da değinen Özalp; Beypazarı’nın Termal Turizm ve Kongre Turizmindeki bu atağıyla ülke turizmine ve ekonomisine büyük katkı sağlanacağını vurguladı. Gerçekleşecek bu çalışmaların doğal sonucu olarak her geçen gün gelişmekte olan Beypazarı Turizminin uluslararası bir boyut kazanacağını ve yılda en az 1 milyon turist hedefine ulaşılacağını belirtti.


kaynak : http://www.beypazari-bld.gov.tr/habergoster.asp?id=308


emre yildiz
8 yıl önce - Prş 04 Şub 2010, 12:50

Başlık Kızılcahamam diye başlıyor, haber içeriğinde ise Beypazarı deniliyor. Bir yanlışlık var galiba, yanlışsam düzeltin lütfen...ali_madran
8 yıl önce - Cmt 27 Mar 2010, 03:01

projenin internet siteside açılmış...buradan projeyi takip edebilrisniz burada yanlız daha kongre merkezi, hotel ve hastane projeleri hazır olmadığından sunulmamış...büyük bir projeye benziyor ..
http://www.akropoltermal.com/tr/index.asp


mhkose
8 yıl önce - Cmt 27 Mar 2010, 03:07

İyi güzel hoşta..beypazarı ankaranın dışında..ha deyince gidip gelmek problem..böyle büyük projeleri şehir merkezi olan ilçe veya ilçelere yapsalar daha iyi olur...

Serdar_Valerii

8 yıl önce - Cmt 27 Mar 2010, 11:13

Alıntı:
İyi güzel hoşta..beypazarı ankaranın dışında..ha deyince gidip gelmek problem.


İnsanlar şehir karmaşasından kaçmak için orlara gidiyor. Beypazarı bu konuda oldukça girişken. Başka yerlerde de bu tip kaynaklar var. Örnek Güdül'ün Çağa beldesinde (Ayaş'dan Beypazarı'na giderken sağda) ılıcalar , termal kaynaklar var fakat kasaba halkının zihniyeti yüzünden (birebir kendilerinden duydum) oralarda tesisleşmeye gidilemiyor.

Ayrıca Beypazarına ha deyince gidip gelmek zor değil. Yolu çift şerit ve firmaları sürekli sefer yapıyor.ediperdogan
8 yıl önce - Pts 29 Mar 2010, 03:18

http://www.akropoltermal.com/tr/index.asp

Bu proje 1 milyar dolarsa, Kızılcahamamdaki Asya termal otel 2-3 milyar dolar eder herhalde


ali_madran
8 yıl önce - Pts 29 Mar 2010, 12:28

senin gördüklerinin içinde kongre merkezi, hastane, ve hotel projeleri daha yok o gördüklerin çarşı ile devre mülkler...

ediperdogan
8 yıl önce - Sal 30 Mar 2010, 12:36

Ali bey onların yanına Ankara-Beypazarı arası hızlı tren hattıda yerleştirin yine bir milyar doları bulmaz

fange
7 yıl önce - Pts 28 Hzr 2010, 22:28

Alıntı:
Beypazarı'na süper dev proje
Beypazarı Boztepe mevkii üzerinde bir milyon 350 bin metrekare üzerine 24 bin adet devre mülkü olan bir Mega Kent kuruluyor. 28 Haziran 2010 / 20:53
Binlerce yıllık tarihiyle bugüne kadar muhafaza ettiği tarihi dokusu ve kültürel değerleriyle bir açık hava müzesini andıran Ankara'nın Beypazarı ilçesine 24 bin adet devre mülkü olan bir Mega Kent kuruluyor.

Beypazarı Boztepe mevkii üzerinde bir milyon 350 bin metrekare üzerine 24 bin adet devre mülkü olan bir Mega Kent kuruluyor. NOM İnşaat güvencesiyle gerçekleşecek Mega Kentin Avrupa'da başka bir benzeri bulunmuyor.

NOM İNŞAAT VE ORTAK GAYRİMENKUL EL ELE VERDİ

Nom İnşaat, bölge ve ülke ekonomisine, insanların refah ve mutluluğunun artmasına katkıda bulunmak, ulusal ve uluslararası alanda sektörünün lideri olmak vizyonuyla imajı yüksek, saygın projeler ve hizmetler üretmeyi hedefleyen bir kuruluş olarak, NOM Grup bünyesinde inşaat, turizm ve otelcilik alanındaki eşsiz deneyimlerini Beypazarı'na aktarmaya karar verdi. Projenin çözüm ortaklarından olan, Ortak Gayrimenkul ise alanında gerçek bir marka bugüne kadar yüz binlerce devre mülk konut, işyeri, gibi
gayrimenkullerin satış, geliştirme, danışmanlık organizasyonunda başarıyla görev yapmış genç, dinamik ve profesyonellerden oluşan bir kurum.

BEYPAZARININ ÇEHRESİ DEĞİŞİYOR

Oluşturulan bu büyük sinerjiyle Beypazarı'nın çehresi değişecek. 1 milyon 350 bin metrekarelik alanda, adeta Beypazarı'na bir Beypazarı daha eklenecek. Ankara'nın yanı başındaki ilçe çok yakında bir cazibe merkezine dönüşecek. Ankara'nın 100 kilometre batısında, eski Ankara-İstanbul yolu üzerinde; Ayaş, Güdül, Nallıhan, Kıbrıscık ilçelerinin ortasında yer alan Beypazarı'nın İstanbul'a mesafesi ise 320 kilometre. Ankara'dan sürekli ve kolayca ulaşım imkanı bulunan ilçeye Etlik Eski Garajlar'dan saat başı,
Akköprü Migros'tan yarım saatte bir araçlar çalışıyor. Kendi aracıyla gitmek isteyenlerin ise; Ankara-İstanbul yolu üzerindeki Sincan -Yenikent yol ayrımından Ayaş-Beypazarı yoluna çıkması gerekiyor.

BOZTEPE'DE TERMAL MEGAKENT

Beypazarı'nın Boztepe mevkiinde, büyük bir Megakent kuruluyor. Otelleri, sağlık ve kongre merkezleriyle ilçe ve ülke turizmine, ekonomisine büyük katkılar yapacak dev bir yaşam alanı. Akropol ile termal kaynaklarını etkin biçimde kullanacak olan Beypazarı sağlık turizminin başkenti olmaya hazırlanıyor.

1 MİLYON 350 BİN METREKARE'DE DEV TERMAL MEGAKENT

1 milyon 350 bin metrekare arazi üzerine kurulan Akropol Termal Mega Kent dünyanın sayılı Termal projelerinden biri olarak yer alıyor. Avrupa'da ise bir benzeri daha olmayan proje 7 etaptan oluşuyor. Akropol Termal Megakent içinde 15 günlük 24 bin adet devre mülk, Beypazarı mimarisine sadık kalınarak inşa edilecek. Bin 500 adet, özel yüzme havuzlu ultralux villa, hastane, rehabilitasyon merkezi, futbol, voleybol ve basketbol sahaları, tenis kortları, mini hayvanat bahçesi, binicilik tesisleri, Türk
hamamı, Fin hamamı, Sağlık üniteleri, Sauna, termal havuzlar, çamur banyoları, bay, bayan ve karışık olmak üzere 3 adet yüzme havuzu, spor merkezi, SPA, oyun ve eğlence salonları, buz pateni pisti, bowling ve sinema salonları ile ayrıca 30 bin metrekarelik sosyal tesis ve alışveriş merkezi ile tasarlanmış bir Mega yerleşim. Günlük 40 bin kişinin ihtiyacına cevap verecek, Termal su kaynağı ile önemli sağlık turizmi merkezlerinden olmaya aday Akropol Termal Mega Kent, içinde barındırdığı kongre ve kültür merkezleriyle kongre turizminin gözbebeği olma yolunda Türkiye'nin en büyük kongre merkezlerinden biri de burada yer alıyor.

PROJENİN İLK ETABININ YATIRIM MALİYETİ 300 MİLYON DOLAR
Tamamen öz sermayeyle gerçekleştirilecek olan projenin yalnızca ilk etabının yatırım maliyeti 300 milyon dolar. 2010 ortalarında başlayan ve 2013 Aralık ayında hizmete açılacak olan ilk etabı 4 bölümden oluşuyor ve bittiğinde Beypazarı; 30 bin metrekarelik bir alışveriş merkezi, 500 oda, bin yataklı 5 yıldızlı otel, ileri teknoloji donanımlı salonlarıyla ulusal ve uluslararası binlerce konuğu ağırlayacak, kongre organizasyonlarına ev sahipliği yapacak. Beypazarı'nın kendine özgü otantik mimarisinden esinlenerek inşa edilecek. Akropol Termal Megakent'te etaplar arasında ve ek binalar, sosyal tesisler arasında ulaşım tramvayla sağlanacak.

TERMAL SU ÖZELLİKLERİ

Projenin sahibi Nom İnşaatın mülkiyetindeki havzada bulunan termal su, projenin temel unsurlarından biri. Sodyum, Selenyum, magnezyum, sülfatlı, "florürlü ve silikatlı" doğal özel balneolojik su niteliğindeki termal su, analiz değerleriyle, termal tedavilerdeki etkinliğiyle, saniyede 30lt debisi ve 55-60 derece sıcaklığıyla çok özel bir doğal kaynak.

Kaplıcaların sağlık ve tedavi amaçlı kullanımı Anadolu'da binlerce yıl öncesine uzanan ve halen süren bir gelenektir. Termal Tesisleri'nde düzenlenen banyo ve içme kürleri romatizma, deri, solunum yolu, iç salgı sistemi, böbrek ve kireçlenme gibi birçok hastalığın tedavisinde kullanılmaktadır. Bin 500 adet, özel yüzme havuzlu ultralux villanın da yer aldığı Akropol Termal Mega Kent'te, dilerseniz, eşinizle, çocuğunuzla ömür boyu 15'er günlük devre mülk tatil imkanı sizleri bekliyor. Büyük kentlerin
karmaşasından, boğucu havasından uzak, doğayla başbaşa, ancak kentsel yaşam imkanlarının tümünü içinde barındıran bir başka dünya. O kadar çok yönlü tasarlandı ki Akropol termal Mega Kent Doğayla başbaşa tatil konsepti içinde; hayvan çiftliğinden, binicilik tesislerine, bisiklet yollarından spor alanlarına akla gelebilecek her şey Basketbol, futbol, tenis gibi spor aktiviteleri için tesisler de buluyor.


kaynak: ankara habersayfa 1
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> ANKARA - Haberler ve Sohbet