Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1

TRT 2014 ve 2016 Olimiyat yayın hakkını kaybetmesini ..
Olumlu buluyorum 35.8%  35.8%  [24]
Olumlu bulmuyorum 64.2%  64.2%  [43]
Toplam Oy : 67

fatih civelek
12 yıl önce - Çrş 03 Şub 2010, 21:40
TRT, 2014 ve 2016 olimpiyat yayın hakkını Fox Türk'e kaptırdı!


TRT, olimpiyat yayın hakkını kaptırdı!

Bir TRT geleneği daha yıkıldı! TRT, olimpiyat yayın hakkını kaptırdı! // 17 Kasım 2008

2014 ve 2016 olimpiyatlarının yayın hakları 23 milyon euroya süpriz bir kanala geçti. Böylece olimpiyat yayınlarıyla özdeşleşen TRT’nin bir kalesi daha yıkılmış oldu.
Bir TRT geleneği daha yıkıldı! TRT, olimpiyat yayın hakkını kaptırdı! FOX olimpiyatı sessiz sedasız TRT ’den aldı

Bir TRT geleneği daha yıkıldı. 2014 ve 2016 olimpiyatlarının yayın hakları 23 milyon euroya FOX Türkiye’ye geçti. FOX canlı yayından kalan haklarını şifreli kanallara pazarlayacak

FOX Türkiye, yıllardan beri süregelen TRT egemenliğine son vererek, 2014 ve 2016 olimpiyatları yayın haklarını, Uluslararası Olimpiyat Komitesi’nden (IOC) sessiz sedasız satın aldı.

Spor yayıncılığı konusunda dünyanın önde gelen gazetelerinden olan “TV Sports Markets”ın (TVSM) da geniş olarak yer verdiği haberde, IOC’nin yayın hakları satışında önemli bir stratejik değişikliğe gittiği yazıldı.

Bundan böyle “daha iyi iletişim ve daha iyi sonuçlar” için IOC, yayın kuruluşlarıyla doğrudan sözleşmelere imza atacak. Haberde ayrıca FOX’un, bu haklar için IOC’ye 23 milyon euro ödeyeceği ve bu bedelin TRT’nin 2010 ve 2012 olimpiyatları için ödeyeceği miktarın yaklaşık üç katı olduğu belirtildi.

2014 ve 2016 için 200’er saat canlı yayın yapmayı planlayan kanalın, kalan haklarını da D-Smart ya da DIGITURK’e pazarlaması bekleniyor.

Maddi kaynak yaratma açısından başarılı olarak gözükse de, IOC’nin benimsediği bu yeni strateji özellikle Avrupa’da önemli tartışmaları da beraberinde getirdi. Bunların en önemlisi de 1960 yılından beri yayın haklarını elinde bulunduran ve TRT’nin de tam üye olduğu Avrupa Yayın Birliği’nin (EBU), bu yolla devre dışı bırakılması.

Bu kapsamda, 14 olimpik sporun, oyunlar dışındaki yayın haklarının da sahibi olan EBU’nun 2014 ve 2016’da saf dışı kalması durumunda, bu sporlara yönelik ilginin de gün geçtikçe azalabileceği en çok endişe duyulan konuların başında geliyor.

Türkiye için yayın haklarını FOX’a kaptıran TRT’nin, TRT 3’ün geleceğini tartışmaya başladığı ve olimpik sporlara ileride daha az süre vermeyi planladığı da haberde altı çizilen noktalar arasında.

Türkiye için özel olarak yapılan bir diğer eleştiri de, 2007’de Türkiye’de yayın hayatına başlayan FOX Türkiye’nin, geçtiğimiz yılki “İngiltere Premier Lig” deneyiminden ve gece geç saatlerde yer verdiği boks maçlarından başka, spor yayıncılığı ile ilgili bir deneyiminin bulunmaması.


Olimpiyat izlemeye kim para verecek?

FİNLANDİYA’NIN devlet menşeili yayın kuruluşu YLE tarafından yapılan bir araştırma, olimpiyatların paralı bir kanal tarafından yayınlanması durumunda, Finlerin yüzde 86’sının oyunları izlemeyeceğini ortaya koydu.

Gallup firması tarafından 1.140 kişi üzerinde yapılan araştırmada, yüzde 14’lik kısım oyunlar için en çok 18 euro ödeyebileceğini, yüzde 3’lük bir kısım ise 20 eurodan fazla bir miktarı gözden çıkarabileceğini belirtti. YLE’ye göre bu araştırma, IOC’nin yeni satış stratejisine yönelik önemli bir uyarı niteliği taşıyor.

2014 Soçi’de yapılıyor diye istedik

TÜM eleştirilere rağmen, FOX Türkiye ve IOC, atılan imzadan son derece memnun.

Hazırlık için 2012’den itibaren olimpik sporlara yönelik canlı yayınlara başlamayı planlayan FOX’un Genel Müdürü Dave Reid, anlaşmadan dolayı çok mutlu olduklarını ve teklif vermelerinde 2014 Olimpiyatları’nın Soçi’de gerçekleşecek olmasının büyük önemi olduğunu kaydederek şöyle konuştu:

“Çok fazla kayak merkezine sahip olan Türkiye’de kış sporlarına duyulan ilgi son dönemde önemli ölçüde arttı. Saat dilimi olarak iki ülke arasında sadece bir saatlik zaman farkı olması da bizim için belirleyici oldu. Aynı şekilde Türkiye’nin büyüyen ekonomisi de çok önemli. 2014 yılında, Türk tüketiciler, çokuluslu reklamlara büyük ilgi duyacak. Önümüzdeki 5 ila 8 yıl için yürüttüğümüz tahminler de planımızın bir parçasını oluşturdu.”

IOC de yaptığı açıklamada Fox Türkiye’nin olimpiyat yayın haklarını almasının “heyecan verici” olduğunu belirtirtti


kaynak: http://www.unitenist.com/bilisim_haberleri/trt-ol ...tirdi.html


Vallahi ben bu işe akıl erdiremedim. TRT'nin muazzam atağı ile beraber GSGM'nin Spor atağını önümüzde ki yıllar için hesaplarsak, büyük bir imkanın elden gittiğidir. Bana göre FOX TÜRK'ün 14 Olimpik branşın yayın haklarını Digitürk gibi bir kanala satmasının Türkiye'deki izlenme oranlarını arttırması yerine düşüşü peşinde getireceğini varsaymakayım.

Bu konu bence ciddi bir konu. Yukarıda ki Finlandiya örneğinde ki gibi özel kanalların müsabakalar arasına çokça reklam serpiştirecek olması seyir zevkini de etkileyeceğini düşünmekteyim.

Wowturkey üyeleri bu konuda neler düşünüyor çok merak ediyorum.

Saygılar
fatih civelek


savaşşentürk
12 yıl önce - Çrş 03 Şub 2010, 21:44

Merak ettiğim nokta Fox şifreli mi yayınlayacak acaba?

anil__91
12 yıl önce - Çrş 03 Şub 2010, 21:49

Parayı veren Düdüğü (Ç)alar...

deniz_1903
12 yıl önce - Prş 04 Şub 2010, 05:55

gerçekten çok yazık. olimpiyatları izlemek de paralı oluyor demek. sonunda olimpiyatları da ticarete dönüştürdüler. peki nerde olimpiyat ruhu, amatör ruh! nerde kaldı sporun tüm dallarını türkiyeye sevdirme düşüncesi!

bakaydın
12 yıl önce - Prş 04 Şub 2010, 14:48

TRT , devletin televizyonu.vatandaşın vergilerinden beslenen ve vatandaşa hizmet sunmakla yükümlü bir kanal.Turkcell süperlig ihalesinde digitürkle kıran kırana rekabet eden TRT orada 300 milyon dolarları gözden çıkarmıştı.Aynı TRT olimpiyatlar için 23 milyon doları çok gördü ve fox'a kaptırdı demek ihaleyi.yazıklar olsun TRT'ye o zaman.Başka da yorum yapamıyorum.www.sercan.de
12 yıl önce - Prş 04 Şub 2010, 16:55

Alıntı:
Turkcell süperlig ihalesinde digitürkle kıran kırana rekabet eden TRT

TRT hic katilmadiki A ihalesine.
Digitürk ve Türk Telekom yaristi


Hasan Durmuş
12 yıl önce - Prş 04 Şub 2010, 17:04

Niyeki OLİMPİYATLAR TRT nin tekeli altındamı. Adamlar daha çok para vermiş ihaleyi hak etmişler.
Ne yani bundan önce Olimpiyatlar TRT de yayınlanıyorduda 100/200/400/800 MT de Sırıkla altlamada , yüksek atlamada , 3 adım atlamada , ciritte , baskette, bisiklette vs gibi dallarda her şampiyonada altın madalya mı alıyorduk.

Tühh şimdi uğur bozuldu 2014 ve 2016 da oyunları TRT yayınlamadığı için hiç alışık olmadığımız !!! şekilde bu gibi dallarda derece yapamayacağız.. Yazık valla Her oyunlarda alışmıştık altınlara gümüşelere.


En son Hasan Durmuş tarafından Prş 04 Şub 2010, 17:07 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi


a.ali yüksel
12 yıl önce - Prş 04 Şub 2010, 17:05

Yazık diyorum, başka bir şey aklıma gelmiyor. Zaten ülkemizde spor futbol tekelindeyken bir de bu haberleri duydukça daha da umutsuzluğa düşüyorum. FOX'un spor konusunda ne kadar beceriksiz olduğunu çeşitli futbol maçlarında gördük, ki bu olimpiyat düşünemiyorum o kanalda olimpiyat izlemeyi.

Bizde futbol dışında hiç bir şey önemli değil zaten, şurada İspanya Basketbol Ligi'ni bile verebiliyor TRT ne gereği varsa, ama biz kendi ligimizi şifreli kanallara veriyoruz insanları uzaklaştırıyoruz, şimdi bir de olimpiyatlar TRT'den alınınca zaten az olan seyirci sayısı hiç artmayacak, ilgililer yine bir şekilde izler bu eziyete katlanır ama ilgiyi arttırmak artık imkansız bence.


Canas
12 yıl önce - Prş 04 Şub 2010, 17:13

Hayırlı olmus olabilir, doğru TRT senelerdir sunuyor Olimpiyatları lakin alışkanliklar nedeniyle biraz ruhsuz TRT'nin olimpiyat yayını, belki FOX Turk daha iddiali, dinamik, bir yayincilik yapar.

Bekleyelim görelim.


HAKAN UZN

12 yıl önce - Prş 04 Şub 2010, 17:13

42 yıllık TRT yayın kuruluşu 2-3 senelik FOX TÜRK'e spor turnuva yayını kaptırabiliyorsa yani ne diyebilirim. TRT bütün kanallardan üstün ve önde gelmelidir. Ayrıca yayın hakkını kaybettikçe ve devam ederse, güven kaybederek kapanma noktasına da gelebilir. Ben hep TRT olsun istiyorum. Ama işte parayı veren değil, daha fazla parayı veren düdüğü çalar.sayfa 1
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET