Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
KenanO

17 yıl önce - Pts 20 Eyl 2004, 14:54
Henri Prost'un "İstanbul Nazım Plan"ı (1937)


Arkadaşlar, sizden ricam bu plan birinizin elinde varsa lütfen buraya iyi bir cözünürlükte yüklesin. Teşekkürler

Akın Kurtoğlu

16 yıl önce - Cum 23 Arl 2005, 02:33

Alıntı:
bu plan birinizin elinde varsa lütfen buraya iyi bir cözünürlükte yüklesin.


Benim bildiğim kadarıyla Henri PROST'un İstanbul hakkındaki çalışması tek bir plân üzerinde olmayıp, bir plânlar zincirini kapsamaktadır. İstanbul'un daha çok Avrupa yakasında uygulamaya koymaya çalıştığı ve bir kısmında da başarılı olduğu plânlar, birbirinden bağımsız olup, tam bir bütünlük arzetmemektedir. Şehrin bazı yerlerinde akslar halinde düşünülen öngörüler, kimi yerlerde nokta çalışması, kimi yerlerinde ise yüzey düzenlemesi halinde gerçekleştirilmiştir. Bu konuda, sitemizdeki Şehir Planlamacısı arkadaşlar, konunun çok daha detayına inebilir ve daha sağlıklı bilgi verebilirler.

Akın KURTOĞLU


Akın Kurtoğlu

16 yıl önce - Pzr 14 May 2006, 07:00

Fransız mimar ve kent tasarımcısı Henri PROST'un 1936-37 yılları arasında İstanbul için öngördüğü bir dizi yenilikten oluşan plân, 1938'de Anadolu yakası da eklenerek, 1939 yılında yürürlüğe girdi. Plânlar doğrultusunda; Atatürk Bulvarı ve Atatük Köprüsü, Gümüşsuyu Caddesi, Bayazıd, Aksaray ve Eminönü meydanları, Şişhane Yokuşu, Tepebaşı Korniş Yokuşu, Harbiye, Osmanbey, Maçka ve Nişantaşı düzenlemeleri, Dolmabahçe Park Alanı, Taksim Kışlası'nın yerine Taksim Gezisi'nin yapılması, Haliç kıyılarının sanayi bölgesi olarak kabul edilmesi yürürlüğe sokuldu.

Prost Plânı'nın bazı kısımları ise (Galata Köprüsü'nün 40 metre kadar Haliç içine çekilmesi ve her iki ucunda geniş birer alan bırakılması ile tarihi surların önünde 500 metrelik boş bir yeşil alan bandı oluşturulması) uygulamaya konulamamıştır. Geometrik dokulu bir yol ağı, geniş ve ağaçlıklı bulvarlar ile birbirlerine bitişik nizam apartmanların yerleştirilmeye çalışması, Paris kent yerleşim modelinin İstanbul'a uyarlanmak istenmesi şeklinde algılanmıştır.

Akın KURTOĞLU


Rifat Behar
16 yıl önce - Pzr 14 May 2006, 11:23

Bu bir harita değil birkaç kitaptan oluşan bir seri halinde yayınlanmıştır. Bende mevcut.

Akın Kurtoğlu

16 yıl önce - Pts 15 May 2006, 03:15

Boş bir vaktimizde, PROST'un plânı doğrultusunda İstanbul çapında uygulanan ve uygulan(a)mayan projelerin tam bir listesini, maddeler halinde buraya çıkartalım madem... İstanbul'a neler getirmiş, neler götürmüş? Bunu da, listenin tamamlanmasından sonraya bırakırız...

Akın KURTOĞLUAkın Kurtoğlu

14 yıl önce - Pzr 02 Arl 2007, 01:25

Henri Prost'un İstanbul'un tarihî dokusuna yaptığı menfi müdahaleler, daha o senelerde muhtelif gazetelerde türlü çeşit muhalefete maruz kalıyor ve sık sık eleştirilere uğruyordu.

6 Aralık 1947'de Tasvir Gazetesi'nin ilk sahifesinde Bedii Faik'in bu konudaki bir eleştiri yazısı... Prost, alaylı bir dille mevzubahis ediliyor :Akın KURTOĞLU


emrah basarol

14 yıl önce - Pzr 02 Arl 2007, 20:32

"hani şu türbeleri, cesmeleri, hanları, hamamları yıkarak" cümlesi cok cok acı veren bir cümle benim icin.. eski İstanbul fotograflarında gördügümüz bir cok guzel yapının bu ve benzeri planlar yuzunden yok edilmesi her zaman cok üzmüstür beni..

Akın Kurtoğlu

14 yıl önce - Pts 03 Arl 2007, 01:49

Maalesef Prost Planı çerçevesinde, İstanbul kentiçinde cetvelvâri yollar açma arzusuyla birçok tarihî eserimiz yokedildi. Bilhassa Atatürk Bulvarı'nın açıldığı yıllarda (1930'ların sonu ve 40'lar), çeşme, mescid, han, hamam vebenzeri eserler, kazma marifetiyle yokedildiler. Numaralanarak başka bir yere taşınmalarının hesabı yapılmadı. Bu yolların açılması gerekliydi muhtemelen. Ama, hiç değilse mamur haldeki eserler, başka bir yere taşınabilirlerdi.

Akın KURTOĞLU


Necdet Cevahir
14 yıl önce - Pts 03 Arl 2007, 02:14

Alıntı:
Haliç kıyılarının sanayi bölgesi olarak kabul edilmesi yürürlüğe sokuldu.


O muhterem zat tam İstanbul'un kalbine "hal" i ve Sütlüce'ye mezbahayı oturtan adam değilmi? Yaptıklarını yarım asırda temizleyemedik.. Tabii yok olup gidenleri geri getirmekte mümkün değil. Bir şehir sadece topla tüfekle ele geçirilmezki.. Oda sağolsun bu yolu seçmiş.. Düşman ordularının yapamadığını birkaç kazma darbesiyle halletmiş.. Şimdi düşünüyorumda göyya şehri imar etmek isteyen bu adamla Anadolu'daki binlerce yıllık tarihi eserleri "birkaç taş parçası nasıl olsa" diyerek padişahtan izni kopartıp, hatta bazen izinde almadan gece yarıları gemilere doldurarak soyan sözde arkeologların arasında ne fark var? Neyse zararın neresinden dönülse kardır. Ellerimizle mahvetmeye çalıştığımız şehir inatla hala güzelliğini korumaya devam ediyor işte.. O bizden daha akıllı, kendi değerini biliyor..


Akın Kurtoğlu

14 yıl önce - Pts 03 Arl 2007, 02:24

Şehrin hemen her noktasından bütün ihtişamıyla görülebilen, ama maalesef bir türlü yol bulunup da kendisine ulaşılamayan bir şaheseri de tek başına boynu bükük bırakan plandır işte bu... Neresini kastettiğimi anlamışsınızdır umarım?

Akın KURTOĞLUsayfa 1
ANA SAYFA -> ULAŞIM