Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
serdar ölmez
10 yıl önce - Prş 21 Oca 2010, 13:39
Eğitime Rekor Bağış 80.000.000 TL


Alıntı:
83 yaşındaki emekli öğretmen Hatice Bahriye Yağcı, Anadolu Caddesi’nde 70 milyon değerindeki 44 bin metrekarelik arsasını Gediz Üniversitesi’ne bağışladı. Tek şartı, Tıp Fakültesi kurulması oldu.İZMİR- İzmirli Hatice Bahriye Yağcı (83), Çiğli Egekent Kavşağı'nda, Anadolu Caddesi üzerindeki 80 milyon lira değer biçilen arazisini kampus yapılmak üzere Gediz Üniversitesi'ne bağışladı. Gediz Üniversitesi'nin 44 dönümlük dev arsaya yaklaşık 100 milyon TL harcayarak içinde tıp fakültesinin de bulunduğu dev bir kampus inşa edeceği bildirildi. Çiğli'ye üniversite kazandıracak tarihi bağış, önceki gün gerçekleşti.

İlçenin en eski ailelerinden Yağcı ailesi, Anadolu Caddesi kenarındaki 44 dönümlük arazisini, Gediz Üniversitesi'ne bağışladı. Arazinin sahibi Hatice Bahriye Yağcı, ilk olarak Çiğli Belediye Başkanı Metin Solak ile görüştü. Araziye, vefat eden annesi, babası ve kardeşlerinin vasiyeti üzerine, onların adlarını taşıyacak bir hastane yapmak istediğini belirten Yağcı, yardımcı olmalarını istedi.

Bunun üzerine Başkan Solak, Çiğli'nin bir üniversiteye ihtiyacı olduğunu belirterek üniversite yapma önerisinde bulundu. Hatice Bahriye Yağcı, araziyi, tıp fakültesi başta olmak üzere, içinde annesi Atiye, babası İ. Rahmi, ablası Mehpare ve kardeşi R. Aydoğan Yağcı'nın adlarını taşıyacak 5 binanın bulunduğu bir kampus yapılmak üzere Gediz Üniversitesi'ne bağışlama kararı aldı.Yağcı, üniversitenin bağış protokolünü önceki gün Gediz Üniversitesi Kurucu Vakıf Mütevelli Heyet Başkanı Abdullah Kavuk'la imzaladı. Kurulacak binalara anne, baba ve kardeşlerinin adının verilmesi kaydıyla şartlı bağışta bulunan Hatice Bahriye Yağcı, manevi olarak önemli bir aile vasiyetini yerine getirdiğini söyledi. 80 milyon TL'lik bağış, bugüne kadar eğitime tek kalemde yapılan en büyük arazi bağışı olarak tarihe geçti. Bu bağıştan dolayı çok mutlu olduklarını belirten Abdullah Kavuk, kampus oluşturmak için 100 milyon TL harcayacaklarını bildirdi.

Uzun yıllardır boş duran arazinin imar planlarında hükümet konağı, belediye hizmet alanı arazisi ve bir bölümünün de yeşil alan göründüğünü belirten Çiğli Belediye Başkanı Metin Solak, imar değişikliği gerektiğini söyledi. Arazinin imar planlarındaki durumunu eğitim alanı olarak değiştireceklerini belirten Solak, Çiğli'ye üniversite kazandırmanın mutluluğunu yaşadıklarını dile getirdi. Solak, arazinin yaklaşık 80 milyon TL değerinde olduğunu, önceki gün belediyeye ait bir arsanın metrekaresini 1850 TL'den sattıklarını vurguladı. Solak ayrıca, arsanın, Anadolu Caddesi'nde, üzerinde yapı olmayan en büyük arazi olduğunu sözlerine ekledi.

EGEDESONSÖZ

Bilinir ki, bir gazete haberinden Başlık açmak uygun değil, ancak konu EĞİTİM ve daha da önemlisi Nitelikli eğitim.

Senelerdir BOŞ olarak duran bu arazinin bu şekilde değerlendirilmesi gerçekten çok yerinde, inşallah İzmir'in sahip oluduğu diğer bir hayırsever olan İŞGÖREN lerin başına gelenler burada da karşımıza çıkmaz.... Malum karabulut gölge etmez umarım...

Görünen o ki, gelecekte İzmir'de TIP konusunda çok güzel gelişmelere tanık olacağız ....


batuhan
10 yıl önce - Cum 22 Oca 2010, 12:17

O araziyi küçüklüğümden beri görürdüm.Napılacak buraya diye kendi kendime sorardım.Vallahi helal olsun.Nede olsa Cumhuriyetin ilk öğretmenlerindenmiş.Yani gazetede okuduğumda öyle söylüyordu.Ege üniversitesi tıp alanında çok iyi onun yanında bununda olması ilerilere taşıyacaktır bizi.HakanMutlu
10 yıl önce - Cum 22 Oca 2010, 12:21

Çok güzel olmuş, Allah razı olsun öğretmenimizden ^^

İ.Hakkı Erdoğan
10 yıl önce - Cum 22 Oca 2010, 12:26

Bağışlanan araziyi umarım en kısa zamanda değerlendirirler.Bağışçılar ne kadar cömertse devlette bu bağışları değerlendirmekte o kadar tembel.Ankara Yenimahalle'de yaklaşık 1-1.5 milyon m2'lik bir arazi devlete sadece hastane yapılması için zamanında bağışlanmış.Ancak o kadar senede arazinin sadece 4'te biri doldurulabilmiş.

Başbakan buranın Türkiye'nin en büyük ve en modern sağlık kompleksi olacağını söylediyse de henüz somut bir adım göremedik.

İzmir'deki arazinin kaderi benzemez inşallah.


Ömer3510

10 yıl önce - Cum 22 Oca 2010, 23:43

niye Gediz üniversitesine bağışlanmış??
Gediz Vakıf üniversitesi değil mi yani tıp fakültesi olsa bile normal hastalar bakılamayacak
parası olmayan okuyamayacak orada
devlet üniversitesine ege ya da dokuz eylül e bağışlana bilirdi
ya da devlete karşıyaka üniversitesi kurmak için bahane olurdu fena mı olurdu
laf işte reklam başka bi şey değilMustafa Can Karakus
10 yıl önce - Cum 22 Oca 2010, 23:49

Alıntı:
laf işte reklam başka bi şey değil


Evet 83 yaşında kadın reklamını yaptırmak için 80.000.000 tl'lik arsasını bağışlamış.


borayeter
10 yıl önce - Cum 22 Oca 2010, 23:59

Olsun eğtime her yapılan katkı herkese yararı dokunur.Keşke türkiyenin her yerinde böyle yardımseverler olsa.

serdar ölmez
10 yıl önce - Cmt 23 Oca 2010, 22:24

Alıntı:
niye Gediz üniversitesine bağışlanmış??Ömer Haberi bidaha oku... negatif yönden görmemeye çalış, Ninem, salyalarını akıtarak saldıran belediye başkanlarından ve alışveriş merkezi MANYAĞI toplumdan korumak için arsayı okul ve tıp fakültesi yapmak ŞARTI ile Gediz e bağışlamış, Sana cevabı da İ. Hakkı zaten vermiş.... Sanki devlet bağışlanan arazilere hemen PIT diye konduruyor istediğini.... NE olursa olsun, İzmir için kendisi için hayırlı bir girişim..


Kordelya
10 yıl önce - Cum 29 Oca 2010, 00:55

Teyzeme bak be.valla helal olsun.Bakın Karşıyakaya üniversite diyorduk.Alın dibimize kadar geliyor

erdal ırgat
10 yıl önce - Pts 15 Şub 2010, 12:23

Çok güzel bir davranış , Allah razı olsun öğretmenimizden ellerinden öper ve sağlık ve esenlikler dileriz... Diğer zenginlerimize duyurulur...sayfa 1
ANA SAYFA -> İZMİR - Haberler ve Sohbet