Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 2
mahmut korkmaz
8 yıl önce - Çrş 20 Oca 2010, 19:28

ya şurda bilgilendirme amaçlı konu açayım dedim diğer illerinde sudaki ücretlerini eskişehire göre nasıl türkiyenin genelinde nasıl bunları paylaşalım diye açtım.
siz kalkıp siyaset yapıyorsunuz herşeyi siyasetle cevaplamak o kişinin cevap verecek kadar bilgisi olmadığını acizliği gösterir.

Furkan ÇINAR
8 yıl önce - Çrş 20 Oca 2010, 19:33

Eskişehir'in çeşmeden suyu içilmiyor.Evet.Ancak Türkiye'nin en ucuz içme sularından ,belkide en ucuz içme suyunu içiyoruz.Şehrimizin içme suyu olan Kalabak Su var.Tadı da gerçekten çok güzeldir.Yeni gelen kişilerin çoğu beyenir.

mahmut korkmaz
8 yıl önce - Çrş 20 Oca 2010, 19:35

kalabak suyumuz olduğu için gurur duyuorum başka su içemiyorum . fakat kalabak suyunun ucuz olduğunu hiç sanmıyorum bunu anlamak için sadece lokantalara restorantlara gidip kullanılan suyun genellikle erikli başta olmak üzere diğer su ların kullanıldığı görmek kaçınılmaz acaba neden ?

Furkan ÇINAR
8 yıl önce - Çrş 20 Oca 2010, 19:42

Kalabak suyu ucuzdur.Diğer markaların fiyatlarından haberiniz vardır(litresi ve fiyat olarak bir karşılaştırın derim)
Tek içimlik sular konusunda haklı olabilirsiniz.Ancak onlarda diğerleri gibi aynı fiyattan satılıyor,sadece piyasaya daha fazla satılması gerek.

Mustafa Can Karakus
8 yıl önce - Prş 21 Oca 2010, 14:35

Alıntı:
Siyasi fikrimizi parayla ilgili olan konularda bir kenara bırakalım.
Furkan Bey, Eskişehirin suyu içilmiyor çeşmeden
Adananın suyunu daya ağzını musluğa iç,Eskişehir kadar pahalı değil.
İçildiği halde o kadar değil

Sizin damak tadınız bir yerin suyuna alıştığında diğer yerdeki su kötü gelebilir. Bu normal bi durum. Zaten başlık suyun kalitesi değil fiyatı Ve yanlış bilgi var. Baştan kaynak belirtilmemiş sonra gazete haberleri eklenmiş. Gazetenin öyle yazması da başlığın doğru olduğu anlamına gelmiyor. Çünkü şahsen ben İstanbul'da orada belirtilen rakamdan daha fazla ödüyorum suya.

mahmut korkmaz
7 yıl önce - Sal 23 Şub 2010, 17:40

güncel

Ufuk BOLAT

7 yıl önce - Sal 23 Şub 2010, 18:15

Alıntı:

SU VE ATIKSU TARİFELERİ SU ATIKSU TOPLAM

1-KONUT ABONELERİ

0- 30 m3 1,26 0,63 1,89
31-40 m3 2,40 1,20 3,60
41 m3 ve yukarısı 3,65 1,83 5,48

3-İŞYERİ ABONELERİ

Kademesiz 2,95 2,22 5,17

3- İNŞAAT ABONELERİ

0- 20 m3 2,95 - 2,95
21-30 m3 3,92 - 3,92
31 m3 ve yukarısı 4,90 - 4,90

Mekanik sayaç abonelerine uygulanacak aylık Su
Satış Tarifeleri (Özürlü, Şehit Aileleri ve Öğrenci
Yutlarına ait abonelikler hariç); Konut ve İşyeri
Abonelerine % 15 indirimli uygulanır. İndirim abone-
lerin türlerine göre uygulanacak tarifenin her kade-
mesinde yapılır. Bu aboneler için kademe uygula-
ması (1) yıllık dönem bazında yapılır.

1- KONUT ABONELERİ ( İNDİRİMLİ )

0- 180 m3 1,07 0,54 1,61
181-240 m3 2,04 1,02 3,06
241 m3 ve yukarısı 3,10 1,55 4,65

2- İŞYERİ ABONELERİ ( İNDİRİMLİ )

Kademesiz 2,50 1,89 4,39

Kaynak: http://www.eskisehir-eski.gov.tr/tarife/subat_2010.html

Yani akıllı sayacınız varsa bir yıl içindeki ilk 180 m3 suyunuzu 1.61'den daha sonraki 60 m3 suyunuzu 3,06'dan daha sonra alacağınız her m3 için 4.65 vermeniz gerekiyor.

Alıntı:
ESKİ Genel Müdürü Garip Yıldırıl, dün basın toplantısı düzenleyerek, "Şebeke suyunun pahalı ve pis olduğu" iddialarına açıklık getirdi. Belediyede düzenlenen toplantıyı başkan Yılmaz Büyükerşen´de katıldı.
GARİP, "600 bin insan şebeke suyu kullanıyor. Su içilebilir. Bu sağlık müdürlüğü raporlarından anlaşılıyor. Tüm denetimlerde su temiz çıktı. Suyun metreküp fiyatı 1 lira 59 kuruş" dedi.
Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen ile birlikte Büyükşehir Belediyesinde düzenlediği basın toplantısında Yıldırım, yerel bir gazetede bir kaç gündür kentin şebeke suyunun pahalı ve kirli olduğu yönünde haber ve köşe yazıların yer aldığını kaydetti. Kentte yaşayan yaklaşık 600 bin insanın şebeke suyundan faydalandığını ifade eden Yıldırım, şöyle konuştu: ´´Eskişehir´e günlük 100 bin metreküp su veriyoruz. Şebeke suyumuz temizdir, içilebilir. Şebeke suyu her yerde kullanılabilir. Şebeke suyu sürekli denetleniyor. Tüm denetimlerde suyumuz temiz çıktı. Tüm raporlar suyun temiz olduğunu gösteriyor. Sadece biz değil, İl Sağlık Müdürlüğü yetkilileri de suyu kontrol ediyor. Kentin her noktasından örnekler alınıyor. Suyumuz güvenle içilebilir. Suyun pahalı olduğu iddia ediliyor. Eskişehir´de 1 lira 59 kuruş olan suyun metreküp fiyatı Adapazarı´nda 2 lira 47 kuruş, İstanbul´da 2 lira 31 kuruş, Bursa´da 2 lira 10 kuruş, Samsun´da 2 lira 33 kuruş, Ankara´da 2 lira 70 kuruş, Mersin´de 2 lira 47 kuruş, Gaziantep´te 2 lira 15 kuruş, İzmir´de 1 lira 65 kuruş, Kayseri´de 2 lira 75 kuruş, Erzurum´da 1 lira 36 kuruş, Konya´da 1 lira 80 kuruş, Antalya´da 1 lira 56 kuruştur. Büyükşehir Belediyeleri arasında Erzurum dışında en ucuz su Eskişehir´de. Eskişehir şebeke suyunun kirli ve pahalı olduğu iddiası gerçeği yansıtmıyor.´´ Yıldırım, söz konusu haberle ilgili olarak gazetenin köşe yazarı ve yazı işleri müdürü hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunduklarını belirterek, söz konusu kişiler hakkında tazminat davası da açacaklarını bildirdi. Büyükerşen de bir takım hesaplar uğruna gerçekle ilgili olmayan haberlerin yapıldığını belirterek, ´´Eskişehir bundan zarar görüyor. Kente yazık oluyor. Bundan sonra gerçekleri yayınlamayan, kasıtlı yayın yapanlara acımasız davalar açılacak. Bu konuda talimat verdim´´ dedi. Yıldırım, toplantının ardından çay ocağındaki bir musluktan şebeke suyu içti.

Kaynak: http://www.sakaryagazetesi.com.tr/haber_detay.asp ...yu%20temiz

İçme suyunun temiz olduğuna dair başka bir görüş. Tabi yıllarca kirli denildiği için hala Eskişehir'de çeşme suyundan su içemiyorum. Tabii ki gittiğim diğer şehirlerde de öyle alışık olduğum için çeşmeden su içemiyorum. Biraz bilinçaltımıza inmiş sanırım.
Saygılar.

Murat Caner
7 yıl önce - Sal 23 Şub 2010, 18:19

Eskişehir'in suyu eskiden de içilmezdi.

Bazılarını peygamber sanıyoruz sanırım. Oysa onlar insan...

Bu arada kimse Kocaeli'den pahalı su içemez. Kocaeli bu konuda dünya lideri.

En son Murat Caner tarafından Sal 23 Şub 2010, 18:22 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi

Uğur1
7 yıl önce - Sal 23 Şub 2010, 18:45

Elimdeki faturada su birim fiyatı 2,67 yazıyor, fatura İski konut faturası..

bülentD
7 yıl önce - Sal 23 Şub 2010, 20:12

Ben en pahalı suyun Eskişehir de olduğuna inanmıyorum.Madem bu kadar iddialı bir başlık açılmış niçin Eskişehir ile Türkiye nin 80 ilinin su tarifeleri ile kıyaslamaları yapılmamış?Ankarada yaşıyorum ve su faturalarımı karşılaştırdım,şebeke suyu Eskişehirden daha pahalı.Çeşmeden su içmiyorum,damacana su kullanıyorum ve kullandığım damacana su da KALABAK suyu.Bu su hem ucuz,hem kaliteli.

sayfa 2
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET