Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Elazığ - Keban
« önceki   123 ... 151617   sonraki »

ANA SAYFA -> Diğer Şehirler
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
sayfa 2
Emre demir23
8 yıl önce - Çrş 03 Mar 2010, 19:17
Keban Barajı'nın Türbinleri onarılıyor

Keban Barajı’nın Türbinleri onarılıyor

Keban Barajının türbinleri dünyanın son teknolojisine göre yenilenerek hizmetine devam edecek.

36 yıldır gece gündüz tüm personeliyle en iyi şekilde çalışıp Türkiye ekonomisine katkıda bulunan Keban Barajının türbinleri dünyanın son teknolojisine göre yenilenerek hizmetine devam edecek.
Hidroelektrik santralı müdürü Tahsin Yazıcı gazetemiz günışığına özel olarak şu açıklamalarda bulundu: “Barajımız 1974 yılında hizmete girdi. 36 yıldır Türkiye Ekonomisine büyük katkıda bulundu. O dönemin teknolojisine göre yapılmıştı. Yıllık hedef 6,2 milyar kilovat saattir. Öyle yıllar oldu ki 8 milyar kilovat saat enerji elde edildi. Allah bela ve kazadan korusun.
Dünya ve Türkiye’deki teknoloji değişiyor. Bizlerde bu teknolojiyi Keban Barajı’nda uygulamaya başladık. Bunlar nelerdir. 5 paketten oluşan rehabilitasyon programımız şöyledir: Tribün, Jeneratör, Kumanda sistemi, Şalt sahası ve Geniş kapaklar.

Bu program bittikten sonra her tribünde 95,2 civarında verim elde etmiş olacağız. Bu da %3,5 civarındadır, yani hidroelektrik santrali yeniden yapılıp hizmete alınmış gibi olacaktır. İhalesi Ankara’da yapılan bu büyük ihaleyi kardeş firma TEMSAN aldı ve işe başladı.
Ocak ayı içerisinde 7 no’lu tribünün bitmesi hedefimizdir. 2016 yılında tüm işlemlerin bitmesi beklenmektedir. Bu yıl suyumuz bol. Çok elektrik elde ederiz. Vatandaşımız 1 damla suyun bile önemini bilerek hareket etmeli ve sularımızı boşa harcamamalıdır. Çünkü 1m3 su ile 1 saatte 100 watt’lık 10 ampulün yandığını unutmayalım.”
Sabahattin SARMAN/GÜNIŞIĞI - KEBAN

Emre demir23
8 yıl önce - Cmt 10 Nis 2010, 19:40
Elazığ - Keban

Elazığ - Keban'ın bir kısmı

Emre demir23
8 yıl önce - Çrş 28 Nis 2010, 20:20
İngiliz aşık bisikletiyle Keban’da!

İngiliz aşık bisikletiyle Keban’da!

İngiliz Robin McGregor, sevgisini ifade edebilmek amacıyla ''Senin için bisikletimle Kore'ye gelirim'' dediği Güney Koreli kız arkadaşına verdiği sözü tutabilmek için bisikletle İngiltere'den çıktığı yolda Güney Kore'ye ulaşabilmek hedefiyle pedal basıyor.

Edinilen bilgiye göre, 27 yaşındaki İngiliz vatandaşı McGregor, Güney Kore'de yaşayan kız arkadaşı Nana Ha'ya verdiği sözü yerine getirmek için bisikletiyle İngiltere'den yola çıkarak, Fransa, Almanya, Avusturya, Sırbistan, Bosna Hersek,Hırvatistan, Arnavutluk, Yunanistan ülkelerini geçen İpsala sınır kapısından Türkiyeye giren Robin McGregor, Keşan,Çanakkale, Eskişehir,Ankara,Kayseri,Sivas’tan Elazığ’ın Keban ilçesine ulaştı.
McGregor ilçede gittiği bir internet tanıştığı Fırat Üniversitesi Keban MYO İpek böceği 2 Sınıf öğrenci Mustafa Elmalı ile tanıştı. Elmalı McGregor kendisine 'Aç olduğunu nerede yemek yiyebileceğini' sorduğunu söyledi.

Elmal, McGregor ilçede bulunan bir lokantaya götürerek kendisine yemek ikram ettiğini belirterek, ''Daha sonra McGregor bana nerede kalabileceğini sordu. Bende kendisini ilçede bulunan otele götürdüm. Ancak otelde yer olmadığı için onu kendi öğrenci evimde bir gece misafir ettim'' diye konuştu.

Türkiye’den geçmesinin asıl sebebinin bir aşk hikayesi olduğunu ifade eden McGregor, Güney Koreli kız arkadaşı Nana Ha ile 2 yıl aşk yaşadıklarını ve İngiltere Edinburg Üniversitesinde birlikte okudukları üniversitede tanıştıklarını anlattı.

Aşık olduğu Nana Ha’nın okul bitince ailesinin yanına Güney Kore’ye döndüğünü anlatan Robin McGregor, ''Ben ise sevgimi ifade edebilmek amacıyla ’Senin için bisikletimle Güney Kore’ye gelirim’ dedim ama bana inanmadı. Kendisine söz verdim, aylardır yollardayım. Robin McGregor Elazığ'dan sonra Diyarbakır, Mardin, Hasankef'den sonra Hakkari Yüksekovadan sınırı geçerek İran'a geçeceğim, oradan da Türkmenistan,Özbekistan,Çin’den Güney Kore’ye ulaşmayı hedefliyorum'' diye konuştu.

Kaynak: Yerel Basın

Emre demir23
8 yıl önce - Prş 20 May 2010, 18:10
Eğitimciler Keban`ı gezdi

Eğitimciler Keban`ı gezdi

AB Eğitim Kapsamında Elazığ Saim Çotur İlköğretim Okulu ortak olarak yer aldığı `Hayat boyu öğrenme Projesi` isimli Comenius okul ortaklıkları projesi kapsamında yurt dışından gelen 15 yabancı eğitimci Keban ilçesini gezdi.

Projenin temel hedefi AB ortaklarının eğitim sistemi hakkında karşılıklı bilgi alışverişi, eğitim sistemindeki olumsuzlar hakkında bilgi edinme göreneklerinin karşılıklı tanınmasını sağladığını ifade eden eğitimciler 2009 başlayan bu projenin 2011 yılına kadar devam edeceğini kaydettiler.

Eğitimciler, ilçesi gezisi sırasında da ilçe Kaymakamı Ahmet Arık`ı makamında ziyaret etti. Arık ziyaret sırasında AB eğitimcilerini ilçede görmekten onur duyduklarını ifade etti. Ziyaretçiler ilçede bulunan, Keban Barajı Gölü ve Hidro Elektrik Santrallerin Elektrik üretim Üniteleri, Çırçır Şelalesi, Fırat Köprüsü ve Nehri, tarihi Yusuf Ziya Paşa Cami ve Keban çarşısı gezdikten sonra ilçeden ayrıldılar.

Kaynak: Yerel Basın

Emre demir23
8 yıl önce - Çrş 28 Tem 2010, 15:51

Alıntı:
430 yıllık geleneği yerine getiriyorlar

Elazığ'ın Keban ilçesinde, 'Birvan Piri Davut Şenliği'nin 14'üncüsü yapıldı.

Keban Kaymakamı Ahmet Arık, Ulupınar köyü yakınlarındaki Birvan Başpınar Suyu Tepesi'ndeki şenlikte, yaptığı açıklamada, Ulupınarlıların düzenlediği şenlikte, çağ şartlarında, insanların bir araya gelmesi ve yüz yüze gelerek beraber geçirdiği bu etkinliğin hiçbir teknoloji aracının gerçekleştiremeyeceğini ifade etti.

Yılda bir defa olsa da bir araya gelinerek çocukluk anılarının tazelemeleri önerdiğini kaydeden Arık, ''Bu tür etkinlikler aile bağlarını güçlendiriyor. Bugün kardeşlerimle birlikte olmaktan mutluluk duyuyorum. Bu tür etkinlikler birlik ve bütünlük paylaşımı için önemli bu güzelliği yaşattıkları için teşekkür ediyorum'' diye konuştu.

Ulupınar Köyü Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Hayrettin Tuncel ise, bu şenliklerde Hacı Bektaş Veli'nin sevgisini, Mevlana'nın hoşgörüsünü ve Yunus Emre'nin inancını yeniden hatırlama olanağı bulduklarını ifade etti. Bu geleneğin kendilerine atalarından miras kaldığını kaydeden Tuncel şöyle konuştu:
''Bu şenliklerde Hacıbektaş'ın inancını Yunus?un hoş görüsünü burada yaşamaktayız. Piri Davut?un 1580 yılında vefat etmesinden sonra atlarımız bu etkinlikleri düzenlemeye başladılar. Piri Davut şenliklerinde insanlara doğrunun bilginin sevginin mesajları verilir. Bizler insanlara barışın kardeşliğin timsali olan Piri Davut?u yaşatmak için bu etkinlikleri düzenledik.''

Birvan Başpınar Suyu Tepesi'nde Piri Davut Türbesi'nin yakınlarında yapılan şenlikte, 300 kurban kesildi. Vatandaşlar, kazanlarda pişen kurban etlerini ve pilavı yediler.

Kaynak: Günışığı

sayfa 2
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
« önceki   123 ... 151617   sonraki »
ANA SAYFA -> Diğer Şehirler