Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Elazığ - Keban
123 ... 151617   sonraki »

ANA SAYFA -> Diğer Şehirler
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
sayfa 1
İSMAİL GÜN
8 yıl önce - Sal 19 Oca 2010, 15:04
Elazığ - Keban

Keban Çarşısı

(+)

Çarşı, sol arka tarafta Kaymakamlık Binası

(+)

Yusuf Ziya Paşa Külliyesi

(+)

(+)

(+)

levent çlk

8 yıl önce - Pts 08 Şub 2010, 16:16
Kebandan İnsan Manzaraları

Gönüllü Çevreci Kore Gazisi
Elazığ`ın Keban Kaymakamlığı, gönüllü olarak ağaç dikip, bakımını yapan Kore gazisi Mehmet Yalçın`a (78), Sosyal Riski Azaltma Projesi (SRAP) kapsamında çapa motoru ve ilaçlama tankı satın aldı.

Kaymakam Ahmet Arık, Yalçın`a Sosyal Yardımlaşma ve Yardımlaşma Vakfının SRAP kapsamında 10 bin TL`ye satın alınan çapa motoru ve ilaçlama tankını teslim etti.

Arık, yaptığı açıklamada, Kore gazisi Yalçın`ın Pınarlar köyünde Nimri Dağı Fırat Nehri sahilinde Hazine`ye ait araziye 2-3 bin tane fidan diktiğini, bakım ve sulamasını yaptığını söyledi. Yalçın`ın ağaç dikimine gösterdiği hassasiyetin kendilerini etkilediğini anlatan Arık, ``SRAP kapsamında gazimiz Mehmet Yalçın`a proje yaptık. Nimri Dağı`nda Fırat Nehri kenarında ağaçlandırma yapan Mehmet Yalçın`ın gönüllü olarak yaptığı ağaçlandırma çalışmasına biz böyle bir destekte bulunduk. Gazimize elimizden gelen desteği vermeye devam edeceğiz`` dedi. Kore gazi Mehmet Yalçın da ilçenin ağaç yönünden fakir olmasının kendisini eklediğini belirterek, ``Çevre ve Orman Müdürlüğünden temin ettiğim fidanları Fırat sahiline diktim. Dikilen fidanlar kurumasın diye o bölgedeki balıkçılar ile gidip bakım yapıyor, vaktimi geçiriyorum. Verilen bu makine ve aletle ağaçlara daha iyi bakım yapabileceğim`` dedi.

İki Yaşlı Kadın Okuma Yazma Kursu İçin Evlerini Açtılar

Elazığ`ın Keban ilçesinde, iki yaşlı kadın, merkeze açılan okuma yazma kursuna gitmek istemeyenler için evlerini tahsis etti.

Keban Halk Eğitim Merkezi Müdür Yardımcısı Fevzi Özdemir, yaptığı açıklamada, yaklaşık 6 bin nüfuslu ilçenin, Elazığ`ın okuma yazma oranı en yüksek ilçelerinden biri olmasına rağmen yapılan tarama sonucunda okuma yazma bilmeyen 64 vatandaşın bulunduğunu tespit ettiklerini söyledi.

Özdemir, 5`i 40 yaş altında, diğerleri 50-70 yaşları arasında olan bu vatandaşlara okuma yazma öğretmek için 5 ücretli öğretmen görevlendirdiklerini, biri köyde olmak üzere 5 okuma yazma kursu açtıklarını ifade ederek, ilçe merkezinde bu kişilerin açılan okuma yazma kurslarına gelme imkanı bulunmaması veya gelmek istememeleri nedeniyle alternatif yollar aramaya başladıklarını kaydetti.
Bu yönde kursa gelmek istemeyen kursiyerlerin tek tek evlerine giderek kurs vermeye başladıklarını bildiren Özdemir, ``Bu çalışma devam ederken kursiyerlerimizden Habibe Uçar ile Nezire Ercan bize evlerini tahsis etmeyi önerdi. Sıra tahta gibi malzemeleri müdürlüğümüz karşıladı. Öğretmenlerimiz, yaptıkları program dahilinde bu evlerde vatandaşlara okuma yazma kursu veriyor. Vatandaşlarımızın duyarlılığı ile probleme yerinde bir çözüm bulduk`` dedi.

Özdemir, bu kişilerin birçoğunun şu anda okuma yazma aşamasına geldiğini, tamamının öğrenmesi için büyük gayret gösterdiklerini söyledi. Kurs için evininin alt katını tahsis eden 65 yaşında 10 çocuk 26 torun sahibi Habibe Uçar da merkezde açılan kursa gitmek istemediğini, öğretmenlerin gelip kendi evinde ders vermeye başlamasından çok etkilendiğini belirtti. Kendisi gibi bir çok kadının kursa devam etmemesi nedeniyle böyle bir çalışma yapıldığını öğrendiğinde boş olan evinin alt katını merkeze tahsis ederek kurs açılmasını istediğini ifade eden Uçar, ``Bilseydim daha önce okuma yazma kurslarına katılarak okuma yazmayı daha erken öğrenirdim. 10 yıl öncede torunum bana okuma yazma öğretmeye çalıştı. 2 gün devam ettikten sonra sesli harfleri telaffuz edemediğim için zor diye bırakmıştım. Keşke bırakmasaydım devam etseydim 10 yıl önceden okur yazar olacaktım`` dedi. Evinin bir odasını kursa tahsis eden Nezire Ercan da hem kendi evinde okuma yazma öğrenmekten hem de mahalleli olarak insanların gelip evinde okuma yazma öğrenmesinden mutluluk duyduğunu söyledi

Kaynak;Yerel Basın

Emre demir23
8 yıl önce - Pts 08 Şub 2010, 21:38

Çok güzel bir haber hayırseverlerden Allah razı olsun...

Emre demir23
8 yıl önce - Sal 09 Şub 2010, 22:04
Keban Barajında Rekor Seviye

Keban Barajında Rekor Seviye

Keban Barajı’nın Ocak ayı su gelirinde 35 yıllık tarihi rekor kırılarak, 2.8 milyar metreküp su girişi gerçekleştiği belirtildi.
Keban Barajı’nın 35 yıllık tarihinde, Ocak ayında baraja gelen su miktarında rekor kırıldı. 2009 yılını 832.71 kotunda kapatan Keban Barajı’na, 2010 yılı Ocak ayında saniyede 1050 metreküp su gelerek ocak ayında 2.8 milyar metreküp su girişine yol açtı. Baraj gölündeki su gelişinin bu şekliyle devam etmesi durumunda baraj kapaklarının açılmasının söz konusu olabileceği belirtildi. Keban Barajı EÜAŞ yetkilileri, genel durum itibariyle tablodan memnun olduklarını, bu tablonun devam etmesi durumunda su kodunun 845 seviyesine yükselmesinin mümkün olacağını hatta aşacağını, bunun sonucunda da kapakların açılarak su tahliyesine gidebileceklerini belirttiler.
Yetkililer, Keban Barajı’nın 35 yıllık tarihinde su girişinin ortalama 276 m3/saniye olduğunu, bu yıl gelen su itibariyle, bugüne kadar baraj tarihinde 1979 yılında görülen ve bu yıla kadar rekor olan 1.2 milyar m3/saniyenin çok üzerine çıkıldığını belirttiler.
Ayrıca Ocak ayı ortalamalarında 35 yıllık rekorunda kırıldığını ifade eden yetkililer, aralık sonu ile ocak sonu arasında baraj gölündeki su seviyesinin 3.14 metre yükseldiğini belirttiler.

Öte yandan Keban Barajında başlatılan hızlı bakım çalışmalarının da devam ettiğini kaydeden yetkililer, bu yılın altıncı ayında tribünlerin sökümüne ve bakım onarım çalışmalarına başlanmasının planlandığını, bu plan kapsamında altyapı çalışmalarının da devam ettiğini ifade ettiler.

Elazığ Haber Ayrıntı...

Emre demir23
8 yıl önce - Pzr 14 Şub 2010, 19:29
Elazığ-Keban Yolu

Elazığ-Keban Yolu

sayfa 1
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
123 ... 151617   sonraki »
ANA SAYFA -> Diğer Şehirler