Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Balıkesir - Bandırma
« önceki   123 ... 223224225   sonraki »

ANA SAYFA -> Diğer Şehirler
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
sayfa 2
ümit
13 yıl önce - Sal 05 Ekm 2004, 12:45

Bandırma limanı

(+)

Feribottan Bandırma kıyıları

(+)

kemalsoylemez

13 yıl önce - Çrş 09 Mar 2005, 13:30

(+)Hızlı feribottan Bandırma.

Murat Tolga Karahanoğlu

13 yıl önce - Çrş 16 Mar 2005, 01:17

BANDIRMA Uydu Görüntüleri

(+)

(+)

kemalsoylemez

12 yıl önce - Cum 20 May 2005, 13:53

(+)

(+)

(+)

vildan
12 yıl önce - Pts 06 Hzr 2005, 13:32

Bandırma Genel Bilgi :
   Bandırma Marmara Denizi’nin güneyinde yer alan 600 Km² yüzölçümlü bir yerleşim birimidir. Doğusunda Karacabey, batısında Erdek, güneyinde Manyas ve Kuş gölü bulunmaktadır. Aynı adla anılan körfezde yer alan Bandırma, önemli bir liman kentidir. İstanbul’a hızlı feribot ile 1,45 saat, Bursa’ ya otobüs ile 1,30 saat ve İzmir’ e de 3,30 saatlik uzaklıktadır.Bandırma Balıkesir'in en büyük ilçesidir. Kapıdağ Yarımadasının bir çok yerine ulaşım için ilk olarak Bandırma'dan geçmelisiniz.

Nasıl Ulaşılır ?
 Bandırmaya ulaşım çevre illerden ve istanbulsan ulaşım oldukça kolaydır. Bursadan Yaklaşık olarak 110 km. Balıkesir'den de 110-120 km bir uzaklığa sahiptir buda 1-1.5 saatlik bir zaman almaktadır. istanbul'dan ise 1 saat 45 dk. hızlı feribot seferleri ile ulaşım sağlanmaktadır. Bursa'dan Balıkesir'den İzmir ve Ankara'dan Otobüs seyahat firmalarında tercih ettiğiniz ile ulaşımınızı sağlayabilirsiniz Bir çok firmanın düzenli olarak seferleri yaz ve kış mevcuttur. İstanbul Deniz Otobüsleri ile de oldukça rahat ve konforlu bir ulaşımı en hızlı bir şekilde sağlayabilirsiniz.

Bandırma'nın TarihçesiBandırma’nın ilk kuruluş tarihi kesin olarak bilinmemektedir. Çeşitli araştırmalardan, Bandırma’nın M.Ö 8 veya 9. yy’lar arasında, Kapıdağ yarımadasındaki Kyzikos şehri ile aynı zamanda kurulmuş olabileceği sonucuna varılmıştır.

Bir balıkçı köyü olan ve Kyzikos şehri devletinin limanı olarak da kullanılan Bandırma, o yıllarda “Güvenilir Liman” anlamına gelen “Panormos” olarak anılıyordu.

I. Dünya Savaşı yıllarında Bandırma, Çanakkale Boğazı’nın kapatılması ile bölgesel olarak büyük bir önem kazanmıştır. Savaş sonrası 2 Temmuz 1920 tarihinde Yunanlılar tarafindan işgal edilen Bandırma 17 Eylül 1922 tarihinde işgalden kurtarılmıştır.

Bandırma Coğrafyası :
Bandırma Marmara Denizi’nin güneyinde yer alan 600 Km² yüzölçümlü bir yerleşim birimidir. Doğusunda Karacabey, batısında Erdek, güneyinde Manyas ve Kuş gölü bulunmaktadır.

Aynı adla anılan körfezde yer alan Bandırma, önemli bir liman kentidir.  İstanbul’a hızlı feribot ile 1,45 saat, Bursa’ ya otobüs ile 1,30 saat ve İzmir’ e de 3,30 saatlik uzaklıktadır.

Bandırma’nın güneyinde yer alan Kuş gölü ( Eski adı Manyas Gölü)’nün yüzölçümü 192 km2.’dir. Kuşgölü’nün kuzeyinde dünyaca ünlü ve Avrupa Konseyi A sınıfı diplomalı Kuşcenneti yer almaktadır.

Bandırma Sosyo kültürel Yapı :  
Bandırma Merkez Nüfusu 140,000 civarındadır.

Günümüzde 33 adet İlköğretim okulunda (Kent Merkezi: 22, Belde-Köyler: 11) ve 9 adet lisede toplam 22.977 öğrenci eğitim görmektedir. Öğrencilerin 21,200’ü kent merkezinde bulunmaktadır.

Ayrıca Çıraklık Eğitim Merkezi’nde 856, Halk Eğitim Merkezi’nde de 369 öğrenci öğrenim görmektedir.

Üniversite eğitimi konusunda da Bandırma önemli gelişmeler göstermiştir. 1993-1994 öğretim yılında, Balıkesir Üniversitesi’ne bağlı olarak hizmete giren Bandırma İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi ile Bandırma Meslek Yüksekokulu ve 1996-1997 öğretim yılında açılan Bandırma Sağlık Meslek Yüksekokulu’nda toplam 681 öğrenci yükseköğrenimini sürdürmektedir. Eğitim düzeyindeki bu gelişmişlik ve %100’e ulaşan okuma-yazma oranı, Bandırma’nın kültürel yaşamına da büyük canlılık kazandırmaktadır. Bandırmalılar yıl boyunca 2 adet sinema salonunda ve diğer salonlarda sergi, panel, konferans, konser, gösteri gibi çeşitli kültür ve sanat olaylarını izleme olanağı bulmaktadırlar.

Bandırma Ekonomisi :

Bugün ülkemizde üretilen kimyasal gübrenin % 15’i, etlik civcivin % 25’i, yumurtalık civcivin ise % 20’si Türkiye genelinde Beyaz etin % 22’si, Türkiye genelinde Yumurtanın % 22’si Bandırma’da üretilmektedir.

Bandırma Limanı, İstanbul’dan sonra 3.000.000 Ton/yıl kapasitesi ile Marmara denizindeki en büyük ikinci limandır. 20.000 gros tona kadar 15 adet gemi aynı anda yanaşıp yükleme ve boşaltma yapabilmektedir.

Bandırma, kara-hava-deniz-demiryolu ulaşım olanaklarının tamamına sahip ender yerleşim alanlarından birisidir.

Konaklama Olanakları:
 Bandırma'da 2,3 ve 5 yıldız sınıfında oteller bulunmaktadır. Buralarda rahat ve uygun konaklama olanakları bulabiliriniz !

canım memleketim senden uzakta olmasam yinede bu kadar sever miydim bilmem ama çok özlüyorum bandırma'yı  

sayfa 2
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> Diğer Şehirler