Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
fatih özgüleç
8 yıl önce - Cum 15 Oca 2010, 20:03
Gaziantep - Şahinbey - 15 bin Konutluk Kentsel Dönüşüm projesi


15 bin konutluk dev proje
TELGRAF HABER MERKEZİ


16 mahalleyi kapsayacak olan ve ön protokolü imzalanan kentsel Dönüşüm Projesi ile ilgili bir basın toplantısı düzenleyen Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, Özdemirbey Caddesi’nin Şahinbey’in önemli ana arterlerinden biri olduğunu ifade ederek, “ Bu bölgelerdeki çarpık yapılaşmaları yenileyerek hem konut ihtiyacını gidereceğiz hem de trafik sorununu çözeceğiz. ” dedi.

EVLERİ YIKILACAK AİLELERE REZERV KONUT
Şahinbey Belediyesi’nin 18 bin metrekare arsasına karşılık TOKİ’nin kendilerine arsa tahsis ettiğini belirten Başkan Tahmazoğlu, “Belediyemize ait arsayı TOKİ’ye devrettik, onlar da bize arsa verdiler. TOKİ kentsel dönüşüm projesi ile evi yıkılacak olan ailelere ya kira yardımında bulunacak ya da onların barınacağı rezerv konutlar yapacak. Biz, ‘vatandaşın arsasını alalım da ne olursa olsun’ düşüncesiyle bakmıyoruz. Bizim temel yaklaşımımız vatandaşlarımızın arsalarına ya da evlerine karşılık birer daire almaları. Onları mağdur etmeden içerisinde sosyal tesislerin, okulların, yeşil alanların olduğu yaşanabilir mekânlar oluşturmak istiyoruz. Bu bölgelerde okul alanları konusunda ciddi sıkıntılar var” dedi.

YAŞANABİLİR MEKANLAR OLUŞTURULACAK
Kentsel Dönüşüm Projesi’nin kapsadığı alan hakkında da bilgi veren Başkan Tahmazoğlu, “16 mahalleyi kapsayan projemizin bir bölümü, Endüstri Meslek Lisesi’nden başlayacak Düztepe Meydanı’ndan Tutluk’a kadar inecek. Yolun sağ tarafını tamamen alacağız. Yine Düztepe meydanından doğuya doğru Sadıklar Caddesi trafik açısından önemli bir bölge, bu bölgeyi de kentsel dönüşümle hem yenileyip hem de genişletmek istiyoruz. Türktepe ve Etiler Mahallesi de yine kentsel dönüşüm projesi kapsamında kalan diğer bir bölgemiz. Bu mahallelerin yenileştirilmesi projesi ile hem bölgelerde yeşil alanlar yaratılacak hem trafik rahatlayacak hem de yaşanabilir mekanlar oluşturulacak” dedi.

KOMİSYON GÖRÜŞMELERE BAŞLAYACAK
Kentsel Dönüşüm Projesi’nin uzun bir süreci kapsadığını ifade eden Başkan Tahmazoğlu, “16 mahalleyi kapsayacak olan bu proje oldukça uzun bir süreci kapsıyor. İlk etapta kuracağımız bir komisyon ailelerle bir görüşme gerçekleştirecek. Evlerin değer tespitlerini yapacağız. Görüşmeler neticesinde evlerine karşılık ne kadar yeni konut üretileceğimiz, kaç aileye kaç metrekare konut yapacağımız belirlenecek ve büyük bir hızla inşaatlar başlayacak. Vatandaşlarımızın ve sivil toplum kuruluşlarımızın bu noktada desteği çok önemli. Vatandaşlarımızla ne kadar çabuk anlaşma yoluna giderlerse kentsel dönüşüm de o kadar çabuk gerçekleşmiş olur” dedi.

AİLELERLE UZLAŞILACAK
Başkan Tahmazoğlu, “Vatandaşlarımız ev istemedikleri takdirde paralarını vererek arsalarını istimlâk yoluna gideceğiz. Ama bizim ilk etaptaki düşüncemiz onları yaşanabilir ortamlarda ev sahibi yapabilmek” dedi.
Kentsel Dönüşüm Projesi’nin Gaziantep’in önünü açacak ciddi bir proje olduğunu belirten Başkan Tahmazoğlu, “Proje uzun soluklu olduğu için ne kadar sürede biteceği konusunda bir tarih veremiyoruz ama yer tespitleri yapılıp ailelerle uzlaşıldığı takdirde hemen inşaat başlayacak” dedi

Gaziantep Telgraf
Gaziantep için çok önemli bir proje hayırlı olsun. Birkaç yıl sonra bambaşka bir Gaziantep olacak.


murat93
8 yıl önce - Cum 15 Oca 2010, 20:26

gaziantep çok hızlı gelişen bir ilimiz şimdiden hayırlı olsun

Ahmet Özbuluk

8 yıl önce - Cmt 16 Oca 2010, 11:24

Sıra geldi Şehitkamile.ali ihsan bilir
8 yıl önce - Cmt 16 Oca 2010, 16:39Hakikaten burda şahinbey belediyesini takdir etmek lazım.şehrin adeta kangren haline gelen bu bölgeleri daha düzenli ve daha yaşanılır hale gelecektir tabii burda şehrimizin imajıda daha yukarılara taşınacaktır diye düşünüyorum.

Alıntı:
Sıra geldi Şehitkamile.

ahmet arkadaşımıza tamamen katılıyorum
umarım bir an evvel şehitkamil belediyesi,de buna benzer bir proje ile karşımıza çıkar ve inşallah bu bölge de şu anda yapımı devam eden zeugma mozaik müzesinin olduğu bölge olur.


Mahmut Göksu
8 yıl önce - Cmt 16 Oca 2010, 16:58

Alıntı:
ahmet arkadaşımıza tamamen katılıyorum
umarım bir an evvel şehitkamil belediyesi,de buna benzer bir proje ile karşımıza çıkar ve inşallah bu bölge de şu anda yapımı devam eden zeugma mozaik müzesinin olduğu bölge


Çok doğru yoksa bu bölgeye yapılacak yatırım kendini gösteremeyecek, açılış konusunda çok iddialı yorumlar yapılıyor ne mutlu inşallah olur da bu manzaraya olmaz umarım...
Ayrıca İpekyolu'nun gelişimi açısından da çok önem teşkil eden bir alan.


Ahmet Özbuluk

8 yıl önce - Pzr 17 Oca 2010, 01:00

TOKİ Başkanı Erdoğan Bayraktar, büyük şehirlerin etrafını saran gecekondulardan kurtulmak için belediyelere büyük iş düştüğünü belirtti. Gaziantep’in en büyük sorunlarından gecekondulaşma ve çarpık yapılaşmanın ortadan kaldırılması için büyük bir adım atıldığını söyleyen Bayraktar “2010 yılında gecekonduyla mücadeleye ayrı bir önem vereceğiz. Önümüzdeki dönemde ağırlığımızı bu noktaya vakfettik. Çarpık yapılaşma ve gecekondu sorunundan şikayetçi olan belediyelerimizden proje bekliyoruz. Gelsinler, şehirlerimizi hep birlikte sağlıklı, modern ve yepyeni bir çehreye kavuşturalım” dedi.

GAZİANTEP'İN EN BÜYÜK SORUNU ÇARPIK KENTLEŞME

Gaziantep’e TOKİ tarafından son 7 yılda; 9 bin 397 konut, 12 ilköğretim okulu, lise, 2 kreş 6 ticaret merkezi, 10 spor salonu, 5 cami, 2 sağlık ocağı, kütüphane, 100 yataklı hastane ve sevgi evi yatırımı yapıldı. Yatırımların toplam değerinin ise 530 milyon lirayı bulduğu belirtildi. Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanı Başkanı Erdoğan Bayraktar, Gaziantep’in en büyük sorunlarından gecekondulaşma ve çarpık yapılaşmanın ortadan kaldırılması için büyük bir adım atıldığını söyledi.

2004 yılından bu yana Gaziantep’te gecekonduyla mücadele eden TOKİ, daha önce hayata geçirdiği 2 projeye 3 yeni projeyi daha ekledi. Daha önce 1.260 konutluk “Havaalanı Yolu Kentsel Dönüşüm Projesi” ile besi çiftlikleriyle iç içe yaşayan insanların tasfiyesi için 1.144 konutluk “Çıksorut Kentsel Dönüşüm Projesi”ni hayata geçiren TOKİ, yeni anlaşmayla Türktepe, Etiler ve Özdemirbey bölgelerinde 3 ayrı gecekondu dönüşüm projesi başlatıyor. TOKİ, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanlığı ile Şahinbey Belediyesi arasında imzalanan anlaşmayla Türktepe’de 406, Etiler mahallesinde 95 ve Özdemirbey caddesi civarında 451 dönüm alanda gecekondu dönüşümü yapılacak.

KENTSEL DÖNÜŞÜM ZOR BİR İŞ

Kentsel dönüşümün zor bir iş olduğuna dikkat çeken Bayraktar, “Kentsel dönüşüm bir ülkenin yatırım bazında en zor ayağıdır. Bunu kişi başına gelir seviyesini 15 bin dolara çıkarmadan hiçbir ülke halledilememiştir. Ne Amerika, ne Japonya ne Kore ne de İspanya halledebilmiştir. İspanya ancak Avrupa birliğine girdikten sonra bu işi halledebilmiştir” diye konuştu.


http://www.reklam_link/?id=34530&habertip=1Ahmet Özbuluk

8 yıl önce - Sal 06 Nis 2010, 19:46

Alıntı:
Gaziantep’e TOKİ tarafından son 7 yılda; 9 bin 397 konut, 12 ilköğretim okulu, lise, 2 kreş 6 ticaret merkezi, 10 spor salonu, 5 cami, 2 sağlık ocağı, kütüphane, 100 yataklı hastane ve sevgi evi yatırımı yapıldı.


bu yapılan 10 spor salonu acaba ilçelere mi yapıldı? Heralde bu spor salonları sayısında Gaziantep sonuncudur.


Mahmut Göksu
8 yıl önce - Sal 06 Nis 2010, 22:16

Spor salonlarının çoğu okullara yapıldığı için dikkat çekmemiştir.

Ayhan
7 yıl önce - Prş 07 Ekm 2010, 19:55

Alıntı:
ŞEHİTKAMİL Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu, Onat Kutlar Mahalle Sakinleri'yle biraraya geldi. Fadıloğlu, “Şu anda var olan hiçbir ev yıkılmayacak. Hiçbir vatandaşımız mağdur edilmeyecek. Bu söylentiler çıkar amaçlı üretilen, suni gündemlerdir” dedi.

Vatandaşların sorularını alan Başkan Fadıloğlu, bunları tek tek cevaplayarak kafalarındaki soru işaretlerini giderdi. Mahalle sakinleri evlerinin yıkılacağı yönünde haber aldıklarını bunun doğru olup olmadığını merak ettiklerini belirterek “ Başkanımızın burada bizleri dinlemesi sorunun çözüleceği yönünde umutlarımızı arttırıyor” diye konuştular.

KİMSENİN EVİ YIKILMAYACAK

Hiçbir vatandaşın mağdur edilemeyeceğini belirten Başkan Fadıloğlu, görevlerinin vatandaşa hizmet olduğunu vurgulayarak “Bizler birbirimizin kötülüğünü düşünmeyiz arkadaşlar, çünkü bizler biriz… Sizlerin hizmetkarlığı için buradayız. Kimsenin evini yıktığımız yok. Bu söylentiler art niyetli şekilde çıkarılıyor. Sadece, bundan sonra yapılacak inşaatları kentsel dönüşüm projesi çerçevesinde şekillendirmektir. Bizim burada yapmak istediğimiz iş; bundan sonra yapılacak inşatlar için geçerlidir. Bu da zaten sizin iyiliğiniz için, şartlarınızı daha iyiye getirmek içindir” dedi.

ART NİYETLİ İNSANLAR VAR

Bazı art niyetli ve bu işten çıkar elde etmek isteyen daha doğrusu bu işi ticarete döken kişilerin bundan rahatsız olduğunu vurgulayan Başkan Fadıloğlu; Oysaki bu kişilerin iddia ettiğinin aksine evlerin, planlı bir bölgede olacağından değerlerinin de artacağını söyledi. Başkan Fadıloğlu; projenin yeniden gözden geçirilerek on beş gün içerisinde tekrar bir araya gelinmesini önerdi. Vatandaşlar ise öneriyi alkışlarla destekleyerek onayladı.

Kaynak: Gaziantep27


Her ne kadar başlıkla alakası olmasa da burada paylaşmak da çok sakıncalı olmaz...

Çarpık yapılaşmayı destekleyen bir başkandan inciler... Böyle tavizler vere vere bu şehir bu hale geldi zaten...


fatih özgüleç
7 yıl önce - Cum 15 Ekm 2010, 23:36

Mart 2011’de inşaatlara başlanacak
16 Ekim 2010


Büyükşehir Belediye Meclisi’nde Kentsel Dönüşüm alanı ilan edilen mahalleler açıklandı. Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, bu mahallelerde 2011’in Mart ayına kadar inşaatların başlayacağını belirtti.

Büyükşehir Belediye Meclisi’nde Şahinbey Güneykent, Ulaş Kahvelipınar, Dumlupınar, Barak, Vatan, Ocaklar, Beydilli, Güzelvadi, Bağlarbaşı Ve Yeşilkent Mahalleleri Kentsel Dönüşüm ve Gelişim projesi alanı olarak belirlendi.

Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu tam tarih olmasa da 2011 yılını mart ayına doğru buralarda inşaatların başlayacağını belirtti
GAZİANTEP EKSPRES
Biran önce başlanmalı ancak o mekanlarda yaşayan insanlara evlerinin değerleri verilmelidir.sayfa 1
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET