Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
Tevfik Akdora
8 yıl önce - Cum 15 Oca 2010, 15:29
Anadolu tam olarak neresidir?


Belki soru komik gelebilir ama aklıma takılmıştı. Anadolu denilen yer Türkiye Cumhuriyeti sınırlarının ikinci bir ismi midir? Yoksa Anadolu sadece Türkiye Cumhuriyetiyle sınırlı kalmaz mı? Eğer Türk topraklarına Anadolu deniliyorsa Trakya da Kıbrıs ta hatta Azerbaycan bile Anadolu kabul edilir mi?

Anadolu Habur,Sarp,Gürbulak,İpsala sınır kapılarında mı biter? Yoksa komşular da Anadolu üzerindedir diyebilir miyiz?

Veya belli bir coğrafi bölgenin ismi midir Anadolu? İstanbul Anadolu Yakasından başlayıp Fırata kadar devam eden(gerisinin ismi Mezopotamyadır çünkü). Bu durumda Türkiye sadece Anadoludan ibaret diyebilir miyiz?


mehmetalisen54

8 yıl önce - Cum 15 Oca 2010, 15:36

Anadolu bir kültür dür. Adapazarında başlayıp Kayseri de biter.

Mehmet44
8 yıl önce - Cum 15 Oca 2010, 15:51

Alıntı:
Anadolu bir kültür dür. Adapazarında başlayıp Kayseri de biter.


Sabah sabah beni güldürdün, Allah da seni güldürsün.

düzeltme: saat 2 olmuş yav, yine çok uyumuşum.fatih koyuncu
8 yıl önce - Cum 15 Oca 2010, 15:55

anadolu osmanlının bıraktığı mirasdır güzelim vatanımın hertarafına verilen ad.

Zafer A

8 yıl önce - Cum 15 Oca 2010, 16:00

Asya'dan bir at başı gibi çıkıntı yapan coğrafi bölgenin adı Anadolu'dur. İstanbul'un Avrupa yakasından itibaren batıda kalan kısma ise Trakya denir. Yani Türkiye topraklarının büyük kısmına Anadolu denmektedir, küçük bir kısmı ise Trakya üzerindedir. Trakya'da kendi içinde doğu ve batı olmak üzere ikiye ayrılır, Türk topraklarının bulunduğu kesim Doğu Trakya'dır. Saygılar.

Tevfik Akdora
8 yıl önce - Cum 15 Oca 2010, 16:01

Alıntı:
anadolu osmanlının bıraktığı mirasdır güzelim vatanımın hertarafına verilen ad.


Ama Anadolu ismi Yunancadan gelir(güneşin doğduğu topraklar). Taa iyonya döneminden beri kullanılan bir kelimedir. Osmanlıdan çok daha eski bir isim kısacası.ÇAĞATAY2009

8 yıl önce - Cum 15 Oca 2010, 16:02

Coğrafi açıdan Anadolu Türkiye'nin Asya Kıtasındaki topraklarına verilen addır. O yüzden ''Anadolu şurada başlar burada biter.'' demek pek de doğru olmaz.

Asıl önemli olan Anadolu yüzlerce yıldır Türk Yurdu'dur daha yüzlerce yıl da Türk Yurdu olarak kalacaktır.


Tevfik Akdora
8 yıl önce - Cum 15 Oca 2010, 16:09

Bu konu muallakta kalmış demek ki birçoğumuz tarafından. Kimimiz vatanın heryeri Anadoludur diyor kimimiz ise trakya hariç vatanın geri kalan kısmıdır diyor.

Peki başka bir soru, Ermenistan Anadolu toprakları üzerinde midir? İranın Kuzeyine Anadolu toprağı diyebilir miyiz?


Fatih C1
8 yıl önce - Cum 15 Oca 2010, 16:09

Alıntı:
Anadolu kelimesi, Yunanca "Doğu" anlamına gelen ή άνατολή (anatole) kelimesinden türemiştir. Bu sözcük, "doğmak, yükselmek" anlamına gelen Yunanca άνατέλλειν (anatellein) fiilinden gelir. "Doğu ülkesi" anlamına gelen Anatolia ilk kez 7. yüzyılda Doğu Roma İmparatorluğu'nun Afyon, Isparta, Konya, Kayseri ve İçel yörelerini kapsayan idari birimi (Anatolikon Thema) için kullanılmıştır. Osmanlı döneminde ise Anadoli veya Anadolu, merkezi Amasya olan ve Sivas ve Kastamonu'yu kapsayan bir eyaletin adıdır. 19. yüzyılda genel anlamda imparatorluğun Asya kıtasında kalan ve Türklerle meskûn olan bölgesini tanımlamak için kullanılmıştır.

Cumhuriyet döneminden önce "Anadolu"nun geleneksel doğu sınırı olarak Fırat Nehri kabul edilirken, Cumhuriyetten sonra Türkiye'nin Asya kıtasında kalan kısmının tümü aynı coğrafi terime dahil edilmiştir.

Anadolu'yu Türkçe ana ve dolu sözcükleri ile açıklayan görüş, Türkiye'de 1930'lardan itibaren yaygınlık kazananmıştır. http://tr.wikipedia.org/wiki/Anadolu


Bilip bilmeden sallamayalım!


Emel A
8 yıl önce - Cum 15 Oca 2010, 16:15

Alıntı:
Anadolu tam olarak neresidir?

Aslında içinden çıkılması zor bir durum.
Yunanca güneşin doğduğu toprak, yani doğu demektir. Mezopotamya ayrı dersek antik çağ bölgelerine sarkılır ki, o zaman batıyı da İonya, Karya veya Frigya olarak ayırmak lazım. Hatta kuzeyi Pontus, güneyi Kilikya, orta bölüme de İkonya veya Kapadokya demek lazım. Bu da doğru olmaz.
Arap kaynaklarında bahsedildiği gibi Roma-eli (Rumeli) dersek, bazılarımız bugünkü Trakya ile kıyaslayacaktır. Sadece Türklerin yaşadığı yerler dersek yine olmuyor; Kerkük, Batı Trakya, Kıbrıs hatta kuzey Suriye ve Irak işi bozuyor.
Hakkaten zor bir soru. Duygulardan arındırılmış cevap çıkacağını sanmıyorum. Başlığı açan güzel bir konuya temas etmiş aslında. Seviyeli olunursa güzel bir tartışma yaşanabilir.sayfa 1
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET