Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Diyarbakır - Konut Projeleri
123 ... 848586   sonraki »

ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
sayfa 1
emre2110
8 yıl önce - Çrş 13 Oca 2010, 15:07
Diyarbakır - Konut Projeleri


Toplu Konut İdaresi (TOKİ), Güneydoğu'daki 3 tarihi kentte yöresel mimariye uygun projeler uygulayacak. İdare, Mardin'de, Mardin taşı kullanarak yöresel mimariye uygun 1440 konut yapacak. Diyarbakır Suriçi semti gecekondu işgalinden kurtarılacak. Yeni Hasankeyf için 596 konut, Ilısu Köylüleri için 48 konut inşa edilecek


TOKİ'den verilen bilgiye göre, şimdiye kadar tarihi taşınmaz kültür varlıklarının yaşatılması projesi kapsamında 234 projeye 18 milyon lira kredi desteği sağlayan idare, Güneydoğu'nun üç tarihi şehrinde üç ayrı proje başlattı. Diyarbakır Suriçi, Mardin Evleri ve Hasankeyf projeleri ile tarihi kentler, mimari yapısına uygun olarak yenilenmiş olacak.

DİYARBAKIR SURİÇİ'NDEKİ GECEKONDULAR YIKILACAK

Tarihi kentlerin yenilenmesi kapsamında TOKİ tarafından Diyarbakır Suriçi Kentsel Yenileme Projesi uygulanacak. Tarihi surların içindeki gecekonduların tamamı yıkılarak, yerlerine turizm mekanları yapılacak. Çarpık ve kaçak yapılardan arındırılacak olan Sur bölgesi, Diyarbakır’ın tarihi dokusuna uygun bazalt taşlardan butik otel, kafeterya, lokanta gibi turizm mekanlarına kavuşacak.

TOKİ, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi ile daha önce imzaladığı ''Diyarbakır Tarihi Sur Koruma Bandı Gecekondu Dönüşüm Projesi'' ile Diyarbakır Valiliği ile imzaladığı ''Diyarbakır Alipaşa ve Lalebey Mahallesi Gecekondu Dönüşüm Projesi''ni daha sağlıklı yürütülebilmesi amacıyla birleştirdi. Bu çerçevede bu yıl 14 Ekim'de Ankara'da, TOKİ Başkanı Erdoğan Bayraktar, Diyarbakır Valisi Hüseyin Avni Mutlu, Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir ve Sur Belediye Başkanı Abdullah Demirbaş ortak bir protokol imzalamıştı.

Protokol kapsamında, bölgeden taşınması gereken 1276 hak sahibi, isterlerse mülkiyetlerinde bulunan taşınmazların bedelini nakit olarak alabilecek, isterlerse TOKİ'nin Çölgüzeli mevkindeki yaptıracağı konutlardan edinebilecek. Gecekondu sahiplerinin TOKİ konutlarından alabilmesi için konutların fiyatı, Başbakanlık oluru ile yüzde 30 düşürülmüştü. Vatandaşlar, mülkiyet bedeli peşinata sayılmak ve kalan borcunu 180 ayda (15 yıl) taksitle ödemek üzere konut alabilecek. Ayrıca söz konusu evlerde kiracı olarak oturanlar da konut alma hakkından yararlanacak.


ömer faruk26

8 yıl önce - Çrş 13 Oca 2010, 15:21

sevindirici bir haber... özellikle mardine yapılacak konutların zerafetine çok dikkat edilmelidir.o tarihi evlerin yanına yakışacak bir mimari hazırlanmalı...

emre2110
8 yıl önce - Çrş 13 Oca 2010, 15:23

Evet sana katılıyorum gerçekten çok dikkat etmeleri gerekonurnazliaka
8 yıl önce - Çrş 13 Oca 2010, 16:42

Öncelikle Sur ve çevresindeki vatandaşlara sunulan olanaklar çok yerinde. İstenirse nakit bedelin verilmesi istenirse 15 yıllık vadeyle konut sağlanması ve bu işlemin de konutların fiyatı ucuzlatılarak gerçekleştirilmesini vatandaşların mağdur edilmemesi adına yerinde buluyorum.

Sur ve çevresinin gecekondulardan arınması hem o bölgede oturan vatandaşın daha iyi koşullarda yaşaması hem de bu bölgenin tam anlamıyla turizme açılması için büyük önem taşıyor. Projeye bir an önce başlanmalıdır. Böylece Diyarbakır'ın tarihi mirası daha da gün yüzüne çıkacak ve son yıllarda artan turizm etkinlikleri oldukça önem kazanacaktır. Tarihi surların gecekondulardan arınmasıyla birlikte dünyanın en sanatsal duvarı olan Diyarbakır Surları tüm güzelliğiyle kendisini gösterecektir. Keza Diyarbakır Surları içerisindeki mahallelerde yer alan ancak kenti bilmeyen ya da rehber kullanmayanların pek gitmediği yapılar da bu şekilde turizme katılacaktır. Kısacası Diyarbakır turizm kenti olma hedefinde önemli bir mesafe kat edecektir. Ayrıca bu adım içerisinde sadece gecekonduların değil uzun vadede başka yapıların da yıkılması gerekiyor. Ali Mirzai Caddesi'ndeki estetikten yoksun yapılar için de vatandaşa cazip koşullar sunulmak kaydıyla orta ve uzun vadede adımlar atılmalıdır.

Fikir vermesi açısından Diyarbakır Surları içinde ve etrafındaki gecekondulardan kesitler sunuyorum:(+)

Sur içindeki gecekondular
(+)

Surun hemen dışındaki gecekondular


taygun21
8 yıl önce - Çrş 13 Oca 2010, 18:01

çok güzel bi gelişme.güzelim suriçi yıllardır gecekondu istilasındaydı.ayrıca geçen hafta vali mutlu hz.süleyman camii etrafındaki 150 gecekondunun bedellerinin ödendiği 15 ocak itibariyle boşaltılacağı haberini verdi.diyarbakır hakketiği değere yavaş yavaş kavuşuyor.

atlantis_
8 yıl önce - Cum 07 May 2010, 20:32

Çölgüzeli mevkiinde yapılıyor konutlar ve bitmek üzereler.e_MR_e

8 yıl önce - Prş 24 Hzr 2010, 14:45

Çölgüzeli TOKİ 816 Adet Konut 1 Etap'ın inşaat mühendisiyim.

Biraz bilgi vermek gerekirse;

Bu projenin Diyarbakır ayağı için 2 etap halinde gerçekleştirilen projenin

1. Etabı:

816 Adet Konut,
24 Derslikli İlköğretim Okulu
Sağlık Ocağı
Ticaret Merkezi
Cami
Ticaret Merkezi

2. Etabı:

456 Konut

olmak üzere toplam 1272 Konuttan oluşmaktadır. Blok düzeyinde inşaat tamamlandı. Sosyal donatılar son aşamada. Yaklaşık olarak 3 aylık yol ve çevre düzenlemesi çalışmamız kaldı. Haksahipleri öncelikli olmak şartıyla geri kalan konutlar daha sonradan normal satışa çıkarılacaktır. (3/4 ü satışa çıkarılır diye tahmin ediyorum)


sh3rif
8 yıl önce - Prş 24 Hzr 2010, 18:51
.


tşkler kardeş...verdiğin bilgiler için.

yunus21
7 yıl önce - Cmt 23 Ekm 2010, 13:11
Diyarbakır - Konut Projeleri


Çeysa inşaat Altınkent Villaları(+)

(+)

(+)


Silvan yolu 8.km yapılmaktadır

http://www.ceysayapi.com.tr/


yunus21
7 yıl önce - Cmt 23 Ekm 2010, 13:15

Çeysa inşaat Diyarpark konutları zemin+12 kat ve 5 bloktan oluşmaktadır


Batı çevre yolu üzerinde yapımı tamamlanmıştar

http://www.ceysayapi.com.tr/En son yunus21 tarafından Cmt 23 Ekm 2010, 13:32 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi


sayfa 1
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
123 ... 848586   sonraki »
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET