Ana Sayfa 882 bin Türkiye Fotoğrafı
İstanbul'un çöplük olduğu zamanlar
Sayfa: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21  Sonraki
Ana Sayfa -> İSTANBUL - Haberler ve Sohbet
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
Burç

4 yıl önce - Çrş 13 Oca 2010, 14:53
İstanbul'un çöplük olduğu zamanlar

Benim gençliğimde İstanbul'da devamlı bir çöp sorunu vardı. Nüfusu sadece 5 milyon olan şehirde nedense doğru düzgün çöp toplanamaz, sokaklarda çöp yığınları olurdu. Çöpçüler de devamlı grev yapar, bir türlü de grev yapmayan çöpçü bulunamazdı.

1992 yılına ait grev ile ilgili bazı fotoğraflar buldum, genç arkadaşlarımız da o günleri öğrensin istedim. İşin garibi genç olmayan bazı arkadaşlar da o günleri hafızalarından silmiş, geçmişteki güzel İstanbul nostaljisi içinde yaşıyorlar. Onlara da hatırlatma olsun.

O zamanlar Fatma Girik, sinema oyuncusu değil, Şişli Belediye başkanı idi. Sokaklar çöplerden geçilmez, belediyelerde 5 kuruş para kalmamış, Fatma Girik kendi cebinden ödeyerek adam tutar çöpleri toplatmaya çalışır, grev yapan çöpçüler bu adamları döverdi.

Çöplüklerde biriken metan gazları patlar , gecekondu mahalleleri çöp altında kalarak düzinelerle insan ölürdü. Patlayan çöplük nostaljisini de bir ara koyarım siteye...

İşte İstanbul bir zamanlar böyleydi :

(+)

(+)

recep demirbas
4 yıl önce - Çrş 13 Oca 2010, 14:57

şimdi işçiler grev yapınca sesinizi çıkartmayın o zaman.

Burç

4 yıl önce - Çrş 13 Oca 2010, 14:57

Buyur? ne alaka?

huseyin yildirim
4 yıl önce - Çrş 13 Oca 2010, 15:02

evet o gunlerde sadece istanbul degil insalnarda kokuyodu susuzluktan ,haftada 2 gun su alabiliyodu evler,istanbul icin hatirlanmasi dahi kabus olan gunlerdi

recep demirbas
4 yıl önce - Çrş 13 Oca 2010, 15:04

grev şimdi yapılınca ağzınız yamuluyor eleştirmekten. o zamanki olaydan nemalanmaktan da geri kalmıyorsunuz ama.
içiniz dışınız bir olsun.

Fatih C1
4 yıl önce - Çrş 13 Oca 2010, 15:05

O zamanları unutmadık Allah bir daha göstermesin.

Yusuf Esengül

4 yıl önce - Çrş 13 Oca 2010, 15:06

Evet o günleri hatırlıyorum. Çok acınacak haldeydi İstanbul. Türkiye için utanç tablosu idi. O günlerde bile gelen turistler vardı yarı acıyarak ya küçümseyerek bakarlardı. Çeşmelerden akan sular da içilemezdi. Çoğu çeşmede İÇİLMEZ yazısı bulunurdu.

Bir de Hekimbaşı çöplüğündeki patlama çok kötüydü. Allah o günleri tekrar göstermesin.

MeteHan!
4 yıl önce - Çrş 13 Oca 2010, 15:09

Alıntı:
şimdi işçiler grev yapınca sesinizi çıkartmayın o zaman.

Madem konu açıldı şunu ekliyeyim.

Sarıyer Belediyesi 200 adet işçi çıkardı.
Sebep para yok.
Ama yerlerine kendi kafalarına uyan hemde maaşları daha yüksek yeni işçiler alındı.

Dün akşam:Kanal 7 Haber.

------------------------------------------------

Eminönüne gittiğimde turistlerin çöp dağlarına bakarak ve burunlarını tıkayarak yürümeleri beni çok utandırırdı.

Sokak araları ise felaket.
Her köşe başında çöp dağı vardı.Mikrop saçmasınlar diye üzerlerine kireç dökerdik.
Aynı şekilde sularda haftalarca akmazdı koca İstanbul'da.
Dönemin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı NURETTİN SÖZEN

mehmetalisen54
4 yıl önce - Çrş 13 Oca 2010, 15:22

Sadece turistler değil, biz de Adapazarı'ndan acıyarak bakardık İstanbul'a. Hele bir de Ümraniye de oturuyorsanız, çöplüğün içinde yaşıyor zannederdik. Bugün çok şükür o çöp dağları yok, ama yine Türkiye nin en pis şehirlerinden biri İstanbul, diğeri de Adapazarı

MeteHan!
4 yıl önce - Çrş 13 Oca 2010, 15:26

Alıntı:
ama yine Türkiye nin en pis şehirlerinden biri İstanbul

Ne açıdan pis.

Her akşam çöpler toplanır.
Caddeler yıkanır,süpürülür.

İnsanların yerlere attığı çöplerden bahsediyorsanız,12 milyonluk şehirde bir dünya umursuz insan yüzünden oluyor bu olay.

Benim kitabımda yere çöp atmak kul hakkıdır.
Ben atacam,hem çevre kirlenecek,hemde başkası benim pisliği toplayacak.
Yere tükürmekte çok iğrenç.

cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
Ana Sayfa -> İSTANBUL - Haberler ve Sohbet