Ana Sayfa 915 bin Türkiye Fotoğrafı

Şehir merkezlerinde kalan aserki birlikler taşınmalı mı?
Evet
57.7%
 57.7%  [113]
Hayır
42.3%
 42.3%  [83]
Toplam Oy : 196

Enes Zengin

4 yıl önce - Sal 05 Oca 2010, 21:35
Askeri Birlikler & Kışlalar Şehir Merkezlerinden Taşınmalı mı?

Bu akşam İstanbul Şehir Rehberi' nde gezerken dikkatimi bir şey çekti. İstanbul Anadolu Yakası' nda 5 tane büyük askeri birliğin veya kışlanın 3' ü tamamen olmak üzere, şehir içinde kalmakta. Bu birlikler ilk kuruldukları zaman buralar şehir dışı iken günümüzde şehir sürekli büyüyor. Diğer illere de Google Earth ile baktığımda benzer durumlar var.

(+)
Sadece İstanbul' a bakıldığında bile 10' dan fazla büyük askeri birlik bulunmaktadır.

Benim aklıma takılan sorulara bu konuda bilgisi olan kişilerden cevaplar rica ediyorum;

1) Bir şehirde bu kadar çok kışla olması normal midir?
2) Şehrin bu kadar içinde bu derece büyük askeri birlikler olur mu?
3) Yoksa bu birlikler herhangi bir savaş anı düşünülerek özellikle mi şehir içinde bulunuyor?
4) Avrupa Yakası' nda sadece HASDAL Kışlası' nda yaklaşık 30.000 asker olduğunu biliniyor. Çok asker yerine az ama iyi eğitimli asker olması gerekmez mi?
5) Stratejik açıdan bakıldığında bu kadar birliğin kiminin ayrı ayrı kiminin ise neredeyse sırt sırta bulunması israf değil mi?
6) Profesyonelleşmek isteyen ordumuzun bu kadar çok birliği sadece Anadolu Yakası' nda bulundurması askeri açıdan gerçekten gerekli mi?

Eğer bu soruların cevapları olumsuz ise aşağıdaki soruları da sormamız gerekmez mi? Alttakiler ise biraz komplo teorisi gibi olacak.

1) Kapatılan kışlalar yüzünden azalacak general sayısından dolayı bu birlikler kapatılmıyor olabilir mi?
2) Bu fazla birliklerde ki subay, astsubay ve erlerin ekonomiye ekstra yükü nedir?
3) Bu birlikler gerektiğinde sivil vatandaşları kontrol altında tutmak için mi merkezlerde bulunuyor?

Bu konuda bilgili olanların diğer ülkelerle karşılaştırmalı olarak cevap vermesi çok güzel olur.

Not: Başlığın çok fazla siyasi çerçeveye girmemesini rica ediyorum.

sinan8877
4 yıl önce - Sal 05 Oca 2010, 21:39

Hiiç taşınmasından yana değilim. Sonra ne olacak? Oralar da beton olacak. Bence kalsın. Paşalar golf da oynasın, istediklerini de yapsınlar. Çarpık İstanbul'un bir parçası olmasından kat kat iyidir.

ÖZTÜRK_Y77
4 yıl önce - Sal 05 Oca 2010, 21:44

Alıntı:
Askeri Birlikler & Kışlalar Şehir Merkezlerinden Taşınmalı mı?

Niye?
Birilerine batıyor mu askeri birliklerin ve kışlaların şehir merkezinde olması

Alıntı:
Not: Başlığın çok fazla siyasi çerçeveye girmemesini rica ediyorum.

Tam siyasetin içine düşecek bir başlık açmışsın zaten

Enes Zengin

4 yıl önce - Sal 05 Oca 2010, 21:46

Alıntı:
Tam siyasetin içine düşecek bir başlık açmışsın zaten

Tamamen kişisel merakım yüzünden açtım ama siyasi curcuna yaratacaksa kapatılsın. Eskiden merak ettiğim sorulara bu konuda bilgisi olan kişiler daha çok cevap verirdi. Şimdi en ufak fırsatta birileri (siyasi görüşü farketmez) dadanıyor.

mustafa altun
4 yıl önce - Sal 05 Oca 2010, 21:50

kışlaların yerleri gayet iyi ; asıl sorun şehirlerin plansız gelişmesi....istanbul doguda kocaeli , batıda tekirdag ile birleşti sizce bu normal mi...allahtan aşagıda ve yukarda deniz var yoksa ne olurdu acep...
sayın enes siz kışlaların yeri hakkında degilde şehrin çarpık gelişmesi hakkında başlık açın....

mhkose
4 yıl önce - Sal 05 Oca 2010, 21:51

Normalinde askeri kışlalar inşa edilirken yapıldığı yılın şartlarına göre şehrin dışına yapılırdı.daha sonra şehrin nüfusunun artışı ve buna bağlı olarak gelişme ve yayılma sonucunda bu kışlalar şehrin içinde kalmışlardır..

yani demek istediğim örneğin 1980de inşa edilen bir kışlanın inşa edildiği alan o yıllarda şehrin dışında kalıyor ise,artan nüfus sonucu çevresinin yerleşim olması nedeniyle günümüzde şehrin içinde kalmıştır...

Sadece İstanbul'da değil neredeyse tüm şehirlerimizde durum böyledir..

Enes Zengin

4 yıl önce - Sal 05 Oca 2010, 21:54

Alıntı:
sayın enes siz kışlaların yeri hakkında degilde şehrin çarpık gelişmesi hakkında başlık açın....

O konuda siz rahat olun. Ben şehirler normal gelişti mi dedim mesajın herhangi bir yerinde? Küçülmeye çalışan ordumuzun bu kadar fazla birliğinin tek bir bölgede bulunmasının doğruluğunu sordum sadece.

Kocaeli' yi bilenler bilir Kolordu 1999' dan şehir dışına taşındı. Şu anda merkezden uzakta Köseköy' de bulunuyor.

Size göre orası neden taşındı?

ÖZTÜRK_Y77
4 yıl önce - Sal 05 Oca 2010, 21:56

Alıntı:
Kocaeli' yi bilenler bilir Kolordu 1999' dan şehir dışına taşındı. Şu anda merkezden uzakta Köseköy' de bulunuyor.

Size göre orası neden taşındı?

Kolordu 99 depremi dolayısı ile taşınmış olmalıdır diye düşünüyorum

En son ÖZTÜRK_Y77 tarafından Sal 05 Oca 2010, 21:58 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi

Hakan_ank89
4 yıl önce - Sal 05 Oca 2010, 21:57

Zamanında şehir dışında planlanan kışlalar, bugün yalnız İstanbul'da değil, hemen hemen tüm şehirlerde şehrin içinde kaldılar, bu sebeple şimdi askeri tesislerni yıllardır bulundukları arazilerden taşınmasını istemek biraz yanlış olur, dağdan gelip bağdakini kovmak olur.

Bu sebeple askeri kışlalardan çok, şehirlerimizin planlamaları neden sağlıklı yapılmıyor bunu tartışmak daha mantıklı, bu ülkenin onlarca üniversitesinde şehir ve bölge planlama denen bir bölüm var, ve bu bölüm dün kurulmadı, yıllardır yüzlerce hatta binlerce mezun verdi. İyi güzel ama bu kadar insan nerede? Neden bu insanların çalışmaları kriter alınmıyor da şimdi tüm şehir dolunca gözümüzü bakir kalmış, şehrin nefes almasını sağlayan askeri birliklere dikiyoruz?

Bugün bu birlikler şehrin dışına taşınsa, 30-40 sene sonra tekrar şehir içinde kalacakları için, askeri tesislerin taşınması gibi bir gereklilik yok bana kalırsa(olağan dışı durumlar hariç tabi).

mustafa altun
4 yıl önce - Sal 05 Oca 2010, 21:58

ya kardeşim anlatamadım galiba; şehrin dışı diye bi kavram kalmadı......kocaelinde şehrin dışında boş yer var ama istanbul da yok....senin dedigin olursa istanbulda askeri birlik diye bi şey kalmaz.çünkü hepsi yerleşim yeri içinde......

cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
Ana Sayfa -> HABERLER ve SOHBET