Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
Ömer3510

8 yıl önce - Pzr 03 Oca 2010, 12:08
Türkiye'nin Venedik'i İZMİR

Alıntı:
İki yaka sular altında
Kordon ve Bostanlı'da yine deniz seviyesi yükseldi, çok sayıda ev ve işyerini su bastı. Bodrum kattaki otoparklarda yüzlerce araç sulara gömüldü TOLGA TEKİN / ŞAFAK İNCE (HABER MERKEZİ)

İzmir'in iki yakası, Karşıyaka ve Alsancak, dün de lodosa teslim oldu. Bostanlı ve Kordon'da yükselen deniz, sahile taştı. Yollar deniz sularına teslim olurken trafik aksadı, yollar kapandı. Kentin yetersiz altyapısı yüzünden, yağmur yağmamasına rağmen Karşıyaka'daki çok sayıda ev ve işyerinin bodrum katını su bastı.
1. Kordon'da Venedik'i andıran görüntüler oluşurken, rögarlardan gelen deniz sularının 2. Kordon ve Kıbrıs Şehitleri Caddesi'nin belli bölgelerine yayılması sonucu çirkin görüntüler oluştu.

TRAFİK DURDU
İki gündür, özellikle kentin sahil kesiminde etkili olan şiddetli lodos, önceki gece Karşıyaka ve Bostanlı'da bodrum kattaki bazı ev ve işyerlerini su basmasına neden oldu. Saat 03.00-04.00 sıralarında patlayan fırtına hayatı felç etti. Yağmur yağmamasına karşın yaşanan su baskınlarına, deniz seviyesinin yükselmesi ve lodos neden oldu. Yetkililer, gece geç saatlerde aniden patlayan lodosun deniz suyunun 80 santim ile 1 metre arasında yükselmesine neden olduğunu belirtti. Dalgaların kıyıya vurması ve rögarların taşması yüzünden apartmanların bodrum katlarındaki dairelerle bodrum katlarında bulunan otoparklardaki araçlar sular altında kaldı. Ev ve araçlarında maddi hasar meydana gelen vatandaşlar bu duruma isyan etti. Bu arada yollarda yükselen sular yüzünden araçlar ilerlemekte güçlük çekti, bazıları ise yolda kaldı.

SORUN ALTYAPI
İzmir Şehir Plancıları Odası Yönetim Kurulu Üyesi Nehir Yüksel, yaşananların altyapı yetersizliğinden kaynaklandığını söyledi. Yüksel, oda olarak benzer uyarıları daha önce de yaptıklarına dikkat çekerek, "İzmir bir dolgu alanı ve 16. yüz yıldan itibaren yaşanan bu süreçte sürekli deniz dolduruldu. Kod farkının gözetilmemesi nedeniyle de bu sorunu sürekli yaşıyoruz" dedi.
Denizdeki pislik, taşkınlarla birlikte caddelere, sokaklara yayıldı. Lodos yüzünden Körfez'de vapur seferleri yapılamadı. İZSU, 170 kişilik ekiple taşkınlara müdahale etti.

ETKİSİ AZALACAK
Öte yandan İzmir ve Ege'de esen kuvvetli lodos, bugün öğle saatlerinden itibaren etkisini azaltacak. Öğle saaatlerine kadar devam eden lodosla birlikte aralıklı sağnak yağış da etkili olacak. Kuvvetle esen rüzgarın kuzeye dönmesiyle birlikte, hava sıcaklıklarında da 7-8 dereceye varan düşüşler olacak. Hava sıcaklığı İzmir'de 10 dereceye kadar düşecek. Sıcaklıkların düşmesi ile birlikte Afyonkarahisar'da kar bekleniyor.

Yeni Asır

http://www.sabah.com.tr/multimedya/video/videoizl ...ef54d260e5

Alıntı:

Lodos vurdu, deniz bastı!

güncellenme zamanı 3.1.2010
Lodos, Ege Bölgesi’nde de hayatı olumsuz etkiledi. Bodrum’da geceyarısı başlayan şiddetli lodos ilçede hayatı felç etti, birçok sahil yolu bozuldu, iskeleler parçalandı. Çanakkale’de de lodos nedeniyle Bozcaada’ya ulaşım sağlanamadı. Gökçeada-Kabatepe hattında ise seferler güçlükle yapılabildi.

Kordon’da ve Karşıyaka’da şiddetli lodosla kabaran deniz, caddeleri yine nehire çevirdi, sahildekiçok sayıda ev ve işyerini su bastı. Vatandaşlar yaşadıklarına isyan ederken, Belediye’ye tepki gösterdi

Lodosla birlikte yükselen deniz suları Bostanlı Cemal Gürsel Caddesi ile 1746, 1748, 1743 ve 1749 Sokakları doldurdu. Zemin katlardaki çok sayıda ev ve işyerinde su baskını meydana geldi. Yeni yılı kutlayıp cuma gününü de evlerinde dinlenerek geçiren vatandaşlar haftasonu için dışarı çıkınca, yağmurun yağmadığı bir günde meydana gelen su baskınıyla neye uğradıklarını şaşırdı. Her fırtınada aynı durumla karşılaştıklarını söyleyen vatandaşlar yaşadıklarına isyan edip Belediye’ye tepki gösterdi, biran önce önlem alınmasını istedi.
Nehire dönen yollarda araçlar trafikte ilerlemekte güçlük çekti. 1746 Sokak 6 numaranın garajında bulunan iki otomobille iki motosiklet sular altında kaldı. 35 KZT 90 plakalı otomobil ile 35 ADF 64 plakalı motosikletin sahibi kafe işletmecisi evli ve 3 çocuk babası Erdinç Özkeskin (47), “Her fırtınada böyle şeyler yaşıyoruz. Belediye bu işe biran önce çare bulsun” dedi.

Zemin katlar perişan
Yalı Caddesi’ndeki 364 numaralı binanın zemin katında sular altında kalan eczanenin sahibi Şerafettin Ekmekçioğlu (43), yaşadıklarına “İşyerim bir metreye kadar su içinde. 8-10 bin TL zararım var. Bu olay tamamen altyapının yetersizliğinden meydana geldi. Izgaralar görevini iyi yapmıyor. Kaldırımlar da yeteri kadar yüksek değil” diyerek tepki gösterdi.
Aynı binanın zemin katında bulunan ve balkonu yerden 1 metre yüksekteki bir evin de bütün odaları suyla doldu. Evsahibi Hikmet Coşar Deniz (75), “Allah’tan gelen bir afet. Hiçbir belediye bunu önleyemiyor” diye konuştu.

milliyet ege

artık hiç yağmur yağmasada yağmuru aramaz olduk deniz seviyesi aşıyor ve altyapı çalışmıyor kordon ile ksk sahil sular altında kalıyor 2010 yıla girdiğimz bu günlerde bu görüntüler İzmirin nerede oldugunu açıkça gösteriyor zamanında altyapıyı öyle bir kurduk ki diye kibirlenenler nerede hani altyapı süperdi ne oldu altyapı feyk mi oldu yoksa o alt yapı bir yere mi kaçtı
İZSU 300 trilyon kar elde etti deniliyor işte sonuç ortada

serdarsara

8 yıl önce - Pzr 03 Oca 2010, 12:35

Başlıgı görünce şasırdım türkiyenin venediği diye eskişehire söyleniyor ne oldu izmire dememe kalmadan baktımki taşan denizin kalıntılarından dolayı bu sıfat giydirilmiş

İ.Hakkı Erdoğan
8 yıl önce - Pzr 03 Oca 2010, 19:46

Keser döner sap döner, gün gelir devran döner.Bu söze bayılıyorum.2009'da İstanbul'da bir sel felaketi olmuştu.Daha sonra bu yağışın Ankara'ya geleceği söylendi.Bunun üzerine Ankara'da alınan önlemlerle bugün bu sayfada belediyeyi savunanlar dalga geçmişti.Çok net hatırlıyorum.

İzmir'in altyapısının süper olduğundan falan bahsetmişlerdi.Ankara ile dalga geçmişlerdi.Ankara'da o günlerde sel olmadı.Ama bugün İzmir'i sel aldı.Ve görüyorumki benim o zaman bu arkadaşlara yazdığım mesajların içeriği bugün bu başlıkta.Mesela Erkin üstadın Londra'dan verdiği görüntüyü bende kullanmıştım.

Sonra Londra ile ilgili haberde benim o zaman verdiğim mesajdan alınmış.Yani benim o zaman kendilerine karşı sunduğum haberleri bugün onlar başkalarına sunuyorlar.Hemen rol değişmişler.

Mesel Erkin üstadımız 12 Eylül 2009 saat 16:43'te ne demiş?
http://wowturkey.com/forum/viewtopic.php?p=1392540#1392540
Alıntı:
Yapma doğrudan temin diye akılları bulandırırken kendi dizlerine kadar çamura gömülmek, İzmir de yağmur yağdı ama Aziz Kocaoğlu vatandaşlarına sel baskınına karşı üst komşularınıza çıkın demedi. Ankara gelsin İzmirde yağmur kanalı nasıl yapılır onu öğrensin ! Metroyu da öğrenecek..

Ankara İzmir'den kanal yapmayı öğrenecekmiş, aman nolur öğrenmesin.Böyle kanal yapılırsa kurak Ankara'da su kanallarında feribot çalıştırmamız gerekir.

İşin garibi o gün İzmir'i övüp, Ankara'yı yerenlere benim yazdığım mesajları onlar bugün yazıyorlar.Neyse öğretebilmişiz demekki bazı şeyleri.Anlamışlar yani bu tür ekstrem durumlarda altyapı ne olursa olsun sorun çıkabileceğini.Bu da başarıdır.Daha çok şey öğreteceğiz zamanla.

İ.Hakkı Erdoğan
8 yıl önce - Pzr 03 Oca 2010, 19:59

Mesele şu Ankara'da su basmıyor, su basmasına karşı önlem alınıyor.Millet önlemlerle dalga geçiyor.İzmir'de su basıyor, ortalık Venedik'e dönüyor.Bu sefer savunmaya geçiliyor.Bu ne perhiz bu ne laha turşusu.

Madem İzmir'i su bastı yesene Ankara İzmir'den kanal yapmayı öğrenecek lafını.Sölemek kolay yutmak zor.

Alıntı:
İzmir de yağmur yağdı ama Aziz Kocaoğlu vatandaşlarına sel baskınına karşı üst komşularınıza çıkın demedi. Ankara gelsin İzmirde yağmur kanalı nasıl yapılır onu öğrensin !

Bu lafın izahı lazım.Hani nerde kanallar?Noldu o kanallara?

İ.Hakkı Erdoğan
8 yıl önce - Pzr 03 Oca 2010, 20:21

Alıntı:
Alt geçitleri su basmıyordu İ.Hakkı.... Hatta resimlerle vermiştik sende kabullenmiştin...

Basar tabiki, niye basmasın.Her yerde su basar.Avrupa'sı, Amerika'sı her tarafı su basabilir.Ben birşey demiyorumki.Bugün İzmir'i de basabilir sıradan bir olay sonuçta.Yani İzmir'i niye su bastı, ne uyduruk altyapınız var demiyorum.

Dün İzmir'den kanal yapmayı öğrensin diyordunuz bugün ne diyorsunuz, sadece onu merak ediyorum.

Alıntı:
Ankara ile ilgili artık hiçbir şey demeyeceğim.İzmir'de bu kadar yağmur yağarken alt geçitleri su bastı diye 1 tane bile haber çıkmazken Ankara'da haberlere konu oluyor.Pardon 1 tane bile haber yok dedim.Bir tek Yenişehir'deki alt geçidi su bastı ancak İzmir'de belki 100 tane alt geçit var.Ankara'da farklı farklı geçitleri görüyoruz durmadan.Neyse bana Ankarayı eleştirmek düşmez.Ancak Bir Ankaralı İzmire çamur atıyorsa bunları söylerim.

Arkadaşım Ankara'da 104 tane alt-üst geçit var.İzmir'de mi 100 tane olcak hiç güleceğim yoktu vallahi.

Haber çıkmaması demek basmadığı anlamına gelmezki.İzmir'de arsenikli su vardı, haber çıkmıyordu.Haber çıkmıyor diye arsenikli suyu görmezden mi gelelim.

erkin1
8 yıl önce - Pzr 03 Oca 2010, 20:24

Dünya Bankası, İstanbul’da izinsiz atık sahaların ve derelerin ıslahı ve temizlenmesi amacıyla uygulamaya konulan altyapı projesinde İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile ortaklık yapmaktan onur duyduğunu bildirdi.

Alıntı:
Dünya Bankası’ndan yapılan açıklamada, söz konusu projenin toplam maliyetinin 336.15 milyon dolar olduğu kaydedildi. Açıklamada şöyle denildi:“Proje kapsamında, İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından özellikle hassas görülen derelerin ıslahı bulunmaktadır. Projenin uygulanması, geçtiğimiz hafta meydana gelen sel gibi gelecekte meydana gelebilecek olası sellerde can kaybı, fiziksel hasar ve mali kayıpların azaltılmasına yardımcı olacaktır. Proje ayrıca, seçilen altyapı tesislerinin güçlendirilmesi ve acil durum müdahale eğitimlerinin geliştirilmesi yoluyla gelecekte meydana gelebilecek olası depremlerin etkisinin azaltılmasına da katkıda bulunacaktır.”

Kaynak: AA

Alıntı:
336.15 milyon dolar olduğu kaydedildi

İzmir'e Ankaraya bu kadar imkan verilmiş mi? 19 Adet dere ıslahı için kullanılacak...
Alıntı:
2004-2009 yılları arasında; İSKİ dere ıslahı çalışmaları için, 345.330.950.TL harcama yaparken, Altyapı Hizmetleri Müdürlüğü dere ıslahı çalışmalarına 289 770.000 TL harcama yaptı.
.
2004-2009'da Bu kadar harcama yapıldı İşte resim...

Şimdi de bir 500 milyon tl para daha harcanacak..... Dünya BANKASI sayesinde....

Bu kadar krediyi İZSU'ya acaba verirlermiydi? Ankara Aski Böyle bir kredi kullandı mı?

Lodos ile Yağmuru karıştırma derim... İzmir'in alt yapısı merak etme sağlam... Endişelenmene gerek yok... Ölü yok yaralı yok... Sadece yüz yıllardır yaşanan lodos...
Bak Venedikte aynı şeyden muzdarip... Ama onlarda hasar konumdan dolayı daha fazla...
İzmirde Sadece sahili Alsancak ve Karşıyaka sahil yolunu basıyor... İskelelerimiz de Allaha şükür ayakta... Bir lodosta göçecek İskelemiz yok...

erkin1
8 yıl önce - Pzr 03 Oca 2010, 21:14

İzmir de yeterli önemli aldı ve alt-yapı yaptı... Ne büyük kanal projesinde ne de dere ıslahlarında kasasına birileri tarafında 500 milyon tl para konulmadı.... Hatta kaynak yaratmak için Tansaş hisseleri satıldı....
Asıl Dünya Bankasının Kredisi 820 milyon $ Diğer kalan 400 milyon$ ile Kamu binaları güçlendirilecek....
İzmir deprem bölgesi değil mi? İzmirde kamu binası yok mu?

İzsu şu ana kadar yatırım yapmışsa, büyük başarıdır... Ama nedense para konusunda yardıma gelince tıssss...... 500 Milyon tl Alt-Yapı yatırımı için düşük bir meblağ mı? İzmir'e 250 versinler... Yine razıyız... Bu paraları haketmek için şehirde illa birileri ölmesi gerekmiyor...

Ve lütfen Konuları ilgili başlıkta yazalım.... Meseleler Ekseninden sapması...

recep demirbas
8 yıl önce - Pzr 03 Oca 2010, 21:25

maazallah gelgit olsa izmiri su bassa onu da izmir belediyesinden bilecekler

Mehmet Ali Ergüvenç
8 yıl önce - Pzr 03 Oca 2010, 21:45

Hadi İ. Hakkı durumu bilmiyor, Ömer Kazım sen İzmirli değil misin? Gören duyanda sel oldu sanacak... Bütün İzmir'i sel aldı maşallahh...
Yahu burada neyi tartışıp duruyorsunuz. Yok Venedikmiş yok sel başmışmış?

Lodos ne demek biliyor musunuz siz?

İzmir'de lodos olunca deniz yükselir, yaklaşık 1-2 metre yüksekliğinde dalgalar şiddetle kıyıya çarpar.
Geçen gün sel falan olmadı İzmir'de, eskilerin tabiriyle deniz karaya yürüdü. sadece dalgalar çok şiddetliydi, çarpmanın etkisiyle 4-5 metre bile yükseliği oldu.

O gördüğünüz manzaralar, görüntüler, fotoğraflar hepsi sahil şeridi. bir metre ilerisinde su birikintisi bile yok !
link verilen videonun çekildiği yerde oturuyorum. Girne Caddesi ile Cemal Gürsel Caddesi'nin kesiştiği yer. Buradan KSK yelken tesislerine kadar olan 600metrelik bir alanda bu deniz suyunun gelme hadisesi yaşandı. bunun 200 metresinde Cemal Gürsel Caddesi hem gidiş hem geliş yönünde suyla doldu, diğer 400metrelik bölümde sadece konak yönüne gidiş bölümünde 3şeritten 1,5'uğu suyla doldu.

Hasar gören otoparkı da biliyorum, gelin size göstereyim. Sahil şeridindeki bir apartmana, deniz seviyesinin 2 metre altına otopark yaparsanız suçlayacağınız kişi belediye değildir kimse kusura bakmasın...

Ha bu arada bu olay 2-3 saat sürdü. Hemen İZSU ekipleri 4-5 araçla olay yerine gelip suyu tahliye etti. 2-3 saat sonra bütün cadde kupkuruydu.

İ.Hakkı Erdoğan
8 yıl önce - Pzr 03 Oca 2010, 22:28

Alıntı:
Ha bu arada bu olay 2-3 saat sürdü. Hemen İZSU ekipleri 4-5 araçla olay yerine gelip suyu tahliye etti. 2-3 saat sonra bütün cadde kupkuruydu.

Deniz memleketi çocuğu değilim bu tarz olayları bilmem.Ancak yazılanlarda şöyle bir çelişki var.

Şimdi deniz lodosun etkisiyle yükselip, deniz karaya yürüyorsa bu suyu İZSU ekipleri nasıl tahliye ediyor.Yani deniz yükselip karayı bastıysa sonra deniz durulduysa altyapı düzgünse bu su kendiliğinden gitmeli.Fizik kurallarına göre bu böyle olmalı.

Su yükseldi tamam, dalgalar kıyıyı aştı tamam.Kıyıyı su bastı tamam.Bu su niye kendiliğinden geri denize dönmüyor?Sorun ne?Kendiliğinden dönmüyorda İZSU ekipleri gelince bu iş halloluyor.Altyapı yetersiz olduğu için olmasın sakın....

Alıntı:
maazallah gelgit olsa izmiri su bassa onu da izmir belediyesinden bilecekler

Gelgit olayının büyük su kütlelerinde yani okyanuslarda etkili olduğunu düşünürsek İzmir'de böyle birşeyin mümkün olamayacağını anlamamız gerekir.İzmir'de gelgit olsunda ondan sonra konuşalım.

Alıntı:
TÜRKİYENİN VENEDİK'İ DİYE BAŞLIK AÇMIŞSIN.... NEDEN VENEDİKTEN BİZE ÖRNEKLER VERMİYORSUN... ve resimler çok yakın zamandan...
Venedikte aynı şekilde suların yükseldiği şehirdir..... İzmirde Lodos olunca Altyapı.... Venedikte olunca üst yapı mı?

Şansıma Venedik'e gittim, biliyorum oraları.Yalnız Venedik'te şöyle iki tane konu var.Biri Venedik zaten bununla yaşıyor.Yani bu biliniyor, sular sene içinde yükselir.Bunu herkes biliyor.St.Marks klisesinin önündeki meydanı sene su basar.İnsanlar bunu bilerek, bununla yaşıyorlar.

Diğer konuda Venedik normal bir kent değil.İzmir'le karşılaştırmak yersiz.Burası kendine özel koşulları olan bir yer.Venedik'in asıl kent kısmı normal karada bulunuyor ve orada böyle su basma sorunu yok.Altyapısı olan düzgün bir şehir.Venedik ise bir oyun şehri gibi.Zaten evler, işyerleri bu su basma durumuna göre planlanmış.Eşyalar yerden bir miktar yüksekte sabitlenmiş.Yani herkes buranın koşullarını kabul etmiş.

İzmir'de böyle bir durum yok.Bu nedenle bu ikisini karşılaştırmak çok komik olmuş üstadım.

sayfa 1
ANA SAYFA -> İZMİR - Haberler ve Sohbet