Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Ankara Alacaatlı, Dodurga ve Türkkonut Bölgesi: Görüşler, Sorunlar ve Çözüm Önerileri
« önceki   123 ... 181182183184185   sonraki »

ANA SAYFA -> ANKARA - Haberler ve Sohbet
cevap yaz
sayfa 182
Doktor0667
4 hafta önce - Çrş 15 Tem 2020, 14:48
Dodurga ❤❤

Sanırım bu iş eninde sonunda bitecek. Bu dava işini duyumlarıma göre Türkiye’de bilinen çok ünlü bir avukat yürütüyormuş. Pandemi nedeniyle bu iş biraz uzamış. Rant çok büyük dönecek paralar devasa büyüklükte... Hangi partiden olursa olsun tüm belediyelerin bu dönemde paraya ihtiyacı var. Ve ne yazık ki inşaat sektörü dışında elimizde ekonomiyi domine edecek çok fazla seçenek yok. Paraya ihtiyaç yoksa arkanıza yaslanın ve bekleyin... Ben öyle yapıyorum... Arsayı alırken 5 yıl final için beklerim demiştim kendi kendime... O süreyi 7 yıl olarak revize ettim...
Emsal işine gelince kimseye tazminat çıkmayacak şekilde bitirmek zorundalar..

mertgil
4 hafta önce - Çrş 15 Tem 2020, 15:48

sn belören hissedar,

Alıntı:
Her ne kadar biz de seve seve %20 yi vermiş olsak da kademeli emsalli bütün planlar mahkemece iptal olmuş durumda.

Alıntı:
Bu nedenle hep dediğimiz planın revize edilip tek emsalli olarak çıkması (isterse geneli 0,8 olsun farketmez, yeter ki iptal riski olmasın).

Belören başlığında sizden alıntılar...

ABB neticede %20 yi almaya belirli ölçeklerdeki planları yapmaya karşılık hak kazandı.Yani bir kısım arsa sahibi bu alışveriş ilişkisine gönüllü olarak katıldı.Alan razı satan razı misali.Sonuçta fiili bir durum oluştu.Bu fiili durumun adı kademeli emsal gerçekliği.

Üstteki size ait ifadelerinizde diyorsunuz ki kademeli emsaller mahkemece iptal olmakta.ve ABBnin %20 hakkına rağmen tek emsal çıksın diyorsunuz.Belören'de de ABB ile anlaşanların ve anlaşmayanların elinde kalan arsa miktarları farklı;haliyle emsaller de farklı.Tıpkı Dodurga da olduğu gibi.
Benim size itirazım; Dodurga'da tek emsal imkanı olabilme imkanı yok iken(zira plancıyla yapılan anlaşma neticesinde bazı arsa sahiplerinin elinde kalan arsa miktarı daha az) üstteki alıntılarda da ifade ettiğiniz gibi Belören'de nasıl tek emsalin mümkün olabileceği (çünkü Beleören'de de ABB ye verilen %20 nedeniyle bazılarının elinde kalan arsa miktarı Dodurga da olduğu gibi daha düşük)

Özetle Belören'de tek emsali nasıl mümkün hale getirdiniz de Dodurga'da bu iş farklı oluyor?

belören hissedar
4 hafta önce - Çrş 15 Tem 2020, 16:07

Sayı mertgil,

şimdi öncelşkle aradaki farkı anlamanız lazım.

Kademeli emsal her yerde iptal olmuş. İşte Dodurga da bunun bir örneği. Dodurga'nın planı da işte kademeli emsal nedeniyle iptal oldu. Bu konuda mutabık mıyız?

Kademeli emsal sebebiyle iptal olan her yerde bu nedenle planlar revize edilmiş, adaletsizlikler tamir edilerek düzeltilmiş. Yani kademeli emsal eşitlik sağlanarak ortadan kaldırılmış.

Dodurga da aynı kaderi yaşayacak. Şu an plancının revizyonu hazırlamış olduğu, konunun 2-3 ay içinde meclis gündemine geleceği söyleniyor.

Ancak nereden bakarsanız bakın Dodurga'da herkesin büyük bir zaman kaybı var. Haksız mıyım?

Arsalar yıllardır imarlı tapuya sahip, ancak hiç bir faydası var mı? Çivi çakabilir misiniz? Hayır. Belediye altyapıyı yapıyor mu? Hayır. Ta ki plan revize edilip hukuka uygun hale gelinceye kadar da beklemek zorunlu.

Belören'de de aynı sebeple plan, eğer kademeli emsalle çıkarsa iptal edilecek. Dodurga ve diğerlerinin kaderini aynen biz de yaşayacağız. Yani yıllarca o planın revize edilmesini, adaletsizliğin tamir edilmesini bekleyeceğiz.

Ben de zaten hep bu sebepten dolayı planın daha baştan revize edilip hukuka uygun hale getirilmesinin gerekli olduğunu belirttim. Belediyenin pay alması benim için sorun değil, protokola daha ilk günden başvurup, en önce imza verenlerdenim.

Ancak o zamanlar kademeli emsal hakkında zerre kadar bilgim olmadığı için bu konuda uyaran (serdar bilgin gibi) üyelere sataşan, kötü niyetle suçlayanlardan biri de bendim. Ben de sonradan o söyledikleri şeyin doğru olduğunu anladım ve 1 yılı aşkındır herkese de bunu anlatmaya çalışıyorum.

Ben Belören'de birileri %20 verdiği halde tek emsalle çıksın demiyorum. Ben zaten %20 vermişim, neden vermeyenle aynı emsal olsun isteyeyim ki? Deli miyim?

Belören'de yapılması gereken şeyi, kanuna aykırı olmayacak yöntemi daha önce bir kaç açıklamıştım. Üstelik bu konuyu çok iyi bilen uzmanların bana söyledikleri yöntemdi o.

Buna göre öncelikle belediye %20 kesinti ve karşılığında kademeli emsalden vazgeçmek zorunda. Zaten mevcut protokol KOP-DOP değişimi sebebiyle geçersiz hale geliyor. Yeni bir protokolde ise belediyenin (bir de milletin malının %6 sını plancıya yem yaptıracak yöntemle) zaten %51 i yakalama şansı hiç yok. Tam anlamıyla o protokol ölmüş durumdadır.

Öncelikle belediye o kesintiyi bırakıp bütün Belören için tek emsal plan çıkaracak. Parselasyon yapılıp, imarlı tapular çıktıktan sonra ada/parsel bazında arsa sahipleriyle %20 kesinti karşılığı emsal artırımı şeklinde anlaşabilir. İşte bu durumda genele dayatma olmayıp, bireysel anlaşma/sözleşme şeklinde olduğu için kamu yararı geçerli hale geliyor ve hukuka aykırılık içermiyor.

Üstelik bu yöntemde bırakın %51 i, emin olun %90 dan fazlası belediyeyle anlaşma yapar ve belediyeye kalan arsa miktarı şimdikinin bile iki katına yaklaşır.

Aynı şekilde hisse hatalarının başımıza bela olup çok zaman kaybettireceğini anladığım için herkesi elbirliğiyle baskı yapmaya çağırdım, kimse ilgilenmedi. Tam 16 ay zaman kaybettik ve hala aynı dertle uğraşıyoruz. Hisse hataları bitmeden parselasyona geçilmesi imkansızdır, kim aksini iddia ediyorsa sahtekarın, dolandırıcının tekidir.

belören hissedar
4 hafta önce - Çrş 15 Tem 2020, 16:27

Ayrıca Dodurga'da ancak revizyonla tamir edilebilecek fiili bir durum oluşmuş durumda. Yani imarlı tapular çıkmış durumda. Plan revize edilecek ve eşitlik sağlanacak.

Mahkeme sadece planı iptal etmiş durumda, imardan önceki duruma dönmek sözkonusu değil. Zaten hukuken bunun yaratacağı yüzlerce milyon liralık tazminat sebebiyle belediyenin böyle bir niyeti de sözkonusu değil.

Belören'de ise henüz işin başındayız, ne parselasyon yapılmış, ne de imarlı tapular çıkmış durumda. Yani tesis edilmiş hukuki bir durum mevcut değil. Arsalar halihazırda tarla statüsünde duruyor.

Bu sebeple diğer taraflarda yaşanmış olan iptalleri gözönünde bulundurup ilerlemek, yani gömleğin ilk düğmesini daha baştan doğru ilerlemek en mantıklı yöntem değil mi?

Bile bile aynı hatayı yapmanın ve yıllarca zaman kaybetmenin hiç bir manası ve mantıklı tarafı yoktur.

Bilmem aradaki farkı anlatabildim mi?

mertgil
4 hafta önce - Çrş 15 Tem 2020, 16:34

Sn belören hissedar,

Söylediklerinizde genel olarak hemfikiriz.
Ancak görüldüğü üzere kademeli emsalin önünü açan yol;Plancı ya da belediye ile bir kısım arsa sahiplerinin anlaşmalarına imkan veren durum.Yani işin en kökü.
Belörende ABB evvela 5000 lik ve 1000 lik planları yapma karşılığında bu %20'yi alırım dedi.Yani sözkonusu planları neticede ayni olarak bir ücret karşılığı yaparım dedi.Neticede buna onay verildi.Bu noktadan sonra artık kademeli emsal noktasında fiili durum oluştu.ABB sizce bu %20' den vazgeçebilir mi?O zaman planları niye yaptık der mi?

Emsalleri eşitleyemesek de ''yekün denkliği'' çözümü Dodurga'da olduğu gibi Belören için de geçerlidir.

altnrsberk
4 hafta önce - Çrş 15 Tem 2020, 16:36

Merhabalar 29809/1 in plancı ile anlaşıp anlasmadigi ,plan iptali öncesi emsal durumu hakkında net bilgi verebilecek olan var mı?

Sayın belören hissedar siz bildiğim kadarıyla dediniz ama bana şuan net bir bilgi gerekiyor.

Zira ,toplam parsel 10 dönümün altında olduğu için 0.50 diyenler olduğu kadar, 50 lik bulvarda bulvar cephe olduğu ve konut+ticari olduğu için 2 emsal diyenler var.
Net cevap nedir bilen varsa cevaplarsa çok sevinirim.

Herkese hayırlı günler...

belören hissedar
4 hafta önce - Çrş 15 Tem 2020, 17:59

Sayın mertgil,

elbette şark kurnazlığı yaparak ilerlemek de mümkündür, örneğin Belören'de emsali protokolü imzalamayanlar için 1,16 yaptığınız anda inşaat metrajı eşitlenmiş olur, herkes dönümde 638 m2 inşaat hakkına sahip olur. Buna normalde hiç kimsenin itiraz etmemesi beklenir.

Ancak emin olun, bir taraftan imara taş koymaya çalışanlar, diğer taraftan da her plana itiraz etmekle görevli olduğunu zannedenler (mimarlar odası vesaire) buna karşı dava açarlar ve en az 2 yılımıza mal olurlar. Her ne kadar metrajlar aynı olsa bile planın içeriği kademeli emsal görüneceği için başımız ağrıyacaktır.

Mahkeme sonuçta herkesin aynı metraja sahip olduğuna ve bu nedenle ortada haksızlık olmadığına hükmedebilir, doğrusu da budur.

Ancak mahkemenin açılmasından gün belirlenmesine, bilirkişi atanmasından karara varılmasına ve kararın kesinleşmesine kadar rahatlıkla 2 yıl zaman kaybederiz.

Ve bu süreçte sadece biz küçük yatırımcılar zarar ederiz. Kodamanlar ise o durumdan bile kar etmeyi bilirler.

Dodurga'da imar çıktığında 1300 bandında dolaşan m2 fiyatları 450 lere düştü. Kaybeden sadece küçük yatırımcılar oldu. Kodamanlar ise imar öncesinden bile ucuza gelen bu rakamlardan alıp kar ettiler.

O sebeple bize lazım olan, daha baştan hukuki açıdan taş gibi sağlam bir planla devam etmektir. Bunun dışındaki her türlü şekilde kaybeden biz oluruz.

mertgil
4 hafta önce - Çrş 15 Tem 2020, 18:08

Sn beloren hissedar,

Beloren sorunun çözümü için sizin teziniz
ABBnin hakkından taviz vermesi üzerine kurulu.Inşallah dediğiniz gibi olur.

Dodurga için ise; mecburen şark kurnazlığı o halde sizin deyiminizle.(plancinin hakedisinden ötüru). Ne diyelim dua edelim de bu şark kurnazlığını yine sizin deyiminizle, odalar vs. görmesin.

belören hissedar
4 hafta önce - Çrş 15 Tem 2020, 19:23

Sayın mertgil,

aslında taviz sözkonusu değil, neden derseniz, imarı yapmak zaten belediyenin kanuni görevi. Belören'de buna karşılık bizlerden pay istenmesi zaten hukuken ucubelik.

Örneğin bir öğretmen nasıl devletin ödeneği ile maaş alıyor ve bunun karşılığında ders vermekle görevliyse aynı durum. Derse giren öğretmenin öğrencilerden ekstra para isteme hakkı var mı? Yok. Bunu yaptığı zaman suç ilemiş olur. Zaten bu protokolün hukuki olarak sağlam olmadığı açıkça ortada. Her ne kadar biz daha yüksek emsal için balıklama atladıysak da protokol muhataplarından birisi (ister imzalamış olsun ister olmasın) dava açtığı zaman zaten bizi çok uğraştırır. Bu konuda mimarlar (veya plancılar) odasının davası sadece odanın Belören'de arsa sahibi olmaması, yani protokolün taraflarından olmaması nedeniyle ehliyetsizlik sebebiyle reddedilmişti. Taraf olan birinin davası kesinlikle sıkıntı yaratabilir.

Üstelik benim söylediğim yöntemde belediyenin şimdikinden 2 kat fazla arsa payı alması daha büyük ihtimal. Şu anda sadece %51 belediyeye pay vermeye razı olmuşken, benim dediğim yöntemde herkes belediye ile sözleşme yapma yolunu seçer. İnşaat hakkında %45 artışı kim istemez? Elbette onu da reddeden istemezükçüler çıkabilir, ancak onların oranı eminim %5 i bile bulmaz.

Dodurga'da eşitleme yapılırsa mimarlar odasının da engelleme şansı kalmaz. Zaten iptale sebep olan dava odanın değil, sadece tek bir hissedarın davasıydı. Eşitlik sağlandığı zaman kimsenin elinde planı durdurabilecek hukuki bir argüman kalmaz.

mertgil
4 hafta önce - Çrş 15 Tem 2020, 20:05

Alıntı:
aslında taviz sözkonusu değil, neden derseniz, imarı yapmak zaten belediyenin kanuni görevi. Belören'de buna karşılık bizlerden pay istenmesi zaten hukuken ucubelik.

Belediyenin kanuni görevi ama zaman olarak illa ki şimdi imara açacağım demiyor ya da en azından böyle bir mecburiyeti yok.Bazı arsa sahipleri çek kırdırır gibi planı ve imarı şimdi yapalım hadi dediğinde belediye de iskontolu tarifeden işlem görmüş olabilir. Sonuçta karşılıklı rızai bir durum var.

Alıntı:
Üstelik benim söylediğim yöntemde belediyenin şimdikinden 2 kat fazla arsa payı alması daha büyük ihtimal. Şu anda sadece %51 belediyeye pay vermeye razı olmuşken, benim dediğim yöntemde herkes belediye ile sözleşme yapma yolunu seçer. İnşaat hakkında %45 artışı kim istemez? Elbette onu da reddeden istemezükçüler çıkabilir, ancak onların oranı eminim %5 i bile bulmaz.

İmar öncesi değil de parselasyonda ABB'nin %20'yi alması simülasyonu yeni çıkan imar kanunundan sonra zor bana göre.Zira ABB açısından kazanılmış bir hakkı riske edebilir.Önce bu kazanılmış haktan vazgeçip sonra ABB'nin bana %20 verin emsalinizi topyekün artırayım böylece tek emsal plan hazırlayalım diyebilecek olması durumu, doğrudan emsal artışı gibi de algılanabilir tüm kamuoyu nezdinde.Kamuoyu o bölgede emsal artışı varsa bize niye yok diyebilir.Emsal artışının artık kolay olmayacağı ifade edilirken bu yol bana göre zor.Diğer taraftan ABB Meclis aritmetiği, böyle bir karar alınabilmesinin kolay olmadığını söylemekte.

Alıntı:
Dodurga'da eşitleme yapılırsa mimarlar odasının da engelleme şansı kalmaz.

Dodurgada eşitleme şeklen yapılamazsa bunun adı kademeli emsal olacak ne yazık ki.

sayfa 182
« önceki   123 ... 181182183184185   sonraki »
ANA SAYFA -> ANKARA - Haberler ve Sohbet