Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
Faruk

17 yıl önce - Cmt 11 Eyl 2004, 00:08
İstanbul Vatan Caddesi

(+)

(+)

(+)

(+)

(+)

Faruk

15 yıl önce - Sal 10 Ekm 2006, 12:04

(+)

(+)

En son Faruk tarafından Pts 04 Arl 2006, 00:34 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi

Akın Kurtoğlu

15 yıl önce - Sal 10 Ekm 2006, 19:42

Benim gibi bir İstanbul delisini bile şüphede bıraktıracak kadar harikulâde bir fotoğraf çektiği için Faruk'a tebrikler Anasayfada gördüğüm son fotoğrafı, Barbaros Bulvarı ile ilişkilendirmeye çalıştım önce zihnimde. Lâkin çevredeki yapılardan burası olmadığını anladım, daha bir detaylı baktığımda; 3 boyuttan arındırılarak, çok farklı bir açıyla kadraja alış olduğu, burnumun dibindeki o meşhur caddeyi tanımam, 5 dakikayı buldu yine de  

Cadde, 1956-58 Menderes istimlâkleri sırasında Suriçi'nde açılan ve düzenlenerek genişletilen 3 önemli caddeden birisidir. Günümüzde de İstanbul kentiçindeki en geniş en'e sahip olan caddedir. Ulubatlı-Aksaray bağlantısını sağlar ve yaklaşık 2 kilometre uzunluğundadır. Yolboyunca, İstanbul'un en önemli devlet binalarının bir kısmı bulunur: Emniyet Genel Müdürlüğü, Boğaziçi Kurumlar Vergi Dairesi, Çapa Tıp Fakültesi, Gureba Hastahanesi, Fatih Kaymakamlığı, Akgün Otel vs...

Osmanlılar döneminde ve yakın tarihe kadar, Bayrampaşa (Lykos) Deresi'nin yatak görevini üstlenmiş olup, 20. yüzyılın başlarında dere ıslah edilerek üzeri kısmî olarak kapatılmıştır. 1960'lardan bu yana, İstanbul genelindeki millî bayramlarda geçit törenlerine evsahipliği yapar (Önceleri Taksim Meydanı'nda, Tak-ı Zafer Caddesi üzerinde yapılan törenler, caddenin açılmasıyla birlikte buraya kaydırılmıştır).

Akın KURTOĞLU

Sinan Doğan

15 yıl önce - Sal 10 Ekm 2006, 21:31

(+)
Ağaçlar ve çiçekler ile Vatan Caddesi

Harun_Mazi
14 yıl önce - Cmt 05 Tem 2008, 22:11

Fatih adliyesinin önünden yeşillikler arasında Vatan Caddesinin görünümü.

(+)

sayfa 1
ANA SAYFA -> İSTANBUL