Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Kahramanmaraş Otu
123   sonraki »

ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
sayfa 1
levend46
8 yıl önce - Pts 28 Arl 2009, 14:35
Kahramanmaraş Otu


Kahramanmaraş Otu

Yurdumuzun güney-doğu bölgesinde özellikle Kahramanmaraş ve Gaziantep çevresinde oldukça fazla sayıda tiryakisi bulunan, buccal yolla kullanılan “Maraş otu veya Ağız otu” “Deli Tütün” denen bir tütün çeşidinin yapraklarının toz haline getirilerek meşe, ceviz veya asma çubuğundan elde edilen kül ile yarı yarıya karıştırılmasından elde edilmektedir.

Uzmanlar Maraş ağız otunun ağızda sinir, kemik, diş eti ile dişte büyük tahrişler yaparak zarara neden olduğunu belirtiyorlar.

Verilen bilgilere göre: Meşe odununun yakılması ile elde edilen kül ve işlenmemiş 'deli' diye tabir edilen tütünün karışımından üretilen otun, ihtiva ettiği maddeler açısından insan sağlığına ciddi zararlar verdiği belirtiliyor. Dudak ile dişler arasındaki bölgeye konularak ağızda uyuşmalara neden olan ağız otunun sinir, sindirim ve solunum sistemlerinde zararlara yol açtığı da söyleniyor.

Ayrıca Maraş otu, ağız florası denilen ağız sağlığını bozuyor. Bu nedenle ot kullanan kişilerin ağız problemleri oluşuyor. Maraş otu, dişi tutan kemik ve diş etinde kızarıklıklara ve iltihaplanmalara yol açıyor. Bunun neticesinde de; kemik ve diş eti zayıflıyor, dişler önce sallanmaya daha sonra da dökülmeye başlıyor.

Ot kullananların çoğunun otun kullanımını tamamladıktan sonra bilinçsiz ve medeni olmayan bir şekilde yerlere tükürerek çevre sağlığını da olumsuz yönde etkilediğine dikkat çekiliyor.

Meşe külü ve deli tütün olarak tabir edilen yabani özel cins tütünün su ile karıştırılmasından elde edilen ve birçok yere Kahramanmaraş'tan satın alınarak -ürülen Maraş otunun, özellikle Gaziantep, Adıyaman, Hatay, Adana, Mersin gibi illerde de tiryakileri bulunuyor. Bu arada, başta İstanbul, Ankara ve İzmir gibi büyük şehirlerde ise; uyuşturucu bağımlıları esrar ve eroin gibi maddeleri bulamadıkları zaman çok daha ucuza satın alınabilen Maraş ağız otunu kullanarak uyuşmaya çalışıyorlar. Sade veya sigara kağıdına sarılarak alt ön dudak ve dişler arasında yerleştirilerek kullanılan ve 10 ila 25 dakika arasında bekletilince çeneyi uyuşturan otun sigara gibi tiryakiliği olduğu belirtiliyor.

Maraş otu (Nicotiana rustica L.) kullanımının risklerini azaltmanın en iyi yolu hiç kullanmamaktır.

http://www.cannabist.net/forum/maras_otu_nicotian ...860.0.html

Kahramanmaraş otunun Maras'ın Fransızlar tarafından işgal döneminde Fransız askerlerinin kullandığı ve ordan kaldığı söylenmektedir.


Latife Koc
8 yıl önce - Pts 28 Arl 2009, 16:51

Orta Asyada çok tüketilen bir zıkkım. Sigaraya zam gelince millet şu sası sası kokan ota sarılıyor. Eskiden ihtiyarlar dil altına atarlardı, şimdi gençler de, özellikle köy ahalisi bayılır buna.
Ağız ve akciğer kanseri yaparresim alıntıdır


Hakan ERTÜRK

8 yıl önce - Pts 28 Arl 2009, 17:08

Maraşlı bir dayı vardı,kulakları çınlasın kendisi Hatayda yaşıyordu.
İstanbul'a gitmiş,dolaşırken Taksim Meydanında mola vermiş.
Ayağında şalvar,cepken ve topuklu kundura,kocaman bir tespih
Duvarın kenarına çömelmiş,,çıkarmış Maraş otunu ağzına atarken,polis belirmiş yanında:

-Napıyorsun sen amca?
Güpe gündüz esrar içmeye utanmıyor musun?
-Yavrum bu esrar değil,Maraş otu

Polise Maraş otunun esrar olmadığını anlatana kadar dilinde tüy bitmiş,o arada Antepli bir polis gelmiş de bu esrar değil,Maraş otu demişercan tuna
8 yıl önce - Pts 28 Arl 2009, 18:21

başlık biraz zorlama olmuş ''maraş otu'' yeterliydi kullanılanı da odur zaten, ''aziz ve kahraman maraş halkının otu'' gibi bir şey olmuş(:

levend46
8 yıl önce - Pts 22 Mar 2010, 20:42

Maraş otunu deneyen 155 öğrencinin 100`ü halen kullanıcıLise öğrencileri, Kahramanmaraş ve çevresinde yaygın olarak kullanılan Maraş otunun kullanım alışkanlığını araştırdı. Buna göre, araştırmaya katılan 496 öğrenciden 127`sinin Maraş otunu sigaradan daha tehlikeli görmemesi dikkat çekti. Araştırmaya katılan ve Maraş otunu daha önce deneyen 155 öğrenciden 100`ünün halen kullanıcı olması da göze çarpan bir diğer sonuç oldu.
Kahramanmaraş Türkoğlu İmam Hatip Lisesi öğrencileri Adem Sarıkaya ve Ö. Faruk Ceyhan, öğretmenleri İlbey Dölek`in danışmanlığında, lise öğrencilerinin Maraş otu kullanım alışkanlığını araştırdı.


Araştırma, TÜBİTAK Ortaöğretim Öğrencileri Arası Proje Yarışması sonucunda da sergilenmeye değer görüldü. Maraş otunun kullanımına ilişkin çarpıcı sonuçlar ortaya koyan araştırmaya 496 öğrenci katıldı. 100`ü halen Maraş otu kullanıcısı olan öğrencilerin 58`inin her gün, 22`sinin bazen, 20`sinin de sigara olmadığında ot kullandığı tespit edildi.

Araştırmaya katılan öğrencilerin 373`ünün arkadaşları arasında ot kullanıcısı olduğu öğrenilirken, 138`inin de ailesinde kullanıcı olduğu belirlendi. Araştırmaya göre, Maraş otunu sigaradan daha tehlikeli görmeyen öğrencilerin sayısının 127 olması da dikkat çekti. Maraş otunu deneyen 155 öğrenciden 100`ünün kullanmaya devam etmesi de dikkat çeken bir diğer sonuç oldu.Maraş otunun insan sağlığı açısından tehlike arz ettiğini söyleyen Danışman Öğretmen İlbey Dölek, `Maraş otu liseli gençlerde özellikle erkekler arasında yaygınlık kazanıyor. Bu gençlere, hatta ilköğretim öğrencilerine, bunun olumsuz etkileri sağlık çalışanları ile eğitimciler tarafından konferans ve seminerlerle anlatılmalıdır.` dedi.

Yaptıkları araştırmanın sonuçlarının bir kitapçık haline getirilerek, öğrencilerin ve öğretmenlerin dikkatinin bu konuya çekilmesi gerektiğinin altını çizen Dölek, `Okullara, hastanelere ve şehrin değişik yerlerine `Maraş otu sağlığa zararlıdır.` uyarılarını içeren yazılar ve afişler asılarak öğrenciler ve halk bu konuda bilinçlendirilmeli. Otun paketlerinde de sağlığa zararlı olduğu uyarısı yapılmalı. Otun kullanımı okullarda ve kapalı diğer alanlarda yasaklanmalı.` diye konuştu.
Dükkân camları ve seyyar satıcılardaki `iyi ot`, `keskin ot` ve `fil deviren ot` gibi gençlerin dikkatini çeken ve merak uyandıran yazıların kaldırılması gerektiğine de vurgu yapan Dölek, satış fiyatlarının artırılıp, 18 yaşından küçüklere de satışın yasaklanmasının doğru olacağını belirtti.

MARAŞ OTU

Güneydoğu Anadolu bölgesinde `Maraş otu` adı verilen tütün yaprağından elde edilen bir toz, sigara yerine bazen de sigara ile birlikte yaygın olarak kullanılıyor. Bu toz Nicotiana Rustica Linn isimli, bir çeşit tütün olan ve halk arasında `deli tütün` olarak bilinen bitkinin yapraklarından elde ediliyor.

http://www.marasturk.com/maras-otunu-deneyen-155- ...anici.html


kms2009

4 yıl önce - Sal 21 Oca 2014, 00:54
Maraş Otu Yasaklandı. Satanlara Ceza Geliyor


Maraş otu, Kahramanmaraş ve bazı çevre illerinde de bilinen ve kullanılan, latince ismi Nicotiana Rustica L. olan, yörede deli tütün olarak bilinen tütün cinsinden yapılmış, içerdiği nikotinden dolayı sigara gibi bağımlılık yapan yeşil toz görünümlü maddedir.

 

Maraş otunu Fransız işgali sırasında Fransız askerlerinin kullandığı ve yöre halkının da bu askerlerden öğrenerek kullanmaya devam ettiği söylenmektedir. Maraş otu resimde görüldüğü gibi küçük poşet ambalajlarda satılır. Düne kadar kullanımı ve satışı için herhangi bir yasal kısıtlama yoktu.

Artık bundan böyle satışları yasaklandı. Kullanımı için henüz bir ceza öngörülmese de satanlara para cezaları verilecek.

Ham maddesi tütün olan ve bağımlılık yapan bir madde olduğundan, sigara ve alkol için çıkarılan kanun kapsamında değerlendirildi ve Maraş Otu da uyuşturucu madde olarak sayıldı.

Zabıtalar ve Polisler ani baskınlar yapacak.

Maraş Otu satan satıcılara zabıta ekipleri ve polisler ani baskınlar yapacaklar. Eğer hala satış gerçekleştiriliyorsa ceza kesilecek.

Kahramanmaraş'ın kültürel alkolü diye de nitelendirilen bu maddeyi artık daha az tüketeceğiz anlaşılan. Verilen bilgiye göre Maraş Otu kullanma yaşı da sigaraya başlama yaşıyla yarışıyor. Yatılı bölge okullarında kalan öğrencilerden de Maraş Otu bağımlısı olanların olduğu bildirildi.

Şehrimiz Kahramanmaraş için iyi bir gelişme. Umarız sadece yasakla değil de halkı bilinçlendirerek ve de ekonomik seviyesini yükselterek bu maddenin kullanımı azaltılmaya çalışılır.

Böyle bir haber çıkmıştı son durum nedir bilgisi olan var mı acaba?Emre Karadayı
4 yıl önce - Sal 21 Oca 2014, 12:44

Dedem kullanır benim onca senedir . Rabbime şükürler olsunki , bir sıkıntı yok .
Yasaklanırsa dedem bizi vurur , sinirden
Yasaklanmasın yav , zaten bildiğim kadarıyla bunu kullanmak her babayiğidin harcıda değil .


kms2009

4 yıl önce - Sal 21 Oca 2014, 20:47

Alıntı:

Dedem kullanır benim onca senedir . Rabbime şükürler olsunki , bir sıkıntı yok .
Yasaklanırsa dedem bizi vurur , sinirden
Yasaklanmasın yav , zaten bildiğim kadarıyla bunu kullanmak her babayiğidin harcıda değil .


Benim babamda kullanıyordu ama 2002 yılında bağırsak ameliyatı olacakken doktor bırakmalısın deyince mecburen bıraktı. Gerçekten mideyi ve ağzı mahvediyor en az sigara kadar zararı olduğunu düşünüyorum.


Misafir 966

1 yıl önce - Pts 17 Ekm 2016, 20:13

Ben istanbuldan Mesut ben kullanıyorum Maraş ottunu fakat Maraş ottunu aldıgım dükkan Arık ben satmıyorum diyor Bn nerden bulacagım maraş ottunu yer esenyurt

kagan226

1 yıl önce - Pts 17 Ekm 2016, 20:45

ilk uçakla Kahramanmaraşa bekleriz artık. Hem gelmişken boş dönmez dondurma tarhana ve biber alırsın.sayfa 1
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET