Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
levend46
8 yıl önce - Pts 28 Arl 2009, 14:28
Kahramanmaraş'tan Osmanlı'ya giden 5 Gelin


MARAŞ'TAN OSMANLI'YA GİDEN 5 GELİN


Maraş boyun eğmeyen ve asla itaatkar olmayan yapısıyla uzun yıllar Osmanlı'ya karşı da ciddi anlamda direnç noktası teşkil eden bir merkez olmuştur. Maraş'ın itaatsizliği kadirşinas bir itaatsizliktir. Bu kadirşinas itaatsizliğin karşılığında, yıllarca direndiği Osmanlı sarayına cihan padişahlarına eş olan ve cihan padişahları doğuran gelinler göndermiştir.

DEVLET HATUN

Şaban Süli (Sevli) Bey’in kızıdır. 4. Osmanlı Padişahı Yıldırım Bayezid ile evlenmiştir.

EMİNE HATUN

5. Osmanlı padişahı Çelebi Sultan Mehmed Hanın hanımı ve 6. padişah Sultan İkinci Murad Hanın annesidir. Dulkadıroğlu Nâsıreddin Mehmed Beyin kızıdır. 1389 yılında Maraş'ta doğmuştur.

Emine Hatun 16 yıl evli kaldıktan sonra 1419 yıllarında genç yaşta vefat etmiştir. Kabrinin yeri kaynaklarda geçmemektedir. Osmanlı padişah anası ve valide sultanlarından 13 tanesinin, zevçlerinin yanında veya yakınında medfun bulunduğu göz önüne alınırsa, kabrinin Bursa’da Yeşil Türbe civarında olduğu düşünülebilir.

ALİME HATUN

Bir Dulkadirli Beyi’nin kızıdır. 6. Osmanlı Padişahı II.Murad ile evlenmiştir. Fatih’in üvey annesidir.

SİTTİ MÜKRİME HATUN

Dulkadirliler’in 6. Beyi Süleyman Bey’in kızıdır. 15.12.1449’da kralların, hükümdarların, Beylerin ve bütün ile gelenlerin katılmasıyla yapılan bir düğünle Fatih Sultan Mehmed ile evlenmiştir. Çocuksuzdur. 1467’de Edirne’de vefat etmiştir. Edirne’de yaptırdığı Sultan Camii’nin hazire (mezarlığı)sinde gömülüdür. Ayrıca, İznik’te camii, Edirne’de saray, mahalle ve çeşitli binalar yaptırmıştır.

Fatih Sultan Mehmed'in şehzadeliği günlerinde, Dulkadiroğulları Beyi Süleyman'ın kızı Sitti Mükrime Hatun ile evlendirilmesi konusu Âşık Paşazade Tarihi'nde şöyle geçmektedir:

"(... Sultan Murad Han Gazi, Kosova gazasından devletle gelince, Edirne'de tahtında karar etti. Bir gün veziri Halil Paşa'ya: (Halil!. Kızımı çeyizledim, çıkardım. Şimdi dilerim ki oğlum Sultan Mehmed'i dahi evlendireyim. Ancak dilerim ki Dulkadiroğlu Süleyman Bey'in kızını alayım derim. Hem o Türkmen bizimle gayet dostluk ve doğruluk eder...) dedi. Halil Paşa: (N'ola Sultanım!. Hem lâyıktır...) dedi.

Amasya'da Hızır Ağanın hatununu gönderdiler. Yürüdü, Elbistan'a, Süleyman Bey'e vardı. O vakit Süleyman Bey'in beş kızı vardı. Beşini dahi ortaya getirdi. Hızır Ağa'nın hatunu, kızları görünce, beğendiği kızın eline yapıştı. İki gözlerinden öptü. Oradan Hünkâra geldi, haber verdi. Süleyman Bey'in itaatını, tevazuunu ve kızın eline yapıştığını, güzelliğini, evsafını, huyunu bir bir anlattı.

Sultan Murad dahi, Hatunun beğendiği kızı kabul etti. Yine tekrar Hızır Ağanın hatununu ve Anadolu'nun ileri gelenlerinin hatunlarını Elbistan'a gönderdiler. Kızı almaya Anadolu'da ileri gelen beyler de birlikte gittiler. Oraya gelince Süleyman Bey karşılarına çıktı. Büyük hürmetler edüp gelen dünürleri lütufla konağına kondurdu. Usul ve törelerince konuklarını ağırladı. İşin sonunda kızın elinden tutup Hızır Ağanın hatununun eline verdiler. Onlar da, bir alayla kızı alıp doğru Edirne'ye getirdiler.

Hünkâr, gelinin çeyizi ne ise hepsini gördü. Ve: (Hele benim töremde böyle değildir, bu çeyiz azdır...) deyüp, kendisi padişahlara lâyık zengin bir çeyiz hazırladı. Gelinin çeyizine daha nice şeyler ekledi. Düğün yaptı ve etrafın padişahlarını davet etti. Ulema ve fukarayı topladı. Hepsine padişahın ihsanları sonsuz ve ölçüsüz olarak yetişti. Gelen ulema ve fukara zengin olup gittiler... Bu düğünün tarihi hicretîn 853'ünde Edirne'de vaki oldu..."


AYŞE GÜLBAHAR HATUN

8. Osmanlı padişahı Sultan İkinci Bayezid Hanın hanımı ve 9. padişah Yavuz Sultan Selim Hanın annesidir. 1453 yılında Elbistan’da doğduğu tahmin edilmektedir. Dulkadıroğlu Alâüddevle Bozkurt Beyin kızıdır. Bu hanedan Oğuzların Bozok kolunun Bayat boyundandır. Halası Sitti Mükrime Hatun, kayınpederi Fatih Sultan Mehmed Hanın hanımıydı.

Yavuz Sultan Selim Hanın annesidir. Oğlunun padişahlığını göremeden 1505’de Trabzon’da vefat etti. Oğlu, annesi adına Trabzon’da cami, mektep, medrese, imaret, türbe ve hamamdan meydana Gülbahar Hatun Külliyesi’ni yaptırdı.

Devleti iki kat büyütecek kahraman doğuyor...

Sultan İkinci Bayezid Han ile Amasya’da sancak beyi iken 1469 yılında evlenmiştir. Yavuz Sultan Selim Hanı, 1470’de Amasya’da dünyaya getirdi. Ayşe Gülbahar Hatun, Sultan İkinci Bayezid Han ile 36 yıl evli kaldı. Ömrünün son yıllarında, Trabzon’da 24 yıl sancak beyliği yapan oğlu ile yaşadı. Oğlunun padişahlığını göremeden 1505 yılında Trabzon’da vefat etti.

Ayşe Gülbahar Hatun oğlunun sancak beyliği sırasında Rize'ye gelerek kendi adı ile anılan Gülbahar Camii’ni yaptırmıştır. Kare plânlı, kubbeli câmi 1956’da tamir ettirilmiştir. Aynı isimle anılan mahallededir. Ayrıca Giresun, Manisa ve İstanbul Beyazıt’ta vakıf ve hayratı vardır.

Oğulu ziyaret...

Yavuz Sultan Selim Han Trabzon’da bulunduğu sırada, annesi kendisini ziyaret için deniz yoluyla gelirken şiddetli bir fırtınaya tutulur. “Salimen karaya ayak basarsam orasını vakıf yapacağım” diyerek Cenabı Hakka dua eder. Nihayet doğal bir limanda karaya çıkar ve o toprakları vakıf yapar. Burası daha sonra, “büyük vakıf” anlamına gelen Vakfıkebir adıyla çağrılmaya başlanır.

Yavuz Sultan Selim Han annesinin ruhu için, Trabzon Hatuniye Mahallesi’nde, cami, mektep, medrese, imaret, türbe ve hamamdan meydana Gülbahar Hatun Külliyesi’ni yaptırmıştır. Külliyeden günümüze sadece cami ve türbe ulaşabilmiştir. Cami, Ayşe Gülbahar Hatun Camii, Hatuniye Camii, Büyük İmaret Camii ve Valide Sultan Camii adlarıyla anılır. Türbe, caminin doğusunda yer alır. İçinde sadece Ayşe Gülbahar Hatuna ait sanduka vardır.Mezarı bilinmeyen padişah anası...

http://www.marasforum.com/showthread.php?t=7283


Vural Demir
3 yıl önce - Çrş 06 Ağu 2014, 11:36

Osmanlı'ya Maraş'tan giden Gelinleri tasvir eden bir resim.Sarayda Maraş işi nakış yaparken.
Cihan padişahlariyla evlenen ve cihan padişahlari doğuran Marasli 5 gelin.Misafir d1a

3 yıl önce - Cmt 27 Eyl 2014, 16:33

Saraya giden gelinlerin çeyizinde hangi takılar vardı?Misafir 22b

2 yıl önce - Pzr 12 Hzr 2016, 20:38

Bu baslik cok altta kalmis arkadaslar yokmu bilgisi olan.

Ali Kemal 80+
2 yıl önce - Çrş 15 Hzr 2016, 01:31

Misafir bak istediğin oldu;

Sitti Mükrime Hatunun hayatını tiyatroya uyarlamışlar hatta birde tv dizisi çalışmaları varmış. Ancak;

Ancak bu çalışmalar eski Kültür Bakanı Mahir ÜNAL tarafından desteklemiş inşallah devam eder...

http://www.elbistaninsesi.com/egitim-kultur/elbistandan-saraya-uzanan-bir-hayat-hikyesi-h35164.html


Misafir 9c9

1 yıl önce - Sal 30 Ağu 2016, 12:06

Ha onu hesaplayacaz lan senin yedi ceddin bulabilirmi cehizine ne takisi takildini allahim ya nasil insanlar var )Misafir 89c

1 yıl önce - Pzr 11 Arl 2016, 17:42

OSMANLİ SARAYİNA MARAŞ'TAN BEŞ GELİN GİTMİŞ. BENİ HİÇ İLGİLENDİRMİYOR. O GELİNLERİN TORUNLARI RUS GİBİ, FRANSİZ GİBİ GELİLİNLİK GİYİNİYORSA İŞTE O FELAKETTİR

Misafir 3af

1 yıl önce - Pzr 11 Arl 2016, 20:00

Osmanlı torunları, Sütçü İmamın ve diğer şehit ve gazilerin torunları olan müslüman kızlarının müslümanca giyinmeleri, giyim, kuşam ve yaşamlarını İslama göre düzenlerlerse; İslam ahlakına tekrar dönerlerse; işte o zaman neslimiz Avrupanın ahlaksızlığını medeniyet zannetmek tehlikesinden kurtulurlarsa o zaman ecdadımızın ruhaniyatı memnun olur ve Allahın rızasını kazanırız.. Yoksa Ahirette hesabımız çok zor olur.. AHMED BİLAL ( Maraşlı şehit Şıh Hüseyin Bilalın torunu)

Misafir 2d4

1 yıl önce - Cum 24 Mar 2017, 11:26

Biz Kayserideyiz Süleyman Beyin Torunlarıyız Saygılar

Misafir f05

7 ay önce - Pzr 05 Ksm 2017, 17:03

Tarih sahnesinde 200 yüzyıl derin bir iz bırakmış devlet olan Dulkadiroğlu 30 boy bey i ve birçok Türkmen boy u bulunduran zengin kültürü ve mutfağı ile saraylarda eser bırakmış büyük bir medeniyettir.cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET