Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
fatih civelek
13 yıl önce - Cmt 26 Arl 2009, 13:28
Euro 2016 Aday Şehir Antalya - Haberler ve Fotoğraflar


Sitemizde; Türkiye’nin EURO 2016 Adaylığı ve Aday Şehirlerimizde ki Stadyumlar ve Hazırlıklar ile ilgili Başlıkları , yandaki indeks yardımıyla rahatlıkla tarayarak okuyabilir, resim indirebilir, yeni mesajlarınızı, dokümanlarınızı ve fotoğraflarınızı ekleyebilirsiniz. TÜR » EURO 2016 Adaylık İndeksiEuro 2016 Aday Şehir Antalya
Haberler ve Fotoğraflar
(+) Yivli Minare & Altın Portakal Film Festivali Ödülü Heykeli


Yivli Minare
Altın Portakal Film Festivali
Sevgili Wowturkey üyesi,

Euro 2016 Aday Şehir Antalya ile ilgili adaylık süresi boyunca bu kentimizde yapılan hazırlıklar, çalışmalar ve tantıtımlar ile ilgili her türlü bilgi haber ve materyeller bu başlık altında paylaşmak asıl amaçtır. Misali olarak örnek vermek gerekirse ; bir otobus ya da tramvay durağında gördüğünüz afiş olsun, kent meydanlarında veyahut tarihi eserlerimizde asılan logolu flamalar olsun .. bunları fotoğraf çekme imkanını yakaladığınzda bu başlık altında paylaşabilirsiniz.

Yukarda ki indeks tablosunda da belirtildiği gibi yakın vakitte Türkiye'nin EURO 2016 Adaylığı ve Aday Şehirlerimizde ki Stadyumlar ve Hazırlıklar ile ilgili Başlıkları birarada derlenerek muazzam bir indeks çalıması hepimizin hizmetinde olacak.

Bu süre içinde (sadece) stadyumlarla ilgili inşaat ile ilgili bilgi ve inşaat fotoğraflarını ilgili stadyum başlığında paylaşmanız uygun olacaktır. Bunun için uygun stadyum başlığını bulabilmek için Stadyumlar İndeksi 'ne tıklamanız yeterli olacaktır.
Anlayışınız için şimdiden Teşekkürler
Dizinler görevlisi & WSF Ekibi


http://www.euro2016adayiturkiye.com
http://www.gosterkendiniturkiye.com

.

ümit koca
13 yıl önce - Cmt 02 Oca 2010, 21:17

seçimlerden önce temeli atılmış ! ve yapılması düşünülen ve mahkeme kararıyla yapımı iptal edilmiş ! spor kompleksi ! içinde 10 000 kişiik spor salonu ve 30 000 kişik stadyum bulunmaktaydı iptal edilmesiyle birlikte 2010 basketbol şampiyonasında maçları yapılacağı şehir olan Antalya iptal edilip bu organizasyon hali hazırda Kadir Has salonuna verildi !
proje ile ilgili bir kaç resim !

(+)

(+)

(+)

(+)

(+)(+)

(+)


projeleri ilk gördüğümüzde stadyumun dairesel olduğu için pek beğenilmemişti ! ama Antalya ya yapılacak en iyi proje o zaman o idi !

bu arada resimler sitemizde ilgili başlıktan alıntıdır !


adnan semerkant
13 yıl önce - Cmt 02 Oca 2010, 21:25

bu tasarım değişmeli.daha modern bir yapı olmalı.

selman canatan
13 yıl önce - Pts 04 Oca 2010, 13:36

antalya'da bırakın projeyi daha stadyumun lokasyonu belli değil.
birileri bi tarafından proje çıkarıyor hokkabaz gibi, acayip bi memleketiz.


SüleymanBalaban
13 yıl önce - Pts 04 Oca 2010, 13:43

Alıntı:
antalya'da bırakın projeyi daha stadyumun lokasyonu belli değil.
birileri bi tarafından proje çıkarıyor hokkabaz gibi, acayip bi memleketiz.

zamanında başımıza yanlış kişileri seçtiğimiz için böyle oluyor.
Bu işler proje ile olur kafadan hadi stad yapalım diyerek değil elinde belge kanıt olursa sende hayata geçirirsin Hafif Rayfı Sistem gibi projesi 2002 li yıllıra dayanıyor ama ne oldu daha yeni yapıldı.
Allah izin verirse Güzel Antalya'mıza En güzel Stad Yapılır.turgutakbaş
13 yıl önce - Pts 04 Oca 2010, 15:27

belirlenen noktaya stad yapıldığı an içinden çıkılmaz bir trafik keşmekeşi yaratılacaktı ...

ayrıca projenin verileceği şirket bölgeye alışveriş merkezide inşa edecekti ...

antalyaya bir stad yapılacaksa hemde bu kadar büyüklükte olacaksa mümkünse oldukça kuzeye yapılsın ... yeni raylı sistem hatlarıda zaten kuzeye doğru çekilecek ...


ümit koca
13 yıl önce - Sal 05 Oca 2010, 00:33Antalya
Antalya, Akdeniz Bölgesi'nde yer alan Antalya şehrinin aynı ismi taşıyan merkez ilçesidir.
Antalya, Türkiye’nin önemli turizm merkezlerinden biridir. Doğası, palmiyelerle sıralanmış bulvarları, geleneksel mimarisini korumuş merkezi Kaleiçi ve büyük ölçekli turizm yatırımları ile Türkiye'nin en önemli turizm merkezlerinden biridir. Antalya aynı zamanda, Türkiye'nin büyük ölçekli göç alan kentlerinden biridir.
2009 yılı verilerine göre Antalya şehir merkezinde 479.581 erkek, 476.015 kadın olmak üzere toplam 955.596 kişi yaşamaktadır. Bunun 912.000 kişisi ilçe merkezlerinde yaklaşık 43.000 kişide şehir merkezine bağlı köylerde ikamet etmektedir
Tarihi
Her ne kadar 1215'te Gautler de Montbellard Kıbrıs'tan getirdiği kuvvetlerle şehri ele geçirip Türkleri kılıçtan geçirdiyse de, Antalya 1. Keyhüsrev tarafından geri alınır. XII. yüzyıl sonlarında Selçuklu Devleti sona erince Isparta ve Antalya arasındaki topraklar Teke Aşireti'nin bir kolu olan Hamidoğulları'nın egemenliğine girer. Antalya'yı ele geçiren İlyasbeyoğlu Dündar Bey, buranın yönetimini, kardeşi Yunus Bey'e bırakır. Yunus Bey'in oğulları, Antalya'da hüküm sürdüler. Hamidoğulları'nın bu ikinci kolu Tekeoğuları adıyla anılır. Kıbrıs Kralı Pirre, 1361'de Antalya'yı ele geçirdiyse de, Tekeoğulları'ndan Mehmed Bey, 1373'de şehri geri alır. Bunun oğlu Osman Bey zamanında Antalya, Yıldırım Bayezıd, buranın yönetimini Firuz Bey'e verdi (1391). Ancak Antalya'nın Osmanlılara geçişi konusunda kaynaklara tek bir tarih göstermemektedir ( Oruç Bey ve Neşri'ye göre 1389-1392; İbni Kemal'e göre 1391).
Anadolu'da beyliklerin egemen olduğu bir dönemde, 1335-1340 tarihleri arasında Antalya'ya gelen Arap seyyah İbn Battuta Antalya’dan bahsederken şöyle der:
Kent halkı, ırk ve dinlerine göre ayrı ayrı mahallelere yerleşmişler. Hıristiyan tüccarlar Mina adıyla anılan mahallede otururlar. Bu mahallenin çevresini bir sur kuşatmakta ve Cuma vakti geceleri surun kapıları kapatılmaktadır. Rumlar başka bir mahallede kendi başlarına otururlar. Onların bulundukları yer de bir surla çevrili. Yahudilerin de yine kendilerine ait, surla çevrili bir mahallesi vardır. Müslüman ahaliye gelince, bunlar asıl büyük şehirlerde yaşamaktadırlar. Burası bir Cuma mescidi ve medrese ile birçok hamamı, zengin ve tertipli büyük çarşıları ihtiva etmektedir. Şehrin çevresini, yukarıda kaydettiğimiz bütün mahalleleri de içine alan büyük bir sur Kuşatır
Coğrafya
ntalya, Akdeniz Bölgesi'nin batısında yer almaktadır. İl merkezi kuzeyinde Burdur, doğusunda Serik, güneyinde Akdeniz, batısında ise Korkuteli, güneybatısında ise Kemer sınırları ile çevrilidir.
Akdeniz ikliminin bitki örtüsünü olan maki türü bitkiler Antalya'nın da bitki örtüsünü oluşturur. Batı Torosların güneyi ile Akdeniz arasında kalmış bir bölümde bulunmaktadır. Şehrin yukarı kısımlarında kızılçamlar görülür.
Antalya'dan geçen tek akarsu şehrin doğusundaki Aksu Çayı'dır. Bu akarsuyun üzerinde Düden Şelalesi de bulunmaktadır.
İklim
Antalya ili iklimi genel olarak Akdeniz iklimine girmektedir. Yazları sıcak ve kurak, kışları ılık ve yağışlı olarak ifade edilen iklim tipi diğer bir değişle mutedil deniz ve sıcak deniz iklim sınıfına girer, daha iç kesimlerde ise soğuk ve yarı-kara iklim tipi görülmektedir. Yazın ortalama sıcaklık 30-34 derece arasındadır. Ocak ayında ise sıcaklık ortalama 9-15 derece arasında değişir. Şehirde kar yağması ve don gibi meteorolojik olaylar hemen hemen hiç olmaz.
İlde yıllık ortalama nispi nem %64 civarındadır.[2] Antalya’nın kıyı bölgesinde yazlar hem uzun hem de sıcaktır. Kışlar bile ılığa yakın serinlikte geçer. Yazın hiç görülmeyen yağmur, Aralık, Ocak ayları ile çok nadir olarak ilk ve sonbahar aylarında sağanak halinde yağar. Yılın ancak 40-50 günü kapalı ve yağışlıdır. Antalya, yılda ortalama 300 güneşli günü, 18.7 derece yıllık sıcaklık ortalaması ile yılın 12 ayı turizm hareketlerine açık, ender bölgelerden birisidir. Yılın en az dokuz ayı denize girilebilir.[2] Bitki örtüsü ise Akdeniz iklimi'nin getirdiği maki adlı kısa ve her mevsim yeşil ağaçlardan oluşur.
Nüfus
Antalya 1927’de yapılan Türkiye Cumhuriyeti'nin ilk nüfus sayımında nüfus büyüklüğü açısından 63 il arasında 29 sırada yer alıyordu ve kilometrekareye düşen kişi sayısı 1927'de yaklaşık 11 idi.[3]
1960'lı yıllarda başlayan köyden kente göç dalgası, 1985 yılındaki sayımlarda kent nüfusunun köy nüfusunu geçmesiyle devam etmiştir. Antalya'nın nüfus bakımından şu an kalabalık olması da 1960'dan sonraki dönemdeki göçlerden kaynaklanır. Antalya dışından gelip Antalya'da çalışan tarım işçileri zamanla Antalya'ya yerleşmiş ve bu durum Antalya'da kontrolsüz bir şehirleşmeyi beraberinde getirip, çok hızlı bir gecekondulaşmaya sebep olmuştur. Bu gecekondulaşma özellikle Kepez bölgesinde kendini göstermiş olup bölgenin hala çözülmeyi bekleyen sorunları arasındadır.
Antalya nüfusundaki bu artış 1980-2000 yıllarında turizm sebebiyle artmaya devam etmiştir. Turizm ile Antalya dış ülkelerden göç aldığı gibi sektörün büyümesi ve iş imkanlarının artmasıyla beraber Türkiye'nin diğer şehirlerinin yanında kendi ilçe ve köylerinden de göç almaya başlamıştır.[4] ve Antalya bu sebeplerin bir araya gelmesiyle beraber Türkiye'nin en çok göç alan illeri sıralamasında 2000 ve 2005 yıllarında birinci sıraya yükselmiştir.[5][6][7]
2009 yılı verilerine göre ise Antalya şehir merkezinde 479.581 erkek, 476.015 kadın olmak üzere toplam 955.596 kişi yaşamaktadır. Bunun 912.000 kişisi ilçe merkezlerinde yaklaşık 43.000 kişide şehir merkezine bağlı köylerde ikamet etmektedir. Bu insanların yaş ortalaması 28'dir.
Antalya'da 12 ve daha yukarı yaştaki nüfus içinde işgücüne katılma oranı yüzde 60 olup, cinsiyete göre farklılık göstermektedir. Bu oran erkek nüfus için yüzde 73, kadın nüfus için yüzde 46'dır
Ulaşım
Antalya'ya kara, hava ve deniz yoluyla ulaşım mümkündür. Antalya Havalimanı yaz aylarında turizmin de etkisiyle iki dakikada bir uçağın indiği bir havalimanıdır.[16] Antalya'ya karayoluyla dört farklı yoldan (Kemer yönü-Aksu yönü-Korkuteli yönü-Yeşilbayır yönü) ulaşılabilir. Antalya'da ulaşımı olmayan bir belde ve ya köy bulunmamaktadır.
Antalya'ya havayolu mesafeleri
Mesafe Saat
Antalya-İstanbul 724 km. 50 dakika
Antalya-Ankara 544 km. 1 saat 5 dakika
Antalya-İzmir 446 km. 45 dakika
Antalya-Bursa 537 km. ~1 saat
Antalya-Adana 558 km. ~45 dakika
Antalya-Diyarbakır 1077 km. ~1 saat 45 dakika


Antalya'ya karayolu mesafeleri
Mesafe Saat
Antalya-İstanbul 724 km. ~11 saat
Antalya-Ankara 544 km. ~7.5 saat
Antalya-İzmir 446 km. ~7 saat
Antalya-Bursa 537 km. ~7.5 saat
Antalya-Adana 558 km. ~10 saat
Antalya-Diyarbakır 1077 km. ~16 saat


Şehiriçi ulaşım
Şehir içi toplu ulaşım Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin yetki ve sorumluluğundadır. Özel Halk otobüsleri vasıtasıyla şehrin merkezi'nin çevre mahalleler ile ulaşımı sağlanmaktadır. Antalya Minibüsçüler Odası sorumluluğu'ndaki midibüsler de Antalya'nın çevre köylerine kadar genişleyen bir ulaşım ağı'na sahiptir.
Büyükşehir Belediyesi tarafından alınması planlanan belediye otobüsleri ile de Antalya'da Toplu Ulaşım'ın düzenlenmesi planlanmaktadır.
Antalya'da 1999 yılından beri Müze-Zerdalilik hattında klasik tramvay hattı mevcuttur. Ayrıca Antalya'da 2008 yılında yapılan hafif raylı sistem Antray, 2009 sonunda halkın kullanımına açılmıştır.
Turizm
Antalya'ya 2008 yılında 8.564.513'ü yabancı, 428.624'ü yerli turist gelmiştir.
Antalya'da pekçok turistik yer ve bu yerlerin çevresinde turistik işletmeler mevcuttur. Antalya'da turizm pek çok farklı alanda yapılmaktadır.

Müzeler ve ören yerleri
Antalya müzesi
Antalya Müzesi'nden Adriano heykeli
1922 yılında Antalya'da açılan ilk müze Fikri Erten tarafından Aleaddin Camii'nin deposunda açılmıştır. Bu müze 1937 yılında Yivli Minare Külliyesi'ne taşınmıştır. 35 yıl burada faaliyet gösteren müze 1972 yılında Konyaaltı Caddesi üzerinde şu anki bulunduğu yere taşınmıştır. Antalya'nın tarihine ışık tutan bir çok eserin bulunduğu müze 1988 yılında Avrupa Konseyi Özel Ödülü'ne layık görüldü
Antalya Kent Müzesi
Antalya'nın çağdaş tarihi ve kent kültürü'nü araştırmak amacı ile 2007'de kurulmuş'tur. Şu an Antalya Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı olarak proje hazırlığı aşamasındadır. Her haftasonu Kent-Müze-Tarih söyleşileri düzenlemektedir.
Suna-İnan Kıraç Kaleiçi Müzesi
1993 yılında Suna ve İnan Kıraç tarafından satın alınan yıkık bir binanın iki yıl içinde onarılıp Türk halk kültürüne ait eserlerin bulunduğu bir etnografya müzesi olarak tasarlanmıştır
Atatürk Evi Müzesi
Mustafa Kemal Atatürk’ün 6 Mart 1930 tarihinde Antalya’ya geldiğinde bir hafta kaldığı evdir. 1980 yılında düzenlenip Atatürk Müzesi olarak ziyarete açılmıştır
Perge
Perge, Antalya'nın 18 km doğusunda, Aksu ilçesi sınırları içinde bulunan bir antik kenttir. M.Ö 12. yüzyılda kuzey Anadolu'dan güney kıyılara büyük bir Yunan göçü oldu. Bu gelenler modern Antalya şehrinin doğusuna yerleştiler ve bu bölgeye Yunanca'da "Irkların Ülkesi" anlamına gelen Pamphylia denildi. Perge de, Kilikya - Pisidya ticaret yolunun üstünde yer aldığı için önemli bir Pamphylia şehridir. O dönemde yaygın olan korsan saldırılarından korunma amacıyla iç kesimde kurulmuştur. Şehrin kuruluşu diğer Pamphylia şehirleriyle aynı zamana rastlar (M.Ö. 7 yüzyıl)
Termessos
Termessos Antalya’ya 34 kilometre mesafedeki bir Doğal Park olan Güllük Dağı içerisinde batı tarafında 1050 metre yükseklikte bir plato üzerindedir. Termessos Türkiye’nin en önemli antik kentlerinden biridir. 4200 kişilik tiyatrosu ve yüzlerce kalıntısıyla çok geniş bir alana yayılmıştır.
Ariassos
Ariassos, Antalya-Burdur otoyolunda Dağbeli sapağından önce ulaşılabilinecek bir bölgededir. Yaklaşık 960 metre yükseklikteki Batı Torosların yamacında kurulmuş olan bir Psidia şehri olan şehir; hamamları, kaya mezarları barındırmaktadır.
Daha Küçük Çapta Tarihi Yerler
Selçuklu Tersanesi
1228 yılında yaptırılan tersane 56,5 m. uzunluğunda, 44 m. derinliğinde ve 5 gözlüdür. Tersane güneyden gelebilecek tehlikelere karşı, iki katlı, iki odalı bir kule ile güçlendirilmiştir.
Kırkgöz Han
Antalya’nın 31 km kuzeybatısında Döşemealtı belediyesine bağlı bir bölgededir. 1247 yılında Selçuklu Sultanı 2. Gıyasettin Keyhüsrev tarafından kurulmuştur. Han’ın ortasındaki sofa etrafında çok sayıda oda vardır. Merkezinde bir kuyu vardır ve hanın birçok odası da hala yaktadır. Şu an çevresi halk tarafından mesire alanı olarak kullanılmaktadır.
Evdir Han
Antalya’nın 18 km kuzey batısında Antalya-Korkuteli karayolu üzeri Yukarıkaraman mevkisinde yer alan han, 1219 yılında Selçuklu Sultanı İzzettin Keykavus tarafından yaptırılmıştır.
Kıyı ve yat turizmi
Bir kıyı şeridi üzerindeki turizm faaliyetlerinin yanında deniz sporları, su altı dalış etkinlikleri gibi birçok aktivitelerin bütününe denir.
Konyaaltı sahili
Konyaaltı sahili
Antalya'da, falezlerin batısından başlayıp kıyı şeridi boyunca uzayan sahil hattıdır. Sahil boyunca bir çok hotel ve konaklama tesisi bulunmaktadır. Turizm genellikle burada ve Lara sahilinde yaygındır. Yerli ve yabancı turistler için falezlerin hemen bitişiğinde bulunan Beachpark işletmesi ise Konyaaltı sahilinde bir çok aktivitenin yapıldığı yerdir.
Lara Plajı
Antalya'nın 12 km. doğusundadır. Kumu gayet ince olup çam ormanları ile kaplıdır. Halka açık plajları, yiyecek ve içecek ihtiyacını karşılayacak gazinoları ve soyunma kabinleri vardır.
Karpuz Kaldıran Plajı
Lara Plajı'nın batısında Düden Şelalesi'nin denize döküldüğü yerdedir. Askeri dinlenme kampı olarak kullanılan plajın kumu çok ince, denizi sığdır.
Adalar Plajı
Karaalioğlu Parkı'nda kayalık bir plajdır. Yeme içme ihtiyacının karşılandığı gazinosu ve soyunma kabinleri vardır.
Marinalar
Antalya Yat Limanı
Antalya şehir merkezinde yat turizmi için bir liman bulunmaktadır. Yaklaşık 65 yat kapasitesine sahip olan bu marina; konaklamanın yanında elektrik ve PTT hizmetleri, sintine boşaltım, akaryakıt, yeme-içme hizmetleri verilmektedir.
Kış turizmi
Kış turizmi için Antalya'daki en çok tercih edilen yerin Saklıkent'tir. Antalya'nın 50 km kuzeybatısında bulunan Saklıkent'te en yüksek nokta 2250 metrelik Bubi Dağı'nın zirvesidir. Kayak merkezleri ise 2200-2400 metre arasındadır. Saklıkent'te zorluk derecesine göre 2 adet kayak pisti ve 2 adet teleski bulunmaktadır. Ayrıca Sakılkent'te TÜBİTAK'ın astronomik araştırmalarını yaptığı bir gözlemevi bulunmaktadır.
Diğer Turistik Yerler
Antalya'da turizmin gelişmesi ile birlikte turizm dalları çeşitlenmiştir. Örneğin; golf turizmi, doğa yürüyüşleri, av turizmi, konge turizmi ve buna benzer pek çok turistik faaliyet Antalya'da yapılabilmektedir. Ayrıca 2010 Dünya Plaj Hentbolu Şampiyonası'nın Antalya'da yapılacak olması da turizmde plajlarında değerlendirildiğini göstermektediümit koca
13 yıl önce - Sal 05 Oca 2010, 00:51

Antalya'da ki AVM'ler
5M MİGROS
ayrıntılar:http://wowturkey.com/forum/viewtopic.php?t=8396
Özdilek
ayrıntılar:http://wowturkey.com/forum/viewtopic.php?t=83002
Laura
Shemall
Plaza 2000
Terracity(yapım aşamasında)
...
Antalya'da ki belli başlı hoteller
Sheraton Hotel (5 yıldız)
Falez Hotel (5 yıldız)
Mardan Palace(7 yıldız)
Titanic Hotel(5 yıldız)
Wow Cremlin,Topkapı(5yıldız)
...(daha yüzlerce belli başlı spor tesisleri olan otellerdir )bildiğiniz başka oteller varsa eklenebilirUmut Özdemir

13 yıl önce - Sal 05 Oca 2010, 00:51

Stadta su Tribünle cati arasindaki Mesafe camla kapatilsa bence iyi olur

ümit koca
13 yıl önce - Sal 05 Oca 2010, 00:54

bu stad projesi eski projeydi ! doğru 2016 içindi ama yönetim değişikliğinden stad büyük ihitimalle bu olmayacak !sayfa 1
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET