Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
mehmet ÇİMEN

8 yıl önce - Çrş 23 Arl 2009, 13:47
Türk firması bordan araç yakıtı üretti


Alıntı:
Türk firması bor'dan araç yakıtı üretti


Türk teknoloji firması nano teknolojiyi kullanarak, bor madeninden araç yakıtı üretmeyi başardı.NNT Nanoteknoloji Bor Ürünleri AR-GE Sanayi Ticaret A.Ş Genel Müdürü Mehmet Can Arvas, AA muhabirine yaptığı açıklamada, şirketlerinin araştırma geliştirme dairesi çalışmalarının olumlu sonuç verdiğini belirterek, bor madeninden araç yakıtı ürettiklerini söyledi.

Petrol rezervlerinin tükenecek olmasının kendilerini böyle bir araştırmaya ve üretmeye yönelttiğini ifade eden Arvas, ''Dünya da petrol rezervlerinin tükenmesi bizi nano teknoloji ve bor ile üretim yapan Türk firması olarak harekete geçirmiştir. Uzun yıllar üzerinde çalıştığımız Ar-Ge sonucunda bor madenini sonunda araç depolarına koymayı başarmanın heyecanını yaşıyoruz'' dedi.

Bilim insanlarının temiz ve çevreci bir yakıt olarak petrole alternatif olarak gördüğü hidrojenin, bordan üretilen yakıtla kıyasla depolama sorunu olduğunun altını çizen Arvas, şöyle devam etti:

''Son yıllarda yaşanan ekolojik sıkıntılar, küresel ısınma problemi, tükenen petrol rezervleri ve karbon içerikli yakıtların çevre kirliliği yaratmasına karşın alternatif yakıt sistemleri üzerinde çok ciddi çalışmalar yapılmaktadır. Dünyanın önde gelen bilimsel araştırma laboratuvarlarında gerçekleştirilen bu çalışmalarda Hidrojen yakıt sistemlerinin temiz, verimli ve güvenilir olduğu görülmüştür. Fakat depolama problemi hidrojen yakıtlı araç üretiminin önünde en büyük engeli teşkil etmektedir.

Hidrojen depolama problemi bilim ve teknoloji çevrelerini alternatif madde arayışına itmiş, yapılan araştırmalar ve deneyler 1970'li yılların ikinci yarısından itibaren bor elementinin alternatif yakıt olarak kullanılabileceği üzerinde görüş birliğine varılmış, günümüze kadar sayısız ar-ge çalışmaları sonunda borun yakıt olarak kullanılabilirliği otoritelerce kabul edilmiştir.''

-20 YILLIK ÇALIŞMANIN ÜRÜNÜ-

Bordan yakıt üretmenin haklı gururunu yaşadıklarını ve bunun 20 yıllık bir araştırmanın ürünü olduğunu vurgulayan Arvas, sözlerini şöyle sürdürdü:

''NNT Nanoteknoloji Bor Ürünleri AŞ, ar-ge laboratuvarlarında 20 yıla yakın bir süredir yaptığı çalışmalar sonucunda nano ve nano altı (angstrom) bor kristallerinde, 23 proje geliştirilmiş ve bu alternatifsiz projeleri etap, etap endüstriyelleştirmeye başlamıştır. Firmamız dünyada ve ülkemizde ilk defa bor madenini yakıt olarak üretmiş, 'Nano fuel' markasıyla yurt dışında ve yurt içinde satışa arz etmeye başlamıştır.

Bizim ürettiğimiz yakıttır, ancak şuan araçların sistematiği benzin ve mazotla hareket etme özelliğine sahip olduğu için şuanda yakıtlara katkı maddesi olarak kullanılıyor. Ancak, bor yakıtına uygun araçlar üretildiğinde benzin ve mazota ihtiyaç duyulmadan bu tür araçlar bor yakıtı ile ilerleyebilecek. Bizim firmamız, bu tür araçların üretilmesinde de çalışmalarda bulunmaktadır.

NNT AŞ'nin diğer proje ürünlerinde olduğu gibi Bor Power Nanofuel'de dünyada bir ilk olarak yakıt ve otomotiv sektöründe heyecan oluşturmuştur. ''

-YAKITIN KULLANIMI-

Bor yakıtının hem benzinle hem mazotla çalışan araçlara konulabileceğini bildiren Arvas, şöyle konuştu:

''Ürettiğimiz bor yakıtı direk aracın yakıt deposuna konuluyor. Hem benzine hem mazota katkı olabiliyor. Bor uzay araçlarında da kullanıyor. Yanması çok yüksek. Yakıta katıldığı zaman, araçlar en az 300 - 350 kilometre fazla gidecektir.

Benzinle bin kilometre giden bir araç bu katkıyla bin 350 kilometre yapar. Gelecek zamanlarda benzin istasyonları gibi, bor istasyonları kurulacak ve bor yakıtı benzinden 10 kat daha düşük olacak. Çünkü madenin kaynağı Türkiye'de. Biz teknolojiyi üreterek dünyanın hizmetine sunduk, henüz bor yakıtına fiyat biçmedik. Biz Türk borunun depolara girdiğini göstermek istedik, bunu da başardık.''

-BOR YAKITININ AVANTAJLARI-

Bor yakıtının çevreci, güvenli oluşu ve kolay taşınabilirliği ile avantajlı bir yakıt olduğunu ifade eden Arvas, ''Bor yakıtı, kolaylıkla yanmayan bir yapıdadır. Dolayısıyla infilak etme, kıvılcımla, ateşle tutuşma riski yoktur. Bir kaza anında patlama meydana gelmeyecektir. Bu yönüyle bor çok önemli bir yakıttır ve nakliyesinde risk olmayışı Bor yakıtı için bir üstünlük ve alternatifsizlik kazandırmaktadır. Bor çevre dostudur, yanma sonrası gaz emisyonu oluşturmamaktadır. Bor yakıtı kara ve deniz kazalarında toprağa ve suya karışması halinde hiçbir zaman kirlenmeye neden olmayacak, toprakta doğal bitkiler için besleyici olacak ve, denizlerde de kolay çözülerek, zaten deniz suyunda olan Bor elementi ilave bir risk oluşturmayacaktır'' diye konuştu.

http://www.zaman.com.tr/haber.do?haberno=931087&a ...iti-uretti

Günümüzün en güzel haberlerinden biri bu bence


yaavuz70
8 yıl önce - Prş 24 Arl 2009, 14:33

bu haber harika.böyle girişimlerden sonuç alınması türkiye adına umut verici.umarım araç konusundada böyle haberler duyarız.

ÖZTÜRK_Y77
8 yıl önce - Prş 24 Arl 2009, 14:40

Türk mühendislerine imkan verilse daha neler üretilecekte
Her şeyi hazır almaya alıştığımız için teknolojiyide geriden takip etmekteyiz aslında Türkiye de yetişmiş elemanımız varMeteHan!
8 yıl önce - Prş 24 Arl 2009, 14:41

Bor yakıtına uygun araçlar dizayn edilmesini beklersek epey bekleyebiliriz.

Bu bizim zengin olmamız anlamına geliyor.

Batıdaki denyolar izin verirmi bizim zengin olmamıza.

O yüzden bu yakıta uygun araç üretileceğini kısa ve orta vedade düşünmüyorum.

İnşaallah yanılırım.


alp bey
8 yıl önce - Prş 24 Arl 2009, 14:51

metehan bey bu yakıtı üretenlerin söylediğine göre bu yakıt hem benzinli hemde dizel araçlarda kullanılabiliyormuş...ve benzinin onda bir fiyatına satacaklarmış...benzin e katkı maddasi olarakta konulabiliyormuş ve konulduğunda 1000 km giden araç bor konduktan sonra aynı yakıtla 1300km gidiyormuş...

Çağdaş Önal Yılmaz
8 yıl önce - Prş 24 Arl 2009, 15:03

Bu tür uyduruk haberler her sene çıkar, sadece yakıt katkısı üreten şirketlerin reklam yöntemidir. Bir ay içinde unutulup seneye tekrar böyle bir haber çıkıncaya kadar rafa kaldırılır. Ayrıca bu ürünler hiç bir işe yaramaz, fazla sevinmeyin.Selcuklular
8 yıl önce - Prş 24 Arl 2009, 15:07

Versinler ben denerim arabamı feda ederim arkadaşlar. Ortada ürün olması gerek ama böyle birşey varsa çok avantajlı olur.

EKO 66 varlığın Türk varlığına armağan olsun gibi olmasın da.


recep demirbas
8 yıl önce - Prş 24 Arl 2009, 15:31

bor yanma özelliği olan bir madde değil zaten. yani yakıta bor ekleyince mesafe katlanmaz.

mehmeterden198

8 yıl önce - Cum 25 Arl 2009, 01:32

Alıntı:
Versinler ben denerim arabamı feda ederim arkadaşlar.


%30 kuvvetli bir yakıt kullanmak aracın motor ayarlarında ciddi değişiklikler gerektirir. Bor katkılı benzini yakmak için aracın soğutma sisteminde, yakıt enjeksiyon sisteminde, egsozunda ve daha bir çok yerinde ayarlamalar ve değişiklikler yapılması gerekir.

Alıntı:
bor yanma özelliği olan bir madde değil zaten. yani yakıta bor ekleyince mesafe katlanmaz.

Bor normal koşullarda yanmaz ama çok ince toz haline getirilip yüksek sıcaklıkta ateşlenirse bal gibi yanar. Nano boyutlardaki partiküller normal boyutta olanlara göre çok farklı davranabilirler. Nanoteknoloji kullanarak aliminyumu hatta demiri bile alev alev yakmak mümkündür. Roket yakıtlarına katkı maddesi olarak nano boyutlarda metal kristalleri katılması yaygın bir uygulamadır. Çünkü hem yüksek enerji verirler hem de kolay alev almadıkları için depolama sırasında olabilecek kazalara karşı güvenilirlerdir.


adnan guven
8 yıl önce - Cum 25 Arl 2009, 01:45

Bazı bilim adamlarımızın garip bir şekilde intihar ettiğini biliyoruz. Bu firma yöneticilerini tebrik ediyorum vede kendinize DİKKAT edin diyorum.sayfa 1
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET