Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 3
EnderYıldırım
11 yıl önce - Çrş 17 Şub 2010, 22:30

İzmir' in merkezi Konak Meydanı ve şahane bir bina.... Bir an önce bu çatıya el atılmalı.

(+)

Fotoğraf: Metin Canbalaban

erkin1
11 yıl önce - Çrş 17 Şub 2010, 22:42
PETERSON KÖŞKÜ SONUNDA BÜYÜKŞEHİR'İN OLDU

Büyükşehir.... Kent Estetiği için gaza basarken... Konak Belediyesi de geri kalmıyor...

Abacıoğlu Han'dan sonra 2 yeni hanı elden geçiriyorlar...

Peterson Köşkünde Kültür Bakanlığı Tüm yapı ve araziyi Büyükşehir Belediyesine devretti...

Peterson Köşkü yaz aylarında hazırlamayı düşünüyorlar...

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Bornova ilçesinde âtıl durumda kalan 149 yıllık Paterson Köşkü için Kültür ve Turizm Bakanlığı`yla protokol imzaladı.
Alıntı:
Belediyeye 25 yıllığına devredilen köşk, gençlik ve kültür merkezine dönüştürülecek. İngiliz tacir John Paterson tarafından 1859 yılında inşa edilmeye başlanan 38 odalı Paterson Köşkü, Mustafa Kemal Caddesi üzerinde bulunuyor. Köşkün uzun zamandır kullanılmadığını belirten Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, `149 yıllık binayı aslına uygun restore ederek, gençlik ve kültür merkezi olarak hizmete sunmak istiyoruz. Paterson Köşkü`nün belediyemize tahsis edilmesi için Bakanlık`la görüşmelerimiz ve girişimlerimiz uzun süredir devam ediyordu. Nihayet bu konuda bir protokol imzaladık.` dedi. Mülkiyeti Hazine`ye ait olan köşkün 25 yıllığına gençlik ve kültür merkezine dönüştürülmesi amacıyla tahsis edilmesine ilişkin protokol, Büyükşehir Belediye Meclisi`nin 14 Temmuz tarihli toplantısında onaylandı. Protokol, Başkan Kocaoğlu ile Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay`ın imzasının ardından yürürlüğe girecek.

Kaynak: AA

Tarih Havagazı gibi Kültür Merkezi olacak...

erdal ırgat
11 yıl önce - Cum 19 Şub 2010, 23:37

Kadifekalede biran önce kentsel dönüşüm ile kurtarılması ....

erdal ırgat
11 yıl önce - Cmt 06 Mar 2010, 13:26

Dünyada gelişmiş şehirlerin mimari dokusuna baktığımızda; kentsel tarihin ön planda olduğunu görürüz. Özellikle, korumacılık ön plandadır. İtalya'yı bu anlamda örnek gösterebiliriz. Roma, Napoli, Verona, Pisa, Floransa ve Venedik....Kültürel mimari miras aynen korunmuştur...İzmir de, birçok medeniyeti barındırmış dünyada ender yerlerden biridir... İon kültürünün ağır bastığı bu doku korunmalıdır... Kadifekale'de yapılan, "kentsel dönüşüm" projesindeki bu çalışma, hem kent estetiğini sağlayacak hemde tarihi mirasımız korunacaktır...Uzundere'ye yapılan sağlıklı yapılar sayesinde, Kadifekale'nin çehresi değişecek, planlı şehirleşmenin sağladığı sayısız fırsatın yanı sıra gerek sosyal dışlanmışlığı önlemede gerekse daha önceleri elverişsiz koşullarda bulunan kişilerin kendi algılamalarını şekillendirirken daha saygın bir kimlik fırsatı sunmak konusunda son derece fayda sağlayacaktır.

erkin1
11 yıl önce - Pts 08 Mar 2010, 21:03
500 Yıllık Tarihi Esere Büyükşehir SAhip Çıktı

PINARBAŞI HAMAMI, YENİDEN CAN BULACAK
Alıntı:
İzmir Büyükşehir Belediyesi, metruk durumdaki tarihi Pınarbaşı Hamamı’nı Vakıflar Bölge Müdürlüğü’nden 30 yıllığına kiralayarak restorasyon hazırlıklarına başladı.

İzmir Büyükşehir Belediyesi, yıllardır atıl durumda olan, yıkılmaya yüz tutmuş Pınarbaşı Hamamı’nı kente kazandırmak için kolları sıvadı. Büyükşehir Belediyesi Tarihsel Çevre ve Kültür Varlıkları Müdürlüğü tarafından restorasyon hazırlık çalışmaları sürdürülen tarihi hamam için, Vakıflar Bölge Müdürlüğü ile 30 yıllığına “restorasyon karşılığı kiralama” sözleşmesi imzalandı.
Pınarbaşı’nda 443 metrekarelik arazi içinde yer alan tarihi hamam, restore edildikten sonra eski işlevine uygun olarak İzmirliler’e yeniden hizmet vermeye başlayacak. 15. Yüzyıl’dan kalan bu tarihi yapıyı orijinal işlevi olan hamam kullanımına uygun şekilde restore etmek üzere hazırlanan rölöve, restitüsyon ve restorasyon projeleri, İzmir 1 Numaralı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu tarafından da onaylanmıştı.

İzmir büyükşehirin 500 yıllık Tarihi yapıya sahip çıkması çok iyi bir haber...
3 yıldır Kültür Bakanlığı ile müzakereler sürüyordu !

Kim ne derse desin... Şu anda İzmirde tarihi yapılara... Ve Restorasyonlara önem veren tek Başkan Aziz Kocaoğlu ! Önceki dönemdeki hiç bir başkan bu kadar eserlere sahip çıkmayı denemedi...

Peterson Köşkü de kurtuldu... Konak varyanttaki konuk evi ise harika olmuş....

Sırada Havra sokağında çalışmalar sürüyor... Havra sokağı ile Agora arasında çalışmalar daha da yoğunlaşacak...

Kızılçullu Kemeri ise bu hale getirilmesi konusunda Tatı'dan söz aldık !

Gece Işıklandırılması ile harika olacaktır....

En son erkin1 tarafından Pts 08 Mar 2010, 21:16 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi

EnderYıldırım
11 yıl önce - Pts 08 Mar 2010, 21:16

Kent estetiğini bozan bir başka şeyde, Ege Üniversitesi' nin önünde bulunan eczaneler. Orası için herhangi bir şey yapılamaz mı? Belediyenin orası için düşündüğü bir düzenleme var mı acaba?

erkin1
11 yıl önce - Pts 08 Mar 2010, 21:18

Alıntı:
Kent estetiğini bozan bir başka şeyde, Ege Üniversitesi' nin önünde bulunan eczaneler. Orası için herhangi bir şey yapılamaz mı? Belediyenin orası için düşündüğü bir düzenleme var mı acaba?

Ruhsatlı dükkanlar için bir şey yapılamaz.... Cerrahpaşanın önünde de aynı şekilde sıralı...

Bornova belediyesi o alan için kat ruhsatınıda doğru dürüst vermiyor... İki arada bir derede kalan İzmirde çok imarlı alan var

İlk etapta tarihi yapılar... Agora ve çevresi....

gurhanerkal
11 yıl önce - Sal 09 Mar 2010, 19:22

Heralde sizlerle ya aynı şehirde yaşamıyoruz, ya da ben aşırı karamsarım. Kent estetiğimi dediniz? Gülmemek için zorluyorum kendimi İzmirde kent estetiğine sahip herhangi bir yer bir sokak varmı?. Kaldırımı baştan aşağı düzgün bi tane sokak var mı? Merak ediyorum.

İzmirde eskiden bende çok şey yapılacağını düşünüyordum. Ama artık tamamen umudu kestim. Gelişme için beklentim yok. Ha evet bi kaç yerde çalışma var. Nüfusları 20-100 bin arası yerlerde belediyelerle işim münasebetiyle bi süre çalıştım inanın o küçücük yerlerde daha yoğun çalışmalar var. 3 milyonluk kentte 4 - 5 tane restarasyon işini tam gazla gidiyoruz gibi bir başlıkla verebiliyorlar. Allah iyiliklerini versin:)

doqu
11 yıl önce - Çrş 10 Mar 2010, 14:52

Alıntı:
Kaldırımı baştan aşağı düzgün bi tane sokak var mı? Merak ediyorum.

Eğer İzmir'e gelirsen merakını giderirsin.
Aynı şehirde yaşamadığımız kesin.
Buca-Bornova yolunu bilmekten aciz olanların İzmirliyim deyip ortada fing atması acayip bir şey.
Herhalde Girne Bulvarı desem Kıbrıs’ta olduğunu zannedersiniz.
Eminim 1 ve 2. Kordon’un anlam dünyanda peki bir yeri yoktur.
Bostanlı, Güzelyalı, Mavişehir, Balçova sokaklarında hiç dolaştın mı ??
Bahriye Üçok Bulvarını adını duydun mu ? (ismi alerjik gelirse boşver)
Şair Eşref Bulvarından son zamanlarda hiç geçtin mi
Süvari Caddesi nerededir bilir misin veya Gazi Bulvarı ……..

Ben bu şehirde yaşıyorum. İyi yönlerini de bilirim, kötü yönlerini de.
Kötüye de kötü derim. Savunmam. Kötünün de fotografını çeker. Eleştiririm.
Ama hiçbir zaman böyle bunun gibi at gözlüğüyle bakılmaz. Bu kadar yalan konuşulmaz.

Ayhan
11 yıl önce - Çrş 10 Mar 2010, 14:55

Alıntı:
Eğer İzmir'e gelirsen merakını giderirsin.
Aynı şehirde yaşamadığımız kesin.
Buca-Bornova yolunu bilmekten aciz olanların İzmirliyim deyip ortada fing atması acayip bir şey.
Herhalde Girne Bulvarı desem Kıbrıs’ta olduğunu zannedersiniz.
Eminim 1 ve 2. Kordon’un anlam dünyanda peki bir yeri yoktur.
Bostanlı, Güzelyalı, Mavişehir, Balçova sokaklarında hiç dolaştın mı ??
Bahriye Üçok Bulvarını adını duydun mu ? (ismi alerjik gelirse boşver)
Şair Eşref Bulvarından son zamanlarda hiç geçtin mi
Süvari Caddesi nerededir bilir misin veya Gazi Bulvarı ……..

Ben bu şehirde yaşıyorum. İyi yönlerini de bilirim, kötü yönlerini de.
Kötüye de kötü derim. Savunmam. Kötünün de fotografını çeker. Eleştiririm.
Ama hiçbir zaman böyle bunun gibi at gözlüğüyle bakılmaz. Bu kadar yalan konuşulmaz.

Evet aynen. İzmir'i eleştirmek var bir de yıpratmak var...

Bu şehrin gerçekten çok kötü yanları var, yeri geldiğinde de eleştiriyoruz. Mesela Karşıyaka'daki sorunları say say bitmez, kaldı ki Karşıyaka İzmir'in en düzgün ilçelerinden birisi...

Ama bazı yorumlarda İzmir köy gibi, İzmir'de bir tane doğru düzgün yol yok, İzmir yerinde sayıyor, hiçbirşey yapılmıyor gibi ifadeler geçiyor, bu da ya bilgisizlikten ya da İzmir'i çekemezlikten kaynaklanıyor bence, bir de tabii "arsenik" ve "gavur" kelimeleri mevzusu var, ona girmeye gerek de yok.

sayfa 3
« önceki   1234 ... 121314   sonraki »
ANA SAYFA -> İZMİR - Haberler ve Sohbet