Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
mustafaguler
10 yıl önce - Prş 17 Arl 2009, 17:14
Vali Harput YÖK Başkanından Bursa İçin 3. Üniversiteyi Talep Etti

"BURSA'YA BİR TEKNİK BİR DE SOSYAL BİLİMLER ÜNİVERSİTESİ KURULMASI İÇİN YÖK'E TALEPTE BULUNDUM"

Alıntı:
Vali Şahabettin Harput, Bursa'ya bir teknik bir de sosyal bilimler üniversitesi kurulması için YÖK Başkanı Yusuf Ziya Özcan'a yazılı talepte bulundu.Vali Şahabettin Harput, Bursa'ya iki üniversite yapılması için YÖK Başkanı Yusuf Ziya Özcan'a yazılı talepte bulundu. Bursa'da yapılması planlanan ikinci üniversite çalışmalarının devam ettiğini belirten Vali Harput, "Bursa'da 42 bin öğrencisi ile Uludağ Üniversitesi, Türkiye'nin önde gelen kurumları arasında bulunuyor. Bursa Türkiye'nin en büyük 4'üncü ili ve birden fazla üniversiteyi kaldırabilme kapasitesine sahiptir. Gerek İnegöl, gerekse Gemlik ilçeleri alt-üst yapıları ve sosyal imkanlarıyla yeni üniversiteler kurulması için yeterli potansiyele sahiptir. Bursa Türkiye'nin en hızlı kalkınan ili durumundadır. Tek üniversite şehre yetmemektedir. Bir teknik, bir de sosyal bilimler üniversitesi kurulmasını talep ettik. Uludağ Üniversitesi'nin bazı bölümleri de yeni kurulacak üniversiteye aktarılabilir. Umarım YÖK bu talebi dikkate alır ve Gemlik, İnegöl olmak üzere Bursa üniversite anlamında güçlü hale gelir. Üniversiteler branşlaşıyor; Bursa'ya teknik üniversite gerekli" dedi.

Vali Harput, Bursa'ya tek üniversite kurulduğu takdirde İnegöl ve Gemlik ilçeleri arasında arabuluculuk yapacaklarını, her iki tarafı da mağdur etmeden en iyi kararın verilmesi için çalışacaklarını sözlerine ekledi.

"VAKIF ÜNİVERSİTESİ KURULMASINDA SONA YAKLAŞILDI"
Bursa'ya yapılması planlanan vakıf üniversitesi ile alakalı çalışmaların da yürütüldüğünü ifade eden Vali Harput, "Vakıf üniversitesiyle alakalı Maliye Bakanlığı'ndan bir imza bekleniyor. Üniversitelerde görev alacak kadrolar belirlendi. Muhtemelen yeni yılın ilk ayında üniversitenin Bakanlar Kurulu'na sevk edileceğini bekliyoruz. Böylece Bursa'da 4 üniversite olması için gereken adımlar atılıyor. Bursa 4 üniversiteyi kaldırabilecek güçtedir. Bursa'da akademisyen açığı da olmayacaktır".

KAYNAK: http://www.bursa.bel.tr/

Bursa'da ikinci üviversiteyi konuştuğumuz şu sıralarda valimiz üçüncü üniversite için YÖK başkanına talepde bulunmuş. Güzel sevindirici bir haber ama yeni üniversitelerin yeri olarak Gemlik ve İnegöl düşünülüyor. Bursa şehir merkezine neden düşünülmüyor anlamış değilim. Vakıf üniveristeside artık son aşamaya gelmiş. Bu vakıf üniversitesinin yeri Yıldırım'da olacaktı yanılmıyorsam. Şu bir gerçek Bursa'da acilen bir teknik üniversitesinin kurulması lazım ve bu üniversitenin Uludağ üniversitesinin kampüsünde veya bir ilçede olmamamlı. Bir sıralar Görükle kampüsünü ikiye ayırma planları vardı. Eğer bu gelişmeler böyle devam ederse Bursa'da 4 üniversite olacak. Ne diyelim şimdiden hayırlı olsun umarım gerçekleşir.

Efe Kahraman

10 yıl önce - Prş 17 Arl 2009, 17:21

Daha 2. Üniversite kurulmamışken 3. istemek komik oluyor.
2.üniversite kurulur sonra 3. istenir.
Bende size katılıyorum üniversitelerden en azından biri merkezde olmalı.
Gerçi Gemlik B.Şehir içinde ama ben yine de merkez diyorum

ali koral
10 yıl önce - Prş 17 Arl 2009, 17:48

Bir Gemlik'li olarak belirtmek isterim ki; 2. üniversitenin Gemlik'e kurulması gerçekten çok iyi olur. Çünkü, Gemlik'te kampüs için düşünülen alan deniz kenarı, yeşillik çok güzel geniş bir alan. Ayrıca, Gemlik büyükşehire çok da uzak değil Belediye Otobüsü ile 30dk sürüyor.

aykut_aykut
10 yıl önce - Prş 17 Arl 2009, 18:00

2. üniversiteyi Gemlik ve İnegöle kurdukta sıra 3. üniveriteye geldi.Onu da M.Kemalpaşa Ve Karacabeye paylaştırırız kimseyi mağdur etmeden.Sonra sayın valim 4.üniversite için dilekçe yazar Yök'e.O hangi ilçeye olur Allah kerim.
Sayın Mustafa Güler paylaşım için teşekkürler.Ayrıca görüşlerinize katılıyorum.

bahadircoskun
10 yıl önce - Prş 17 Arl 2009, 18:08

Eğer Bursa'da üniversite sayısının artırılması düşünülüyorsa, birisinin de teknik üniversite olmasında fayda var.

İ.Osmanoğlu
10 yıl önce - Prş 17 Arl 2009, 18:11

Yani üniversite kurulunca ne oluyor ben anlamıyorum.

Tamamen rant uğruna bu hareketler.

Üniversiteler lise gibi oldu artık çıkanların hepsi işsiz. Bu ülkeye bu kötülüğü neden yapıyorlar anlamak mümkün değil. Herkes saldırıyor, biri diyor mudanyada olsun biri diyor kestelde olsun.. Öğrenciyi sömürüp kolay yoldan para kazanacaklar ya.. Hey gidi ülkem ne hale geldik.

Berk Kay
10 yıl önce - Prş 17 Arl 2009, 18:58
yuz

vali harput da ecuk yuzsuzmus yahu. insan herseyi mi yokten bekler, hamuduyla yani. yok iki tane universite yapsin, biri gemlige, biri inegole biri teknik biri sosyal yahu, dersin ki inegolde filanca arsayi universite icin tahsis ettik, gemlikte de filanca yeri tahsis ettik, kadromuz da var, yok bize bina yapsin, dersin kulaga makul gelir. ee sen hicbirsey yapma, yok sana 2 tane universite yapsin sifirdan.

kayseride, 2. devlet universitesi icin arsa hazir, belediye altyapiyi ustleniyor, hayirseverler de binalari taahhut ediyor, yok'e sadece imza atmak kaliyor ama onlar bile henuz izinleri alabilmis degiller. sen hicbisey yapmadan sifirdan 2 universite iste. el insaf, hele 2 tas ust uste koy sonra yok'den demir-cimento vs. vs. iste.

Berktuğ
site denetçisi

10 yıl önce - Prş 17 Arl 2009, 20:12

Bir Karacabey'li olarak hem büyükşehir sınırları içerisinde bulunduğundan deniz kenarı olduğundan hemde ulaşımı kolay olduğundan dolayı 2.üniversitenin Gemliğe kurulmasından yanayım

hakanda
10 yıl önce - Cum 18 Arl 2009, 01:59

Önemli olan üniversite kurulması değil. Yeri zaten problem değil.
Yeni açılan üniversitelerin kadroları daha tamamlanmamışken, tekrar üniversite açıp, içini nasıl dolduracaksınız?
Öğrenci bulursunuz elbet. Ama ne kadar kaliteli eğitim vadediyorsunuz?
Unutmayalım!
Bursa kalkınmada öncelikli bir Anadolu kenti değil, Türkiye'nin kalkınmış kentlerinden biri.
Amaç bu kalkınmayı sürdürücek eğitimli gençleri yetiştirmek.

timsahserkan
10 yıl önce - Cum 18 Arl 2009, 14:57

Bursamız 4-5 üniversiteyi kaldırabilecek düzeyde ki üniversite ne kadar çok olursa sosyal hayat o kadar çok renkli oluyor..bunun en güzel örneği eskişehir bence...

sayfa 1
ANA SAYFA -> BURSA - Haberler ve Sohbet