Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 4
tilki123
1 yıl önce - Prş 03 May 2018, 23:49
isveç köftesi

İsveçliler itiraf etti isveç köftesinin kendilerine ait olmadığını. İsveç Kralı 7. Charles 18 yüzyılın başında Türkiye’den götürmüş köftenin tarifini.

(+)

N Buğra Erdoğan
1 yıl önce - Sal 08 May 2018, 14:30

Arkadaşlar, ekonomiden pek anlamadığım için sormak istiyorum, biz ülkemizdeki yabancı firmalardan alışveriş yaparak cari açığa olumsuz etki mi yapıyoruz? Örneğin ikea, nike, adidas, Samsung vs..

brhn
1 yıl önce - Sal 08 May 2018, 15:30

Evet, sonuçta ana ürün gamları ithal, şirket karları da yurt dışına çıkıyor,
cari açık içinde ne kadar derseniz az bile olsa genede evet dediğiniz konuda faktördür.

Husnu Kursun
1 yıl önce - Sal 08 May 2018, 21:03

Her zaman yabanci sermayenin yarattigi istihdamin cari acigi kapatmasi umulur.

N Buğra Erdoğan
1 yıl önce - Çrş 09 May 2018, 13:28

Ama mantıken adam burada kar ediyorsa (ki ediyor), kazandığı verdiğinden her halükarda fazladır

Misafir 273

1 yıl önce - Prş 10 May 2018, 10:27

Genelde dikkat ediyorum şehirlerin en varoş köşelerine açıyor İkea. Ucuz mobilya ve alt sınıfa hitap ettiği için herhalde.

deniz1764

1 yıl önce - Pzr 19 Ağu 2018, 20:52

İSVEÇ (İKEA) KÖFTESİ

Malzemeler:
500 gr. kıyma
1 orta boy kuru soğan
3 diş sarmısak
1 yumurta
karabiber
kimyon
toz kırmızı biber
kekik
tuz ve çeşni tozu
aldığı kadar galeta unu

Sos Malzemeleri:
40 - 45 gr. Demi Glace Sos Tozu
400 ml. su
1 çorba kaşığı tereyağ veya margarin

Kızartmak için 1/2 çay bardağı sıvı yağ

Yapılışı:
Köfte malzemelerini derin bir kapta karıştırıp malzemeler bütünleşene kadar yoğurun. Cevizden küçük top köfteler yapın. 2 - 3 saat buzdolabında dinlendirin. Köfteleri teflon tavada sıvıyağda her tarafı kızarana kadar tavayı sallayarak kızartın. Sos tozu ve suyu küçük bir tencereye alın. Çırpma teli ile sürekli çırparak kaynayana kadar orta ateşte pişirin. Kaynayınca tereyağ veya margerini ekleyip yağ, sos içinde eriyince çırpıp 5 dakika kısık ateşte pişirin. Patates kızartması ile birlikte sosla servis yapın.

Dip not: Ara sıra İKEA'ya gittiğimde İveç Köftesini severek yerdim. Üzerine döktükleri sosun tozu İsveç Gıda Marketinde satılıyor, bir kez aldım. Kutusunda 3 pişirimlik 3 poşet bulunuyor ancak evde yaptığımda kıvam ve tat olarak İKEA'da yediğim gibi olmamıştı. Geçenlerde Demi Glace Sos tozunu keşfettim. Ürün, profesyonel mutfaklarda kullanım için üretilmiş, Knorr'un 1 kg. lık ve Kent Boringer'in 750 gr. lık ambalajları mevcut Metro Gross Market'te. Kutusu üzerindeki tarif kutunun tamamını bir seferde yapmak için yazılmış ölçülerde. Ben evde kullanırken ölçüleri belli oranda azaltarak yaptım. Izgara ve fırında kızartılmış tüm kırmızı et ve hindi, tavuk etlerinin sunumunda kullanılabilecek lezzetli bir sos.

(+)

Cengizhan Tuğrul
1 yıl önce - Prş 23 Ağu 2018, 01:41
Türkiye'deki İkea Mağazaları

Normal mağazalar
----------
Mayıs 2005 - İstanbul - Ümraniye
Nisan 2006 - İzmir - Bornova
Kasım 2007 - İstanbul - Bayrampaşa
Kasım 2008 - Bursa - Osmangazi
Haziran 2011 - Ankara - Mamak
Mayıs 2018 - İstanbul - Kartal
Haziran 2018 - Antalya - Kepez

Sipariş ve teslim noktaları
----------
Mayıs 2014 - Muğla - Bodrum
Aralık 2016 - Adana - Seyhan

Burç

4 ay önce - Cmt 30 Ksm 2019, 11:23

İlk açıldığında yemek bölümünde sadece İsveç köftesi, franbuazlı cheescake falan olurdu, şimdi fıstıklı baklava, döner falan da var, Ikea'yı da Türkleştirdik

nuriks

4 ay önce - Cmt 30 Ksm 2019, 12:25

Biz IKEA'yı Türkleştirmedik.. Onlar Türkiye şartlarından yararlanabilecekleri ticari yönelime girdiler..
Döneri, baklavayı keşfettiler..
30.000m2 de sattığı eşyalarla 1.000m2 yemek katı neredeyse aynı ciroya ulaştılar..
Sadece yemek yemeğe gelen bir kitle oluşmuş oldu..

sayfa 4
ANA SAYFA -> İSTANBUL - Haberler ve Sohbet