Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
xgokhan
17 yıl önce - Cmt 22 Şub 2003, 05:12
IKEA Türkiye'de

İkea, Türkiye’ye geliyor

Dünyanın en büyük mobilya şirketi kabul edilen İkea, Türkiye’de mağaza açıyor. Ortadoğu’da sadece İsrail ve Suudi Arabistan’da mağazaları olan İkea’nın Türkiye’deki partnerlerinin İsrail mümessili ile Sabancı Holding olduğu konuşuluyor. İkea, modüler sistemleri ve tasarımıyla dünyada ürünlerinin yanı sıra yönetimiyle de örnek gösteriliyor. Birkaç yıl önce Türk ev tekstili ürünleri almak için ofis açmış bulunan İkea, Türkiye’den yüksek alımlar yapıyordu. Hatta yeni organizasyon ile bu alımların 150 milyon doları aşması bekleniyor. 40–50 milyon doları bulacak İkea’nın yatırım için çok geniş mekânlar hazırladığı ve mağazacılığın yanı sıra ihracat üssü olarak da kullanılacak depo ve yönetim yeri de hazırlanacağı belirtiliyor.

İkea örneklerine bakılacak olursa, İstanbul’da iki adet en az 25 bin metrekare kapalı alanlardan oluşan mağaza yerleri seçilecek.

İkea’nın Türkiye pazarına girmesiyle mobilya sektöründe ciddi hareketlenmeler bekleniyor. İkea’nın, mağazacılığın yanı sıra üretim konusunda yerli bazı üretim şirketlerini alabileceği de konuşulanlar arasında yer alıyor.

Şu anda İkea’nın en büyük rakibi, İstikbal grubu olarak görülüyor.

16.05.2002

Kriz zamaninda yatirim planliyormus demek IKEA, acaba su anda ne oluyor diye aradim ama baska birsey bulamadim.

messiah_haktan

17 yıl önce - Cmt 22 Şub 2003, 13:35

Aynen,ben hatte acilmistir ben görmemisimdir diyorum,cünü arabaistanda bile var!Iyi iyi acilsin!Ama eger Ikea avrupadaki mobilyalarin aynisini TR'de satmaya kalkarsa bence batar gibi geliyor!Genelde türk mobilyalarinin stili daha degisik oluyor!

theCult
17 yıl önce - Cmt 22 Şub 2003, 23:00

Turkiye'de yeni acilmak uzere olan bildigim yabanci franchise'lar:

The Body Shop
Starbucks
Bennigan's

Bir de krizler, savaslar olmasa siz gorun yatirim patlamasini. Ama o da olacak umarim...

messiah_haktan

17 yıl önce - Pzr 23 Şub 2003, 00:38

Bunlar ne?Hic birinin ismini daha duymadim!

Levent
17 yıl önce - Pzr 23 Şub 2003, 01:56

Body Shop, guzellik malzemeleri satan Ingiltere merkezli bir sirket.
Starbucks, Amerikan coffee shop zinciri (dunyadaki en buyuk)
Bennigan's nedir bilmiyorum.

Levent
17 yıl önce - Pzr 23 Şub 2003, 01:57

Bennigans American (irish) grill.

http://www.bennigans.com/main.asp

xgokhan
17 yıl önce - Pzr 23 Şub 2003, 08:05

theCult, nereden haber aldin, ozellikle Bennigan's konusunu? Starbucks zaten eninde sonunda acilacakti, Body Shop da zaten Nectar gibi bir magaza onun arkasindan gelmesi dogal. Ama TGI bile bir ya da iki magazda kaldi, Bennigan's is yapacak mi?

Ben aslinda Atina'da Applebee's oldugunu gorunce sasirmistim. Ben esas bu tip chain store'lar yerine Borders ya da Barnes & Noble istiyorum, insanlari belki okumaya tesvik eder biraz.

theCult
17 yıl önce - Pzr 23 Şub 2003, 14:14

Bennigan's website'inda 4 ulke icin ''coming soon'' diyor, Yunanistan ve Kibris da bunlarin icinde, Turkiye'nin yanisira.

Body Shop ve Starbucks su anda Nautilus mall'da (Kadikoy) yerlerini ayirtmislar bile. Gecen hafta ''coming soon'' panolarinin onunden gectim

Bence yakin gelecekte, ekonomimiz biraz daha predictable hale gelince bizde de Applebee's, Haagen Dazs gibi yerlerin acilmamasi icin hic bir neden yok. Merak etmeyin, donercilerin iflasina sebep olmazlar, onlarin musterisi ayri

Donerci dedim de bu krizde bir suru donerci, bakkal (26,000 tane!) falan da iflas etmis, CNN Turk'te haber vardi. Yine bu konuya girdim ama millet donerin faydalarini gorup McDonald's'tan donerciye gecis yapmamis (bazilarinin sandigi veya istedigi gibi), kriz buyuk kucuk herkesi etkiliyor!

xgokhan
17 yıl önce - Pzr 23 Şub 2003, 19:41

Bir yerde okudugum kadariyla uzun zamandir McDonald'stan daha basarili denen Burger King de zordaymis Turkiye'de.

Ben bu "x tane bakkal iflas etti" polemigini cok sacma buluyorum. Diyelim 26,000 bakkal iflas etti, 26,000 kisi issiz kaldi. Bu 26,000 bakkal piyasanin %10-15'ini kontrol ediyordu diyelim. Bu %10-15 simdi supermarketlerin elinde, diyelim 2000 yeni market. E bu 2000 yeni market adet basina 10-15 kisi calistirmiyor mu zaten? O da zaten 20,000-30,000 kisi etmiyor mu? Kimse o yonden bakmiyor, sacmalik resmen. Sanki issiz kalan bakkallar adam da markette is bulan adamlar adam degil.

Okan

16 yıl önce - Pts 01 Arl 2003, 02:34

Bu franchiselarin Turkiye'de para kazanmasi zor. Bak McDonald's nasil kar yapamiyor. Niye yapamiyor, adam gidip niye versin kotu hamburgere parayi canavar gibi ayni paraya restoranda yemek yerken. Gerci sunuda soyleyeyim, Turkiye'deki McDonalds'lardaki sandvicler en azindan resimdeki gibi kalitelidir genelde. (Ben Ankara'da giderken oyleydi en azindan).. Burada New York'da ismarliyorsun yemegi resme bakip, sonra icimden hep sorasim geliyor, sen emin misin bununla, resimdeki menunun ayni oldugundan. Bir de tabii harbici restoranlara nazaren McDonald's da yemek uc dort kat daha ucuz Amerika'da.

Ben burada IKEA'dan alirim genelde esyalari, hem ucuz hem tasimasi falan kolay. Tabii oradan alinca butun gun evde onu bir de monte etmek var. Turkiye'de zannederim bu ucuzluk vasiflarini kaybederler, monte de dezavantaj olur. Bekar arkadaslarimiza bu avantaj olarak da algilanabilir tabii, eger komsu kiz oradan gider mobilya alir, sonra kendisi nasil monte edecegini cozemezse, kapinizi calip gel sana bir bira ismarlayayim sunu Allah icin bir monte et falan gibi tripler olabilir. Yani bu monte olayi bir avantaj da olabilir.

Starbucks'a gelince elemanlar burada bir bardak kahveyi 4-5 dolara okutuyorlar. Turkiye'de kaca okutacaklar bakalim. Bir de onlarin eskiden franchiselari yoktu, hep kendileri isletiyorlarlardi (Ben Starbucks genel mudurlukte calistigimdan biliyorum, cok kisi arardi franchise almak icin, YOK GARDASIM BIZIM FRANCHISE'imiz falan derdim). Genel mudurlugun altinda da kahveleri paketledikleri isletme vardi, butun bina les gibi kahve kokardi.

BodyShop'in sahibi de orta yasli bir kadindir. Zannederim en cok onun sansi yuksek Turkiye'de. Cunku ufak tefek sirin banyo sungeri, sabun, kopuk, mum gibi seyler satar ucuza. Yani iyi hediye yapar, hem de vatandasimizin butcesini fazla agritmaz.

Vergi kacirmaya falan gelince de. Bana sorarsaniz devlet vergisini sakir sakir aliyor %18-25 arasi KDV'ydi, %100 e yaklasan luks tasit vergileri falan. Yani millet gelirden kaciriyor, daha sonra tuketimden geri veriyor.
Bence bu yanlis bir olay. Gelirden alsa daha iyi olur, cunku bu tip uygulamalar aslinda kayit disi ekonomiye, kacakciliga itiyor vatandasi. Ya da millet zar zor kazandigimiz dovizle gidiyor, yurtdisindan mal alip, Turkiye'ye getiriyor.

En son Okan tarafından Çrş 16 Hzr 2004, 21:55 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi

sayfa 1
ANA SAYFA -> İSTANBUL - Haberler ve Sohbet