Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Zazalar
« önceki   123 ... 678 ... 141516   sonraki »
Ana Sayfa -> HABERLER ve SOHBET
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
Yılmaz Edessa

4 yıl önce - Sal 14 Şub 2012, 14:02

Alıntı:
oldu olacak bütün dünya türk olduğundan zazalarda türktür deyin konu kapansın

Surkentli kardeşim. Diyarbakır'a komşu Siverek'liyim ben. Muhakkak Siverek'li bir tanıdığın vardır ve büyük ihtimalle Zaza'dır. Onlardan bu konuyla ilgili küçük bir bilgi istersen Kürt olmadıklarını anlayabilirsin. Kürt olmak ya da Türk olmak mesele değil. Kürt kardeşlerim nasıl ki haklı olarak Türk olmadıklarını ve asimile edilmek istemediklerini söylüyorsa aynı hassasiyeti Kürt kardeşlerimin Zaza'lar için de göstermesi daha samimi bir hareket olacaktır.

Siverek ile Kültür ve Dayanışma derneği ve Siverek'i Vilayet yapma ve kalkındırma derneği ile sıkı ilişkilerim var. Onlardan bu konu hakkında bilgi alıp burada paylaşacağım.

Kozaklılı_Baki
4 yıl önce - Sal 14 Şub 2012, 14:13

Hasan ARVASİ

4 yıl önce - Sal 14 Şub 2012, 15:04

Zeray İnanlı
4 yıl önce - Sal 14 Şub 2012, 15:32

Alıntı:
Zazaların Türk olduğuna dair güçlü bulgular var. Zazalar asla Kürt değil. Eğer zaza kardeşlerimiz bunun farkına varırsa inşallah BDP oy kaybedecek.
Son derece katılıyorum. Kürtler zazaların etkisinde bırakılıp yıllarca özbenlikleri unutturulmaya çalışıldı.Ama başarılı olamadılar. Ben yıllarca o bölgede kalmış biri olarak diyebilirimki zazalar ve kürtler birbirleriyle anlaşmak için ortak dil Türkçeyi kullanıyorlar. Zazaca veya Kürtçe konuştuklarında birbirlerini anlamıyorlar. Zazaca kürtçeden apayrı bir dil. Tabiki bazı sözcüklerde benzeşmeler olacaktır ama bu o dilin aynı kökenden geldiği anlamına gelmez. Nasıl ki aynı kökenden gelmemesine rağmen Türkçemize Arapçadan, Farsçadan birçok kelime geçmiş olduğu gibi. Zazalar kesinlikle Türktür ve nitekim çoğu BDP politikasını desteklemez.

SECKIN YILMAZ
4 yıl önce - Cmt 10 Mar 2012, 20:51

utkuer
4 yıl önce - Pts 13 Ağu 2012, 20:04

utkuer
3 yıl önce - Prş 13 Arl 2012, 15:24

Alıntı:
Zazaca’yı kitaplara Kürtçe’nin bir lehçesi olarak verdiklerini, kendisinin uzmanlar tarafından yanlış yönlendirildiğini vurgulayan Bakan Ömer Dinçer, “Bu konuda bir hata yaptık. Seneye inşallah kitaplarda Zazaca’yı ayrı bir dil olarak göreceksiniz.” dedi.

12 Aralık Dünya Bingöllüler münasebetiyle, Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz ile birlikte Bingöl’de bir konferansa katılan Milli Eğitim Bakanı Dinçer, Zazaca Yüksek Lisansı yapan öğrencilerle ilgili şu şekilde bir açıklama yaptı: “Zazaca şu an öğretmenlik alanı değil. İlerde öğrencilerin seçme durumuna göre yeni bir öğretmenlik alanı olarak tanımlanabilir. Hangi alandan mezun olmuşsanız o alanda başvuruda bulunacaksınız. Ve o alanda öğretmen olduktan sonra size ek ders olarak Zazaca’yı vereceğiz.”

Kaynak:(CTK)

sibel akyıldız
3 yıl önce - Sal 02 Nis 2013, 13:58
zazalar kimdir

Kipcak08
3 yıl önce - Cmt 07 Arl 2013, 15:53

alperen4242

3 yıl önce - Cmt 07 Arl 2013, 17:00

cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
« önceki   123 ... 678 ... 141516   sonraki »
Ana Sayfa -> HABERLER ve SOHBET