Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
Vedat BEHAR

9 yıl önce - Prş 10 Arl 2009, 22:52
İstanbul fırıncılar odası zarar ettikleri iddasıyla İstanbul Halk Ekmeğin kapatılmasını istiyor


İstanbul Fırıncılar Odası, İstanbuldaki lağım farelerinin, hamam böceklerinin ve her türlü pisliğin kol gezdiği, 1 TL'ye içinden Hertürl Pislik Çıkan Ekmek Üreten Fırınların,Temiz Ve Ucuza Ekmek Üretip Ekmek Satan İstabul Büyük Şehir Belediyesine Ait İstanbul Halk Ekmek A.Ş. Yüzünden Zarar Ettiklerini İddaa Ederek, Halkımızın Tek Ucuz ve Temiz Ekmek Aldıkları İstanbul Halk Ekmek A.Ş'nin Kapanmasını İstiyor.
Alıntı:
Fırıncılar Ekmek Çıkarmayacak

İSTANBUL Fırıncılar Odası Başkanı Fahri Özer, İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı Halk Ekmek'in kapatılmasını istedi. Fahri Özer, Ocak ayında eylem yapacakları söyledi. Fahri Özer, “Oturma eylemi yapacağız. Bazı günler tatil hakkımızı kullanıp ekmek üretmeyeceğiz” dedi.


İstanbul Fırıncılar Odası Başkanı Fahri Özer, basın mensuplarına bugün fırıncıların sorunlarını anlattı. Fahri Özer İstanbul Fırıncılar Odası olarak en büyük sorunlarının İstanbul Büyükşehir Belediyesine bağlı Halk Ekmek ile yasal olmayan Halk Ekmek büfelerinin olduğunu söyledi. Fahri Özer şunları söyledi:

“İçinde bulunduğumuz sorunları yerel yönetim ve merkezi yönetim görmemekte, çare üretmemekte. Birinci sorunumuz ve derdimiz Halk Ekmek fabrikaları. Bunlardan biri İBB Halk Ekmek'i biri de sahte halk ekmekler. Halk ekmek fabrikaları adeta bizleri yok etmek için fırıncı esnafına savaş açtı.

Günümüzde Domuz gribi diye belirtilen hastalığın insanlara en fazla bulaşacağı yer halk ekmek kuyruklarıdır. Halk ekmek en fazla buralarda kirlenir ne bulaşırsa insanlarımıza buradan bulaşır. Bizlere haksızlık yapmaktadırlar. Ama şu bilinmelidir zalimin zulmü hiçbir zaman daim olmaz Hak mutlaka galip gelecektir. Bu yetmez gibi birde büyük sermayenin arkasında bulunduğu komşu fırınlar açılmaya başladı.”

Türkiye’de ekmek fiyatlarının uzun yıllardan beri sorun olageldiğini belirten Fahri Özer, “Ekmeğin fiyatının sorun olduğu ülkemizde fiyatların artmasına sebep olan yöneticilerimiz var. Bu 1991’li yıllardan 2009’a kadar geldi, fiyatların artmasının sebebi fırın çokluğudur. Bu ekmek başka bir şeye benzemez ekmekle uğraşanları ekmek bir gün çarpacaktır” dedi. Türkiye’de ekmek fırınlarının gelişi güzel açıldığını söyleyen İstanbul Fırıncılar Odası Başkanı Fahri Özer, “İhtiyaç doğan yerlere fırın yapılmalı on bin nüfusa iki fırın yapılmalıdır” diye konuştu.

BEDAVA EKMEK DAĞITICAĞIZ

Fahri Özer, Halk Ekmek büfelerinin kaldırılması durumunda bedava ekmek dağıtacaklarını söyledi. Fahri Özer, “Halkımıza ucuz ekmek yedirmek isteniyorsa Halk Ekmek fabrikaları derhal kapanmalıdır. Biz İstanbul fırıncısı olarak fakir fukaraya fırın kuyruğunda bekletip onurlarıyla oynamadan, fırınlarımızdan ucuz ekmek değil bedava ekmek vermeyi kamuoyuna deklare ediyoruz bedava ekmek vereceğiz” dedi.

Ekmeğin mutlaka ambalaj içerisinde olmasının altını çizen Fahri Özer, “Ekmeğin ambalajına karşı çıkan olabilir ancak tüm Türkiye’de ekmek ambalajsız satılmakta. Gıda güvenliğini sağlamak mümkün değil, Tarım Bakanlığı bunu duysun. Ekmek mutlaka ambalaja girmelidir” diye konuştu. Fahri Özer konuşmasını şöyle bitirdi:

“Artık bıçak kemiğe dayandı, eğer Halk Ekmek büfeleri kaldırılmazsa, komşum fırınlar engellenmezse, sahte Halk Ekmek büfeleri derhal kaldırılmazlarsa, fırın yapımına dur denilmezse, işte sözün bittiği yere geldik. Zaman eylem zamanıdır zaman hak arama zamanıdır. Hak aramanın her yolu bizim için artık mübah olmuştur. Bundan böyle 2010 yılının Ocak ayının ilk haftası içinde İBB bahçesinde oturma eylemi ve basın açıklaması yapacağız. Yine 10 Ocak Pazar günü İstanbul fırıncı esnafı tatil hakkını kullanarak ekmek üretmeyecektir. Dertlerimize çare bulmazlarsa 16 Ocak'ta iş yavaşlatma eylemi yapacağız, 17 Ocak Pazar günü yine tatil hakkımızı kullanıp ekmek çıkarmayacağız. Bu eylemlerden sonuç alamazsak ben İBB önünde sorunlarımız çözülene kadar açlık grevine başlayacağım.

Buradan yetkililere ve Başbakanım'a sesleniyorum. Lütfen artık bizi duyun. Ruymazsanız biz size duyuruyoruz.”

Fırıncılar Odası Başkanı Fahri Özen ekmeğe zam olup olmayacağı ile ilgili sorulara “Kesinlikle ekmez zammı yok yılbaşından sonra yapılacak hesaplara göre kamuoyuna açıklarız” diye cevap verdi.
http://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/13167822.aspahmet şenoğlu

9 yıl önce - Prş 10 Arl 2009, 23:09

normal ekmekten binlerce kat lezzetli ve saglıklı olan halk ekmegi, diger taraftan durumu iyi olmayan vatandaşların büyük talep ettikleri bi ekmek türü böyle bir talep tamamen vicdansızlık....

En son ahmet şenoğlu tarafından Prş 10 Arl 2009, 23:15 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi


ali_demirci
9 yıl önce - Prş 10 Arl 2009, 23:12

terbiysizlik yapmasın lar.halk ekmek fırın ekmeğin den yarı yarıya ucuzdur ve cok kaliteli.beyenmeyen fırınını kapatsın.......................Emir Karagüler

9 yıl önce - Prş 10 Arl 2009, 23:25

Tamamen saçmalık Halk ekmek hem dar gelırlıye uygun hemde cok kalıtelı bır sekılde üretim yapıyor tamamen el değmeden fabrika ortamında 100%100 doğal ürünlerle üretim yapıyor.1tl ye ekmek satıp hala zam istiyorlar istedikler, kadar kapatsınlar ekmek üretmesinler en hayırlısı bu.Genel olarak nasıl ortamlarda üretim yaptıkları çok açık.

Saygılarımla


Arda M Öztürk

9 yıl önce - Prş 10 Arl 2009, 23:28

Halk ekmeğin kapatılması demek İstanbulda nerden baksanız 2 milyon dar gelirlinin cebindeki parayı çekmeye çalışmaktır.Halk ekmeğin kalitesi ortada.
Bu ekmeği herkes tüketiyor kapatılması söz konusu bile olmaz


Emir Karagüler

9 yıl önce - Prş 10 Arl 2009, 23:35

Bende sizinle aynı görüsteyim saçma bir talepten öteye geçmez bu istekleri.Mustafa Can Karakus
9 yıl önce - Cum 11 Arl 2009, 00:28

Kesinlikle halk ekmek fabrikasının ürettiği kalitede bir başka ekmek üreten firma yok. Maalesef İstanbul içindeki ekmek fırınları çok küçük kapasiteli ve kontrolü zor yerler. Halbuki anadoluda bile ekmek fırınları değil ekmek fabrikaları var. Eğer halk ekmekle baş rekabet etmek istiyorlarsa fırıncılar bir araya girip ortak ekmek fabrikaları kurmaları gerekir. Merdiven altında sağlıksız ve pahalı üretimin önüne ancak bu şekilde geçilir.

ali_demirci
9 yıl önce - Cum 11 Arl 2009, 00:40

Türkiye de rekabet ortamı var.herkez istediği paraya ekmek satar.beyenmezler se kendi fırınları kapatsınlar.onlar daha cok para kazansın diye millet nicin halk ekmek yemesin ? istanbul da zaten ekmek cok pahalı satılıyor dur.............................

mhkose
9 yıl önce - Cum 11 Arl 2009, 05:53

yazıklar olsun..para hırsı yüzünden fakirin kursağından geçen bir lokma ekmeğe kastedilmez..çok yanlış birşey bu

fatihcelikkaya
9 yıl önce - Cum 11 Arl 2009, 07:59

İstanbulda özel fırın ekmeği 85 kuruş diye biliyordum 1 lira mı oldu. Konya da belediye fırınlarının ürettiği ekmekler 40 kuruş ama biraz kalitesiz.
1.)İstanbulda sadece halk büfelerinde mi ekmek satılıyor.
2.)Halk ekmeği bakkallarda ve marketlerde satılıyormu.

Konyada yıllar önce belediye ekmek satış büfeleri kaldırırdı. Bakkallarda ve marketlerde satılmaya başladı. Böylece ekmek kuyrukları bitti. Belediye ekmeği bulmak için,sokak sokak dolaşıp belediye büfesi arama derdi bitti.Her önüne gelen bakkalda ve marketde hemen hemen bulunabiliyor.Bakkallarda hemen hemen 2 tane ekmek büfesi bulunuyor biri belediye ekmeği,biri özel fırın ekmekleri. Belediye ekmeği ucuz,özel fırın ekmeği birazda pahalı dır. İsteyen istediğini alır.
Belediye ekmeklerinin sadece ekmek büfelerinde satıldığı zamanlarda ekmek kuyruğuna girer.Elimizde ekmek poşeti ile ekmek kamyonunun (50 nc) gelmesini beklerdik . Kamyon geldiğinde hücuma geçerdik.

Türkiye de nerdeyse bütün sektörlerde rant var,tekelcilik var. Geçen sene 80 kuruş olan buğday, bu sene 40 kuruşa satıldı. Un fiyatları düştü ama ekmek fiyatları düşmedi. Bu aradaki fark fırıncıların cebine girdi. Ekmek fiyatlarını illerdeki fırıncılar odası belirlediği için rekabet ortamı olmuyor. Un fiyatları düşünce indirin yapmıyorlar ama un fiyatlarına zam gelince direk ekmeğede zammı yapıştırıyorlar.
İstanbulda ki fırıncıların işide eczacıların işine döndü.
Biz adam olmayız.sayfa 1
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> İSTANBUL - Haberler ve Sohbet