Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Ankara Türkiye Büyük Millet Meclisi
« önceki   1234 ... 91011   sonraki »

ANA SAYFA -> ANKARA
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
sayfa 3
Erhan Aydoğdu
11 yıl önce - Prş 31 Ağu 2006, 22:46

Selamlar...
Burç Ağabeyinde  belirttiği gibi milletin kendi meclisinin fotoğraflarını çekmesi neden yasak acaba? Diyelim ki ben merak ediyorum ama Ankaraya gitme şansım yok, fotoğraflarını görmek istedim.Ama  maalesef yok fotoğrafları.Olanlarda bunlar , onlarda uzaktan çekilmiş.Belli belirsiz. İlginç bir yasak.Sebebi ne acaba merak ettim...
Saygılar...

KeNaN KöR
11 yıl önce - Cmt 23 Eyl 2006, 13:32

BUGÜNKÜ PARLAMENTO BİNASI

TBMM'nin halen çalışmalarını sürdürdüğü üçüncü binasının mimarı, 1938'de açılan proje yarışmasını kazanan Avusturyalı mimar Prof. Clemens Holzmeister (1886-1983)'dir. Prof. Holzmeister aynı zamanda başkent Ankara'daki pek çok Devlet yapılarının da mimarıydı.

TBMM, 11 Ocak 1937'de çıkardığı bir yasayla, "Türkiye Cumhuriyetinin varlığını, yirminci asrın mimarî özelliklerine uygun ve bir abide niteliğinde "yeni bir parlamento binasının yapımı için proje yarışması açmayı kararlaştırdı.

14 projenin katıldığı yarışma 28 Ocak 1938'de sona erdi ve jüri birinciliğe değer üç proje seçti. Sonuçta, Atatürk'ün de beğendiği Clemens Holzmeister'in projesinin uygulanmasına karar verildi. Binanın inşaatına 26 Ekim 1939'da dönemin Meclis Başkanı Abdülhalik Renda (1881-1948)'nın attığı temelle başlandı.

Binanın yapımında zaman zaman parasal kaynak bulunmasında büyük zorluklar çekildi, bu arada İkinci Dünya Savaşının da başlaması daha büyük sıkıntılara yol açtı. Bu nedenlerle, yapım çalışmalarına aralıklarla devam edilebildi.

1957'den sonra yapımı hızlandırılan yeni Meclis Binası, 6 Ocak 1961'de hizmete açıldı.

475 521 metrekarelik bir arazi içinde bulunan Meclis ana binasının yerleşim alanı 19 372 metrekaredir. Faydalı iç mekanlar itibariyle toplam hacmi ise, 56 775 metrekaredir. 5 katlı olan binanın ön cephe uzunluğu 248 metredir. TBMM binasının mimarî özellikleri ve genel yapısı, Türkiye Cumhuriyetinin gücünü ve ölümsüzlüğünü simgeleyecek biçimde, ağır başlı, sağlam ve dayanıklı nitelikte tasarımlanmıştır.

Tüm mekanlarda, anıtsal, dengeli ve üç boyutlu bir düzenleme ele alınmıştır. Yapının tam ortasında ve arazinin en yüksek noktasında, büyük topantı salonlarının olduğu merdivenli ve sütunlu girişi ile ana kütle yer almaktadır.

Ön cephede biribirine paralel iki sıra halinde yanlara uzanan kanatlar ve bu kanatları birleştiren köprüler bulunmaktadır.

Meclis kampusüne girişler sağ ve solda Atatürk Bulvarı ve Dikmen Caddesi üzerindeki iki ana kapıdan yapılmaktadır.

http://www.tbmm.gov.tr/tarihce/kb29.htm

memoli1986
11 yıl önce - Pzr 12 Ksm 2006, 18:55

(+)

(TBMM'nin eski bir fotoğrafı.Dikmen Vadisi'nin arkada inşaatı devam ederken)

murat.ateş
11 yıl önce - Sal 09 Oca 2007, 02:35

Arkadaşlar T.B.M.M nin fotoğrafını çekmenin yasak olduğunu yazmışlar ama ben bu resmi 2004 yılı Ağustosunda meclisin tam karşısından çekmiştim...Kimse birşey dememişti...Paylaşmak istedim.

(+)

Engin

11 yıl önce - Sal 15 May 2007, 20:18

Meclis fotoğraflarının internette neredeyse "hiç" bulunmaması ve bu başlıktaki yasak olduğunu söyleyen arkadaşların şikayetleri doğrultusunda TBMM'ye mail attım.

Hem yasağı sordum hem de buradaki tanıtım etkinliklerinde kullanabileceğim fotoğraf istedim. Meclisin fotoğraf sanatçısının ismini vererek ticari olmadan kullanabileceğim belirtilmiş.

Aşağıdaki fotoğraflar Sayın Hamit Yalçın tarafından çekilmiştir.

Ayrıca fotoğraf çekilmesi yasağına ilişkin söyleneni aynen aktarıyorum:
Alıntı:
Esasında TBMM'nin fotoğrafını çekmek yasak değil. Fakat, kimi kişilerin bu konudaki müdahaleciliği çekim yapmanın yasak olduğuna ilişkin bir izlenim uyandırıyor. Belki zamanla bu izlenimi ortadan kaldıracak değişimleri içselleştirebiliriz.

yani gene kendini kraldan çok kralcı ilan etmiş güvenlik görevlilerinin işi  

(+)

(+)

(+)

(+)

(+)

(+)

(+)
Çalışma Ofisleri

(+)
Genel Kurul, Atatürk Çiçeği

(+)