Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 17

Adana'ya Yapılan Yatırımlar Sizce Yeterlimi?
yeterli 18.9%  18.9%  [20]
yetersiz 81.1%  81.1%  [86]
Toplam Oy : 106

alperen522
1 ay önce - Çrş 27 May 2020, 03:44

Alıntı:
Evet, 274 milyon normalde büyük bir para değil ama Adana zaten sırtında çok büyük borç yükü kamburuyla boğuştuğu için bu rakam önemli hale geliyor.. Bu büyük kamburun üstüne bir de bu 274 milyon dolar binerse, zaten şehircilik yatırımı anlamında geride kalmış durumdayken, bir 20 sene daha aynı dertle uğraşmak zorunda kalır şehir.
Ben Adana BŞ Başkanı olsam ve elimde 274 milyon dolarım olsun, ilk yapacağım şey, şehrin genelinde yıllar önce yapılması gerekirken yapılmamış veya yapılamamış en az bir 30 tane köprülü kavşak yapar, hem trafiği hem insanları rahatlatırım. İnan bana bu 30 tane köprülü kavşak, metrodan daha fazla hayata dokunur, işe yarar.. Bugün Adanada çarşıdan kuzeye gidişler belli saatlerde 1 saati buluyor. Neden? Çünkü her 150-200 metrede bir lamba var, eski sistem kavşaklar var.... Burlara köprülü kavşak yapılırsa çarşıdan kuzey Adanaya, hatta Yüreğire Sarıçam tarafına, hastanelere, üniversitelere gitmek de 10-15 dakikayı geçmez hale gelir.. Bu durumda kentin şehir içi ulaşım sorunu zaten %70 oranında çözülmüş oluyor.. Adana maalesef köprülü kavşak konusunda en geri kentlerden biri şu anda..

Göz ardı edilen bir şey de şu; insanların gelir düzeyi artıkça herkesin bir arabası var artık. Sen metroda veya otobüste çok iyi konfor da sunsan çoğu insan özel araçla ulaşım sağlamaktan vazgeçmiyor.. Hele de şu virüs ortamında insanlar metro, otobüs gibi şeylerden iyice soğudu. Kısa vadede de düzelmez bu soğuma.. O yüzden de, Adana için öncelik, en az 30 tane köprülü kavşakla şehir içi karayolu ulaşımını rahatlatmak olmalı. Sonra paran olursa raylı sistemi de planlarsın. Ama eldeki para sınırlıysa, ki öyle, o zaman öncelik şehir içi trafiği rahatlatmak için yatırımlar, kavşaklar yapmak olmalı..

Bu konuyu çok uzattık insanları sıktık belki ama son olarak bunları da söyliim dedim.

Size katılıyorum Ahmet bey. Ben bu tip büyük çaplı projelerin finansmanının hazine garantili kredi ile sağlanmasına karşıyım. 1. Etap Metro ve Devlet Bahçeli Köprüsü gibi öngörülen bütçe yetmeyince (o bütçe de kredi ile sağlanıyordu) başka krediler çekilip maliyetinin 3-4 katı borçlanmaya sebep olacaksa hiç yapılmasın daha iyi. 2. Etap metro eğer belediye tarafından inşa edilecekse bence belediyenin 2.4 milyar liralık yıllık bütçesi göz önüne alınırsa 3-4 parçaya bölünüp mümkünse belediyenin kendi öz kaynakları ile bitirilmeli. Bu yöntem daha çok zaman alır ama raylı sistem yatırımlarının her yıl devam etmesini sağlayabilir. Bursa zamanında bu yöntemi uyguladı. 16 senede 39 km hafif raylı sistem yaptılar. İnşa hızı neredeyse yılda 2.5 km. Adana'da ise 2 kez kredi çekilip 14 yılda 13 km anca yapılabildi. Hem kentin geleceği heba oldu, hem de yapılan işten düzgün bir verim alınamadı.

Köprülü kavşak konusuna gelince. Adana'nın köprülü kavşak ihtiyacı dediğiniz gibi çok fazla. Köprülü kavşakların yapımıyla birlikte yeni bulvarlar açılması şart. Açılması gereken bulvarların çoğu Doğu-Batı eksenli olmalı. Zira bu eksendeki tüm trafik yükü büyük oranda E-5 ve TAG Otoyolunun üzerinde. Ek olarak Güney Kuşak yolu da (Güney Çevre Yolu'nun daha içerilerden geçen versiyonu. Havalimanından Obalar Caddesine açılan bulvarın devamında; Dağlıoğlu, Bey, Barbaros mahallelerinden geçip nehrin karşısına geçip Yüreğir'e devam eden yol.) tamamlanmalı. Bu liste daha uzar gider.

Alıntı:
2. etabı metroyu belediye değil artık kamu yapmalı, bunu Adana'ya borçlular.

Oğuz bey Adana son yıllardaki tüm genel seçimlerde iktidara olan desteğini gösterdi. Buna istinaden 2. etabı devreye girip üstlenmelerini isterdim. Fakat bu saatten sonra kim yaparsa yapsın Allah ondan razı olsun modundayım. Yeter ki ben Kozan Yolunda, Ege Bağatur Bulvarında yeşil sarmaşıklarla bezenmiş metro viyadüğünü göreyim.

oguzbuyuka
1 ay önce - Çrş 27 May 2020, 13:15

Ben iktidara desteğini gösterdiği için yapılmalıdır bakış açısına karşıyım, hayır, bu ülkenin değerli bir parçasını, kendi vatandaşını -her türlü- kimsenin yok görmeye hakkı yok. Ülke sevgisi, millet sevgisi bu değil.

Buraya hiçbir yatırım yapılmayacak, destek veren yere israf derecesinde yığılacak, oraya yapacağıma destek verene söker söker yeniden yaparım denecek. Yok öyle bir şey.

Mesela Gaziantep'e Kalkınma Ajansından alınan parayla çok büyük masraf edip Şelale Park yaptılar, çok da güzel olmuştu. Bir yıl sonra baktım komple sökmüşler, başka bir çok maliyetli tasarımla yeniden yapıyorlar. İçim acıdı. Trabzon'da bir yaya köprüsü yapmışlar sahile, çok da masraf etmişler, ama iki ucu da kara, yani hiçbir işlevi yok köprünün, bir yerden bir yere geçmiyorsun, aşağıdan da dümdüz yürüyebiliyorsun, bizde yıllardır bitmeyen acil ihtiyaç köprüleri düşündüm.

ilker0101
1 ay önce - Prş 28 May 2020, 15:04

Belediye ödeneklerinde kararı artık Cumhurbaşkanı Erdoğan verecek

https://veryansintv.com/belediye-odeneklerinde-ka ...n-verecek/

?????

Ahmet YükselS
1 ay önce - Prş 28 May 2020, 18:08

Belediyelerin Proje yardım ödeneğinden bahsediyor. Normal bildiğimiz belediye hazine payı değil bu.. Hazine payını, şayet belediyenin devlete borcu yoksa kimse kesemiyor zaten.. Ama proje yardım ödeneği farklı bir şey.. İlgili Bakana bağlı bir yetkiydi zaten şimdi Cumhurbaşkanı onayını da eklemişler. Çok değişen bir şey yok yani.. Yine siyasi otorite veriyor kararı..

Erdem6
1 ay önce - Sal 02 Hzr 2020, 13:15
Metroya yeni istasyon

Adana Metrosu'na işaretlediğim Kurtuluş İstasyonu'nun eklenmesi sizce faydalı olur mu?

Resul GUL
1 ay önce - Sal 02 Hzr 2020, 19:48

Alıntı:
Metroya yeni istasyon

Adana Metrosu'na işaretlediğim Kurtuluş İstasyonu'nun eklenmesi sizce faydalı olur mu?

Başlığın konusu ile pek alakası olmadığı için Mesajı buraya taşıdım Buradan devam edelim

http://wowturkey.com/forum/viewtopic.php?p=7745345#7745345

Cemalim7
1 ay önce - Cmt 06 Hzr 2020, 02:04

Alıntı:
Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, şehrin ulaşım ağlarının genişletilmesi, yapılacak yeni projeler ve son olarak toplu taşımada metro inşaatının başlaması konusunda, Gaziantep Valisi Davut Gül, AK Parti Gaziantep Milletvekilleri Ahmet Uzer, Mehmet Erdoğan, Abdullah Nejat Koçer, Derya Bakbak, Ali Şahin, Müslüm Yüksel, Mehmet Sait Kirazoğlu ve AK Parti Gaziantep İl Başkanı Gaziantep İl Başkanı Mehmet Eyup Özkeçeci'nin katılımıyla Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu ile telekonferans gerçekleştirdi. Toplantıda Başkan Şahin, devam eden yatırımlar için Bakan Karaismailoğlu'na teşekkür etti, şehirde başlatılması gereken çalışmalar hakkında isteklerde bulundu. Türkiye gündeminde geniş yer bulan yeni tip Corona Virüs (COVID-19) Salgını'na karşı verilen ulusal mücadelede alınan tedbirlerle beraber yaşanan PTT şubelerinin yarısının kapanmasıyla oluşan yoğunluklardan dolayı Bakan Adil Karaismailoğlu'na ricada bulunan Başkan Fatma Şahin, belediye ekiplerinin aldığı önlemler ve tedbirlerin yetmediğini belirterek çözüm için talepte bulundu. Bu konuda çalışmalarını sürdürüldüğünü belirten Karaismailoğlu, tedbirlerin sıklaşması için çalışmaların devam ettiğini söyledi. Vatandaşların maaşlarının evlere götürülmesine rağmen şubelerdeki yoğunluğun giderilmediğini ifade etti. Bunun için de gerekli önlemlerin alınacağının altını çizdi. Şehirde planlanan metro çalışması hakkında konuşan Şahin, ön çalışmaların tamamlandığını belirtti, kısa bir süre içerisinde temel atarak başlanılabileceğini söyledi.

Ahaha şimdi de Gaziantep'e YAPILACAK olan metroyu ulaştırma bakanlığı üstleniyormuş Kolay gelsin hepsine hayırlı işler. Bu yaptıkları unutulacak sanıyorlarsa fena yanılıyorlar.

Ahmet YükselS
1 ay önce - Cmt 06 Hzr 2020, 20:53

Adana büyükşehir belediyesinin hükümete ihtiyacı yok ki!! Zeydan geldi, israfı önledi, belediyeyi artıya geçirdi, o yapacak tüm projeleri!! Hükümet dediğin de neymiş!! Bin yataklı yataksız hastane bile yapacaktı engel oldular adama!! O paraları nereye harcayacak acaba şimdi?

Cemalim7
1 ay önce - Cmt 06 Hzr 2020, 21:22

Alıntı:
Adana büyükşehir belediyesinin hükümete ihtiyacı yok ki!! Zeydan geldi, israfı önledi, belediyeyi artıya geçirdi, o yapacak tüm projeleri!! Hükümet dediğin de neymiş!! Bin yataklı yataksız hastane bile yapacaktı engel oldular adama!! O paraları nereye harcayacak acaba şimdi?

falan filan işte. Haklısın kardeşim. Görüşürüz. Kendine iyi bakman dileğiyle hayatında başarılar diliyorum

ads 1940
1 ay önce - Cmt 06 Hzr 2020, 23:58

Alıntı:

Seni çok iyi anlıyoruz

sayfa 17
« önceki   123 ... 161718 ... 222324   sonraki »
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET