Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
İstanbul Sultanahmet - Firuz Ağa Camii
« önceki   123 ... 101112   sonraki »

ANA SAYFA -> İSTANBUL
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
sayfa 2
Akın Kurtoğlu

11 yıl önce - Pts 17 Tem 2006, 02:58

Firuzağa Camii'nin bir özelliği de, uzun yıllardır İkindi ezanlarının Sultanahmed Camii ile karşılıklı olarak okunmasıdır... Önce Sultanahmed Camii müezzini ezana başlar, ardından Firuzağa'nın müezzini buna cevap verir şekilde ezanın aynı bölümünü  tekrarlar. Her iki cami arasında karşılıklı olarak başından sonuna kadar ezan yankılı olarak okunur.   Her iki caminin müezzini de seçme ve güzel sesli olduklarından, 5 dakika süreyle iç titreten bir ahenk yaşanır minareler arasında... Alman Çeşmesi ile Atmeydanı, bu iki ibadethanenin tam ortasında kaldığından, ezan sesleri en iyi bu bölgede dinlenir. Ayasofya'nın cami olduğu dönemlerde bu karşılıklı okuma faslı, Sultanahmed ile Ayasofya arasında yaşanırmış...

Akın KURTOĞLU

sabahattin kayış

11 yıl önce - Pts 17 Tem 2006, 03:05

Alıntı:
Firuzağa Camii'nin bir özelliği de, uzun yıllardır İkindi ezanlarının Sultanahmed Camii ile karşılıklı olarak okunmasıdır... Önce Sultanahmed Camii müezzini ezana başlar, ardından Firuzağa'nın müezzini buna cevap verir şekilde ezanın aynı bölümünü  tekrarlar.

Bu uygulama Üsküdar'daki Mihrimah Sultan ve Valide Sultan camiileri arasında da uzun yıllardır yapılıyordu, devam ediyor mu bilmiyorum...

ümit 806

11 yıl önce - Cum 21 Tem 2006, 14:33

Alıntı:
Bu uygulama Üsküdar'daki Mihrimah Sultan ve Valide Sultan camiileri arasında da uzun yıllardır yapılıyordu, devam ediyor mu bilmiyorum

Ben küçükken annemle 15 Üsküdar - Beykoz peronlrında beklerken şahit olduğum bu uygulama öğle ve ikindi ezanlarında devam etmekte. Fakat ilk tekbirden sonra diğer camiden ses gelmezse ayrı ayrı devam ediyorlar, her vakit olmuyor, anladığım kadarı ile illâ yapacağız diye uğraşmıyorlar ama öyle başlarlarsa sonuna kadar götürüyorlar. Bence ezanların birbirine karışmaması açısından da çokgüzel bir uygulama. Ben bu Üsküdar camilerine mahsus sanırdım, başka camilerde de olduğunu yakın zamanda öğrendim.

Çok eskilerde Sultanahmet, Süleymaniye, Ayasofya gibi çok şerefeli camilerde birden fazla müezzin farklı şerefelerde caminin farklı bir tarafına dönerek ezan okurmuş, bunlar da birbirlerini beklerlermiş, sonradan bu uygulama günümüzdeki gibi karşılıklı camilerde okunacak şekle dönmüş diye duydum. Ne derece doğru bilmiyorum tabi.

Sinan Doğan

11 yıl önce - Cum 22 Eyl 2006, 22:59

(+)
Gece saatlerinde

(+)
Camii Minaresinden

Sinan Doğan

11 yıl önce - Pts 09 Ekm 2006, 22:33

(+)
İçeriden resim

Bu arada Caminin içinden fotoğraf aldırmıyorlar Müftülükten izin kağıdı istiyor görevli

sayfa 2
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
« önceki   123 ... 101112   sonraki »
ANA SAYFA -> İSTANBUL