Ana Sayfa 915 bin Türkiye Fotoğrafı
bbakir
4 yıl önce - Sal 01 Arl 2009, 17:20
Gaziantep' te bulunan yabancı ülke konsoloslukları

Gaziantep'e komşu ülke Suriye ve Irak gibi ülkelerin konsolosluk açtığını duymuştum. http://www.gaziantephaber.org/?haber_id=10088 Linkini verdiğm adreste Macaristan'ın da Gaziantep'te fahri konsolosluk açma planından bahsediliyor. Macaristan'ın Ankara Büyükelçisi Istvan Szabo, Güneydoğu ve Doğu'daki şehirlerde bulunan işadamlarına yönelmeyi planladıklarını belirterek, ''İnşallah bir iki ay içinde Gaziantep'teki fahri konsolosluğumuzu açacağız. Fahri konsolosluğumuz, Antep dışındaki 8 diğer ilde de Türk işadamlarıyla ilişkilerimizi geliştirmeye katkıda bulunacak'' dedi.

Büyükelçi Szabo ve beraberindeki heyet, Gaziantep Sanayi Odası'nı (GSO) ziyaret etti. Konuşmasını Türkçe yapan Szabo, bugün Gaziantep'te oda ziyaretlerinin yanında Macaristan'ın tanıtıldığı bir toplantı yapılacağını kaydederek, Gaziantep ve bu bölgede faaliyet gösteren işadamları ile Macar partnerleri arasında ilişki kurmak ve kuvvetlendirmek için geldiklerini söyledi.

Macaristan'ın 10 milyon nüfusu, 100 milyar doları ihracat olmak üzere toplam 200 milyar dolarlık dış ticaret hacmi bulunduğunu belirten Szabo, Macaristan-Türkiye dış ticaret hacminin geçen yıl 2 milyar dolara ulaştığını bildirdi.

Szabo, ''Macaristan ekonomisi hakkında geçen aylarda Türkiye'de de olumsuz haberler çıktı. Şimdi şunu belirtmek istiyorum ki, biz büyük gayret gösterdik. Macaristan hükümeti geçen 6 ay içinde birçok reform yaptı. Macar ekonomisinin durumu, 6 ay önceki durumu ile hiç kıyaslanamaz. Çok iyi, pozitif gelişmeler oldu'' dedi.

-''TÜRK İŞADAMLARIYLA İLİŞKİLERİMİZİ GELİŞTİRECEĞİZ''-

Büyükelçi Szabo, işadamlarına Gaziantep'te fahri konsolosluk açacakları müjdesini vererek, şunları söyledi:

''Macaristan Büyükelçiliği çoktan beri Güney Doğu'ya, Doğu'ya, Kuzey Doğu'ya yani Ankara'nın doğusunda bulunan şehirlere, işadamlarına yönelmeyi planlıyordu. Allah'a şükür geçen ay da Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığından, Antep merkezli fahri konsolosluk için izin aldık. Önümüzdeki dönemde, inşallah bir iki ay içinde Gaziantep'teki fahri konsolosluğumuzu açacağız ve Antep dışındaki 8 diğer ilde bulunan Türk işadamlarıyla da ilişkilerimizi geliştirmeye fahri konsolosluğumuz katkıda bulunacak.''

-''DAHA İYİ İHRACAT RAKAMLARINA ULAŞMAK İSTİYORUZ''-

GSO Yönetim Kurulu Başkanı Nejat Koçer de, Gaziantep'in 156 ülkeye ihracat yaptığına, geçen yıl 3,5 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirdiğine dikkati çekerek, Macaristan ile ilişkilerin henüz istenilen düzeyde olmadığını söyledi. Koçer, şunları kaydetti:

''Bu yeni dönemde Macaristan ile olan ticari ilişkileri gerek Türkiye gerek Gaziantep olarak daha da fazla geliştirmek istiyoruz. Sayın Büyükelçi'nin Gaziantep ziyaretini bir fırsat bilip, bunları değerlendireceğiz. Global kriz, dünyanın her yerinde krizin aynı oranda yaşanmadığını gösterdi. Ne kadar pazar genişliği olursa, ne kadar çok ülke ile çalışırsak o kadar az etkilenebiliriz. Gaziantep olarak ülke çeşitliliğini artırmak, Macaristan ile ilişkileri en üst düzeye çıkarmak istiyoruz.'' Gaziantep'in, Macaristan'a yaptığı ihracatın yüzde 95'ini sanayi ürünlerinin oluşturduğunu, suni ve sentetik iplik, halı, konfeksiyon, kimya plastik sanayi ve hububat bakliyat ihraç ettiğini anlatan Koçer, ''Gaziantep'in ihracatı 4-5 yıl önce çok daha kötü durumdayken, bugün yıllık ihracatta 15 milyon dolar seviyesine ulaştı. Gelecekte daha iyi rakamlara ulaşmayı istiyoruz. Bu anlamda, Macaristan Büyükelçiliği'nin önümüzdeki ünlerde Gaziantep'te faaliyete geçireceği fahri konsolosluğun da önemi var. Bu çalışmalarından dolayı kendilerine teşekkür ediyorum'' diye konuştu.

Koçer, Gaziantep'in konsolosluklarla ilgili bir merkez haline geldiğini, Suriye'nin açtığı konsolosluktan sonra yakın bir zamanda Irak konsolosluğunun açılacağını ve kentte birçok ülkenin fahri konsolosluğun da bulunduğunu kaydetti.

Koçer, Büyükelçi Szabo'ya gümüş bir tabak ve baklava tanıtım kitabı hediye etti.

Bu haberle konsolosluk açma gerekçesinin sadece yakınlık olmadığını ticari potansiyel belirleyici olduğunu farketmiş oldum. Öyleyse Gaziantep'in gelişimini farketmiş olan başka ülkelerde burada konsolosluk açmış olabilirler düşüncesiyle böyle bir başlık açmak aklıma geldi. Bilgisi olan arkadaşlar gaziantep'te bulunan konsoloslukları buraya aktarırlarsa tüm üyelerde bu konudan haberdar olmuş olurlar.

Benim bildiğim kadarıyla Suriye, Irak, İran, Almanya Gaziantep'te konsolosluğa sahip. Bunlardan Suriye Başkonsolosluk olarak geçiyor.

fatih özgüleç
4 yıl önce - Sal 01 Arl 2009, 17:46

Alıntı:
Benim bildiğim kadarıyla Suriye, Irak, İran, Almanya Gaziantep'te konsolosluğa sahip. Bunlardan Suriye Başkonsolosluk olarak geçiyor

GAZİANTEP'TE SURİYE BAŞKONSOLUSLUĞU BULUNMAKTADIR. SANIRIM IRAK BAŞKONSOLUSLU DA YAKINDA AÇILACAKTIR. İTALYA, ALMANYA VE İSVİÇRE FAHRİ KONSOLUSLUĞU BULUNMAKTADIR.

KAYNAK: SAYFA 37 http://www.gaziantep-bld.gov.tr/gecici/hayatvesehir.pdf

bbakir
4 yıl önce - Çrş 02 Arl 2009, 17:00
bazı konsoloslukların adresleri

Almanya Fahri Konsolosluğu, Gaziantep
Adres : Yunuslar İş Merkezi, Kat 2 No:10, Şehit Kamil/GAZİANTEP
Telefon : (0342) 230 71 71
Faks : (0342) 230 84 84
e-Posta : rotaajans@superonline.com
Milli Günler : 3 Ekim / October 3
Görev Çevresi : Gaziantep, Şanlıurfa, Kahramanmaraş, Adıyaman, Kilis.

İsviçre Fahri Konsolosluğu, Gaziantep
Adres : Ordu Caddesi, No: 70/1 27060 Gaziantep
Telefon : (0342) 338 31 14
Faks : (0342) 336 05 92
e-Posta : m.ersoy@omk.com.tr
Milli Günler : 1 Ağustos / August 1
Görev Çevresi : Gaziantep

Suriye Başkonsolosluğu, Gaziantep
Adres : Kemal Köker Cad. Alleben Mah. No: 16 Gaziantep
Telefon : (0342) 232 60 47, 232 39 39
Faks : (0342) 232 39 38
e-Posta :
Milli Günler : 17 Nisan / April 17
Görev Çevresi : Gaziantep, Şanlıurfa, Mardin, Adıyaman, Siirt, Batman, Kilis, Burdur, Kahramanmaraş, Hatay, Mersin, Adana, Antalya, Isparta ve Osmaniye.

http://www.e-konsolosluk.net/Contact/CI_Foreign.aspx

bbakir
4 yıl önce - Çrş 02 Arl 2009, 17:21

Diğer konsolosluk adreslerini bulmak için arama yaparken şu habere rastladım

''4 ÜLKE KONSOLOSLUK AÇTI, YENİLERİ SIRADA''

Gaziantep Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Aslan, Gaziantep'in sanayide ve ticarette ulaştığı kapasite, GAP'ta üretilen mamullerin işleyişi ve dünyaya dağıtımı merkezi, AB ile Orta Doğu arasında ticari ve lojistik köprü olması açısından Güneydoğu Anadolu'nun kalkınması için model kent olduğunu söyledi.

Aslan, ''Gaziantep'in dünyaya açılımı aynı zamanda Güneydoğu bölgesinin dünyaya açılımıdır'' dedi.
Gaziantep'te; Almanya, İsviçre ve İtalya fahri konsolosluğu, Suriye Başkonsolosluğu bulunduğuna işaret eden Aslan, Irak'ın yanı sıra Ürdün, Mısır, Suudi Arabistan ve İran'ın konsolosluklar açacağını bildirdi. http://www.ekotrent.com/haber/20080619/Kendi-kade ...sehir.php#

Yaklaşık 1.5 yıl önce yapılan bu açıklamadan sonra acaba mevcut konsolosluk sayısı arttı mı?

bbakir
4 yıl önce - Prş 03 Arl 2009, 14:23

27.05.2009 tarihli bir habere göre
Ortadoğu'ya ihracat artınca işadamları Arapça kursuna koştu

Türkiye ile Ortadoğu ülkeleri arasındaki yakınlaşma Arapçaya ilgiyi artırdı. Bölge ülkeleriyle ticari ilişkilerini artıran işadamları ve Suriye'ye tur düzenleyen firmaların çalışanları Arapça öğrenmek için dil kurslarına akın ediyor. Aynı şekilde Suriye'de de Türkçe kursları büyük ilgi görüyor. Gaziantep Üniversitesi'nin açtığı Arapça dil kursuna en büyük ilgi iş dünyasından geliyor.

Şubat döneminde başlayan kurs tamamlandı, ancak yoğun istek üzerine yeni dönem kayıtları başladı. Devlet Planlama Teşkilatı'nın da destek verdiği kurslara Halep Üniversitesi'nden öğretim üyeleri geliyor. Hafta sonlarını Gaziantep'te geçiren öğretim üyeleri, Türklere Arapça öğretiyor.

Arapça Dil Eğitim Merkezi Proje Koordinatörü Yrd. Doç. Dr. Halil İbrahim Yakar, kursun 3 seviyede verildiğini söyledi. Başlangıç, orta ve ileri seviyede gerçekleştirilen kursa ilginin çok fazla olduğunu kaydeden Yakar, halen 115 kursiyerin eğitim aldığını ifade etti. Arapçanın, Ortadoğu ile ilişkilerde önemli bir etken olacağını belirten Yakar, "Gelecek hafta Gaziantep'te Irak Fuarı yapılacak. Çok yakında Gaziantep'e Irak Konsolosluğu açılacak. İşadamları bunun farkına vardı." dedi. Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'nin 13 günlük Ortadoğu gezisinde 7 milyar dolarlık iş anlaşması yaptığını ifade eden Yakar, "Bizim en büyük isteğimiz ilişkilerimizin sanayi ve ticarette devam etmesi. Ortadoğu'ya, Batı ürün satacağına Türkiye satsın." diye konuştu. Arapça kursuna katılan Lebsan Kuruyemiş'in işletme sorumlusu Akın Yalman ise Ortadoğu ülkeleriyle iş yapmak isteyenlerin bu dili öğrenmesi gerektiğini aktardı.”

http://www.projekoordinasyon.org/tr/index.asp?gor ...amp;hid=45

bbakir
4 yıl önce - Cmt 16 Oca 2010, 01:32

Gaziantep konsolosluk atağına kalktı

Gaziantep Ticaret Odası(GTO) karşılıklı ticaretin artırılması için Ürdün, Lübnan, Mısır, Suudi Arabistan, Körfez ülkeleri ve Irak`ın Gaziantep`e konsolosluk açmaları için bir çalışma başlattı. Gaziantep`in önemli bir ticaret ve sanayi merkezi olduğunu belirten GTO Başkanı Mehmet Aslan, ` Biz karşılıklı ticaretin artırılması için ilimize yeni konsolosluklar açılmasını istiyoruz. Daha önce yaptığımız çalışmalar sonucunda Suriye Hükümeti Gaziantep`e bir konsolosluk açtı. Bundan sonra iş adamlarımız hem vize, hem de fatura tasdikleri açısından rahatladı. Suriye ile ticaretimiz artıyor` şeklinde konuştu. Dışişleri Bakanlığını da bu konuda bilgilendirdiklerini kaydeden Aslan şunları söyledi: `Bu ülkelerin Türkiye`deki büyükelçiliklerine hükümetleriyle görüşmeleri için talepte bulunduk. Amacımız Gaziantep ve bölgeyi sadece ticaret ve sanayi merkezi değil aynı zamanda bir kongre, finans ve diplomasi merkezi haline getirmek
http://www.tumgazeteler.com/?a=984632

bbakir
4 yıl önce - Cmt 16 Oca 2010, 01:57
Gaziantep etopya fahri konsolosluğu

Etyopya'nın Gaziantep Fahri Konsolosluğu'nun ait iletişim bilgileri.

Fahri Konsolos - Osman NAKIBOĞLU

Adresi : 1. Organize Sanayi Bölgesi 18. Cad. No: 13 Başpınar- Gaziantep
Telefonu : (342) 211 21 21- 211 22 20
Faks : (342) 211 22 27
Eposta adresi : osman.nakıboglu@naksan.com
Çalışma Saatleri: Pazartesi- Cuma 8.00- 18:00, Cumartesi 8:00-14:00
Görev Bölgesi: Gaziantep
http://www.afrikaulkeleri.net/2009/06/etyopya-fah ...antep.html

bbakir
4 yıl önce - Pts 18 Oca 2010, 14:11
Gaziantep İtalya fahri konsolosluluğu İtalyanca kursu

Gaziantep İtalyan Fahri Konsolosluğu'nun İtalyanca kursu başlıyor04/09/2009 15:32 Yerel Haberler
GAZİANTEP - Gaziantep İtalyan Fahri Konsolosluğu, Gaziantep Sanayi Odası ve Ankara İtalyan Kültür Merkezi işbirliğiyle düzenlenen İtalyanca dil kursunun kış dönemi, 12 Ekim'de başlıyor.

Gaziantep İtalya Fahri Konsolusu Mehpare Şayan Kileci, kursun önceki dönemlerde başlangıç seviyesini tamamlayanların kur atlamalarına fırsat vereceğini, başlangıç seviyesinde yeni kayıt yaptırmak isteyen kursiyerlere açık olduğunu bildirdi.

Kileci, başlangıç grubu için derslerin Çarşamba-Cuma günleri 19.00-21.30 saatleri arasında yapılacağını, devam sınıfları için (2. kur, 3. kur ve 4. kur) başvurular doğrultusunda ders gün ve saatlerinin belirleneceğini kaydetti. Dileyen öğrenci adayları için hafta içi gündüz saatlerinde İtalyan Fahri Konsolosluğu adresinde özel sınıf oluşturulabileceğini ifade eden Kileci, 10 haftalık dönem ücreti 400 TL olup, ödemelerin Gaziantep Sanayi Odası hesabına yapılacağını bildirdi. Kileci, "Taksitlendirme imkanları ile ilgili bilgi almak üzere arayabilirsiniz. Ön kaydı alınmış olan katılımcılarımızın kesin kayıtları ücret yatırılıp dekontlar Gaziantep İtalyan Fahri Konsolosluğu'nun (342) 215 02 30 numaralı faksına gönderildikten sonra yapılacaktır." dedi.
(CHA)

http://www.bighaber.com/gaziantep-italyan-fahri-k ...-basliyor/

ali ihsan bilir
4 yıl önce - Pts 18 Oca 2010, 14:19

sayın bbakır eğer yanılmıyorsan tarih bayağı gerilerde kaldı şayet yeni kurs kayıtları yapılıyorsa o ayrı tabi.haber 2009 yılına ait

bbakir
4 yıl önce - Pts 18 Oca 2010, 14:30

Benim amacım bu başlık içerisine Gaziantep'te bulunan ne kadar konsolosluk varsa onlarla ilgili bilgilerin akmasını sağlamak. Hemşerilerimiz bu konuda fazla bilgi aktarmıyorlar. Bende rastladığım haberleri kaynakları ve orijinal haliyle koymaya çalışıyorum. Kurs tarihlerinin geçtiğini farkettim ama önemsemedim. Sadece böyle bir aktivitenin Gaziantep'te yer aldığınnın heyecanının yansımasıdır. Sanırım ilgi duyanlar gerekli kişilerle temasa geçerek gelecekte bu tür kursların olup olmadığını öğrenirler. Lafın kısası Antep'te italyan fahri konsolosluluğu olduğunu okuyunca zman kaybetmeden yazayım dedim.

En son bbakir tarafından Pts 18 Oca 2010, 14:40 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi

cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
Ana Sayfa -> HABERLER ve SOHBET