Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Konya - Ereğli il olabilir mi?
« önceki   123 ... 353637   sonraki »

ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
sayfa 2

EREĞLİ İL OLABİLİR Mİ?
a.evet 41.4%  41.4%  [156]
b.hayır 44.0%  44.0%  [166]
c.zaman gösterecek 14.6%  14.6%  [55]
Toplam Oy : 377

fatih özgüleç
8 yıl önce - Sal 01 Arl 2009, 13:57

Ereğli'nin bu zamana göre il olmaması siyasi nedenlere dayanıyor. 14 ilçemiz il olurken Ereğli ilk il olacak ilçelerden biriydi. Geç de olsa il olmalı diye düşünüyorum.

Karani Eseroğlu
8 yıl önce - Sal 01 Arl 2009, 15:09

Alıntı:
Kesinlikle ol ma ma lı.

Yusuf Bey, sizin "kesinlikle il ol ma ma lı" şeklindeki vurgulu ifadenizin esas nedenini tahmin edebiliyorum:
Eğer Ereğli il yapılırsa memleketiniz Karapınar da Konya'dan ayrılıp %99 Ereğli'ye bağlanacak, öyle değil mi?
Şayet tahminimde yanılıyorsam da affola.
Aslında Ereğli'den başka, bulundukları konum itibariyle Akşehir ve Beyşehir'in de il olmayı hakettiklerini düşünüyorum.
Çünkü Konya'nın, bir uçtan diğer uca 300 km. ye yaklaşan ve bir çok Avrupa ülkesinden dahi daha geniş olan coğrafyasıyla ve 31 ilçesiyle tek merkezden yönetilmesinin ne derece zor ve gerçekçi olduğunu takdir edersiniz.
Bir de il olmanın bölgeye getirdiği artıları görmek için çok uzaklara değil, hemen Karapınar'ın yanıbaşında ki Karaman'a gidip çok somut olarak gözlemleyebilirsiniz.
Onun için endişelenmeyin Yusuf Hoca'm.
Varsın gerçekten gereken yerler il olsun. Bizim ekonomimiz neleri kaldırmadı ki, bunu da kaldırır.
Karapınar da yeni kurulacak bir ile bağlanırsa böylelikle belki daha iyi hizmet alır.

ismail iğdi

8 yıl önce - Sal 01 Arl 2009, 15:21

eregli il olursa aksehir ve beysehir de bunu isteyecektir haklı olarak bence hersey oldugu gibi kalmalı

Yusuf Esengül

8 yıl önce - Sal 01 Arl 2009, 15:24

Karani bey özel gibi gelebilir ama genel olduğu için buraya yazıyorum:
Karapınar ile ilgili düşüncelerinizde haklısınız ama bir şeyi de bilmenizi isterim. Babaannemm Ereğli Hacımemiş köyündendir. Yani bir taraftan da Ereğlili sayılırım.Karapınar açısından bakarsak; Hiç bir ilçe başka bir ilçeye bağlanmak istemez. Üstelik Karapınarlılar KONYALI olmaktan mutlular.

Ama asıl neden bu değil. Ereğli çapında en az 30 ilçe var. Ereğli'nin il olması demek bunların da olması demektir. Ben şahsen il sayımızın yeterli olduğunu düşünüyorum.

tekin m
8 yıl önce - Sal 01 Arl 2009, 15:26

Konya merkezine uzaklığından dolayı ve nüfus bakımından da bence il olması mantıklı olur Halkapınar ve Emirgazi'de ilçeleri olarak Ereğli'ye bağlanabilir

Karani Eseroğlu
8 yıl önce - Sal 01 Arl 2009, 15:50

Alıntı:
Ereğli çapında en az 30 ilçe var.

Fakat kıstas sadece gelişmişlik ve büyüklük olmamalıdır.
İlin büyüklüğü, ilçelerin ona uzaklığı ve çokluğu kamu hizmetlerinin götürülmesini zorlaştıran etkendir.
Bu 30 civarındaki ilçenin büyük çoğunluğu zaten il merkezlerinin adeta burnunun dibindedir.
Halbuki Ereğli ve Akşehir il merkezine 140 km. uzaklıktadır.
Bu nedenle aynı şekilde düşünülmemesi gerektiğine inanıyorum.

gürsel6855
8 yıl önce - Sal 01 Arl 2009, 16:13

Yalova,Bartın,Kilis il olduysa Ereğli paşalar gibi il olur.Topraksa toprak,nüfussa nüfus.

cenk CAMCAY
8 yıl önce - Sal 01 Arl 2009, 16:28

Konya gibi Antalya gibi (ilk aklıma gelen iller) yüzölçümü olarak çok büyük bir alanı kaplayan illerden merkeze uzak noktaları ayrılarak il yapılabilir.

kaan070309
8 yıl önce - Sal 01 Arl 2009, 17:42

arazisi fazla genis olan yerler e sivas urfa mersin ankara balikesir gibi yerleride dahiledersek ufalmasi gereken 12-13 vilayet var buda il sayisi 100 kadar goturebilir akdenizde adana antalya 550 km bir tek mersin var karadenizde boyle bir mesafede 6-7 tane var ne sacma ...ordu ile giresunun birlesip tek vilayet olsalar daha faydali olur onlara guzel bir buyuksehir cikabilir.

enisserkan

8 yıl önce - Sal 01 Arl 2009, 18:31

sadece nüfusa ve yüzölçümüne bakılarak il yapılamazki dahası war...

sayfa 2
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
« önceki   123 ... 353637   sonraki »
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET