Ana Sayfa 892 bin Türkiye Fotoğrafı
reşitözen
4 yıl önce - Pzr 29 Ksm 2009, 00:06
Nüfus Cüzdanlarına E-Posta adresi

Nüfus Cüzdanına Posta Adresi

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) Başkanı Tayfun Acarer, ''yerli arama motoru'' kurulmasına yönelik çalışmaları 2010 yılında tamamlamayı hedeflediklerini ve ''Anaposta Projesi'' kapsamında, her çocuğun doğar doğmaz nüfus cüzdanında yazılı olan bir posta adresine sahip olacağını bildirdi.

AA muhabirine bilgi veren BTK Başkanı Acarer, ''Youtube'' ve ''Google'' başta olmak üzere mevcut tüm arama motorlarının yabancı kaynaklı olduğunu hatırlatarak, ''Bu nedenle, şu andaki internet yoluyla yapılan her türlü haberleşme yabancı ülkelere gidiyor, oralardan geri geliyor. İşin bu açıdan bir güvenlik tarafı var'' dedi.

Mevcut yabancı arama motorlarının Türkiye'nin ihtiyaçlarına cevap vermediğini, ülke hassasiyetlerine zaman zaman duyarsız kaldığını ifade eden Acarer, Türkçe karakterlerden kaynaklanan sıkıntılar da yaşandığını dile getirdi.

Acarer, şunları kaydetti:

''Yerli arama motorunun kurulmasına yönelik çalışmaları 2010 yılında tamamlamayı hedefliyoruz. Çalışmalarımızı, üniversitelerin yanı sıra işletmecilerle birlikte sürdürüyoruz. Yerli arama motorunun Türkiye'nin yanı sıra Türk cumhuriyetleri ile İslam ülkelerinde de çok tutulacağını ve bu ülkelerin bizim arama motorumuza çok daha fazla güveneceğini düşünüyorum.''

-E-POSTA ADRESLERİ NÜFUS CÜZDANINA YAZILACAK-

Yerli arama motoru kurulması çalışmaları kapsamında ''Anaposta Projesi''ni de yürüttüklerini anlatan Acarer, şöyle konuştu:

''Proje kapsamında, 70 milyon vatandaşımızın her birine 10 GB mail kotası olan bir elektronik posta adresi verilebilecek. Her çocuk doğar doğmaz nüfus cüzdanında yazılı olan bir posta adresine sahip olacak. 70 milyon kişinin TC kimlik numarası eşleşmesi seviyesinde kullanılabileceği bir mobil ağ sağlanmış olacaktır. Yahoo, Hotmail, Gmail gibi yabancı ve güvenli olmayan posta adresleri ve ağları kullanılmamış olacak. İslam ülkeleri ile Türk cumhuriyetleri, Türkiye'nin posta altyapısını tercih edeceklerinden, uluslararası büyük bir ağ ve internet haberleşme ortamı sağlanmış olacak.''

Projenin yazılım altyapısının tamamlandığına ve test uygulamalarının başlatıldığına dikkati çeken Acarer, ''Bu ölçekte geliştirilecek bir projenin uygulamaya sunulması ve ulusal bir e-posta altyapısının kurulması, teknik, ekonomik ve soysal açıdan ülkemize büyük prestij ve kazanımlar sağlayacak'' dedi.

Kaynak : Türktime.com "

Eğer bu iş başarılırsa,yurtdışına bağlı arama motorlarına muhtaç kalınmadan,gizliliğin sadece Yurtiçinde kalacağı bir arama motoru ile işlem yapabilmemiz harika bir şey olur. Ancak mevcut posta adreslerimizle bu yeni adresimiz nasıl bağdaştırılacak? Onu anlamakta zorlanıyorum.

Kazım Arslan

4 yıl önce - Pzr 29 Ksm 2009, 00:29

Ilginç fikirler.. Olabilir ama anlayana;
"Big Brother" yani "Biri bizi gözetliyor.." diyorum..

MURAT ÇELİK

4 yıl önce - Pzr 29 Ksm 2009, 04:12

fikirler çok güzel ama ülkemizde bilgisayar görmeyen insanlar varken bu gelişmeler akıllarda sürekli soru işareti oluşturuyor. umarım öncelik eğitime verilir ve sağlam bir altyapı ile ülkemiz teknolojik gelişmeleri en hızlı şekilde hayata aktarır...

Serhat Potur
4 yıl önce - Pzr 29 Ksm 2009, 23:51

Para harcamaya yer arıyorlar.

targutay
4 yıl önce - Pzr 29 Ksm 2009, 23:52

Alıntı:
Yahoo, Hotmail, Gmail gibi yabancı ve güvenli olmayan posta adresleri ve ağları kullanılmamış olacak. İslam ülkeleri ile Türk cumhuriyetleri, Türkiye'nin posta altyapısını tercih edeceklerinden, uluslararası büyük bir ağ ve internet haberleşme ortamı sağlanmış olacak.''

Yabancı kaynaklı e-mail hesapları güvenli değilmiş neye göre güvenli değil yabancılar e-mailllerimizi okuduğu için mi güvenli değil TC bütün e-maillerimizi okuyunca güvenilir mi olacak yani?

turgutakbaş
4 yıl önce - Pts 30 Ksm 2009, 01:57

heklendiğini düşünmek bile istemiyorum ki çok zor değil

daha tc kimlik nosu oturtulamadı neden böyle senaryolar yapılıyor anlamam ...

ama bu gayet big brothersvari bir proje ... yakında devletimiz bize her gün maillerimize bakma görevi bile verebilir ... bakmayanlara para cezası falan gelebilir ...

fantazi yaptığımı düşünenlerle 10 yıllık bir iddiaya bile varım

Mustafa Can Karakus
4 yıl önce - Pts 30 Ksm 2009, 02:23

Aman telefonların dinlendiği yetmiyor gibi birde açıp maillei mi okuyacaklar yoksa. Vallahi bi anket yapsınlar acaba hotmail, yahoo, google'a mı daha çok güven duyulur, yoksa devletin mailine mi? Açıkcası çok kişi diğer tarafı seçer? Daha devlet kurumları birbirine güvenmiyor, halk nasıl güvenecek?

ALİ KOCA
4 yıl önce - Pts 30 Ksm 2009, 02:25

iyi de abi ben hangi mail i vereceğimmm.

her tür siteye göre bir e-mail var bendeeee

yigitFB
4 yıl önce - Pts 30 Ksm 2009, 07:37

Nüfus cüzdanlarına e-postaya gelmeden önce esas pasaportlar yenilenecek kaç senedir, ondan bir haber yok mu hala?!

Barbaros K
4 yıl önce - Pts 30 Ksm 2009, 20:54

e-devlet projesinin temellerinden bir tanesi daha ; aslında saçma gibi görünsede devlet bu e-postaları tebligatları için kullanabilir. örneğin: tckimlik numarası@tc.gov.tr gibi bir mail verildi diyelim. mesela bu sistemk sayesinde vergi tebligatlarınız,mahkeme çağrılarınız,karakol çağrılarınız , kısacası devlet ile ilgili tüm belgelerinizin tebligatı size yapılabilir. hem de kırtasiye azaltılmış şekilde. şu anda devlet kurumlarının büyük bir kısmı kendi iç yazışmalarını e-mail olarak yapıyor ve vatandaşa yapılacak tebligatlar bu şekile getirilebilir.ama sistemin tamamen yerleşmesi bana göre en az 5 yıl gerekli. güvenlik konusunda ise bence güvenli olacağı kanaatindeyim . ayrıca şüpheler (benim mailime saçma sapan kişiler yazı yazmasın) konusunda ise mail iletim sınırlaması yapılabilir mesela iki tc kimlik numaralı mail birbirine yazamaz ama başbakanlığın ana maili yada kamu kurumunun ana maili size yazabilir. ben muhtemelen kurulacak sistemin böyle kullanılacağını tahmin ediyorum...

cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
Ana Sayfa -> HABERLER ve SOHBET