Ana Sayfa 900 bin Türkiye Fotoğrafı
Bayram Anıları

Ana Sayfa -> HABERLER ve SOHBET
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
isa_kul

4 yıl önce - Çrş 25 Ksm 2009, 11:44
Bayram Anıları

Genç yada yaşlı hepimizin hafızasında yer tutan ve hiç unutulmayan anıların büyük bir kısmı bayram anıları değil mi , çoğumuz artık eski bayramların tadı yok derken yeni nesil bizim almadığımız kadar çok tat alıyor yeni bayramlardan bu durumda düşünülmesi gereken şey bayramların tadı aynı da biz değiştik sanki biraz; Belki de bayramlar en fazla çocuklar için , bize düşen görev ise bayram günlerinde özellikle çocukları ama nihayetinde tanıdığımız tüm insanları sevindirmek ... Bunu yapabilmek için önce durup biraz düşünmemiz gerekiyor eski bayramları,neye sevinirdik ne ile mutlu olurduk bu soruların cevabı da soruların olduğu yerde yani aklımızda,hafızamızda.Belki hatırlarsak nasıl sevindiğimizi o zaman daha kolay olur çevremizdekilerini sevindirmek...

Kaptan Barış Paşa
4 yıl önce - Çrş 25 Ksm 2009, 12:59

Hiç unutmam; Rahmetli dedemin elini öperdim... Oda para verirdi gönlünden ne koparsa, tabi bende az kurnaz değildim... Dedemin elini öperdim, olum sen benim elimi öpmedinmi?
Cevap aynen bu şekilde: Yok dede o geçen şeker bayramındaydı. Bu bayramda sen bana para vermedin hesabı gibisinden konuşurduk... Tabi ben bilirdim dedemin anladığını çünki gülerek cevap verirdi...

Dahası mahalle çocuklarıyla kapı kapı gezerdik... En güzeli bayram namazları olurdu, ben herzaman ki gibi imam hatibin arkasında yerimi alırdım... Ardından Hoca fatiha'yı bitirince ilk amin diyen bağıran kişi ben olurdum...

Eski günler keşke hiç bitmese!

MeteHan!
4 yıl önce - Çrş 25 Ksm 2009, 13:20

Bayramda topladığım paraların hepsini bir kibrit kutusunun içine koymuştum.Kutuyuda cebime koydum.Kibrit kutusunun cebimden düştüğünü farkettiğimde mahallenin bütün sokaklarında kibrit kutusu aramıştım.

isa_kul

4 yıl önce - Çrş 25 Ksm 2009, 14:17
Geç gelen Bayram Kıyafeti

Yaşım 5 yada 6 belki daha da küçük olabilirim her bayram aldığımız yeni kıyafetler o yıl bayrama bir kaç gün kalmasına rağmen henüz alınmamıştı işin acı tarafı karayollarında çalışan babam da eve gelmiyor du kış olduğu için sürekli il dışında karla mucadele ediyordu ben kimseye birşey söylemiyordum ama içten içe kahroluyordum babam acaba bayramdan önce gelecekmiydi yada geldiğinde bana kıyafet almaya vaktimiz olacakmıydı o yaşlarda bir çocuğun daha büyük bir derdi olamazdı "Bayramlık"
Bu korkular arasında arefe günü de bitmişti sadece cefakar anamın kendi imkanları ile aldığı yeni çoraplarım vardı başucumda ve yarın bayramdı üstelik artık gece olmuştu bu saatten sonra babam gelsede bayramlık alabileceğimiz bir yoktu Malatyanın Battalgazi ilçesinde ben uyumuş bayram da ramazan bayramı uykumun arasında babamın sesini duydum bayramıda bayrımlığıda unutmuştum çünkü benim Aslan babam gelmişti eve evimize hayat gelmişti evimizin direği gelmişti bütün heybeti ile baş ucumda gülümsüyordu bana , Sarıldım boynuna ben sormadım ona bayramlık diye ama nihayetinde o sordu bana annen sana bayramlık aldımı diye .
Nereden alacaktı ki annem bayramlığı o bir ev kadını idi ama tam bir kadın erkeğinin yokluğunda evine bakan kadın ! Bizi namerde muhtac etmeyen kadın , gidip ırgatlık yapsada kimseden karşılıksız bir şey istemeyen kadın, benim annem cebinde olan para ile sadece çorap alabilmişti ama belkide hayatı boyunca hiç bir bayram kendine çorap almadı hep çocuklarına aldı o çorapları yeşil gözlü kanatsız bir melek bizim meleğimiz ... Annemiz , Anamız.
Yoktu bayramlığım yok dedim babama cümlem bittiğinde kapının eşiğinde duran paketlere ilişti gözüm benim mi dedim . Babam da hayır en sevdiğim oğlumun dedi ...
Kimdiki acaba o abimmi acaba ama abim babamın yanında yatmazdı ki ben yatardım o olmadığı zamanlarda bile onun yatağında abime mi alınmıştı o elbiseler yoksa babamın en sevdiği oğlu yani evin küçüğü benmiydim evet bendim tabi çünkü annem paketleri açmıştı bile kıyafetler de tama bana göre gıcır gıcır sadece annemden sonra hayatımın gülleri birgül ve songül ablarımın şefkatine ihtiyacı vardı o elbiselerin ütülenmeliydi ama önce denemeliydim yinede herkes görmeliydi benim bayram kıyafetimi ütülendikten sonrada koynumda yatacaktım elbiselerim ve yeni ayakkabılarımla.Artık bayram çocuğu olmuştum gece çökmüştü gün doğmadan neler doğmuştu o sevincin üstüne Babam elimden tutup beni mahallenin meydanına çıkardı yılın son teravih namazından çıkıyordu insanlar meydanda kurulmuş çay ocağından bana bir oralet geldi yanında hayatımda yediğim en lezzetli bisküviler ile...

fatih koyuncu
4 yıl önce - Çrş 25 Ksm 2009, 14:21

bayaramda luna park ve bisiklet kiralardım.

feritsahin

4 yıl önce - Çrş 25 Ksm 2009, 16:23

Çok güzel bir başlık düşünmüşsünüz tebrikler.Sanırım 87-88 yıllarında bizim orada gençlerin toplandığı bayram yerleri vardı havalar sıcaktı bayram harçlıklarımla limon ve şeker satın alırdım 2.gününden itibaren anneme limonata yaptırır bayram yerlerinde satar parama para katardım şimdi bakıyorumda ne öyle bayram yeri ne de öyle çocuklar kaldı ama gerçekten o güzel günleri andıkça çok mutlu oluyorum sevgiler hepinize bayramınız şimdiden kutlu olsun ailenizle nice mutlu ve huzurlu bayramlara

Hüseyin Keskin

4 yıl önce - Çrş 25 Ksm 2009, 16:30

4-5 yıl önce benim bir bildiğim camii vardı halen varda artık gitmiyorum.Hep orada birisi 50 TL bayram harçlığı verirdi.Adam bazen gelmediğinde kafayı yerdim.

DURSUNC

4 yıl önce - Çrş 01 Eyl 2010, 11:30
devir degişti

Benim bayramla ilgi aklımda kalan çocukken evleri dolaşırken para verilen evleri hep hafızama yazardım.birde halamın mendile lokum sarıp vermesi hafızamda daima yer alır.her dönemin kendine ait bir güzelligi olsa gerek

Samet1905
4 yıl önce - Çrş 01 Eyl 2010, 12:39

torpil patlatmayı çok severdim
ama şimdi çocuklar yapınca nedense sinir oluyorum.

torpili alıp ya pet şişenin içine,ya toprağın içine , ya kaldırım taşının ortasındaki deliğe koyup sonucu beklerdim.

cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
Ana Sayfa -> HABERLER ve SOHBET