Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
Barış

15 yıl önce - Cum 03 Eyl 2004, 15:24
2. Murad Camii - Muradiye

Hafta sonu sizleri fotoğrafsız bırakmak olmaz

Kültür Bakanlığı'nın nihayet farkına varıp, çok önemli bir proje başlattığı Muradiye Bölgesi'nden II. Murad Camii fotoğraflarını göndermeye başlıyorum.

Cami görevlisi Zübeyir Bey'e katkılarından dolayı teşekkür ediyorum.
Kendisi de sitemize girecek, wowTURKEY kartını ilettim kendilerine

Pazartesi gününden sonra bilgi ve yeni fotoğraflar ekleyeceğim..
Şimdilik 1426 yılında yapıldığını söyleyeyim...

(+)

Barış

15 yıl önce - Prş 16 Eyl 2004, 16:02

(+)

ugursurmeli
13 yıl önce - Sal 23 May 2006, 03:39

II. Murad Camii

Sultan II. Murad(1421-1444),(1446-1451) tarafından yaptırılan camii, içinde  medrese,imaret,çeşme ve türbeler bulunan yapı topluluğuna dahildir.Külliyenin ana binası olan camii zaviyeli camiler tipindedir. Arka arkaya iki büyük kubbeli harim kısmı iki yanda birer kubbeli tabhanesi olup beş gözlü son cemaat yeri vardır. Minarelerinden batıda olanı yenidir ve 1904 tarihlidir. Doğuda olanın kitabesinde camii inşaatının 1425 Mayıs ayında başladığı ve 1426 Kasım aynıda bittiği yazılıdır. Onaltı hücreli medrese, sekizgen şadırvanlı revaklı avlusu ve yazlık dershane eyvanı ile tipik bir erken devir binasıdır. Caminin kuzey doğusunda bulunan imaret  moloz taştan imal edilip alaturka kiremitle kaplanmıştır. Külliyenin en batısında yer alan hamam,sivri tromplu bir kubbe ile örtülü olan soğukluk kısmı,iki eyvanlı ve dikdörtgen biçimli sıcaklık kısmı ile iki halvetten oluşmaktadır. Medresenin devamında ve köşede olan çeşme orjinal olup büyük bir kemer içinde tuğladan inşa edilmiştir.

(+)

(+)

(+)

(+)

(+)

(+)

(+)

Sinan Doğan

12 yıl önce - Cmt 28 Tem 2007, 00:26

(+)
Cami minaresinden

mcuneyth
12 yıl önce - Prş 06 Arl 2007, 18:49
2. Murad Cami

Merhaba arkadaşlar. Aranıza yeni katıldım. Umarım 2. Murad Camiinin bu fotoğrafını beğenirsiniz. Herkese saygılar, selamlar...

(+)

sayfa 1
ANA SAYFA -> BURSA